Razsvetljava

Vprašanja, ocene in debate o opremi gorskih kolesarjev

Re: Razsvetljava

OdgovorNapisal/-a dumr666 » 12 Nov 2019 22:56

kako pa imate pritrjene lučke na čelado? Sam razmišljam da bi se spravil narest adapter da bi zadeva pasala na gopro nastavek na čeladi, pa nevem ali je smiselno ali ne. Na balanco ziher ker una guma ne drži luči pri miru kot se zagre. Imam pa 3D tiskalnik.
Robots will steal your jobs. But that's OK
Uporabniški avatar
dumr666
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 13 Nov 2019 07:08

Točno tako. Je zelo smiselno. Za na belanco pa na AliExpress kupiš GOpRo top cap, podaljšek, lučko pa montiraš na to.
PrimozR
član

Kraj: Radovljica

OdgovorNapisal/-a mrd » 13 Nov 2019 13:55

dumr666 napisal/-a:kako pa imate pritrjene lučke na čelado? Sam razmišljam da bi se spravil narest adapter da bi zadeva pasala na gopro nastavek na čeladi, pa nevem ali je smiselno ali ne. Na balanco ziher ker una guma ne drži luči pri miru kot se zagre. Imam pa 3D tiskalnik.

Jaz imam Magicshine 808 in natisnjeno tole https://www.thingiverse.com/thing:197074. Sede kot ata na mamo.
Drugače imaš, pa veliko teh GoPro nastavkov za lučke, le od lučke je odvisno ali paše.
Uporabniški avatar
mrd
član

Kraj: Notranjsko-kraška regija

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 13 Nov 2019 17:53

ima kdo kakšno pametno alternativo za bar clamp za 35mm belance?
Najrajš plastičen...nekaj v tem smislu

Slika

Cena ne sme presegati enega pira v ljubljanskih pivnicah
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a Andraž » 13 Nov 2019 19:55

Zmodeliraj in daj 3D printat - kos bo par €.
Enduro boys crew.
Uporabniški avatar
Andraž
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 13 Nov 2019 23:42

Ne vem, če s printom lahko narediš tako plastiko, da jo lahko ukrivljaš da natakneš na belanco...tečaja najrajš ne bi imel.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 14 Nov 2019 07:18

PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a havli » 14 Nov 2019 08:54

Tak štrli, ko ni nič montiranega.
Ta se mi zdi boljši http://www.sp-gadgets.com/en/actioncam- ... ap-mount-1

Lpt
Uporabniški avatar
havli
član

OdgovorNapisal/-a dumr666 » 14 Nov 2019 09:16

Mojo Jojo napisal/-a:Ne vem, če s printom lahko narediš tako plastiko, da jo lahko ukrivljaš da natakneš na belanco...tečaja najrajš ne bi imel.

načeloma lahko poskusim nekaj na hitro naredit, pa da vidim ali bo držalo ali ne
Robots will steal your jobs. But that's OK
Uporabniški avatar
dumr666
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 14 Nov 2019 17:44

havli napisal/-a:Tak štrli, ko ni nič montiranega.
Ta se mi zdi boljši http://www.sp-gadgets.com/en/actioncam- ... ap-mount-1

Lpt

Tisti moj z linka štrli navzgor, tale pa vstran. Tako da težko zmagaš. Je pa un moj res grozen za pogledat, ga velikokrat, če je le šansa, dam dol :)

A je tale SP slučajno plastičen? Sem jim za vsak slučaj poslal mail, če je plastičen, je no-go. Nočeš preloadati krmilca s plastiko.

Opcija bi bla mogoče OneUp fajfa pa priprava za orodje, potem pa sprintaš GoPro mount, ki se vtakne v luknjo namesto orodja :)
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 14 Nov 2019 17:56

Na 31,8 belanci sem imel zelo elegantno rešeno z nosilcem klasičnega mačjega očesa, zdaj me je pa 35mm standard zjebal.

Slika
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a havli » 14 Nov 2019 22:52

Primož, na sliki zgleda res bolj plastičen. Ampak sem ga vseeno naročil. Povem, ko pride.

Lpt
Uporabniški avatar
havli
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 14 Nov 2019 23:25

Je plastičen in pomoje ni problem pri preloadu krmilca, saj je plastika dovolj kvalitetna in debela. Itak po montaži vse drži fajfa. Ne pozabit marsikatera zgornja krmilca imajo presekan konus plastičen.

JE pa ta pozicija za lučke malenkost neprimerna, ker si delaš senco s kabli in gumo, tudi s fajfo če ni glih najkrajša. Najboljša pozicija lučke je pred belanco, vsaj par cm.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 15 Nov 2019 06:01

Obstajajo podaljški.

Pa plastika se deformira. Ne vse enako, ampak vseeno. Tisti konus ima pa manj prostora za deformacijo (je bolj vgnezden), nimajo pa vsi plastičnega konusa. Mislim da moj trenutni in prejšnji nista imela plastičnega, temveč ALU in medeninastega.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a MatTo » 15 Nov 2019 07:54

Mojo Jojo napisal/-a: Najboljša pozicija lučke je pred belanco, vsaj par cm.

Se še kako strinjam s tem. Posebno, če se vozi v čisti temi, dlje časa ali na tehničnem terenu.
Nekaj zanimivih predlogov z neta, a do sedaj še ni bilo razloga, da menjam z mojo enostavno rešitvijo. Jo predstavim kasneje.

Prva

Druga
Uporabniški avatar
MatTo
ex giantxcx

Kraj: LjubAna-Bruseljak

OdgovorNapisal/-a havli » 15 Nov 2019 15:20

Sence od kablov niso prav velike. Tudi prav daleč pred kolo ne segajo. Meni niso še nikoli delale težav.

Lpt
Uporabniški avatar
havli
član

OdgovorNapisal/-a MatTo » 15 Nov 2019 16:15

Nekaj mojih svetlih izkušenj po 8 letih nočnega kolesarjenja:

Želim voziti brez motečih in nepotrebno osvetljenih elementov, ki močno utrujajo oči in motijo jasen pogled naprej (osvetljeni kabli, krmilo, celo guma)
Luč mora biti zato pred in obvezno tudi na sredini krmila.
Snopa luči na krmilu in na čeladi morata enakomerno pokriti celoten teren pred kolesom.
Jakost svetlobe je obratno sorazmerna z doživetjem prave nočne atmosfere (vemo, kje so izjeme).
Rumenkasta barva snopa je balzam za oči in dobre nočne fotografije.
COB svetila odlično služijo ob postankih, pri manjših popravilih in makro posnetkih.
Dobra UV svetilka vam razkrije marsikatero podrobnost flore in favne.
Že običajen laser pa vam pomaga pri določanju iskanih zvezd na nebu.
Dodam še dodatno SLAVE bliskavico za globinske posnetke.

Morda pa se vse našetete zahteve odražajo zgolj v zgodnjih jutranjih urah zaradi neprespanosti!? Odgovorite si sami. :mrgreen:
Zadnjič spremenil MatTo, dne 15 Nov 2019 18:57, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
MatTo
ex giantxcx

OdgovorNapisal/-a havli » 15 Nov 2019 17:02

Mislim, da smo s prvimi home made lučkami vozili že 2006.
Po nekaj nosilcih in pozicijah lučke jo imam spet z elastiko pritrjeno na krmilo tik ob fajfi. Lučka se mi zdi tako še najbolj varna, če pride do padca.
Ja, so sence, ampak jih možgani takoj po začetku premikanja “odračunajo” od podlage.

Očitno vsakemu po svoje paše.

Lpt
Uporabniški avatar
havli
član

OdgovorNapisal/-a problematiks » 15 Nov 2019 18:05

Glavni problem teh ročnih svetilk je tipično preozek snop, kar je še toliko večja pomankljivost pri lučki, ki jo imaš na krmilu. Sicer pa bi ti za vožnjo po terenu svetoval lučko na čeladi, če boš imel samo eno.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 15 Nov 2019 18:21

Kabli grejo meni najbolj na jetra, ker se osvetlijo in nabija nazaj svetlobo...rezultat tega je kot da bi imel 20% švohnejšo lampo. Na tehnikalijah pa največ dela senco guma, sploh 29col.

BLF Q8 --- Tole je skor k piksna pira...jest jo imam naročeno, ampak za druge namene. Sicer ima spodaj luknjo z navojem, tako da jo lahko našraufaš kamorkoli...ne rabiš delat posebnega nosilca, ampak zaradi teže in velikosti ni glih primerna za na bicikl...drgač pa, performance je odličen. Snop pa ni pretirano ozek ampak vseeno morda za bicikl ne najboljši.

problematiks napisal/-a:Sicer pa bi ti za vožnjo po terenu svetoval lučko na čeladi, če boš imel samo eno.

