Pohorje prvi spusti

Vse o tehniki vožnje, od začetniških težav do trikov, letečih vragolij in podobnega. Vse o tehniki vožnje z gorskim kolesom. Gradnja in konstrukcija poti in izdelava poligonov. Video vključen.

Pohorje prvi spusti

OdgovorNapisal/-a Altmute » 21 Jul 2008 09:16

1. razlaga(ne beri če ti ni)
2. vprašanja

1. že od nekdaj sem mel željo se spuščat po bregih dol, pa zaradi več al majn ravnice pr nas ni šlo lih, pa še neke kompanije nimam tako naravnane +tega pa tudi kesha ni blo za kak pošten polnovzmeten bicikl. zdaj ko sem mobilen in ko sem začel spet malo bolj aktivno živeti sem si nabavil polnovzmeten bicikl. vceraj proti večeru sem šel na pohorje od spodne postaje žicnice, mimo trikotne, lukca, belvija do nekega radarja al kaj tisto. pol sem se mogo spustit nazaj, ker se je že tema delala.
najprej nisem mel namena se kar takoj prvič spustit po DH stezi, pa sem si pol premislil..šel sem po "levi" strani(mimo bolfenka) al kak bi rekel..men se je proga zdela kar zajebana. je pohorje nasploh zajebano al jaz pač nimam izkusenj dovolj(ok to je ziher :mrgreen: )? izkopicek; 2 padca, 2 sestopa(sej bi mogoče šlo skozi sam sem mel premalo hitrost in ne bi mogo skočit normalno).

2. Mam par vprasanj:
kaj je bolje se hitrej pelat pa mal zamižat?, ker men so eni deli delali težave ker sem se prepočasi prifural in nekak nisem mel dovolj hitrosti da bi skočil..
kaj si vedno ogledate kje se boste dol pelali, ker men so eni deli bli mal nepredvidljivi in bi mogoče bolje odpelal če bi vedel kaj me čaka?
je kona dawg "prelahko" za tako početje?
ma kdo kak "zemljevid" teh prog po pohorju(mislim da jih je več) s kako težavnostno lestvico?

Vsem bom zelo hvaležen za odgovore, ker sem zelen v tem poslu in niti nimam kolegov s tega foha.
Uporabniški avatar
Altmute
član

OdgovorNapisal/-a MarE » 21 Jul 2008 10:14

Toplo ti priporočam, da prebereš knjigo Gorazda Stražišarja: "Sem kolesar, gorski kolesar." Dala ti bo veliko teoretične osnove, ki jo boš potem z veseljem preizkušal na terenu.

LP,
Mare
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

Kraj: ... ..... ....- -- - -...

OdgovorNapisal/-a strolc » 22 Jul 2008 14:26

kakšn občutek tvoj vtis je zdaj ko si si ispovnil željo?
več ko boš fural lažje ti bo in tisto kar se ti zdi zdaj zahtevno
ti bo čes čas otročje lahko.
uzivaj danes kdo ve kaj bo jutr...
Uporabniški avatar
strolc
član

Kraj: ( sončna stran gorjancev )

OdgovorNapisal/-a Altmute » 22 Jul 2008 15:06

občuteki/vtisi po prespani noci:
če bi vedel, da je tlko zahtevno(za parvič) se verjetno ne bi takoj spustil tam dol al pa bi si prej progo vsaj ogledal, da bi vedel približno kaj kje pričakovat.
za jutri sem si ze splaniral turo po enakem receptu kar se tiče poti gor, sam menda bom šel kar do areha.
za dol pa bom šel verjetno prvi del po DH stezi do zgorne postaje sedežnice naprej pa raje po desni strani mimo luke(tam je teren lazji)..bom še se raje prej spoznal z biciklom in te zadevščine. grem na dopust počasi in si ne bi rad nakopal kakih poškodb za na morje-z gipsom lažje sedim v pisarni, kot ležim na plaži :mrgreen:
Uporabniški avatar
Altmute
član

OdgovorNapisal/-a leroy » 22 Jul 2008 15:12

ne precenjuj se, nikamor se ti ne mudi, se več naučiš postopoma v nekaj mesecih kot od enkrat na full, pa pol par mesecev na remontu...
Uporabniški avatar
leroy
trust no one

Kraj: k.o.p.e.r.

