Orbea Occam TR ali AM?

Splošna debata na temo gorskega kolesarjenja.

Orbea Occam TR ali AM?

OdgovorNapisal/-a janiknuplez » 25 Maj 2019 14:01

Lep pozdrav!

Kupijem novega fully-ja in bi rad kak koristen nasvet :) Do sedaj sem vozil hardtaila, pa bi se rad prestavil na fully-ja zaradi možnosti ki jih imam v okolici. Vozim se večino časa navzgor po makadamu in gozdnih vlakah, navzdol pa kolikor gre po single trailih (gozdne vlake, planinske poti ipd.). Dostikrat je teren tudi takšen, da je potrebno navzgor dati kolo na rame. V ožjem izboru imam Orbeo Occam ampak se ne morem odločit ali TR ali AM model. Če vzamem AM-a se bojim da mi na daljših turah navzgor ne bo ustrezal, če pa vzamem TR-a pa da navzdol ne bo dovolj hoda. Sem pa bolj rekreativec, tako da navzdol ne bom izkoristil AM-a?
Dobrodolšlo kakršno koli mnenje.
janiknuplez
član

Re: Orbea Occam TR ali AM?

OdgovorNapisal/-a lukasmuka » 25 Maj 2019 14:43

glede na opisano je 100mm pod ritjo vrh glave. Bi tudi OIZ opravil zadevo več kot spodobno
Uporabniški avatar
lukasmuka
član

Kraj: slov. b.

OdgovorNapisal/-a Bani » 26 Maj 2019 07:31

Sam sem šel iz 26" 150mm (Trek Remedy) na 29" 120\130mm (Devinci Django)

Kolo je hitrejše in stabilnejše na spustih, pa tudi manjko hoda ne pogrešam.
Imamo pa na Idrijskem kar nekaj konkretnih trailov.

Samo za info, na Stravi sem na spustih popravil vse PR napram prejšnjemu kolesu :P

Moj glas za TR

LP Bani
Bani
član

OdgovorNapisal/-a janiknuplez » 29 Maj 2019 12:44

Hvala za odgovor obema. S komerkoli sem se pogovarjal mi je svetoval isto, tako da dileme več ni. Sem se že odločil za TR :D
janiknuplez
član

OdgovorNapisal/-a Obelix » 30 Maj 2019 12:20

Fant, če voziš planinske poti in včasih vržeš kolo tudi na rame (predpostavljam, da greš po lažji poti gor in težji dol v tem primeru in ne obratno :) ), potem ne seri z TR izvedbo. Ne vem kakšne planinske poti vozi kolega, ki pravi, da je 100 mm dovolj, ampak v mojih koncih vsak cm prav pride, po drugi strani pa ni razlika med kolesoma samo v hodu ampak tudi v geometriji. Zelo na hitro sem pogledal geometriji koles, zgleda je Orbea v teh segmentih precej konzervativna, tako da iz tega naslova močno priporočam AM izvedbo, ki ima celo bolj strm kot sedežne cevi, kot TR izvedba. Mislim, da je razlika v vzponu s tema dvema kolesoma zelo majhna, na spustu se bo ta razlika poznala bolje.

Drugi predhodnik, ki je promoviral manj hoda ima verjetno prav, vendar je poudarek v menjavi med 26 in 29, tukaj lahko potrdim, 29 je neprimerno hitrejše kolo, samo to nima veze z samim hodom oz. s tvojim dotičnim primerom. ....

Skratka, vprašaj še za kakšno mnenje kje drugje, mogoče koga, ki dejansko vozi malo bolj zahtevne traile. Dodatna dva cm nista nek dodaten plus ali minus, v paketu z AM dobiš tudi spustu bolj prijazno geometrijo. Razumem, greš iz trdaka na fully-ja, tebi so že to nebesa .... , ampak razmišljaj v naprej, kaj boš vozil, želel zvozit v prihodnje ,.... Moje izkušnje v teh primerih so, da riderji, ko okusijo polnovzmeteni svet kmalu želijo več, hitreje, .... , potem se doda še kakšen skokec, ... skratke ne se bremzat, če ni treba, v klanc vsi vozimo 16-18 cm enduro bicikle brez problema oz. veliko lažje kot pred leti 13/13 AM kolesa.

Pojdi še v kakšno drugo trgovino, pogovarjaj se še z drugimi prodajalci, zbiraj informacije sedaj, ne po nakupu. Ker če so ti vsi priporočali TR, si delal nekaj narobe :)
JUST ME
Uporabniški avatar
Obelix
član

Kraj: Komenda

OdgovorNapisal/-a lukasmuka » 31 Maj 2019 19:18

kje si ti zdaj planinske poti not privlekel?
Ded govori o makedamskih poteh in gozdnih vlakah, to pa res rabi najmajn Endurota, za ziher mogoče raje DH :roll:
Uporabniški avatar
lukasmuka
član

OdgovorNapisal/-a Matiček » 31 Maj 2019 21:50

janiknuplez napisal/-a: ... navzdol pa kolikor gre po single trailih (gozdne vlake, planinske poti ipd.). ...
Brez zemljevida ne prideš nikamor,ali pa marsikam !
Uporabniški avatar
Matiček
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a lukasmuka » 01 Jun 2019 20:26

ok vdam se. Najmajn enduro rabi.
ostalo je itak leta 2019 nevozno
Uporabniški avatar
lukasmuka
član