Ne, lučke morata bit dve, ena na čeladi in ena na belanci
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a Ricky82 » 15 Nov 2019 18:35

problematiks napisal/-a:Glavni problem teh ročnih svetilk je tipično preozek snop, kar je še toliko večja pomankljivost pri lučki, ki jo imaš na krmilu. Sicer pa bi ti za vožnjo po terenu svetoval lučko na čeladi, če boš imel samo eno.

Marko

Sej v planu je čelada + balanca. :wink:
Ricky82
član

OdgovorNapisal/-a Ricky82 » 15 Nov 2019 18:38

Mojo Jojo napisal/-a:BLF Q8 --- Tole je skor k piksna pira...

Zdej sm šele vidu slike spodaj pod review-i. Je res prava "batina" :mrgreen: Mal prehudo za bicikl
Ricky82
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 15 Nov 2019 20:04

"Hello Primoz,
thank you for your inquiry. The mount of the normal Stem Mount consists of fiber reinforced polyamid.
Best Regards,"

Pass. Vsaj ALU ploščico bi prešpricali...

Se pa strinjam, ena lučka na belanci, na sredini, usmerjena pod sprednjo gumo. Načeloma širok snop, ta lučka pokrije nizkohitrostne tehnikalije, ko gledaš bolj 'čez nos' navzdol (da ni treba kriviti glave preveč navzdol). Lučka na glavi naj ima pa ožji snop, osvetljuje teren dlje pred kolesom, pokriva višje hitrosti. Takrat, ko gledaš naravnost. Da ni treba gledati izpod čela, je lučka usmerjena naravnost.

Glede barv pa ne bom, ker se še nisem vrgel v to, pri količini (cool white) lučk ki jih imam in pri količini vožnje, ko jo naredim z lučko, nimam potrebe kupovati še ene :)
Ima pa Gearbest načeloma boljšo izbiro pri temperaturi barve, ko se kupuje lučke, vsaj kakor sem gledal.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a Andraž » 15 Nov 2019 22:55

Syntace krmilne opore imajo sedaj dva navoja za pritrditev lučke:
Slika

Je pa to precej draga varianta + rabiš še dodelavo da namestiš kej drugega kot Lupine:
- https://www.syntace.com/en_GB/products/ ... basis?c=80
- https://www.syntace.com/en_GB/products/ ... alone?c=80
Enduro boys crew.
Uporabniški avatar
Andraž
član

OdgovorNapisal/-a Ricky82 » 16 Nov 2019 06:32

Ricky82
član

OdgovorNapisal/-a MatTo » 16 Nov 2019 10:30

PrimozR napisal/-a: Glede barv pa ne bom, ker se še nisem vrgel v to, pri količini (cool white) lučk ki jih imam in pri količini vožnje, ko jo naredim z lučko, nimam potrebe kupovati še ene

Vidiš, zato pa je tu Mmilan! V obstoječe ohišje ti vgradi novo zvezdico, nalota nove emiterje z dodatno optiko ter po potrebi navije driver. Update za par let. Tako kolobarim s svojimi petimi kompleti, ki so praktično že vsi s toplimi barvami ali vsaj višjim CRI-jem.

En primer, skupaj z mojo rešitvijo nastavka na krmilu:
Originalni oldtimer Ultrafire predelan na 2x3 (neutral white) ledice z ustrezno optiko. Nastavek je obrezan originalni, se ga da še bolj kot na sliki. Pritrjen je z vezicama pod ploščico krmilca. Drži par let.
Uporabniški avatar
MatTo
ex giantxcx

OdgovorNapisal/-a mmilan » 16 Nov 2019 15:48

Ricky82 napisal/-a:Se pravi,da za balanco bi bila ta OK ?V natural white izvedbi seveda.
https://www.192led.com/product/yinding-900-lumens-cree-xm-l2-2-leds-4-modes-headlight-cycling-lamp-neutral-white/

Yinding imaš lahko prvenstveno na čeladi. Na krmilu, pa tudi, če imaš za čelado kakšno drugo z ožjim snopom.

Dobro, da si našel to stran. Sem mislil, da se je ne da več kupiti, sploh v NW izdaji. Za to ceno je ena med najboljšimi lučkami. Paziti moraš edino na morebitno pregrevanje ob postankih tj. ne smeš je imeti na najvišji stopnji kadar se ne giblješ.