OdgovorNapisal/-a MarE » 22 Jul 2008 19:03

A v knjižnici/knjigarni si bil?
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

Kraj: ... ..... ....- -- - -...

OdgovorNapisal/-a cebelar123 » 22 Jul 2008 19:55

http://www.youtube.com/watch?v=pRCI5D50xDE

Tukaj imas link kako izgleda Bike park, zdaj je sicer malo spremenjena ampak se vedno je vecji del podoben.
He who laughs last didn't get it
Uporabniški avatar
cebelar123
član

Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a Altmute » 23 Jul 2008 06:56

@leroy: ja itaq, sej to sem hotel povedat, da raje na izi pa bo. se extra pa zdaj ni čas za kake poškodbe..
@mare: knigo sem kar naročil in s tem podprl sceno :lol: nisem pa še je prejel.
@cebelar123: ta video sem si ogledal po prvem spustu :drinking:

nasploh pa sem si večraj 7 minut po tem ko sem dal post premislil in si rekel; kar lahko narediš danes, ne odlašaj na jutri.
šel sem lih to kaj sem napisal. od spodne spostaje mimo trikotne, luke, belvija, do areha, pa nazaj po veča la majn enaki poti, z razliko da od trikotne nisem šel po cesti pač pa kar prosto po prešernu.
lepa tura in fino sem se naskakal prek onih odvodnikov(al kak se reče onim ko so čez celo progo)-sem dobil ful vec filinga za bajk kot če bi se telil po dh progi. je pa blo mal zajebano: startal sem po šesti, zgoraj je pošteno pihal severni veter in me je malo zeblo(sreča da sem mel vetrovko sabo). ko sem šel dol pa je blo že občutno temnje, pa še oči so se mi solzile(zaradi teme niti sončnih očal nisem mogo met), tak da je blo treba po gozdu in sicer mal več bremzat kot bi sicer.

kak vi rešujete težave s solzenjem pri spustu, ko več ni za sončna očala pa po možnosti je mraz in še prej pride do solzenja? potapljaška maska mogoče? :mrgreen:
Uporabniški avatar
Altmute
član

OdgovorNapisal/-a leroy » 23 Jul 2008 08:02

več ali manj je rešitev samo ena, prozorni goggli. Cene se gibljejo od 30-70€, proizvajalcev in modelov je malo morje...

http://www.chainreactioncycles.com/Sear ... le&x=0&y=0
Uporabniški avatar
leroy
trust no one

OdgovorNapisal/-a Aufbiks » 23 Jul 2008 08:26

jaz sem kupil par dni nazaj goggle od axota-rebel x in zaenkrat se mi zdijo odlični, nisem pa še nosil drugih tko da ne morm dat neke ocene. So pa cenovno dost pocen ti goggli :)
http://www.veb-company.si/ocala_axo.php
Steve Peat is like wine, he just gets better with age.

:multi: http://bajkmanija.si/ :multi:
Uporabniški avatar
Aufbiks
član

Kraj: Tmin

OdgovorNapisal/-a cebelar123 » 23 Jul 2008 08:55

Glede na to da Altmute predvidevam nima Fullface celade bi mu raje kod google predlagal kaksne kolesarske ocale.
He who laughs last didn't get it
Uporabniški avatar
cebelar123
član

Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a Altmute » 23 Jul 2008 11:50

ja, mam čelado sam na vrhu glave.
sem mal čekiral pa sem opazil da ma npr. rudy project variante s prozornimi oz. čist malo obarvanimi šipami...sam me jezi, da bo treba spet denarce trgovcem nest. ma kdo kako idejo, ki je cenej od rudija pa cist vredu funkcionira?
ta zadevščina zgleda obetavno, se pa ne bi branil kakega 40% popusta:
http://www.extremevital.com/bikes/produ ... ts_id/1789

p.s.
mal prej je postar prinesel knigo:P
Uporabniški avatar
Altmute
član

OdgovorNapisal/-a leroy » 23 Jul 2008 12:16

pri čeladi ne šparat, če imaš to srečo, da živiš okoli Pohorja ti fullface ne bo odveč, pa goggli stanejo pol manj kot ta očala. Mogoče še malo počakaj, da sploh ugotoviš kaj ti sploh sede od kolesarjenje, turce, spusti...
Uporabniški avatar
leroy
trust no one

OdgovorNapisal/-a Altmute » 24 Jul 2008 12:26

bom verejtno nabavil še kak ščitnik za kolena. čokolado pa bom mel kar to, ki je samo na vrhu glave. če bi se posvetil samo spustom bi takaltak rabil/nabavil menda kar DH bicikl, ki za sabo potegne še en kup krame. za enkrat me najbolj vlečejo ture gor in dol.

žal nimam sreče da bi bil bliže pohorja(okoli 50km daleč stran).

je kdo že šel na npr. donačko goro ali kaj podobnega?
Uporabniški avatar
Altmute
član

OdgovorNapisal/-a lol.model » 24 Jul 2008 20:50

leroy napisal/-a:več ali manj je rešitev samo ena, prozorni goggli. Cene se gibljejo od 30-70€, proizvajalcev in modelov je malo morje...

Verjetno tudi smučarska pridejo v poštev, al'?
We Can Change The World
Tomorrow
This Could Be A Better Place...
Uporabniški avatar
lol.model
član

OdgovorNapisal/-a Altmute » 31 Jul 2008 10:34

sem se odločil, da objavim pomembnozadevo, predvsem za morebiti kakšnega začetnika, ki ni tlko len pa malo po forumu prečekira stare topice in ne teži takoj z novimi..se mi zdi da bi nalsov topica lahko pritegnil kakega začetnika in ne bom odpiral neke nove teme.. izkušnje začetnika začetniku toraj.
2 dni nazaj sem šel vadit skoke, vožnjo po zadnjem kolesu(brez gonjenja) , ipd. v naš "skejt" park (narejen je bil bol po meri rolerskejterjev). Ker že skoro mesec dni odlašam z nakupom rokavic(one s celimi prsi), ki jih nedvomno rabim pri spustu(mi roke rahlo švicajo in nekak nesigurno se počutim pri spustu če pride švic na prste(drsijo prsti na bremza ročki..)), sem mel namen "obuti" delavske rokavice, tiste ki se čist oprimejo roke(so fine proti zažuljenim rokam če se več vadi že naštete stvari, če ni lih tapravih kolesarskih obloženih pri roki), ker pa jih nisem nahitro našel sem šel kar tak, nag v roke. naj mi bog oprosti za to stvačno črevo :mrgreen:
in potem; na "najbolj brezveznem" skoku sem pogrnil in si super fino pogulil desno dlan. res izi skokec. nekak me je v zraku zvilo, pristal sem čudno poševno na kolesa pa me je pač zabrisalo s bicikljete. Odtrgal sem na srečo le povrhnico. vse skupaj je veliko za po en 2 everski kovanec, za en 1 in 5 cent kovanec pa na mezinčku dve ranici za 1 cent. nič hudega je pa nadležno, še ekstra pred potjo na morje, pa še za z biciklom se ni lih za vozit.
Če bi mel rokavice, zdaj ne bi mrzlično jedel C vitamin, več slatkih stvari, beljakovin in se šprical z hanzaplast šprejem(ki diha in ne "kuha" rane kot običajen hanzaplast). zakaj omenjam tudi to? za tiste ki ne veste, da naštete zadeve pomagajo k hitrejšem celjenju(seveda ne pretiravat!-ni potrebno dnevno pojest 3 kile mesa, celo škatlo c vitamina, 4 300g čokolade, za povrh pa še 5 kremšnit..pač, še posebaj se pazi, da se so te sestavine v jedilniku in se preneha z kako HC shujševalno lejdy-jino predpočitniško dijeto.). Desne roke si ne umivam in ne močim z vodo, ker pol poberemo dol plast ki ga je telo marljivo nanašalo ves čas. pa tudi levo roko treniram na stvari, ki jih drugače opravlja desnica.

na kratko; brez rokavic nikamor, pa čeglih se voziš/vadiš čist na izi, pa čeglih se ni kje za ponesrečit, pa čeglih v horoskopu piše da je tvoj dan.
učite se na meni-meni bolečina prijaja super+ :mrgreen:

p.s.
kako bi bil srečen, če bi si lahko pogulil kmolec namesto dlani...
Uporabniški avatar
Altmute
član

OdgovorNapisal/-a RuffRydeR » 10 Avg 2008 21:50

lol.model napisal/-a:
leroy napisal/-a:več ali manj je rešitev samo ena, prozorni goggli. Cene se gibljejo od 30-70€, proizvajalcev in modelov je malo morje...

Verjetno tudi smučarska pridejo v poštev, al'?

smučarska ne pridejo v poštev ker so prevroča
RuffRydeR
član

Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a kacu » 10 Avg 2008 21:57

Če odmislimo to, so pa dobra-za tisto, kar je njihov namen.
follow me i'm right behind you
Uporabniški avatar
kacu
član

Kraj: Glava

OdgovorNapisal/-a MAAC » 13 Avg 2008 09:17

@Altmute: to, da so kolesarske rokavice del obvezne opreme že itak vsi vedo. Si pač še eden izmed "nesrečnikov", ki se ne držijo reka: Življenje je prekratko, da bi se učili samo na svojih napakah :mrgreen:

Aja, še to...a oni klanec od trikotne do Lukeja - prekolesariš al preguraš? Drugače pa imaš s Pohorja dol (tudi z Belvija) eno malo morje potk, ki so primerne za vse nivoje znanja...malo raziskovalne žilice vključit, kdaj pa kdaj it peške gor, pa ti bo vse jasno :D

Maac
Ni nam lahko... je pa fajn!!!
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a TomažT » 13 Avg 2008 10:48

Tisti klanec pod sedežnico je zarad kamenja noro težko celega prevozit.. Jaz vedno tiščim do prvega voznega odseka.. A smo se kdaj srečali tam MAAC?
Je pa res, že samo Mb Pohorje je polno nekih stezic.. Najde se kakšna za vsak okus.. :)

Lp, T
TomažT
član

OdgovorNapisal/-a Altmute » 02 Sep 2008 12:26

MAAC: mal naprej od trikotne dol stopim, pa potiskam do tam ko se malo zravna(ko je pot že malo bolj podobna cesti).

za spust sem našel ono potko po desni strani, po gozdu pa mi je ta zaenkrat precej vsec...zadnič sem edino mal se mimo odpeljal in sem mislo da če se spustim kar po gozdu v smeri original poti(vsaj mislil sem da je tam pot) da bo okej..pol sem malo blodil po gozdu pa sem si zadni disk zvil-med listjem so veje in se mi je ena srednje debela zagrabla nekak cudno in sem kar malo kleparit moral disk da se je dalo do dol prit...
glede na to da mam disk zvit in mi ni ratalo zravnat in glede na to da mi ti hayesi sploh ne nudijo dovolj bom menda menjal bremze, ce bog da danes/jutri oz. čimprej pač, pol pa spet neko novo potko iskat.

hudič so ti bicikli..že se mi lušta kaj bolj strupenega od dawga, malo bolj spustaško naravnanega..pa nekak bo treba fullface celado pa obvezno te goggle pa nekaj za kolena in golena pa bo še vec poguma :robot:
uf offtopic.
Uporabniški avatar
Altmute
član

OdgovorNapisal/-a MAAC » 04 Sep 2008 09:03

@TomažT: možno je, samo malo dvomim, ker me tam, odkar so postavili novo sedežnico, nič ne mika gor vozit (že prej je bilo strmo, sedaj pa so "cesto" spelajli kar vertikalno :evil: ). So precej lepši dostopi do Belvija in zato ne vem, zakaj bi se tam gor ubijal :mrgreen: :wink:

Dol pa tut vozimo skozi gozd, ne čez smučišče ;)

Maac
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

OdgovorNapisal/-a TomažT » 04 Sep 2008 09:17

Maac, dol itak. :) Večino časa sem časovno omejen in se mi tam zdi najhitrejša pot navzgor. Pa tudi ker vozim sam mi je gor kar malo dolgčas.. Še pa delam na tem, da odkrijem čimveč lepih pohorskih singelc, po možnosti takih po katerih voziš čim dalj časa. :) Če poznaš kakšno fino se priporočam na PM. ;)
Lahk bi se pa dogovorili za kako skupno turco.

Še malo offtopic:
Sem pa bil včeraj totalno razočaran nad ljudmi na pohorju. Predvsem pohodniki. Nekateri japiji bi se s svojimi avti kar gor po poteh zapeljali, če bi blo možno. Ne vem zakaj morajo parkirat avte sredi gozda, če je parkplac max 100m vstran. Večina jih ne zna odzdravit in samo glupo pogledajo, kot da prvič slišijo za bonton. Vsaj kolesarji odzdravijo.. Kam gre ta svet.. :roll:

Šibam na Pohorje, Lp, :wink:
Tomi
TomažT
član

Re: Pohorje prvi spusti

OdgovorNapisal/-a timivrag » 27 Apr 2012 11:01

Zanima me ali ma kdo izkušnje z flow line na pohorju.
Saj bi se šou prvič pelat pa me je malo strah da bom padu in da mi kolo nebo zdržalo.
Imam muddyfox gravity-dirt bike.
Tak da prosim če ma kdo kakšne izkušnje.
timivrag
član

OdgovorNapisal/-a Daomab » 30 Apr 2012 20:19

Vem kako je bilo lani poleti.. je pa verjetno podobno.
niti ni strma, ni tehnično zahtevnih delov(korenine, kamni)

dol mislm da boš pršu, tudi če si prvič v bajk parku.. če te bo pa strah na kakem delu, pa pojdi peš ob kolesu.

glede kolesa pa mislim da ni namenjo za se spuščat po hribih dol.
če se boš počas pelju kolesu nima bit kaj.. samo res počasi
When people ask me ''Plz'' because it's shorter than ''Please'', I answer ''No'' because it's shorter than ''Yes''.
Uporabniški avatar
Daomab
član

Kraj: Kras

OdgovorNapisal/-a nubzore » 30 Apr 2012 20:28

timivrag napisal/-a:Zanima me ali ma kdo izkušnje z flow line na pohorju.
Saj bi se šou prvič pelat pa me je malo strah da bom padu in da mi kolo nebo zdržalo.
Imam muddyfox gravity-dirt bike.
Tak da prosim če ma kdo kakšne izkušnje.

Glede na to da je bajk ditr varjanta predvidevam da je zadaj brez fedra kar zna mogoče bit malo problem če bo kje kaj razf...o . Sam še sicer letos nisem bil gor pravijo pa da je ql in da so Pohorci proge porihtali. Je pa res da po flowu bi moral priti dol brez večjih težav, ker se dajo vsi objeki dajo obvozit tako da ti kar sprobaj bike park :)
P.S: Po prvem obisku si boš pa tako ali tako nabavil full suspension-a :mrgreen:
Go big or go home !
Uporabniški avatar
nubzore
član

OdgovorNapisal/-a zanchi96 » 02 Maj 2012 17:23

Jaz sem bil danes že tretjič in morem rečt da so proge zelo lepo porihtane kot so bile konec lanske sezone. Tako da mislim da z dirtom nebi smelo bit težav, razn malo nabijanja hehe :D
zanchi96
član

OdgovorNapisal/-a MAAC » 09 Maj 2012 22:38

Morda se izogneš zadnjemu delu, kjer se flow (modra) združi z rdečo (FR) in črno (DH) progo, greš dol lepo okoli po cesti, ker te bo na trdaku na spodnjem delu res fajn prerukalo. Do tam (malo pod 3kotno jaso) pa bi moralo it brez težav ;) Edino čisto zgornji del flowa takoj od vzpenjače dol še ni porihtan (niti ne vem, če ga bojo), tako da tam kar pogumno po bandah :D

Maac
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

Vrni se na Tehnika vožnje, gradnja poti in poligonov, ostale kolesarske tehnike

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov