Razsvetljava

Vprašanja, ocene in debate o opremi gorskih kolesarjev

Re: Razsvetljava

OdgovorNapisal/-a Seamus » 25 Okt 2016 21:10

Še moja izkušnja, ker veliko je že napisanega.
Baterije se vsekakor splača kupiti takšne z zaščito, da se ne sekiraš, ko jih daš v packe (dokler je baterija sama ni problema, ko je vezana z drugo ali s tremi drugimi pa nastane problem, če ni zaščite).
Sam sem kupil tele:
http://www.ebay.com/itm/XTAR-18650-3100 ... Swd4tT9IlD
Z zaščito navzgor in navzdol, notri je baje samsung baterija (tako forumi o teh zadevah) in naj bi bila res solidna.
Meni delajo že tri leta in nimam slabih izkušenj, drži dolgo in zaenkrat sem še brez problema (6 komadov). Uporabljam jih v naglavnih, kolesarskih in ročnih baterijah (pač odvisno od potrebe), ter od pred kratkim tudi v powerbanku.
So pa kar dražje od FigthFireWithFire baterij.
Opozoril bi edino na to, da so malo daljše in je včasih s tem problem (recimo power bank sem moral prilagoditi po dolžini, da jih dam notri), naglavna luč pa sem malo pogrel nosilec, da sem ga raztegnil.
Luči imam različne, za na kolo jih niti nisem predeloval, ker se pozimi hladijo tudi tako brez paste. Ročno sem pa razstavil in namazal. Vsekakor pa ne dam za luč več kot 10 mogoče 12$ in obvezno kupujem takšne brez baterij.
(Linki so prvi na spisku, ne dejnasko tisti od katerih sem kupil)
Za na glavo:
http://www.ebay.com/itm/3000LM-CREE-XML ... SwyQtV1DUR
S tem, da sem škatlico z baterijo predelal in sem baterijo (teža!) prestavil v žep, da ne opleta na čeladi.
Za na balanco
http://www.ebay.com/itm/8000Lm-5x-CREE- ... SwZVlXtn9J
S tem, da sem bank kupil ekstra (praznega!)
Za v roko
http://www.ebay.com/itm/Zoomable-6000LM ... Swu-BWQu6b
Samo zopet, samo baterija brez ostale navlake. In to sem dobro podmazal, ker na prvi se mi je stopila ledica, sedaj pa dela tja do pol ure, potem je pa ohišje prevroče za držat. Ima pa dve bateriji in zato brez problema sveti na polno več ur (nikoli nisem štopal, ker nikoli ni bil problem).
Seamus
član

OdgovorNapisal/-a mmilan » 25 Okt 2016 23:46

Baterije vsekakor ene boljših, res niso med cenejšimi. Kaj pa polnilec? Verjetno imaš takega za posamezne celice.

A naglavna lučka je z zoomom? Te naglavne sorte še nisem videl od blizu, pa mi ni jasno kako štelaš snop, če ga sploh. Ali kar celo glavo potegneš ven?
Gor hodim strašno, dol se peljem plašno
mmilan
član

Kraj: Nauportus

OdgovorNapisal/-a Izi » 26 Okt 2016 12:28

Seamus napisal/-a:Še moja izkušnja, ker veliko je že napisanega.
Baterije se vsekakor splača kupiti takšne z zaščito, da se ne sekiraš, ko jih daš v packe (dokler je baterija sama ni problema, ko je vezana z drugo ali s tremi drugimi pa nastane problem, če ni zaščite).

no ja tole je mal tko izjave ke v 3 dni,... se opravičujem,...
a o tem bi sedaj lahko spet razvili celo debato, kaj je bolje, vsako celico posamezno varovat ali vse skupaj z eno zaščito,... čisto po domače, če imaš več zaščitnih vezji je veča verjetnost da ti katero crkne,...
jaz recimo ne uporabljam nobene zaščite, ker se 100% zanašam na elektroniko, ki ima možnost nastavitve opozorila padca napetosti na baterijah,... sam kaj ko elektronika stane več kot ponavadi nekateri date za komplet lučko z baterijami in polnilcem,...

no ja o lumnih pa tko ne bomo več zgubljal besed,... heheheeh

se pa dejansko podpišem pod to da se da danes zelo poceni prit skoz za nabavo spodobne lučke,...
Uporabniški avatar
Izi
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 26 Okt 2016 17:06

Izi napisal/-a:no ja tole je mal tko izjave ke v 3 dni,... se opravičujem,...
a o tem bi sedaj lahko spet razvili celo debato, kaj je bolje, vsako celico posamezno varovat ali vse skupaj z eno zaščito,... čisto po domače, če imaš več zaščitnih vezji je veča verjetnost da ti katero crkne,...
jaz recimo ne uporabljam nobene zaščite, ker se 100% zanašam na elektroniko, ki ima možnost nastavitve opozorila padca napetosti na baterijah,... sam kaj ko elektronika stane več kot ponavadi nekateri date za komplet lučko z baterijami in polnilcem,...

se pa dejansko podpišem pod to da se da danes zelo poceni prit skoz za nabavo spodobne lučke,...

Hja, a pa ta zaščita potem gleda vsako celico posebej? Napredni polnilci (gledal sem neke plate za DIY UPS-e) sicer res omogočajo vezavo neposredno na celico za zaznavanje stanja, da balansirajo polnjenje, kako pa je potem s to zaščito?
PrimozR
član

Kraj: Radovljica

OdgovorNapisal/-a mmilan » 27 Okt 2016 13:34

Izi ima modelarski balansirni polnilec Graupner, če ga pri zelo kvalitetnih celicah sploh kaj dosti rabi. Vsake toliko zagotovo vsaj preveri stanje in najpomembneje, točno ve kaj počne z baterijami. Kolikor vem nima neposrednega spremljanja posameznih celic.

Jaz imam napr. iCharger 106B+, ki ga lahko priključim na računalnik in podrobno spremljam polnjenje/praznjenje/balansiranje za vsako celico oz. skupek vzporedno vezanih celic. Seveda je to prevelika investicija za običajne uporabnike, kar pa tudi Izi ravno ni.
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a Izi » 27 Okt 2016 17:21

res je,... kot je mmilan napisal,...
jaz ne spremljam vsako celico posebej,... balansirano polnim in tudi pri polnenju lahko spremljam vsak sklop paketa posebej, tudi moj Graupner ima možnost priklopa na računalnik in spremljanje grafa,... ampak to zgolj izjemoma tu in tam uporabim, če sumim da se s celicami kaj čudnega dogaja,...

vsi ti polnilci tipa modelarski in malo višjega cenovnega razreda, naj bi praviloma gledali na to kaj počnejo s celicami, v primeru, da bi le ta padla v kratek stik, bi se polnenje nemudoma ustavilo,... no ja vsaj v teoriji je tako, na srečo tega še nisem doživel,...

sem pa kdaj po pomoti kaj premaknil, pa se je kontakt izgubil, predvsem na kaki posamezni celici, pa zadeva takoj začne piskat, da nekaj ni vredu,....

kar se pa same lučke na terenu tiče in elektronike,... sama elektronika meri nivo baterijskega paketa, ki ga v treh nivojih poljubno nastaviš, opozorilo, recimo nekje na polovici, drugo opozorilo nekje na 30% in cut off nivo, ki je nekje na 10%,... pri tem sem nekako nagruntal, da imam na minimalni svetilnosti(ki je pri moji lučki še kr velka,... heheh) še cca pol ure svetlobe,... hehehehe,... kar je meni zadostovalo, da pridem iz gozda,...

v nahrbtniku pa vedno PrincetonTec EOS,... na 3x1.5 AAA baterije,... ko so nove se da kr lepo vozit in prit iz gozda,... hehehe
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a redhed » 30 Okt 2016 19:32

Kaj priporočate za 100eur? katero luč in koliko lumov je priporočljivo za krmilo in čelado?

Boljšo luč za krmilo ali poceni luč za čelado? Vozite samo z lučjo na krmilu ali samo na čeladi?
redhed
član

Kraj: Pohorje

OdgovorNapisal/-a Seamus » 31 Okt 2016 18:56

mmilan napisal/-a:Baterije vsekakor ene boljših, res niso med cenejšimi. Kaj pa polnilec? Verjetno imaš takega za posamezne celice.

A naglavna lučka je z zoomom? Te naglavne sorte še nisem videl od blizu, pa mi ni jasno kako štelaš snop, če ga sploh. Ali kar celo glavo potegneš ven?

Polnilec je nek kitajski, ki je takrat veljal za price performance zadevo jih pa ne prodajajo več. Gleda pa posamezno baterijo, cikel pa kolikor vem ni čisto 100%, samo sem rekel, da bom raje kupil kakšno baterijo več, kot kupil polnilec za ne vem koliko denarja.

Naglavna lučka je z zoomom ja. Snop se štela z vrtenjem kovinskega dela, kjer je leča. Mehanizem pa oddaljuje in približuje LED sami leči. Jaz sem zadovoljen s svetlostjo in s samim načinom zoomiranja. Luč uporabljam tudi za turno smučanje in mi prav pride, da lahko nastavim snop brez da snamem smučarske rokavice.
Zadnjič spremenil Seamus, dne 31 Okt 2016 19:09, skupaj popravljeno 1 krat.
Seamus
član

OdgovorNapisal/-a Seamus » 31 Okt 2016 19:03

Izi napisal/-a:
Seamus napisal/-a:Še moja izkušnja, ker veliko je že napisanega.

no ja tole je mal tko izjave ke v 3 dni,... se opravičujem,...

Jaz na zadevo gledam drugače. Baterija mora biti, da se ne sekiram, ker včasih uporabljam samo (polnilec), včasih v paru (polnilec, naglavna in ročna lučka), včasih v četvorčku (luč za na balanco). A sedaj naj pa za vsako to zadevo kupujem ekstra elektroniko in jo še nekam dajem?
Jaz lučke uporabljam zunaj in imam rad čim manj pritiklin. Če bo elektronika crknila bom takrat videl, kaj bom naredil. Zelo verjetno pa bom kupil novo baterijo (10€ je znesek za katerega ne bom izgubil pol dneva).

Glede lumnov pa nisem jaz nič napisal, ker me v resnici ne zanima kaj piše, ker vem da je vse skupaj nateg. Meni je važno, da sveti in lahko počnem prostočasne dejavnosti tudi, ko je noč.
Seamus
član

OdgovorNapisal/-a Seamus » 31 Okt 2016 19:07

redhed napisal/-a:Kaj priporočate za 100eur? katero luč in koliko lumov je priporočljivo za krmilo in čelado?

Boljšo luč za krmilo ali poceni luč za čelado? Vozite samo z lučjo na krmilu ali samo na čeladi?

Meni sveti bolje na krmilu, čeprav bi bila včasih zadosti že tista na glavi. Vsekakor pa dve lučki, ker če ti ena in edina crkne si v totalni temi, (30s sekund potrebuje oko, da se prilagodi na temo...) ti pa s hitrostjo na kolesu. Fizika potem naredi svoje, ti pa lahko računaš edino na srečo ;) .
Seamus
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 31 Okt 2016 22:35

redhed napisal/-a:Kaj priporočate za 100eur? katero luč in koliko lumov je priporočljivo za krmilo in čelado?

Jaz z obojim, boljšo luč imam na čeladi, ker je usmerjena nekako tja, kamor gledam. Na belanci imam slabšo, Magicshine klon, ki ima namontirano valovito lečo, da mi razširi snop. To imam usmerjeno pred sprednje kolo, da imam osvetljeno območje, če gledam bolj direktno navzdol, pri nižji hitrosti (v tem primeru luč na čeladi sveti dlje naprej). Obe luči sta kitajca, skupna cena ~60 €.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a nene » 01 Nov 2016 11:56

Lani nekako ob istem času sem kupil 2 "sovici" na Aliexpressu, debata se začne tukaj:
viewtopic.php?f=7&t=89437&p=835006#p834962

mmilan je rekel naj poročam in evo, ena je crknila po praktično samo nekaj urah vožnje. :)
V začetku te jeseni sva šla z mojo na eno turco na hrvaški del Parenzane in pred enim tunelom ena izmed dveh ni več hotela sodelovati. Signalne lučke zadaj se prižgejo, torej akumulator ni problem. Lučko sem razstavil in malo pogledal če je kaj očitnega, ampak nisem našel nič sumljivega, verjetno so šle ledice ... Če ima kdo željo preverjati jo lahko podarim za znanstvene namene. :)
Uporabniški avatar
nene
član

Kraj: Cerkno

OdgovorNapisal/-a Izi » 01 Nov 2016 12:30

lej če se mmilan ne javi,... jo jaz vzamem v znanstvene namene,... mi jo pošlješ na moje stroške,...
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a mmilan » 01 Nov 2016 13:01

Hehehe, lahko preverim kaj je narobe. Ledice se načeloma da brez večjih težav menjati. Je pa seveda lahko kaj narobe tudi z elektroniko.
Drugače pa ja za tolko denarja en tolko muzike. Sploh "Securitying" znamka je zelo nagnjena v to smer.
Javi se mi na ZS, pa se zmeniva....
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a bjakeb » 05 Nov 2016 15:30

PrimozR napisal/-a:Jaz z obojim, boljšo luč imam na čeladi, ker je usmerjena nekako tja, kamor gledam. Na belanci imam slabšo, Magicshine klon, ki ima namontirano valovito lečo, da mi razširi snop.

to je optimum. če pa bi imel samo eno, potem pa nujno na glavi.
e-bikes are mopeds.
bjakeb
član

Kraj: el đej

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 05 Nov 2016 16:17

Se strinjam.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a DamijanD » 05 Nov 2016 18:25

Luč na glavi je lahko problem v meglenem vremenu.
Uporabniški avatar
DamijanD
član

Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a mmilan » 08 Nov 2016 22:57

nene napisal/-a:Lani nekako ob istem času sem kupil 2 "sovici" na Aliexpressu, debata se začne tukaj:
viewtopic.php?f=7&t=89437&p=835006#p834962

mmilan je rekel naj poročam in evo, ena je crknila po praktično samo nekaj urah vožnje. :)
V začetku te jeseni sva šla z mojo na eno turco na hrvaški del Parenzane in pred enim tunelom ena izmed dveh ni več hotela sodelovati. Signalne lučke zadaj se prižgejo, torej akumulator ni problem. Lučko sem razstavil in malo pogledal če je kaj očitnega, ampak nisem našel nič sumljivega, verjetno so šle ledice ... Če ima kdo željo preverjati jo lahko podarim za znanstvene namene. :)