@MatTo: ne pretiravaj! Kakšne lučke se da preurediti, vseh pa ne. Ravno sem dobil eno (HOPE al nekaj takega, nimam pri roki), ki je niti slučajno ne morem odpreti, čeravno je po vseh drugih vidikih zelo dober kandidat za menjavo ledice. Dostikrat pride cena ledic in menjave več kot nakup lučke. Razumljivo, saj so tipično vgrajene pocenske hladno bele kitajske kopije Cree ledic.

Neutralno bele in še bolj "topli" odtenki so za oči bistveno bolj prijazni (človek je vajen sonca in ognja), barve so manj sprane, niso samo odtenki sivine, v vlagi je manj odbojev. Sami to razliko opazite pri (za moje pojme nedopustnih) avtomobilskih belo modrih žarometih, ki vas zaslepijo.
Seveda izgledajo topli odtenki pri isti količini svetlobe manj svetli - topla svetloba se bolj vpija v podlago. Drug podatek pri ledicah je še CRI (Color rendering index) ali približek sončnemu barvnemu spektru kot ga zaznava človeško oko. Te vredosti so že pri originalnih močnejših CREE ledicah komaj nekje okoli 70%. Toplejši odtenki bele se bolj približajo idealnim, a so tipično dražji (=več fosforja na sloju preko svetlobne diode). Pri poceni kitajskih je ta indeks 60% ali manj. Tehnološko pa se lahko doseže tam okoli 95%.

Za tistih nekaj minut na kolesu to ni tako kritično, na dolgi rok in za možgane pa ni ravno dobro. Ampak seveda, vsak po svoje...
Gor hodim strašno, dol se peljem plašno
mmilan
član

Kraj: Nauportus

OdgovorNapisal/-a Ricky82 » 16 Nov 2019 16:09

mmilan napisal/-a:Yinding imaš lahko prvenstveno na čeladi. Na krmilu, pa tudi, če imaš za čelado kakšno drugo z ožjim snopom.

Dobro, da si našel to stran. Sem mislil, da se je ne da več kupiti, sploh v NW izdaji. Za to ceno je ena med najboljšimi lučkami. Paziti moraš edino na morebitno pregrevanje ob postankih tj. ne smeš je imeti na najvišji stopnji kadar se ne giblješ.

Sem kar nekaj časa brskal,da sem jo izkopal :)
Kakšen baterijski "paketič" priporočaš za to lučko? Po vsej verjetnosti mi ga lahko ti napraviš :wink:
Pošlji mi info na PM
Ricky82
član

OdgovorNapisal/-a Frgazar » 16 Nov 2019 17:27

Pozdravljeni.

Za MTB se odločam o nakupu kakovostne svetilke. Vse bolj se nagibam nakupu v SLO. Pozornost so mi pritegnile sledeče svetilke;
66 EUR
https://www.veb-company.si/luci-odsevniki/luc-lezyne-lite-drive-1000xl-17167635

49 EUR
https://www.extremevital.com/sl/kolesa/svetilka-magicshine-allty-500lum-p-30273.html

19 EUR
https://www.bajkmanija.si/svetilka-extend-noix-400-lumens

38 EUR
https://www.11-11.si/prednja-luc-lezyne-micro-drive-500xl

60 EUR
https://www.11-11.si/prednja-luc-lezyne-lite-drive-800xl

Gotovo ima kdo kakšno izmed njih ali pa je o tem bolje seznanjen, kot jaz.
Bi mi lahko svetoval ?
Ali pa kaj drugega, vendar zanesljivega in trajnega ter da lepo paše na kolo.
Frgazar
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 16 Nov 2019 19:15

Dobro, da si našel to stran

Good luck to both of you
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a Ricky82 » 16 Nov 2019 20:00

Mojo Jojo napisal/-a:Good luck to both of you

Zakaj že? :shock:
Ricky82
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 16 Nov 2019 21:04

Zato ker takega original yindinga ni več za dobit...bi mmilan že vedu saj spremljla BLF, CPF, mtbr.

Glede na to, da tale vendor za katerega jest prvič slišim, ponuja pošiljanje preko aliexpress pošte in da na aliexpressu ni za dobit yindinga, bi rekel da še sami ne vejo kaj ponujajo ali pa je nateg. Ali boš moral denar zahtevati nazaj ker ne boš nič dobil, ali pa boš dobil enega izmed kloniranih klonov.

Lahko pa probaš srečo in me čez kakšen mesec ali dva demantiraš

Nočem te strašit, ampak to so moje domneve, za katere nimam dejanskih dokazov
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a MatTo » 16 Nov 2019 21:19

@Ricky82: Ima MojoJojo kar prav, a tudi ti nisi daleč od dobre rešitve.
Vzami kar klon in pri Mmilanu izprosi dober baterijski paket. In si zmagal, vsaj za prvič. :wink:
Potrebuješ še polnilec.
Uporabniški avatar
MatTo
ex giantxcx

OdgovorNapisal/-a Lojzepopndekl » 16 Nov 2019 21:34

Frgazar napisal/-a:Pozdravljeni.

Za MTB se odločam o nakupu kakovostne svetilke. Vse bolj se nagibam nakupu v SLO. Pozornost so mi pritegnile sledeče svetilke;
66 EUR

49 EUR
https://www.extremevital.com/sl/kolesa/svetilka-magicshine-allty-500lum-p-30273.html

19 EUR

38 EUR

60 EUR

Bi mi lahko svetoval ?

V intersportu pri nas je bila poleti za manj kot 40€ tale lučka: https://www.intersport.si/sigma-buster- ... lka-285316
Sej ni treba da j' mau, glavn da j' dobr!
Uporabniški avatar
Lojzepopndekl
član

Kraj: Mjaw York

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 16 Nov 2019 21:54

MatTo napisal/-a:Vzami kar klon

ne,ne. za ta dnar dobiš fejkan emiter z modro svetlobo

vzameš rajš tole in izbiraš barvo svetlobe 4000 ali 5000K ti je cilj,
pa še kakor vem, je na KD še največja verjetnost da so ledice original Cree

tole ali
klon yindinga ali
tole se da kr dobr predelat v super lučko, samo je kr nekaj dela
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a problematiks » 16 Nov 2019 22:03

MatTo napisal/-a:@Ricky82: Ima MojoJojo kar prav, a tudi ti nisi daleč od dobre rešitve.
Vzami kar klon in pri Mmilanu izprosi dober baterijski paket. In si zmagal, vsaj za prvič. :wink:
Potrebuješ še polnilec.

A ti kitajski majstri za dolocitev lumnov kocko mecejo? :lol:

Sicer pa ne vidim prav neke strasne prednosti v tem, da nabavis na aliexpressu (ali kjerkoli ze tam cez) posebej lucko, potem seveda nekje se baterijo in polnilec in prides cenovno na zelo podobno ceno kot ce bi nabavil komplet lucko pri nas (1000lm lucke dobis ze za okoli 60 evrov), s tem da ti ni treba cakat en mesec, predvsem pa imas vse skupaj pokrito z garancijo. Je tistih potencialnih par evrov res vredno tega? :roll:

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a Frgazar » 17 Nov 2019 01:09

Lezyne Svetilke. So v redu. Kdo ima kakšno iskušnjo z njimi ?
Slika
Frgazar
član

OdgovorNapisal/-a Fleko » 17 Nov 2019 08:54

Frgazar napisal/-a:Pozdravljeni.

66 EUR

49 EUR

19 EUR

38 EUR

60 EUR

Bi mi lahko svetoval ?

Jaz tole uporabljam, zaenkrat zadovoljen. Uporabljam jo na kolesu ali peš.
https://www.grasca.si/kolesarska-svetil ... -02-1000lm
Fleko
član

OdgovorNapisal/-a Trance4Bike » 17 Nov 2019 09:13

Za po mestu uporabljam Lezyne 450xl, kar je kar v redu. Edina slabost je samo baterija, če uporabljam max svetilnost mi jo kar hitro pobere.
Trance4Bike
član

OdgovorNapisal/-a MatTo » 17 Nov 2019 09:19

problematiks napisal/-a:... prides cenovno na zelo podobno ceno kot ce bi nabavil komplet lucko pri nas (1000lm lucke dobis ze za okoli 60 evrov)...

Mogoče kakšen primer, da ne bomo tipali v temi?
Tudi če pustimo lučko in njene karakteristike (original-klon, lumni), se niti baterijski paket (Mmilan) niti polnilec (SkyRc) ne moreta primerjati s tistima v kateremkoli kompletu (za relativno primerljivo ceno!).

Moje izkušnje z originali kot tudi s kloni lučk so zankrat pozitivne. Vse delajo po par letih uporabe. Razlike so v detajlih, ki jih povprečen uporabnik niti ne zazna, dokler ne primerja obeh ali dokler ne potrebuje nadgradnje (več lumnov, širina snopa, barva snopa).
Pri baterijah je ta razlika veliko bolj očitna. Sploh v ekstremnih razmerah in ob redni uporabi sta še kako važni kvaliteta celic in dober polnilec.

Raje čakam 30 dni na dobavo, kot 30 min v temi.
Uporabniški avatar
MatTo
ex giantxcx

OdgovorNapisal/-a havli » 17 Nov 2019 11:43

Na netu je kar nekaj testov raznoraznih lučk s fotkami snopov. Na primer: https://reviews.mtbr.com/best-bike-ligh ... ain-biking Potem samo še nekaj klikov in dobiš še kaj drugega...

Kaj pa kakšne malo dražje lučke? Tam (ponavadi) dobiš točno to kar pišejo, da boš dobil. Ni skrbi s kloni, lumni, snopom, barvo svetlobe, polnilci, baterijami, vzdržljivostjo... Meni recimo še zmeraj dela Wilma iz leta 2007. Vmes sem samo zamenjal ledice / ploščo za več svetilnosti. Crknil je baterijski paket - Milan je naredil novega -> spet brez skrbi. Polnilec tudi še vedno dela.
Meni recimo ta "brezskrbnost" / hassle free uporaba in zanesljivost veliko pomeni. Samo enkrat je bilo zadosti, da sem videl kako je nekomu sredi gozda crknila kitajčica. Polnilec ni polnil kot je bilo napisano, slabe baterije...

Imam tudi kitajčico, zrihtano in preverjeno od Milana. Vse dela kot mora. Edino oblika snopa se ne more primerjati z Lupine. Verjamem, da se lahko tudi to reši, če imaš vsaj nekaj volje in časa za brskanje po netu, forumih...

Lpt
Uporabniški avatar
havli
član

OdgovorNapisal/-a problematiks » 17 Nov 2019 14:05

MatTo napisal/-a:Mogoče kakšen primer, da ne bomo tipali v temi?

Dve objavi nad tvojo je Fleko napisal dober primer npr. Tobest so zelo solidne lucke, baterija zdrzi kar nekaj let, polnilec pa tudi normalno napolni baterijo (kar je pravzaprav edino, kar pricakujem od polnilca), kljub temu, da nima nekih ekstra nastavitev.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a MarE » 17 Nov 2019 17:03

Dve novi lampi iz domače garaže...

http://89.212.19.180:54321/bajk/

tadruga...
https://youtu.be/JmKqgYyUioo
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

Kraj: ... ..... ....- -- - -...

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 17 Nov 2019 17:36

Kje bi se pa dalo dobiti druge zvezdice z različno toplimi LED emitorji? Če bi šel menjati v svojem YingDingu. Spajkalnik pa to mam, torej to ni takšna težava.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a MatTo » 17 Nov 2019 20:09

problematiks napisal/-a:
MatTo napisal/-a:Mogoče kakšen primer, da ne bomo tipali v temi?

Dve objavi nad tvojo je Fleko napisal dober primer npr. Tobest so zelo solidne lucke, baterija zdrzi kar nekaj let, polnilec pa tudi normalno napolni baterijo (kar je pravzaprav edino, kar pricakujem od polnilca), kljub temu, da nima nekih ekstra nastavitev.

Marko

Ne poznam, ne bom sodil. Lahko samo podam mnenje: luč brez (prave) optike in s (samo) enim 'očesom' (spominja na MJ-808) ne more biti primerljiva niti s klonom dvookega Yindinga. Baterija ima samo 2 celici?
Tovrstni paketi imajo svoj namen in so dolgoročno več kot primerni za kolovoze. Ob resni in pogosti vožnji po tehničnem terenu pa prej ko slej obležijo v predalu. Sploh polnilci, ko jih zamenja en sam in ta pravi za vse baterijske pakete.
Uporabniški avatar
MatTo
ex giantxcx

OdgovorNapisal/-a problematiks » 17 Nov 2019 20:59

Za ta model ne bom rekel zagotovo, ampak Tobest ima v ponudbi 1000lm lucke z veccelicnimi baterijami za tiste, ki grejo ponoci na vecurne ekspedicije. Za tisto uro ali dve, kolikor vecji del nocnih kolesarjev vozi (vsaj po mojih informacijah), vec kot stiricelicne pri taki lucki itak ne rabis. Tisti, ki pa ponoci delajo resne ture, pa tipicno itak ne gledajo 50-100 evrskih luck :wink:

Glede optike se strinjam, vsekakor je zelo pomembna. Kar se pa eno, dvo in vecokih luck tice, pa ne vem, na kaj tocno ciljas. Na stevilo diod v enem ohisju ali stevilo ohisij/svetilnih enot (dioda/parabola/leca)?

V vsakem primeru je pa 1000lm bolj ko ne minimum oziroma zacetni razred za resnejse gorsko kolesarjenje ponoci in bo tako ali drugace kompromis. Ali bos imel ozji snop in dovolj dometa ali pa bos imel dovolj svetlobe v sirino in bo snop prekratek za res hitre odseke.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 17 Nov 2019 21:55

@mare
a delaš tut sam driverje?

@primoz
probi tole in poročaj kolk se snop spremeni in kolk svetilnost
http://kaidomain.com/Flashlight-DIY-and ... ED-Emitter
Zadnjič spremenil Mojo Jojo, dne 17 Nov 2019 22:13, skupaj popravljeno 1 krat.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a MarE » 17 Nov 2019 22:01

Mojo Jojo napisal/-a:@mare
a delaš tut sam driverje?

Vse je doma narejeno: ohišje, driver (izkoristek 90%+, napajanje od 7-40V), porezkan hladilnik, program za mikrokontroler (se lahko daljisko krmili preko ene linije - npr. imaš eno krmiljenje za vse lampe, ali pa ipko ob gripu, lampo na sredi balance, ...). Dimenzije 50x45x45.
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

Kraj: ... ..... ....- -- - -...

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 17 Nov 2019 22:45

Če boš kej ustvarjal, ti lahko pošljem alu reflektorje za XML (fi20mm)
Slika
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a Fleko » 18 Nov 2019 10:41

Glede Tobest svetilke. Za ta denar verjetno best buy (govorimo za do 50€).

Jaz Tobest svetilko uporabljam za pretežno po makedamskih poteh in podobno (XC trdak) - tudi kakšna gozdna pot se najde, ni pa primerna za bolj zahtevno gorsko kolesarjenje. Z enduro kolesom vozim samo podnevi.
Jaz imam ture do 2. uri in v tem primeru baterije zadostujejo, zaenkrat baterije še nisem spraznil. Bom poskusil daljšo turo, da vidim koliko časa zdrži.

Letos sem prvič v življenju začel z nočnim kolesarjenjem in nimam veliko pojma glede luči (bolj ali manj osnove). Kakšna bi bila primerna optika? Kako točno mora biti snop razporejen?

Katere luči se predlaga za resno kolesarjenje - govorim o tehnično bolj zahtevnih in hitrih spustih.
Fleko
član

OdgovorNapisal/-a mmilan » 18 Nov 2019 12:22

Tale opis Tobest lučke je čisto kitajski:

tip žarnice: Power LED CREE XM-L * svetilnost: do 1.000 lumnov
baterija: 2x18650 Li Ion 3,7V / 5,200 mAh / čas polnjenja: 3,5 – 4,0 ur
način svetenja: 4 stopnje (100% / 50% / 10% / utripanje) / čas delovanja: 180 minut pri 100% moči

Dvocelični paket naj bi imel vzporedno vezavo in v primerjavi z večino drugih polovično voltažo (tipični 2S2P paketi imajo do 8,4V). To pomeni, da je padec napetosti preko zaščite, če jo sploh ima, kablovja, konektorja in elektronike v lučki že tolikšen, da ledica sploh ne more delovati na 100% (deklarirano max 3A za XM-L ledice). Če upoštevamo še padec napetosti ob praznjenju, sem prepričan da deluje na 50% ali manj. Zato tudi tak podatek, da deluje 180 minut na 100%, ker je teh 100% dejansko 50% in proti koncu praznjenja tako čez palec komaj 30%. Seveda ob tako majhni porabi lahko dela dolgo, prav veliko svetlobe pa ne more biti. Če gre še za ponaredk ledice, je stvar lahko še slabša. Ob tem sploh nisem omenil izgub zaradi elektronike....

Verjamem, da komu zadostuje za osnovno kolesarjenje po makadamu. Tam ne rabiš prav dosti. Pa tudi oči se prilagodijo manjši količini svetlobe. V grobem bi lahko rekel, da sveti tam s 300 do max. 500 lumni (na začetku).
Lahko pa dovolj dobro služi kot backup lučka, če odmislimo obliko snopa, ki za MTB uporabo najbrž ni najbolj primerna za na krmilo.

Fleko, objavi kakšno fotografijo snopa in pa čimbolj oster makro posnetek ledice. Potem bomo lahko sodili kaj več.
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a Fleko » 18 Nov 2019 13:22

Slika snopa - pač brez optike oz. leče ne more biti drugačen kot je. Sicer slika dela krivico, ni tako izrazito, kot je na sliki.
Kot sem rekel, za makedam itd je OK luč. Za cesto je itak premočna oz. nepravilen snop.

Slika

Sliko ledice naredim, ko jo bom imel pri roki.

Glede lumnov, nimam občutka, koliko sveti. Menim, da sveti z več kot 500lm. 1000lm 100% ni, ker ko sem si izdelal ročno lučko, katera naj bi imela med 900-1100lm, bi rekel, da jih ta ima okoli 700-800. Zaenkrat po dveh urah nisem opazil, da bi svetilnost z napetostjo padala (mogoče so se oči navadile).
Fleko
član

OdgovorNapisal/-a mmilan » 18 Nov 2019 13:53

Ja snop je pričakovano relativno slab - neenakomeren. Svetilnost v lumnih pove zgolj eno dimenzijo = količina vse svetlobe, nič pa ne pove o snopu, razporeditvi, intenzivnosti..... Zato tudi primerjava s tvojo ročno svetilko za nas ni mogoča brez ostalih podatkov.

No, poslikaj ledico, da lahko pozumiramo v detalje. Me prav zanima. Na prodajni sliki ni videti dovolj.
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a Fleko » 18 Nov 2019 15:30

Glede lumnov mi je jasno, da ne povejo veliko. Pač za ta denar se mi zdi popolnoma OK in je redno v uporabi XC ali sprehod. Sem našel podobne za višji denar.

Zvečer poslikam ledico, kar se da blizu.

Nisem še prejel odgovora, kaj se svetuje za bolj tehnično zahtevne ali hitrejše spuste in o kakšnem rangu se pogovarjamo 150, 250€ ali več??

Je smiselna montaža kakšnih svetilk nižje svetilnosti na sprednje vilce?
Fleko
član

OdgovorNapisal/-a problematiks » 18 Nov 2019 15:51

Fleko napisal/-a:Nisem še prejel odgovora, kaj se svetuje za bolj tehnično zahtevne ali hitrejše spuste in o kakšnem rangu se pogovarjamo 150, 250€ ali več??

Kar se lumnov tiče (ki sicer kot že omenjeno ne povejo vsega), je meni osebno za tako uporabo po znanih poteh ok nekje 1500-2000lm na čeladi s srednje širokim snopom, da imam še nekaj perifernega vida. Če imam kaj na krmilu, je to par 100lm zadeva za vsak slučaj, če bi glavna crknila. Bolje bi na krmilu sicer bilo še kakih 1000+lm s širokim snopom.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a Fleko » 18 Nov 2019 21:27

Mislil sem bolj kot priporočilo, kaj uporabljate - link izdelka ali kaj podobnega :)
Če gledamo po deklaracijah oz. tehničnih parametrih vemo, da so večinoma podatki ''za lase privlečeni'', vsaj glede lumnov.
Če že preberem @mmilan-ov post glede napetosti je jasno. Podajo lumne ledice na najvišji napetosti, baterijski paket pa nudi polovično napetost.

Obljubljena slika, boljše telefon ne zna narediti.
Slika
Fleko
član

OdgovorNapisal/-a mmilan » 18 Nov 2019 22:07

Škoda, malo ostrine manjka in lahko bi odstranil reflektor, da bi se videlo še kaj več. Vsekakor ledica ni deklarirana Cree XM-L, ampak nekaj na temo XM-L2. Žal se ne da razločiti podnožij žičk na delu s fosforjem. Če so kvadratna, je ponaredek, če so okrogla, zna biti original.

XM-L2 so sicer boljše ledice, tudi bolj trpežne. Imel sem primer pregretega Yindinga kjer so se XM-L2 ledice rahlo odcinile, pa so po ponovni namestitvi še vedno lepo delovale.
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a Fleko » 18 Nov 2019 22:31

To je najboljša slika. Z Iphonom je še slabše, verjetno ravno zaradi reflektorja.
Reflektor je lepljen in se ga ne da odstraniti.
Fleko
član

OdgovorNapisal/-a havli » 18 Nov 2019 22:40

Za lučko z okrog 2000 lumni In cca 250 eur bi pogledal na bikemarkt.mtb-news.de. Tam so se oglaševale rabljene Wilme za približno tak denar. Baterijski paketek pa naročiš pri Milanu.
Nočem sabotirat teme, ampak meni se zdi Lupine vsaj glede snopa boljša od kitajskih. Glede cene pa...

Lpt
Uporabniški avatar
havli
član

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Oprema

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: valdo