Trdak+ manjše skakalnice

Vse o tehniki vožnje, od začetniških težav do trikov, letečih vragolij in podobnega. Vse o tehniki vožnje z gorskim kolesom. Gradnja in konstrukcija poti in izdelava poligonov. Video vključen.

Trdak+ manjše skakalnice

OdgovorNapisal/-a philips96 » 25 Sep 2011 17:46

Še eno neumno vprašanje, ampak kaj čem, pač nevem. Zanima me kaj je razlika med trdakom z sprednjim vzmetenjem in fullyjem. Namreč z bmx skačejo kar visoko in pristanejo brez problema, brez vzmetenja. Sedaj me zanima kaj bi se zgodilo če bi npr. skočil z trdakom 100mm hooda spredi, čez skakalnico na ravno podlago in pa na podlago z določenim naklonom. Kaj bi se zgodilo? bi skrivil feltne? skakalnica je velika cca 0.7-1m. LP
philips96
član

Re: Trdak+ manjše skaklnice

OdgovorNapisal/-a Guarana » 25 Sep 2011 18:22

Na biciklu je veliko odvisno od jezdeca :)
http://www.youtube.com/watch?v=Cj6ho1-G6tw

No, oglašam se, ker sam vozim nekaj podobnega trdaka s 100 hoda in se da marsikaj...
Le začni postopoma, če se na 1m ne čutiš gvišnega, poskusi najprej s 30cm in potem počasi višaj, se boš izognil polomljenemu biciklu in buškam.

Pri meni je meja kako dovolj mirno pristati, da ne odpne SPD-jev..., kako se ostali s tem spopadate?
Guarana
član

OdgovorNapisal/-a _Alex_ » 25 Sep 2011 18:33

če ne boš probu ne boš nikol vedu

Ne resno.
Ne delat tega z XC biciklom, ni primeren za se učit skakat
BMX ima neprimerno bolj trpežn okvir, trpežnejše komponente, in zna bit tud FUL težji, sploh cenejši
Hod nima nobene veze, važna je trpežnost komponent.
Tisti bicikel od Dannya pa ni ne BMX ne XC s 100mm hoda
PRODAM enduro okvir,zavore,gps,zobnike,bash,menjalnik,dolge/kratke hlače ..
Uporabniški avatar
_Alex_
član

Kraj: Banovci

OdgovorNapisal/-a bzenko » 25 Sep 2011 18:41

Hehe, zanimiva tema. Tut js sm začel z trdakom in 100 hoda, pa smo skakal vse sorte. Bajk pa pri mal večjih skokih na ravno podlago kr fejst trpi, posebi zadna felga tak da probi z nogim čim bol amortizirat. Več ko boš furu, več občutka boš meu. Skočit se da pa z trdakom tut zelo velike skoke če maš zadost strm landing.

Poglej mal posnetke od Martina Soderstorma da boš vidu ka vse se da z trdakom odfurat ;)
ride now work later
bzenko
član

Kraj: Getovlje

OdgovorNapisal/-a nubzore » 25 Sep 2011 19:43

ja se čist strinjam z vami z trdakom se da marsikaj :D tut sam sem začel z tem in se enkrat odpravil od doma na pohorje po asvaltni cesti in potem dol po dh progi ( kolo na v-brajk zavore , enoslojne felge ... bil je pa Trek :mrgreen: ) no v glavnem ko sem prišel dol sem zadno felgo glihal na roke da sem lahko prišel do doma vile pa so mele hod v horizontalo 8)
Zadnjič spremenil nubzore, dne 25 Sep 2011 19:53, skupaj popravljeno 1 krat.
Go big or go home !
Uporabniški avatar
nubzore
član

Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Guarana » 25 Sep 2011 20:38

Se strinjam, da obstajajo primernejši bicikli za skakanje kot je XC trdak.
Vendar ni treba met najprej bicikla, da se lahko učiš neke tehnike, pravo kolo ti ob ustreznem znanju tehnike le dvigne meje mogočega.

Za ilustracijo http://www.youtube.com/watch?v=5z1fSpZNXhU
ali mogoče http://www.youtube.com/watch?v=J7nRr25duNM

Mladi fantje, samo ne čakajte novega bicikla za računalnikom, furajte s tistim kar imate in ko pride boljše kolo bo se vam bo znanje tehnike gotovo obrestovalo.
Guarana
član

OdgovorNapisal/-a MIZOLI » 25 Sep 2011 22:08

nubzore napisal/-a:ja se čist strinjam z vami z trdakom se da marsikaj :D tut sam sem začel z tem in se enkrat odpravil od doma na pohorje po asvaltni cesti in potem dol po dh progi ( kolo na v-brajk zavore , enoslojne felge ... bil je pa Trek :mrgreen: ) no v glavnem ko sem prišel dol sem zadno felgo glihal na roke da sem lahko prišel do doma vile pa so mele hod v horizontalo 8)

Jz sm na Pohorje BMXa nesu pa se pelal dol. 2 dneva bolečin v križu, bolečine v zapestjih, tricepsih, komplet hrbtu...
Ko sm si gor nesu Reigna mi je pa NA VRHU (!?!) menjalnik poču. In sm si ga s šnirlcami zavezal da sem se pripeljal dol :D

Jutri spet probat :P
MIZOLI
član

Kraj: Čtajerska :)

OdgovorNapisal/-a mannetou » 26 Sep 2011 22:21

Kako ti lahko poči menjalnik? :)

Drugače pa je vsako XC kolo zelo neprimerno za skakat. Ne zarad premal hoda in ker je (če je) trdak, ampak zaradi geometrije. Trdaki za skakat so dirt/4x pa pogojno kakšen all-mountain.
Uporabniški avatar
mannetou
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a m@®+|n » 01 Okt 2011 21:47

mannetou napisal/-a:.. Drugače pa je vsako XC kolo zelo neprimerno za skakat. ..

no ja.. Spet odvisno od skoka.. Na dirte al pa za kake večje drope z xc-jem res ni najbolj primerno hodit, kake speed jumpe se da pa čist spodobno skočit.. Osebno sem z različnimi xc bicikli zvozil/skočil marsikaj.. Kolo je bilo res bolj obremenjeno in mi ga je bilo včasih že malo škoda, ampak je brez problema zdržalo vse. Je tehnika vožnje še vedno pomembnejša od kolesa, res pa je, da je s primernejšim kolesom vse lažje.

Lp. Martin
m@®+|n
član

Kraj: Vnanje Gorice

OdgovorNapisal/-a Killa » 04 Okt 2011 10:39

gre bolj za geometrijo kot za material, saj vidiš kaj vse se da skočit z dirt kolesom, pa nebi niti slučajno šel poizkušat z xc. Tud velikost pa zgornja štanga, pa ponavadi zic v zrak itd...
Killa
član

OdgovorNapisal/-a Daomab » 13 Okt 2011 19:35

Tudi otroški xc bicikli so uredu za skakat (glede geometrije), praktično so pa bol za enkratno uporabo..
When people ask me ''Plz'' because it's shorter than ''Please'', I answer ''No'' because it's shorter than ''Yes''.
Uporabniški avatar
Daomab
član

Kraj: Kras

OdgovorNapisal/-a kerlc » 05 Feb 2012 18:32

K je lih tema o trdaku.. s kake višine ste največ skakal s trdaki?

Lp Žan
Gar pa dal
kerlc
član

Kraj: Grapa

OdgovorNapisal/-a Guarana » 05 Feb 2012 21:14

Še ena potrditev moji trditvi, da ni važno kolo ampak kolesar :)

http://www.vitalmtb.com/videos/member/R ... /k-shiz,14
Guarana
član

OdgovorNapisal/-a hyperskunk » 06 Feb 2012 10:59

Guarana napisal/-a:Še ena potrditev moji trditvi, da ni važno kolo ampak kolesar :)

http://www.vitalmtb.com/videos/member/R ... /k-shiz,14

hehe, sam še ketnšponar manjka:)
Nobody can be exactly like me. Sometimes even I have trouble doing it.-- Tallulah Bankhead
hyperskunk
član

Kraj: Lj

OdgovorNapisal/-a The second » 08 Feb 2012 13:38

S trdakom (tukaj mislim XC-ja do 100mm hooda z ne polomljeno geometrijo, ) se da skočit iz 1 metra na flet, samo moreš pazit da najprej pristaneš z zadnjo gumo, dirte lahko preskakuješ moreš pa vedet da s kakšnim skakanjem ali hitrejšim spustom ga boš uničil (feltne,menjalnik,..), da bi delal neke trike je bol težko, (se da) samo je z dirtom ali z bmx-om precej lažje.

Razlika je pa v namembnosti kolesa.Xc- je za vozit vse teren bolj za gor, brez skokov.Glede full suspension kolesa (odvisno kakšno kolo imaš v mislih dh, fr, am,....).

Če hočeš skakat kupiš za začetek bmx-a ker se najhitreje naučiš osnovnih trikov, če pa hočeš vozit potem začneš z xc-je daš gor malo močnejše feltne pa bi za zečetek moralo zadostovati.
The second
član

OdgovorNapisal/-a Daomab » 08 Feb 2012 21:05

Če lahko povem lastno izkušjo..:
iz otroškega kolesa sm šu direkt na fullyja.(če zdej gledam sm ga malo usrau.. ampak je kar je)

Za se naučit skakat je verjetno BMX kr uredu.. sm ja jaz osebno bolj za dirt kolesa (bmx-i so mi premajhni.. če skačeš na bol na flet oz. ne pristajaš na ''mehko'' te bolijo zapestja) Verjetno sta tadva tipa boljša od xc koles, zarad geometrije (xc nimajo tako nizkih sedežev, na sploh so malo bolj ''lesen'' tip) in kot opažam.. če malo zapneš z zadnjo gumo al udariš ob kak kamen, se ti hitro skrivi feltna
When people ask me ''Plz'' because it's shorter than ''Please'', I answer ''No'' because it's shorter than ''Yes''.
Uporabniški avatar
Daomab
član

Kraj: Kras

Re: Trdak+ manjše skakalnice

OdgovorNapisal/-a philips96 » 09 Feb 2012 20:38

Ja, vrjetno bi moral kupiti dirt bajk za skoke :D , kok prbl. pa naj bi odštel za začetniški dirt bajk ali BMX, Čeprav se mi zdi da so dirti dosti boljši; mogoče bi se ga splačalo kupiti, saj bi vrjetno odštel manj kot pa za servise :P ? Čeprav se mi zdi da so dirti dosti boljši. LP
philips96
član

OdgovorNapisal/-a Killa » 09 Feb 2012 20:54

rabljenega dobrega dobiš za 400-500€, novega pa res dobrega za 900€
Killa
član

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 09 Feb 2012 21:53

@philips96:
hm -a se ti malo zgovarjaš ker ne znaš ali pa ne upaš? Ker kolk je men poznano je tak, da skočiš vse, kar znaš. Če ne znaš pa ni bajk kriv ampak ti. In tudi z bilo katerim drugim ne boš skočil.

Torej, poberi se ven in vadi!!!
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
TTOCS
član

Kraj: Slovenska Bistrica

OdgovorNapisal/-a JoJo 2x » 10 Feb 2012 11:09

Itak da ven pa furat... Razen če maš glih izpitno obdobje. Ampak je treba tut čustveno plat zadovoljit.
Se pa spomnim pred leti, da sem šel čez cankarja, pa sta dva relativno mladca, zdj to verjetn nista več, mela xc bajke, pa čez štenge izvajala na polno. Če nebi vidu nebi vrjeu.
Drugo kruto spoznanje je blo pa, k sm kupu pruga dirt trdaka, da bi se kej nauču, pa je bla otvoritev kranjske, pršou, pa šou furat in mi spodi na parkingu praw en avstrijc, če mu dam za en krog, da ga mal zanima.
tmau geštel, model 190cm, prime, se zapele 4m, poka pa je naredu perfect 180 :D
Skratka več smrdet, pa manj furat :D
al je več furat, pa manj smrdet?
Đabe kameli kombajn...
Člowk obrača, šnopc obrne!
JoJo 2x
član

Kraj: Borovnica-kotlina Coklburg

OdgovorNapisal/-a bzenko » 10 Feb 2012 12:49

Majn komplicirat pa več furat ;)
ride now work later
bzenko
član

Kraj: Getovlje

OdgovorNapisal/-a |johnny| » 11 Feb 2012 01:27

Kot prvo....just because you can doesn't mean you should.
TTOCS napisal/-a:@philips96:
Če ne znaš pa ni bajk kriv ampak ti. In tudi z bilo katerim drugim ne boš skočil.

To pa ni res...marsiker kicker z demotom brez problema in premislekov preskočim, z trdakom pa niti probat nočem....kaj šele da bi se spravil tega z xc biciklom delat.

Tak da ne nakladat....najprej solidno opremo nabavit, potem pa se spravit na kickerje....vsaj zato ker zgleda nekdo ki fura z xc bajkom dirte pač glupo....podobno kot če bi šel z cestakom na mx progo
|johnny|

OdgovorNapisal/-a The second » 11 Feb 2012 14:03

Kupi si to za začetek http://www.bolha.com/ostala-kolesa/prod ... 1278650609 ,teh 50e boš pa že raskiral.Neboš ga uničo, teža tudi ni ni nek problem. Smem vpršat kaj trenutno voziš?

lp
The second
član

OdgovorNapisal/-a philips96 » 12 Feb 2012 08:03

Kona blast deluxe, v 1. postu sem objavil link z specifikacijami. LP
philips96
član

OdgovorNapisal/-a The second » 13 Feb 2012 10:49

Mogoče bi pa samo dirt okvir kupil Kona shred in podobni se včasih prodajajo za 50-70e, potem samo zamenjaš komponente iz Blasta. Strah te bo pa pred vsakim novim dropom ali dirtom. Kot so ti že prej drugi rekli ne kompliciraj in pojdi skočit ali pa vozit karkoli nameravaš.
The second
član

OdgovorNapisal/-a philips96 » 13 Feb 2012 17:32

vrjetno bom čez let ali dva kar kupil kakšen dirt model od Kone (Shred ali pa shonky), sedaj bom pa še malo užival na deluxu in če bom videl da ga res potrebujem ga bom kupil =), sicer pa sem ravno menjal vilice pri Koni iz 100 (RS Dart 2) na 130 hooda (RS recon 85-130 U-turn)
philips96
član

OdgovorNapisal/-a Guarana » 15 Feb 2012 08:37

Še ena, kaj se da če se hoče :) OK, je malo neumno, sam če ni možnosti za najprimernejše kolo, se vseeno da marsikaj.

http://www.vitalmtb.com/videos/member/M ... turman,109
Guarana
član

Vrni se na Tehnika vožnje, gradnja poti in poligonov, ostale kolesarske tehnike

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: mato MTB