Dobil, res je crknjena ledica, ki je seveda ponaredek Cree XM-L in kvaliteta zelo vprašljiva. Zelo verjetno je crknila zaradi pregretja, čeravno kakšnih zažganih sledi ni videti. Driver ima LEDA čip in dva sense upora. Izračunal sem, da so ledice gnane z 1,8A. Ob slabem odvajanju toplote (nič termo paste in stranski odmik celih 0,2 mm od sten ohišja, minimalno naleganje) se je verjetno hitro pregrela. Torej tipična posledica šlampaste izdelave in sestavljanja.
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 08 Nov 2016 23:59

mmilan...ti ob priliki prinesem še backplate od yindinga xml u2. Že v štartu ni delala in nisem ugotovil kje je problem.
Mogoče je kakšna ledica še dobra. Nimam nč tolk močnega da bi naredil reflow, A kej veš, če je električni štedilnik dost močn?
Ali pa peglezen?
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a mmilan » 09 Nov 2016 00:19

Ja sam uporabljam narobe obrnjen likalnik v primežu. Je bilo treba nekaj vaje, sedaj pa že gre. Paziti je treba, da ne pregreješ ledic.
Lahko pa ti jaz pregledam/predelam, če hočeš, sem ravnokar vadil :wink:
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 09 Nov 2016 01:09

Dam ti, pa uporabi, če je kej uporabnega.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a bjakeb » 17 Dec 2016 19:00

Mene pa zanima, če se splača kupiti kakšen boljši polnilec? Predvsem iz varnostnih razlogov.
e-bikes are mopeds.
bjakeb
član

OdgovorNapisal/-a mmilan » 17 Dec 2016 20:48

Vedno je pametno imeti bolj varne naprave. 100% pa itak ni.
Kakšen polnilec si imel v mislih?
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a bjakeb » 18 Dec 2016 08:58

To še razmišljam, ampak tiste igračke, ki jih dobiš zraven mi res ne zbujajo zaupanja.
e-bikes are mopeds.
bjakeb
član

OdgovorNapisal/-a Jernejk » 18 Dec 2016 10:05

bjakeb napisal/-a:To še razmišljam, ampak tiste igračke, ki jih dobiš zraven mi res ne zbujajo zaupanja.

Meni se je ta "igračka" ob prvem polnjenju stopila.
Nato mi je kolega (TITAN na tabli) baterije predelal na modelarske konektorje in priskrbel modelarski polnilec. Sedaj mirno spim, s veseljem pogledam na vse tiste cifre, ki jih izpiše zaslon (čeprav nimam pojma, kaj povedo), pa še hvalim se lahko, da sedaj "balansirano" polnim akumulatorje za lučke (tudi za to nimam pojma, kaj pomeni). :)
Jernejk
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 18 Dec 2016 17:26

Za številke ne vem, kaj piše (če bi dal fotko bi bilo lažje), balansirano polnjenje pa pomeni, da vse celice polni na isto napetost, namesto da bi npr. ena imela nižjo napetost od drugih.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a mmilan » 18 Dec 2016 19:51

Poceni polnilci, ki jih tipično dobiš v kompletu so lahko potencialno nevarni, sploh, če jih ne preverimo. Običano ne zdržijo varnostnega EU testa za 220V (izolacijski test pri 5000V), za 110V v ZDA (test z 2500V) pa je še sprejemljivo. Seveda to ne pomeni, da ne bodo delovali, ne ustrezajo pa varnostnim standardom. Take robe je iz kitajske tudi za druge namene vse polno.

Priporočljivo je pri vsakem od teh preveriti izhodno napetost, ki mora biti največ 8,45V (ultimativni max. 8,50V). Do sedaj sem že naletel na take, ki so imeli 10 in celo 12V čeravno je deklaracija trdila, da gre za 8,4V. V kolikor na baterijskem paketu nimamo zaščitne elektronike ali je ta neustrezna oz. odpove, potem predstavlja previsoka izhodna voltaža veliko varnostno tveganje (požar, eksplozija celic). Zato je bolje imeti polnilec z ustrezno voltažo, kljub temu, da mora polnjenje prekiniti vezje v baterijskem paketu.

Modelarski polnilec je seveda veliko natančenjši in ima več varnostnih mehanizmov (cut-off pri 1/10 začetnega toka, pravilna voltaža, možnost balansiranja, časovni limit). Poleg tega lahko nastavljamo jakost toka primerno baterijam. So pa tudi na tem področju velike razlike v kvaliteti in tudi tukaj je treba biti pazljiv in ne kupovati prepoceni izdelke.
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a Izi » 20 Dec 2016 14:31

Jernejk napisal/-a:
bjakeb napisal/-a:Nato mi je kolega (TITAN na tabli) baterije predelal na modelarske konektorje in priskrbel modelarski polnilec. Sedaj mirno spim, s veseljem pogledam na vse tiste cifre, ki jih izpiše zaslon (čeprav nimam pojma, kaj povedo), pa še hvalim se lahko, da sedaj "balansirano" polnim akumulatorje za lučke (tudi za to nimam pojma, kaj pomeni). :)

hahahaha,...

tole me je pa iskreno do solz nasmejalo,... in ker se dobro z dobrim vrača, si bom vzel malce časa in ti probal razložit,...

števililke, ki jih vidiš na zaslonu polnilca so lahko različne, odvisno kako sufisticiran polnilec imaš, po vsej verjetnosti imaš celo eno tipko s katero spreminjaš kaj ti prikazuje na zaslonu,...
tako tam lahko vidiš recimo:
- neko vrednost nekje od 7V do 8,4V, kar bi sovpadalo z napetostjo na dveh zaporedno vezanih Li-xx baterijah
- neko vrednost v A (amperih) ali mA (mili Amperih), ki predstavlja trenutni polnilni tok, ki seveda pada bolj kot so baterije proti koncu polnenja, na koncu je ponavadi 0,...
- če imaš recimo tak polnilec da prikazuje več vrednosti pri balansiranem polnenju imaš lahko recimo za zaporedno vezana dva sklopa neko vrednost recimo 8,345V in recimo 8,356V,... kar pomeni da je en segment baterij malce bolj pol not drug,... in bo balanser poskrbel za to da bo na koncu recimo nekje na 2 decimalne natančmo ali približno natančno,... za naše potrebe ni to tako zelo pomembno,...
- imaš lahko tudi neko verdnost ravno tako v mA, ki prikazuje koliko se je že v mA napolnila baterija,...

uf pa še kaj bi se našlo,... nekateri imajo celo še senzor za temperaturo, ki ga imaš v celicah,...

v osnovi je balansirano polnenje to da če imaš zaporedno vezane celice recimo paket 8,4V pomeni da imaš dve celici vezane zaporedno, pri balansiranem polnenju bo vsako od zaporednih celic kontroliral posebej, če pa imaš pri tem še recimo po dve vzporedno pa jih bo enako polnil,...nekako tako kot če bi vsakič podrl zaporedne člene baterijskega paketa in vse vzporedne grozde polnil posamično,...

upam da sem vsaj približno enostavno opisal,...

LP
I.
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a zokinjo » 20 Dec 2016 17:16

Izi in Milan,
Kaj pravita na Lupinov charger One?

Sent from my iPhone using Tapatalk
moj arsenal: http://www.simonpuklphoto.com/specs
Vse prodam
Uporabniški avatar
zokinjo
član

Kraj: Bled

OdgovorNapisal/-a mmilan » 20 Dec 2016 18:53

Lupine Charger One ima dokaj omejen nabor funkcij, ki jih imajo modelarski (hobby) polnilci. Povsem vredu za točno določen namen = predvsem polnjenje 2S paketov. Nima pa ključnega dela za balansiranje celic, ki je nujen predvsem za Li-Po baterije in dobrodošel seveda za vse serijsko vezane več celične pakete. Seveda tudi naši paketi nimajo balansirnega izhoda, da bi tako polnjenje bilo mogoče. Tipično zelo kvalitetnih celic ni potrebno velikokrat balansirati, za naše potrebe mogoče celo nikoli. Za pocenske celice pa bi moralo to biti skoraj nujno, pa še potem je vprašanje, če bi kaj dosti bolje delovalo.

Lupine igra na karto zelo kvalitetih celic in enostavno ne rabi vseh funkcij, poleg tega ima dobro podporo strankam in okvarjene stvari zamenjajo (v nekaterih primerih tudi brezplačno, kolikor vem). Vse to vključijo v višjo ceno izdelkov.

Sicer pa za ceno enega Charger One lahko dobimo 2, če ne celo 3 dovolj kvalitetne modelarske polnilce. Prirediti si moramo le ustrezen konektor.
Turnigy Accucell je recimo ena taka cenovno sprejemljiva serija pričenši s spodnjim rangom https://hobbyking.com/en_us/turnigy-acc ... pable.html Sam imam malo starejši iCharger 106B+
Zadnjič spremenil mmilan, dne 20 Dec 2016 19:39, skupaj popravljeno 1 krat.
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a Izi » 20 Dec 2016 19:30

se kar podpišem pod tem kar je mmilan napisal,....

dejansko za to kar mi rabimo baterije ni nekega silnega straha po balansiranih celicah,... če so te kvalitetne kot mmilan pravi, potem sploh ni panike kar se tiče balansiranja,...

pa da razložim zakaj se najbolj uporablja balansiranje predvsem v modelarstvu,...

si predstavljaš predvsem v zračnih igračah tipa avijoni, helihopterji,... tudi droni,... kjer imaš vač voltažne pakete, da ima en grozd manjšo voltažo kot drugi,... posledica je lahko hitro "kabuuuuuummmmm,....

za to je važno da so baterijski paketi čimbolj izenačeni,... kot rečeno, v naših primerih, pri neki zmerni elektroniki, pride neko opozorilo v obliki utripanja,... ki je lahko zadosti da prenehaš divjat,... ko si pa v zraku pa sam še gravitacija nardi svoje in tisti ki veste kako so krhke in drage modelarske igrače, vam je hitro jasno zakaj balansirat baterijske pakete
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 27 Jan 2017 18:34

Si mogoče kdo lasti lupine piko lampo?
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a Nikolaj » 27 Feb 2017 10:22

https://www.aliexpress.com/item/Free-sh ... 0.0.jiUfT7

Se najde kje pri nas kaj takega?

LP

Nikolaj
Nikolaj
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 27 Feb 2017 18:35

Še najbližje (glej nad 1 A toka): https://www.conrad.si/Vti%26%23269;ni-n ... ~~V%2fDC=9

Jaz bi identičnega tistemu na aliexpress poiskal na npr. nemškem ebayu.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a mmilan » 27 Feb 2017 19:02

PrimozR, napajanik ni isto kot polnilec !!! Za Li-Ion pa sploh ne. Ta ima CC/CV način polnjenja -> http://batteryuniversity.com/learn/arti ... _batteries
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 27 Feb 2017 20:42

Kaj je tole, polnilec ali napajalnik?
https://goo.gl/photos/VvUgzbYpMMku3BKp8
https://goo.gl/photos/9sJbCyThwf4ELRFq7

Prav nič me ne bi presenetilo, če bi kitajci zraven zapakirali navaden napajalnik... Zmožni so itak vsega.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 27 Feb 2017 22:42

Napajalniki ponavadi nimajo lučke. Če pa jo že imajo gori vedno v istem režimu.
Polnilci imajo skoraj po pravilu lučko z več režimi...vsaj dva - rdeča zelena.

npr. polnilec za telefon je v bistvu adapter in ne polnilec, čeprav se mu tako pogovorno reče.
Telefon ima svoje čipovje, ki potem simulira polnenje.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a Izi » 28 Feb 2017 12:27

Mojo Jojo napisal/-a:Napajalniki ponavadi nimajo lučke. Če pa jo že imajo gori vedno v istem režimu.
Polnilci imajo skoraj po pravilu lučko z več režimi...vsaj dva - rdeča zelena.

npr. polnilec za telefon je v bistvu adapter in ne polnilec, čeprav se mu tako pogovorno reče.
Telefon ima svoje čipovje, ki potem simulira polnenje.

tole je kar zadetek v polno razlaga, tako za laike,... odlično opisano,...

recimo velika večina, če ne celo vsi prenosni računalniki imajo zunanji napajalnik, vsa čarovnija polnjenja se dogaja znotraj računalnika ali v samem baterijskem paketu,...
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a Izi » 28 Feb 2017 12:31

PrimozR napisal/-a:Kaj je tole, polnilec ali napajalnik?

Prav nič me ne bi presenetilo, če bi kitajci zraven zapakirali navaden napajalnik... Zmožni so itak vsega.

če sklepamo po opisu ledic kot je omenil "Mojo Jojo" prozorna ali mat prozorna ledica s tremi kontakti nakazuje na to da zna svetiti vsaj v dveh režimih, kar bi vsekakor lahko nakazovalo da je to bil polnilnik,...
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a mmilan » 28 Feb 2017 14:57

PrimozR napisal/-a:Kaj je tole, polnilec ali napajalnik?

Ravno o takem polnilcu sem pisal 18.12., malo višje zgoraj. Se pa zna, kot sem napisal, pod tem skrivati napačna voltaža, kar je pri teh komaj 1000mA še slabše kot to, da je zgolj napajalnik. Dokler napajalnik ni preveč zmogljiv, pač ali crkne ali ne da od sebe večjega toka, ki bi bil kritičen za baterije. Če pa ima preveliko voltažo, potem je taka reč brez zaščite na baterijah, lahko zelo nevarna, saj se hoče prekomerno napolniti. Seveda govorimo o Li-Ion. Vsake toliko se komu dejansko zgodi vžig/eksplozija. K sreči ravno zaradi zaščit na baterijskih paketih, dokaj redko.

Ampak vedno bolje je imeti dve varovali kot samo eno. Enako velja za lučke, dve z neodvisnim virom napajanja sta "neskončno" bolje kot ena sama.
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a dejjan » 23 Mar 2017 16:11

Zdravo,

Kaj je trenutno best buy?

Strokovnjaki omenjate kombinacijo:
- Nitefighter BT40S Cree XP (za belanco)
- Nitefighter BT21 (za glavo) ---> ta pa je "out of stock"

Je kaka nova dobra kombinacija?
Hvala.
Uporabniški avatar
dejjan
član

OdgovorNapisal/-a zokinjo » 23 Mar 2017 17:02

Samo Milana vprasaj pa ne bo kiksa... Verjemi.

Sent from my iPhone using Tapatalk
moj arsenal: http://www.simonpuklphoto.com/specs
Vse prodam
Uporabniški avatar
zokinjo
član

Kraj: Bled

OdgovorNapisal/-a mmilan » 23 Mar 2017 21:47

Ja omenjeni dve lučki sta v spodnjem cenovnem razredu med najboljšimi. Seveda nista popolni, a dokaj dobri. Če ne drugega, imata leče, ki naredijo snop bolj enakomerno razporejen v primerjavi z reflektorskimi.
Res je, da BT21 ni več na voljo, a se nekaj šušlja, da bi jo utegnili spet izdelovati. Seveda bo to (če sploh) bolj ciljano na jesen. Trenutna druga opcija je Yinding z nevtralnimi barvnimi toni svetlobe (NW), da je bolje za oči in paše skupaj z BT40s. Slednji pa je v bistvu dobra kopija MJ-852. Pri Yindingu je treba zaradi majhne mase malo paziti, da se ob mirovanju ne pregreje.
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 26 Mar 2017 20:35

Katere poceni lučke pripročate za mestno kolo?

spredaj samo za to da te vidijo, mestna vožnja.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a m66 » 26 Mar 2017 21:39

Knog Frog
m66
član

OdgovorNapisal/-a miha » 26 Mar 2017 22:17

Uporabniški avatar
miha
nočna izmena

Kraj: LJ

OdgovorNapisal/-a Izi » 27 Mar 2017 10:53

jaz sem sicer vozil Knog Frog spredaj in zadaj,... sem se pa resno s temle spogledoval,....

http://www.ebay.de/itm/311469882973?_tr ... EBIDX%3AIT

zraven sem mislil dokupit nekaj takega,....

http://www.ebay.de/itm/150663726967?_tr ... EBIDX%3AIT

pa se zadevo načeloma da polnit če imaš kak polnilec doma,...

je pa ta ideja trenutno ostala žal samo kot neizpolnjena želja,... ker pač kolo malce sameva,... in dejanskih izkušenj s tem ne morem podat,...

LP
Iztok
Uporabniški avatar
Izi
član

OdgovorNapisal/-a Lojzepopndekl » 27 Mar 2017 22:49

Lučki imam za vsak slučaj (zelo redko uporabljene) če me ujame tema pa da me kak avto ne povozi: http://www.11-11.si/kolesarstvo/dodatna ... emto-drive
Te sorte lučke se enostavno prižgo s pritiskom na lečo. Ta enostavnost potem pripelje do tega, da se prižgejo tudi ko ni treba - v ruzaku ali torbici. Zato sem iz pokrovčaka od plastenke naredil zaščito pred nenamernim prižiganjem.

Lučke na gumb baterije so pomoje dobre bolj za občasno uporabo. Za redno vsakodenvno bi jaz izbral nekaj na AAA baterije.

Zadnja luč (za kitajsko presenetljivo kvalitetne izdelave) ki jo pri naši hiši uporabljata mulčka ker je vidna tudi podnevi: http://www.dx.com/p/essen-el-601vr-100m ... NmIL2-LTcs
Za prednja luč na otroškem biciklu: http://www.dx.com/p/kinfire-usb-recharg ... NmF_8ZMTcs
Postavljena vertikalno ima zelo širok kot svetenja levo desno tako da je pri 220 lumnih sredi dneva v flas mode avtomobilisti zagotovo ne spregledajo.
Sej ni treba da j' mau, glavn da j' dobr!
Uporabniški avatar
Lojzepopndekl
član

Kraj: Mjaw York

OdgovorNapisal/-a MatTo » 28 Mar 2017 09:01

Še moj preverjen nabor:

Zadnja luč z regulacijo naklona:
Sovica
Pozor, obstajata dve verziji, pokončna in ležeča! Meni sede prva.

Prednja in prenosna luč (standby v torbici):
ZOOM
Nastavek

Idealen par:
Tweens

@Jabooz: Je bil poudarek na "preverjeno poceni" ali "poceni, a preverjeno"? :wink:
Uporabniški avatar
MatTo
ex giantxcx

Kraj: LjubAna-Bruseljak

OdgovorNapisal/-a cebe » 28 Mar 2017 09:40

Dolgo sem okleval, pa vendar sem na koncu vzel zaradi solidne cene, tole:
https://www.knog.com.au/bike/lights/bli ... npack.html
Uporabljam pa tako na gorcu - mini rezervica in zadaj, bolj pa na specialki, kjer se normalno po temi pripelješ do doma, zadaj pa ni opcije, da te spregledajo.
Ni poceni, daleč od tega, se pa lepo na usb fila in zdrži precej dolgo, pa še zelo močne so za tako male lučke.
Moje mnenje, nimam pa pojma o lučkah, štromu, itd., le uporabljam. :)
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a mmilan » 28 Mar 2017 09:45

Predlogi od dveh predhodnikov (Lojze, Matto) se mi zdijo kar dobri. Slednji tudi, samo predrago.

Je pa potrebno glede na uporabnika izbrati tip napajanja. USB polnjenje z Li-Po baterijco je bolj za skrbne uporabnike (redno polnjenje, ne izprazniti do bridkega konca,....), za manj skrbne je bolje imeti AAA (alkalne ali polnilne), ki jih enostavno menjaš. Gumbne baterije so sicer tudi vredu, a so le za občasno uporabo.

