Pozor nov scam na Bolhi

Vse kar ni za nikamor drugam.

Pozor nov scam na Bolhi

OdgovorNapisal/-a Snakes » 28 Nov 2014 22:21

Danes mi je na Bolhi pisal en "kupec" za vilico. Vse skupaj mi je zacelo hitro smrdeti, vse skupaj je napisano precej genericno, povsod samo item, nikjer ne omeni vilice in seveda v anglescini.
Pisal mi je da mu posljem slike na mail. Ko jih je dobil je rekel da mu je condition ok in da naj dam oglas dol, da jo bo kupil. Placal bo preko paypala, za kar je zahteval sledece podatke:
Paypal Name
PayPal Email address
Total Cost
Phone Number
Home Address for pick-up

Po tem ko dobim kes bi naj prisla dostavna sluzba po ta item na moj naslov.

Na prvi pogledat izgleda vse ok, itak da si vesel da dobis kupca sploh takega, ki bo placal se vec kot imas ceno, ne pa do jo zbija. No poleg tega da je mail malo genericen mi je bilo sumljivo tudi ignoriranje dolocenih vprasanj. Ko sem sel preverit profil na bolhi, je bil racun ze izbrisan, so mi na bolhi rekli da so temu goljufu ze izbrisali racun.

No potem ko sem bil preprican da gre za nateg, sem mu povedal se da je krmilna cev 1.7 frappered in da je dolzine 3.4cm in da ima 42.5mm fraxle axle, ter ga lepo vprasal ce je to kompatibilno z njegovim kolesom in se ni nic bunil, samo ponovil kaj naj mu posljem da mi nakaze denar.

Kar me zanima je za kaksne vrste scam gre? A je to dovolj podatkov da ti vdrejo v paypal, oziroma da pridobijo geslo? Sem ga povprasal ce lahko dam sluzben naslov in je rekel da je ok. Glede na to da ne rabijo domacega naslova mislim da ni mozno da pridejo do gesla.
Malo sem poguglal in videl da folk pravi, da je fora v zahtevanju kesa na paypalu nazaj. Na naslov ki jim ga das pridejo pobrat zadevo, potem pa sprozijo na paypalu zahtevek za vracilo denarja, ker izdelka niso dobili, ti pa tako nimas dokazila da si karkoli komerkoli dal.
Uporabniški avatar
Snakes
član

Kraj: tu pa tam

Re: Pozor nov scam na Bolhi

OdgovorNapisal/-a Izi » 28 Nov 2014 22:41

kolikor je meni znano, gre za sledenje tvojega IP-ja in poskus udora za pridobivanje podatkov iz tvojega računalnika,...
tako da je obramba pred tem ne komuniciranje z njimi,...
jaz sem že večkrat dobil take ponudbe za cca 800, pa pol spet za 1000€,...

na prvo se res sliši vse lepo, sploh ker ponuja plačilo prek paypal-a in se ti zdi da si varen,... a v bistvu sploh ne gre za to da bi do plačila in prodaje sploh prišlo, ampak te z trapastimi vprašanji mami na komunikacijo preko e-maila,...

pa čeprav sem imel 8 slik, je hotel da mu pošljem "item pisture",... pa take,...
Uporabniški avatar
Izi
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Snakes » 28 Nov 2014 23:34

Sej to mi je bilo cudno, kdo se bo vozil da bo prevzel stvar za 500 eur in potem preko paypala zahteval denar nazaj...
Ok dobis tisto stvar zastonj, jo moras pa se vedno potem zdilat, verjetno nekje za pol cene. Ok, mozno bi bilo da prides v mesto in potem na tak nacin ogoljufas nekaj ljudi in se selis naprej, ma dvomim da lahko na paypalu to naredis vec kot enkrat, dvakrat.
Za vse skupaj se domislit rabis nekaj inteligence, ki je po prejetih mailih sodec ni pretirano.

Malo sem se pisal, me je zanimalo kaksni bodi kaj odgovori. Dejansko mi ni jasno kaj bi lahko taksni ljudje poceli z vsemi informacijam ki jih dobijo.
Tudi z ipjem ne vem kaj bodo, dvomim da jim uspe vdret v komp, pa tudi ce bi je potrebno veliko znanja da pridobis kaj uporabnega. Saj nismo v filmu kjer si z dvema klikoma ze nakazujes vse premozenje.

Ne vem, povsem mozno da podcenjujem vse skupaj, zaenkrat se vedno mislim da je zadaj nekaj bolj preprostega.

Edit: sem malo bral kaj bi se lahko naredili. Na paypal ti nakazejo prevec denarja in recejo, da jim visek vrnes ali nakazes na nek racun, nato pa reversajo transaction na paypalu.
Uporabniški avatar
Snakes
član

OdgovorNapisal/-a Tetris » 29 Nov 2014 14:19

On bi placal za tvojo vilco preko paypala, jo prevzel. Potlej pa na paypalu zahteval povracilo denarja, ces da ni dobil vilce. Ce ne mores dokazat, da je vilico dobil vrne paypal denar kupcu.
PayPal will not accept video evidence, a signed document, or any form of proof other than a tracking number as valid proof of delivery

Torej ce hoces dokazati, da je kupec dobil vilico moras paypalu posredovati sledenje posiljki, ki dokazuje, da je dobil vilico. Kar je pa nemogoce, ce kupec nastavi svojega posrednika(kurirja), ki blago prevzame. Torej dobi tvojo vilico brez da bi jo placal :)
Uporabniški avatar
Tetris
član

Kraj: Lublana

OdgovorNapisal/-a Nikolaj » 29 Nov 2014 16:13

Uporabljajo tudi neki začasni mail, ki se samodejno ukine po 12 urah.

LP

Nikolaj
Nikolaj
član

OdgovorNapisal/-a Tzuli » 29 Nov 2014 17:27

Sistem natega z paypalom je že star in kolikor vem ni ne vem kako sofisticiran. Kolikor sem jaz pred časom bral o tem ti enostavno pošlje fake sporočilo da je denar prišel na tvoj Paypal. Sistem temelji na neumnosti ali pa zaupanju prodajalca... (z upanjem da ne bo res pogledal na paypal ali pa poslal celo prej kot dobil denar)
On the internet you can be anything you want.

It's strange that so many people choose to be stupid.
Uporabniški avatar
Tzuli
What, me worry?

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 29 Nov 2014 19:15

Takole kot je tzuli napisal, je en kolega dobil kupca za bajk. Ko je ugotovil, da je obvestilo pofejkano oz. ko je pogledal na paypal,
mu je rekel da se naj spelje nekam.

Kasneje mi je "kupec" na mail poslal neko pofejkano mednarodno tiralico češ, da ga je nategnil in mu ni poslal "plačanega" bicikla :lol:
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a Tzuli » 30 Nov 2014 10:42

Imaš pa še bolj sitne scam-e ko ti dejansko plačajo na paypal potem pa trdijo da nisi poslal/poslal prazno kuverto-paket in potem odprejo dispute in hočejo denar nazaj. Zato je dobro

- poslikat paket vsebino
- narediti sliko paketa na vagi
- spravit tracking številke in dokumentacijo

Uporabniški avatar
Tzuli
What, me worry?

OdgovorNapisal/-a Tetris » 30 Nov 2014 11:48

Tzuli napisal/-a:Imaš pa še bolj sitne scam-e ko ti dejansko plačajo na paypal potem pa trdijo da nisi poslal/poslal prazno kuverto-paket in potem odprejo dispute in hočejo denar nazaj. Zato je dobro

- poslikat paket vsebino
- narediti sliko paketa na vagi
- spravit tracking številke in dokumentacijo

Tzuli, sej o tem scamu se razglablja...

Problem je ker ti slika paketa, ter slika vage paketa nic ne pomagata. Ker ima paypal svoj ''policy'' in priznava samo tracking number kot pristen dokaz.
Drugi problem je pa ta, da je ta scam tako izpeljan, da ostanes brez tracking stevilke...
Uporabniški avatar
Tetris
član

OdgovorNapisal/-a Snakes » 30 Nov 2014 16:42

Sem poslal se kak mail in prisel do tega, da gre verjetno res za to zadnje omenjeno zadevo. Tip ne rabi domacega naslova, sem vprasal ce lahko dam sluzben naslov in bi bilo ok, na noben nacin pa noce da bi jaz posiljal karkoli ampak pride po paket " worldwide shipping company".
Da bi se imel cas/voljo zajeba** z njimi in da bi imel zaradi varnosti se en paypal racun bi jih mogoce poskusil nategniti nazaj.

Kar bi naredil je, da grem na posto in posljem prazno skatlo na en naslov in potem na paypalu zatezim da je bil paket dostavljen.
Mi pa ne gre v glavo, kako paypal ve za kaj gre? Kdo pa pravi da mi ne sme tip kar tako nakazat kesa? Predvidevam da se pri nakazilu navede razlog nakazila ali kaj takega.
V prvem mailu mi je napisal da mu lahko posljem tudi paypal money request.
Uporabniški avatar
Snakes
član

OdgovorNapisal/-a Tetris » 30 Nov 2014 17:29

Ja in kje si ti se videl, da prodajalec poslje blago se pred prejetim placilom :) Ne bi dobil nic, ker rabi kupec prvo potrdit nakup z placilom. Drugace bi lahko vsi posiljali prazne skatle v murgle, ces da so notri ferrariji in ne vem kaj, ter odpiral dispute, da niso dobili placila.. Bi blo zakon trgovcem, da bi kolesa kar posiljali po naslovih(nevedocim) in zanje terjali denar :mrgreen:

paypal ne ve za kaj gre, sprva je le prenakazilo na drug paypal racun, ko se pa enkrat odpre dispute pa pac obe strani dokazujeta kateri denar pripada, kdo je bil oskodovan itd., itd.
Uporabniški avatar
Tetris
član

OdgovorNapisal/-a bikerx » 30 Nov 2014 18:54

V kolikor prejmem email o sumljivih virov v zvezi pay-pal to vedno
forwardiram na : spoof@paypal.com

To priporočam tudi vam, mogoče pa jih le dobijo ali blokirajo.
Uporabniški avatar
bikerx
član

Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a tarja » 30 Nov 2014 22:54

Tudi mene je nepridiprav poskušal ogoljufati. :roll: Hvala tem topicu, komunikacije in nepotrebnega veselja za potencialnega kupca ni bilo. Hvala Snakesu, nepridiprav moj IP že ima. :roll:
Uporabniški avatar
tarja
član

OdgovorNapisal/-a flefo » 01 Dec 2014 10:52

tarja napisal/-a:Tudi mene je nepridiprav poskušal ogoljufati. :roll: Hvala tem topicu, komunikacije in nepotrebnega veselja za potencialnega kupca ni bilo. Hvala Snakesu, nepridiprav moj IP že ima. :roll:

Potegni modem iz elektrike in ga nazaj priključi pa ga ne bo imel več :wink:
Uporabniški avatar
flefo
član

Kraj: rd

OdgovorNapisal/-a Tzuli » 01 Dec 2014 12:26

Kako pa veš da nima statičnega? :)

Uporabniški avatar
Tzuli
What, me worry?

OdgovorNapisal/-a Izi » 01 Dec 2014 13:12

ammmm,...
kar se paypala tiče, če dobiš kakršno koli pošiljko tudi prazen paket in to prevzameš,...
ti paypal odgovori: "we do not guarantee for quality of goods" in se lahko obrišeš pod nosom za denar,...
razen v ameriki, pa še to ameriški državljani ne, drugje pa jaz še nisem dobil denar nazaj, če sem težil da mi je poslal zanič ali prazen paket,... ali pa kar nekaj v paketu,...

vsekakor pa odsvetujem kakršno koli komunikacijo z navidezno dobrimi kupci na način kot je opisan v tem prispevku na začetku,...
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a lukaz » 08 Dec 2014 11:17

Zdravo

PayPal-a v tem topicu ne bom komentiral, ker nimam izkušenj z njim ...

Bom pa rekel kakšno na temo pridobivanja IP naslovov :) (pa recimo da je staticen IP, v primeru dinamicnega tako ali tako ni neke ekstra veze a se IP ugotovi ali ne)
Zadeva je in pa ni preprosta.

Pa recimo dam primer gmail, kateraga uporablja največ ljudi...
Preko browserja se prijaviš v google account, kjer bereš mail in odgovarjaš na mail. Mail, ki ga gmail pošlje prejemniku, vsebuje IP naslove, ampak to so IP naslovi Gmail strežnikov in morebitnih vmesnih posrednikov. Informacijo o IP naslovu uporabnika, bi moral dat Gmail nekomu, ki to zahteva.
Takšnih zahtev pa tudi ne bodo izpolnili kar tako, zato bi bil potreben kakšen nalog.

Pridobivanje IP naslovov preko mail-a ponavadi poteka preko raznih slik in linkov v email sporočilih. Nek zgeneriran link, lahko tudi skrit, kaže na spletno stran. Ko se na link klikne, ali se slika naloži, lahko upravljalec spletne strani dobi IP naslov, ki je dostopal do tega linka/slike ...
Pa recimo da je to ena slikca v mail-u (pazi to je slikca ki je nekje na enem serverju in jo odpiraš kot html povezavo ... to ni slikca v prilogi):
Je pa spet tako, če se bo npr slika naložla v gmailu, bo gmail tisti ki bo poslal zahtevo na spletno stran. Če pa sliko naložiš v Outlook-u/Thunderbirdu ipd, si že ti tisti ki dostopaš do spletne strani. Drugače imata in Outlook in Thunderbird v primeru HTML mail-a in slike na neki X lokaciji urejeno filtriranje in vprašata ali želiš naložit slike ali ne.

Point vsega tega ... Če se želite zavarovat pred "krajo" informacije o zunanjem IP naslovu ...
Za takšno sumljivo komunikacijo uporabljajte webmail providerje (browser), ne nalagat slik na linkih, ki niti slučajno niso potrebne (slika v prilogi nema veze) in ne klikajte raznoraznih nepoznanih linkov :)

Drugače pa, če se dostopa do internet-a preko router-ja in ima nekdo vaš zunanji IP, načeloma ni neke ekstra panike ... seveda se bi dalo tudi router heknit, dvomim pa da se bo to lotu nekdo, ki nateguje preko PayPal-a .. zadeva le ni tako simpl :)
lukaz
član

Kraj: Slovenj Gradec

OdgovorNapisal/-a Izi » 08 Dec 2014 12:58

osebno menim, da v teh primerih nikoli ne pride do izplačila denarja preko paypal-a, ker komunikacija traja v nedogled, tako kot je že napisano, tudi če pišeš bedarije nazaj ti "kokrda" potencijalni kupec odgovarja kot da je vse o.k. in te s tem vedno samo sili v komunikacijo,...
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a matejstyle » 01 Jan 2015 22:21

Take jaz kar pošljem na info od bolhe, že sami porihtajo..
Shake Stuff Up!
Spletni Album
Uporabniški avatar
matejstyle
član

Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a strolc » 10 Jan 2015 22:38

uzivaj danes kdo ve kaj bo jutr...
Uporabniški avatar
strolc
član

Kraj: ( sončna stran gorjancev )

OdgovorNapisal/-a cebe » 10 Jan 2015 22:45

Jaoooo, gamat človeška! Sam da bi "kradl" in nič poštenega delal!
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a kacu » 28 Mar 2015 23:22

http://www.24ur.com/novice/crna-kronika ... o-vid.html

Postam, ker se tudi tukaj večkrat pojavijo "orginal" SPY sončna očala (Aliexpress ca 5€ oz. še manj če vzameš komplet). Edini argument prodajalca je pa bil, da morajo biti orginal, če so jih
spustili skozi na carini. UV prepustnost je pa baje preveril v prodajalni očal ali okulistu-se ne spomnim točno.

Eno so hlače, drugo pa oči.
follow me i'm right behind you
Uporabniški avatar
kacu
član

Kraj: Glava

OdgovorNapisal/-a klmn » 30 Mar 2015 09:25

Ma ta UV filter je baje jabe, to imajo vsaka očala za 5€ že okej poštimano, ni neka znanost.
klmn
član

Kraj: LJ

Vrni se na Offtopic

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov