Verige za sneg

Vse kar ni za nikamor drugam.

Verige za sneg

OdgovorNapisal/-a Cvika » 11 Nov 2016 09:35

Ker napovedujejo sneg, je postalo aktualno...
Ima kdo izkušnje, na kaj je treba pazit, ko se montira verige na zadnja kolesa - obstaja kakšen trik?
Je kakšen tip verig, kar se montaže tiče, bolj primeren?

Sprašujem, ker sem do sedaj dajala vedno na prva kolesa, kjer se je kolesa dalo obrnit postrani (vsaj tako so me učili), pa seveda, ker sem pred nabavo novih.
Cvika
članica

Kraj: Radovljica, Ljubljana

Re: Verige za sneg

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 11 Nov 2016 09:51

Verige se daje na pogonska kolesa. Če imaš zadnji pogon, jest ne bi priporočal verig ampak rajš dobre 4 gume, ker če
imaš samo zadaj verige, greš v ovinku še vedno naravnost in bremz gripa je pol manj.

PS . ne vem kdo te je učil, ampak za verige gor devat ne rabiš volana obračat, oz. je z obračanjem volana samo še težje.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a Izi » 11 Nov 2016 10:17

no ja ko pride do tega da rabiš verige, ti "dobre" zimske gume prav tako odpovejo,... ker enostavno nimajo oprijema,... razen če imaš 4x4 pogon, potem dlje prideš tudi brez verig,... še posebej pa se vse skupaj na klancu zaplete,...

jaz sem imel nove zimske gume na Cliu, najbolje ocenjene tisto sezono, pa sem se samo posmejal lahko,... še posebej za to ker je recimo Clio zelo lahek spredaj in se je v klancu vse v prazno vrtelo spredaj,... pa so cesto na frišno splužil in posipal,....
pa isto to sem na istem klancu doživel tudi z Megano-m,... naprej ni šlo, sem ga pa v rikverc zato gor spravil, sam ni to opravilo, ki bi ga rad počel večkrat na dan in niti vsak dan,... heheheeh,...

je pa tako kot je napisal Mojo Jojo,... verige obvezno na pogonska kolesa,...

s tem da če imaš pogon na zadnjih kolesih recimo tipa BMW,... je priporočljivo dat nekaj teže v prtljažni prostor,... 1-2 vreče cementa,... hehehehe

tudi sam se ne morem odločit kaj bi kupil kar se verig tiče,... se mi pa recimo tale ideja ne zdi napačna,... ni pa pocen,...

http://www.blumec.it/product/info.php
Uporabniški avatar
Izi
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Cvika » 11 Nov 2016 12:26

Ja, valjda, da za zadnja kolesa sprašujem, ker je pogon na zadnjih kolesih :)
Gume so zimske, koliko so pa "dobre" bodo pa pokazale resnejše razmere - so pa itak boljše kot voznica.
Verige bi bile, kot do sedaj, za rezervo - za če je res treba po globokem snegu, če se je treba prebit do splužene ceste...

Naj pripombe razumem, da če imaš pogon zadaj, so verige tako ali tako brez veze?
Cvika
članica

Kraj: Radovljica, Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 11 Nov 2016 12:28

Drgač pa imaš na YT dost filmčkov...

en način je tale:
https://www.youtube.com/watch?v=78oFrAgr660

jest pa prakticiram in priporočam tegale

https://www.youtube.com/watch?v=ZFGpEdgnb_Y

Imaš pa tudi druge tipe verig...plastične in tkaninaste

Cvika napisal/-a:
Naj pripombe razumem, da če imaš pogon zadaj, so verige tako ali tako brez veze?

Niso brezveze ampak, če nimaš izkušenj z vožnjo v snegu te lahko še zajebejo, ker imaš veliko gripa za pospeševanje
in vožnjo v klanec, ne pomagajo pa pri zavijaju in si lahko hitro prehiter. Ko pa je trega zavijat in bemzat pa
rata kriza.
Rečmo temu fejk občutek varnosti in kontrole.

Z verigami na sprednjih kolesih si v tem primeru mnogo bolj varen in imaš mnogo več kontrole.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a rugbyfan » 11 Nov 2016 14:17

Za zadnji pogon (sploh za avte ki imajo malo več konjev) in neizkušene voznike rabiš 2 para keten pa je mir :)
rugbyfan
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 11 Nov 2016 15:13

Pa priklop za prikolico, da te zanjga iz grabna potegnejo... :oops:
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Kraj: Dolina Bratov Šrot

OdgovorNapisal/-a krištofer » 12 Nov 2016 09:17

Jaz imam thule samozatezne za zadnja kolesa in so res enostavne za namescanje. Samo zapnes jih gor kot normalne in pocasi speljes, se same zategnejo. Drugace pa jaz nimam tezav da bi mi nebi drzalo sprednjega dela je pa res, da imam vedno kar se da dobre gume.
Da so verige na zadnjem pogonu brez veze je malo zgreseno mislenje. Veckrat vozil po 30cm celega snega z verigami in brez njih nebi niti enga klanca zvozu neglede na to kok hude gume imas.

Poslano z mojega LG-H815 z uporabo Tapatalk
krištofer
član

OdgovorNapisal/-a Izi » 12 Nov 2016 10:58

ammm,... kaj pa voziš za en avto, da se lahko po 30cm snega voziš,... čist tko sprašujem, ko jaz kupujem nekaj kar bi se lahko s tem kosalo, ker mi ne plužijo makadamske ceste do hiše,... jo je pa preveč, da bi jo lopatal,...
Uporabniški avatar
Izi
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a koko82 » 12 Nov 2016 13:04

Priporočam ogled (tud če nimate verig) :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=OeZYqwlgUUE

Izi načeloma rabiš nekaj z pogonom na vsa 4 kolesa, visokim podvozjem in tankimi gumami. Meni je šel quatro brez problema dokler je bil sneg nižjii od podvozja. Pri 30-40cm zbitega mokrega snega pa se je tud v dolino ustavlo, ker je blo preveč upora (dokaj nizek avto).
Kolegi so imeli pred leti za izživljanje po snegu stare pande 4x4 + poceni nalite gume z full profila, ker so šle bolš kot kak conti, godyear... To šlo v cel sneg čez vse travnike, gozdne poti...
Razni džipi so težji in niso šli tko dobr. Res pa da ima večina džipov celoletne gume in tist pač ni dobro za sneg in led.
Je pa že ogromna razlika če ima avto pogon na vse 4. Če je blo pod 20 cm sploh nisem kidal, ker je šlo brez problema čez. Zdej pa moram pri 5cm snega prit z zaletom da pridem do bajte.
Uporabniški avatar
koko82
član

Kraj: Bajkmanija

OdgovorNapisal/-a jery » 13 Nov 2016 13:45

Vse je odvisno kakšen sneg zapade. Po južnem snegu ko se enkrat ustavi in ti pod kolesi zgladi sneg imaš lahko ne vem kakšnega terenca brez verig ne gre nikamor.
Kar se tiče avtov zadnjim pogonom. Na prvi osi obvezno dobre gume, verige zadaj, kakšno obtežitev v prtljažnik kot je že nekdo napisal in s previdnostjo dol,po klancu za gor se itak hitro ustaviš. Zadnji pogon gre tudi brez verig lepo po snegu, samo ne sme te biti strah nemirnega zadka. Pri dizlih je treba dobiti občutek pri katerih obratih dobi avto polni navor, da voziš skozi pod temi obrati in predvsem se navadit kdaj gre avto na počez in ga voziti na meji, če imaš plac pa malo čez
:wink:
jery
član

Vrni se na Offtopic

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: Majestic-12 [Bot]