Mogoče bi za mestno vožnjo veljalo razmisliti tudi o bočni opaznosti. Torej naj bi imela vsaj ena od lučk tudi bočno svetlobo. Rdeča je za opazovalce verjetno manj moteča.

PS. Sam imam na kolesu za v službo neko verzijo indukcijskih lučk, ki jih je zgoraj omenil Miha. Je že bilo na kolesu danske izdelave, a vseeno na krmilo dodam ročno svetilko na eno Li-Ion 18650 celico, ker se vozim tudi po temnejših predelih. Indukcijske so zelo primerne za uporabnike, ki jim je malo mar za ukvarjanje z baterijami. In še nekaj, brez škode delajo tudi podnevi, v mraku, ... :wink:
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a bjakeb » 29 Mar 2017 22:04

indukcijske so super. dobijo se v decathlonu.

za bočno vidnost se mi pa za na mestno kolo zdijo super plašči z odsevnim trakom.
e-bikes are mopeds.
bjakeb
član

OdgovorNapisal/-a Lojzepopndekl » 31 Mar 2017 19:38

Na chariotu imel original gume z odsevnim pasom, dodal sem še od 3M™ Scotchlite™ odsevnike v obliki cevčic za na špice, pa so bili le ti ene 10x bolj vidni kot odsevni pas na gumi.

Ti odsevniki so res špica, ker so okrogle cevčice so dobro vidni iz vseh kotov tudi od zadaj/spredaj že pri kotu ˃10°. Nabavil v Hoferju (cirvit spoke reflectors), ni treba da daš na vsako špico ker so res dobro vidni.

https://www.youtube.com/watch?v=NOxhVRqw2bI
Sej ni treba da j' mau, glavn da j' dobr!
Uporabniški avatar
Lojzepopndekl
član

Kraj: Mjaw York

OdgovorNapisal/-a S... » 04 Apr 2017 08:32

Živ, hibike ima trenutno 48h akcijo Sigme PowerLED black pro, pomoje dobra varianta:

https://www.hibike.de/sigma-sport-power ... 6db6a2bf40

80€ s poštnino...
Uporabniški avatar
S...
član

Kraj: Lj-Bezigrad

OdgovorNapisal/-a kampdany » 01 Sep 2017 12:48

Pozdravljeni!

Rad bi "olajšal" battery pack 18650 od magicshine lučke, odstranil bi alu ohišje in LCD zaslonček. Zanima me ali bo normalno delovalo, oz. se polnila če odstrami vezje. Ali je to vezje zgolj za LCD prikaz?

Slika

Slika

Hvala, Lp
Uporabniški avatar
kampdany
član

Kraj: obala

OdgovorNapisal/-a mmilan » 01 Sep 2017 18:18

Baterije same po sebi bodo delovale tudi brez LCD. Vprašanje je samo ali bodo imele tudi zaščito. Po spominu je zaščita v na dnu ali vrhu celic, ne dam pa roke v ogenj, ker sem to videl pred leti. Malo pobrskaj po spletu, v skrajnem primeru pa lepo odstrani ovojnico tako, da jo boš lahko dal nazaj (jaz jo vzdolžno perežem po sredini med celicami, seveda na nasprotni strani od kablov). Mogoče boš zaščitno vezje natipal s prsti brez rezanja ovojnice.
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 01 Sep 2017 19:13

Samo tale link odpri in boš vedel vse

http://forums.mtbr.com/lights-night-rid ... 13595.html
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 01 Sep 2017 21:33

Če boš odstranil tole plastiko in LCD, boš prišparal mogoče 20 g. Še ene toliko verjetno na ALU ohišju. Na kakih 300 g baterij (neto teža). A je vredno pridobiti tako malo in si potencialno nakopati probleme?

Oz. tako, zakaj ne kupiš raje kar še enega battery paketa z Ali Expressa za drobiž, ki tega nima že v štartu?
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a mmilan » 02 Sep 2017 08:23

Kakšnih pocenskih nikakor ne priporočam. Dober baterijski paket stane vsaj 30€. No, saj za nekoga je tudi to lahko drobiž, tako da ne vem kaj točno si mislil.
Glede na to, da je to investicija vsaj za 5 let, pri baterijah nima smisla šparati, tudi varnostno gledano ne.
mmilan
član

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 02 Sep 2017 08:49

Se strinjam z mmilanom. Šparanje na baterijah je tko kot da bi zdele za zimo kupoval frišna ali pa pirova drva.

cca 50€ za spodoben pack z 4x18650 li-ion bateijami je must, če lučko uporabljaš vsaj 10x na leto. Pa tudi če samo parkrat.
Poznam ničkoliko kolegov (vključno z mano pri prvi bateriji), ki so imeli skoz pobleme z baterijami, potem kupovali cheap baterije in
je bilo stanje isto, dokler me niso uslišali in kupili konkretne baterije.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Oprema

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov