S.k. 97 : Nad Baško grapo

Stanje na gorskokolesarskih poteh. Nasveti, opozorila, prepovedi, predlogi. Organizacija in povabila na čistilne akcije poti. Poročila s terena z namigi o priporočljivih obvozih, nevarnih odsekih, spremenjenih ali uničenih poteh...

S.k. 97 : Nad Baško grapo

OdgovorNapisal/-a Branka13 » 18 Okt 2007 08:09

Katero celodnevno turo bi si izbrali, če bi se bližalo poslabšanje vremena, predvsem pa ohladitve ?

Že dalj časa sem si želela ( ponovno ) nad Baško grapo. OrlyTM ni imel nič proti in hitro sva se dogovorila za sredo :P .

Z vlakom do Podmelca, potem pa po dolini rečice Kneže proti pl. v Prodih. Struga Kneže je bila od zadnjih poplav razširjena in poglobljena :cry: ,
cesto proti Knežkim Ravnam so večinoma že očistili, a še vedno je zgornji del pod gozdarsko kočo neprevozen :cry: . Ves čas me je skrbelo,
kaj bo šele v tistem delu prečenja pred Ploho, kjer so bile že prej zajle.
Od gozdarske koče do lovske koče na pl. v Prodih je bilo vse po starem. Od planine naprej prav tako. Ko sva se prebila po mulatjeri,
na debelo posuti z listjem, pod Konjsko brdo, se nama je odprl pogled naokoli.
Prelepo 8) :P !
V nadaljevanju proti Plohi sva opazila, da je pot po neurju nekdo popravljal. In še dobro, da jo je ! Še pred znanim
odsekom z zajlami bi bila pot neprehodna :? , saj je voda ponekod odnesla še tiste ozke poličke, po katerih se je včasih hodilo. Tako so po
novem zajle in klini še na dveh :shock: mestih prej. Ko sva prišla na sedlo Ploha, naju je čakala lepa travnata potka, na nekaterih mestih pa je bilo
vseeno potrebno stopiti s kolesa in ga prenesti čez suho poglobljeno strugo.
Sledil je spust nad Rutom in Grantom – brez posebnosti, nato pa cesta okoli Lajt. Na njej je bilo v drugem delu kar nekaj dreves, ki jih je
prineslo neurje, pa tudi veliko kamenja s pobočja.
Sledil je spust do Stržišča in vzpon skozi Kal na Sedlo. V spominu sem imela strmo stezo, a zdaj so jo v zgornjem delu spremenili v
gozdno cesto, ki se na drugi strani spušča proti Kocenpoharju. Seveda se kar sredi spusta gozda cesta konča in star kolovoz pripelje do kmetije.
Mučenja skozi vrata v ograji sva bila oproščena :mrgreen: , saj je kmet ravno tisti trenutek vlekel hlode proti domu, druga vrata pa nama je odklenil,
ko se je peljal na kosilo…
Pa spet v klanec, na koncu asfalten :evil: , do Bače. Tam sva naredila pauzo in ob pogledu na uro ( 13 h :P ) sklenila, da ne bova čakala vlaka v
Podbrdu, ampak da bova šla čez Baško sedlo.
Zadnjih 500 višincev sva deloma pregurala, deloma pa prevozila. Še ena pauza na sedlu in sledil je samo še spust.
Kjer se je le dalo, po smučišču.

Nepozabna tura, nikakor ne enkratna ( ponovitve vsekakor še kdaj sledijo ).

OrlyTM je bil prav tako navdušen.
Sicer bo pa verjetno še sam kaj napisal.

Slike ? Je kdo omenjal slike :mrgreen: ? Tudi ene nisva naredila.
Moj fotoaparat je končal neznano kje :evil: , novega pa še nisem nabavila.
Uporabniški avatar
Branka13
članica

Kraj: Bohinj

Re: S.k. 97 : Nad Baško grapo

OdgovorNapisal/-a orlytm » 18 Okt 2007 09:11

Branka13 napisal/-a:OrlyTM je bil prav tako navdušen.

jp, izredno navdušen! Sj sm mel pomojem cel čas genau takle obraz: :mrgreen: (no, razen tam, ko sm neki akrobacije izvajal, takrat sm pomojem bolj :shock: zgledal ... :oops: ) ... lepi konci, hudi vzponi, lepe singlce, zanimivi spusti ... vsega je blo dost.

Dejstvo, da sm mel ravno ta dan na testu Scottovega Ransoma 40 je sam še začinlo vse skupej, kot jagoda na vrhu smetane ... bicikl se vozi fenomenalno, čist navdušen in definitivno bo treba mojga Focusa Buda zamenjat za kaj podobnega :mrgreen:

Skratka ... en lepših dni v mojem lajfu, pa jih ni blo mal, lepih dni namreč ;)

Hvala Branka :D

lp
OrlyTM
Fear is in the Eye of the Beholder. Don't let it be you.
Uporabniški avatar
orlytm
član

Kraj: Bohinjska Bistrica

OdgovorNapisal/-a orlytm » 18 Okt 2007 09:15

Branka13 napisal/-a:Slike ? Je kdo omenjal slike :mrgreen: ? Tudi ene nisva naredila.
Moj fotoaparat je končal neznano kje :evil: , novega pa še nisem nabavila.

am ... ja ... tokrat je prvič, da mi je RES žal, da nism mel fotke ... pač, nism iz fotografskega testa in svoje fotke nimam, frendom pa nism hotu težit :oops: pa še vsi majo neke ultra hude velike krave ... ni to za na take ture :)

bo si pa treba neki omislit :)

lp
OrlyTM
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a Depresija » 18 Okt 2007 09:31

orlytm napisal/-a:bo si pa treba neki omislit :)

.. predvsem ponovitev s fotoaparatom :mrgreen:
Posvetilo:
Pljunem ti šibre v obraz, z jezikom izkopljem oči .. da, da .. to je čar najine prve noči. Verjameš v laži?
Uporabniški avatar
Depresija
Ti, ti, ti!

Kraj: .. jst bi temu rekel Pekel ..

OdgovorNapisal/-a orlytm » 18 Okt 2007 09:35

Depresija napisal/-a:

am ... veš, da maš pomojem prav :)
čeprav ... slik v glavi je pa nebroj, še filmčkov je neki ... eni so tut na slow-mo :twisted:

lp
OrlyTM
Uporabniški avatar
orlytm
član

Za Brančico in Orly-ja

OdgovorNapisal/-a Oskar » 18 Okt 2007 14:59

Bravo, carja sta, če bi me prej poklicala, bi se morda še pridružil;
no ja, sta vsaj mir mela pred mano - zoprnikom;
aja, a je bilo kaj jabolk pri Kocenpoharju ?
lp Oskar :mad:
Ma ti nisi normaln ...
Uporabniški avatar
Oskar
univerzalc

Kraj: Ljubljana, Medvode

OdgovorNapisal/-a orlytm » 18 Okt 2007 16:55

A si mar zoprn? Pol te namo nikol klical za s sabo :twisted:

Jabolka? Hmnja ... jst nism nobenga jabolka vidu ... sm bolj pot in kolo gledal :oops: je blo pa neki "salam" vidt tekat okrog pa orehovo listje (vidu, ker sm bil opozorjen, drugač itq nebi :D ), oreha nism nobenga vidu ;) ...

Am ... sj vem, da ni to to ampak na teh slikah od prejšnje Brankine ture po isti trasi, je povsem lepo razvidna pot in tut aktualna situacija ni nič dost drugač. Manjka edino vzpon na prek Baškega sedla in spust po Kobli. Tko, če bi kdo samo rad vidu, kaka trasa je približno :)

http://sports.webshots.com/album/171769181nYwfSO?start=0

lp
OrlyTM
Uporabniški avatar
orlytm
član

Za Brančico

OdgovorNapisal/-a Oskar » 18 Okt 2007 20:26

Ej, Brančica, a si bila kaj zmatrana ?!
Aja pa še to : kje sta šla na Baško sedlo, daj mi malo opiši potko ...
Morda me bo pot kdaj tja zanesla ... hehehe ...
Ma ti nisi normaln ...
Uporabniški avatar
Oskar
univerzalc

Re: Za Brančico

OdgovorNapisal/-a bojan » 18 Okt 2007 20:55

Oskar napisal/-a:Ej, Brančica, a si bila kaj zmatrana ?!

:mrgreen: :mrgreen: :°°(: :mrgreen: :mrgreen:

Če sta šla gor iz Bače,potem sta dve varianti.Ko od Kocenpoharja pot pride na asfalt zaviješ v smeri vasi Bača in kmalu za enim ornh ovinkom zaviješ levo v gmajno...lahko pa greš v vasico in prijazne domačine povprašaš kje se zavije tja gor,kajti tam greš med bajtami levo gor ko prideš v vas Bača.Potka je po spominu strma v začetnem delu ko pa se priklopi na prej omenjeno potko se pa da kar nekej voziti..je v stilu mulatjerce od Hube navzgor,le na nekaterih koncih je podrta in so narejene bližnjice le te pa navzgor niso vozne.No čisto pod vrhom sedla Bača pa ga moraš tudi poriniti.Mogoč bi bilo lažje se spustiti do Hube in tam iti gor je daljša je pa vsaj skozi vozna :mrgreen:
Samo Brančica se pa res dobr sliši :mrgreen:
Hev a najs dej
Uporabniški avatar
bojan
član

Kraj: Gurenjska

OdgovorNapisal/-a Branka13 » 19 Okt 2007 06:10

Oskar, sva se spomnila tudi na tebe, pa na Depresijo, pa še na koga, ko sva mučila sama sebe v tisti divjini :lol:
Ravno zato sem pogledala malo po drevesih : nikjer ni bilo več jabolk, le v vasi Bača je en kmet visel na drevesu in jih obiral.

Od Bače proti sedlu sva se držala bolj desno : za zadnjo hišo, kjer se začne strm klanec, sva po nekaj metrih prišla na izravnavo,
ena pot je šla strmo levo, midva pa sva šla naravnost. Potem pa še mimo enih hiš in prišla sva na cesto, ki je prišla iz Podbrda.
Potem pa po tisti ( vozni ) cesti skoraj do konca, sledil je odcep v desno in guranje po potki do lovske koče pod Slatnikom in Lajnarjem.
Ta del je bil najbolj naporen, a kolesi vsaj nositi ni bilo treba :twisted: . Potem pa še prečnica proti lovski koči na Baško sedlo z malo
višinske razlike. Ko sva od sedla pogledala navzdol na tisto drugo varianto, bi tam zagotovo kolesi nosila.

Brančica :twisted: :twisted: , ne, ta beseda mi pa ni všeč :?
Saj nisem ena punčkica v roza cunjicah, ki lepo, načičkano kolo z rožicami občuduje v svoji dnevni sobi, na turce pa ne hodi,
da se nebi ona in njen ljubček umazala :mrgreen: :lol:

:wink:
Uporabniški avatar
Branka13
članica

OdgovorNapisal/-a bojan » 19 Okt 2007 06:40

Ahaa pol sta tam šla desno na sredi vzpona.Noo od tam naprej je po širši poti še kar nekaj voznega...pol proti vrhu moraš pač porint ker je strmoo..je pa potka ni kej,celo markirana če se ne motim.

Branka :mrgreen:
Hev a najs dej
Uporabniški avatar
bojan
član

Kraj: Gurenjska

OdgovorNapisal/-a Depresija » 19 Okt 2007 06:46

Branka13 napisal/-a:sva se spomnila tudi na tebe.. ko sva mučila sama sebe v tisti divjini

Kaj sem ti pa naredil v življenju žalega da te spominjam na mučilno napravo? :mrgreen: Aha, mislim da vem :twisted: :lol:

Branka13 napisal/-a:Saj nisem ena punčkica v roza cunjicah, ki lepo, načičkano kolo z rožicami občuduje v svoji dnevni sobi

Oooooooo .. pa si .. :mrgreen:
Posvetilo:
Pljunem ti šibre v obraz, z jezikom izkopljem oči .. da, da .. to je čar najine prve noči. Verjameš v laži?
Uporabniški avatar
Depresija
Ti, ti, ti!

Kraj: .. jst bi temu rekel Pekel ..

OdgovorNapisal/-a Branka13 » 19 Okt 2007 07:13

Depresija, spomnila sem se, da je Oskar posebej zate enkrat omenil ena jabolka ob poti 8) .

Nisem mislila, da si me TI kdaj mučil :twisted: :wink:

Če grem s kom na turo, mučim sama sebe in če mi to ne bi bilo všeč, bi že obrnila.
Zato se glede tega ne sekiraj 8)

Ja, priznam :oops: , moje rdeče kolo je res načičkano :
čisto na spodnjem delu okvirja ima skrito eno sivo rožico.
Že ob nakupu sem jo grdo gledala :mrgreen:
A kdaj je treba s kakšno stvarjo pač potrpeti :twisted: :wink:
Uporabniški avatar
Branka13
članica

Re: Za Brančico

OdgovorNapisal/-a orlytm » 19 Okt 2007 09:02

Oskar napisal/-a:Ej, Brančica, a si bila kaj zmatrana ?!

hehe Oskar, nč ti bat za Branko ... ob njej je prej kdo drug zmatran kot Branka ... ampak seveda ne jst :twisted:

Kar se pa načičkanega kolesa tiče ... hehe, po turi je bil full luštno načičkan pa še naparfumiran zraven ... čist tak, girlish red with cute brown spots and a troo nature aroma :twisted:

hehehehe ... joke ;)

lp
OrlyTM
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 19 Okt 2007 12:41

Branka13 napisal/-a:V nadaljevanju proti Plohi sva opazila, da je pot po neurju nekdo popravljal. In še dobro, da jo je ! Še pred znanim
odsekom z zajlami bi bila pot neprehodna :? , saj je voda ponekod odnesla še tiste ozke poličke, po katerih se je včasih hodilo. Tako so po
novem zajle in klini še na dveh :shock: mestih prej. .

Branka, tole sta pa časovno "dalnovidno" splanirala. V soboto in nedeljo, 13. in 14. 10., so namreč markacisti PD Tolmin in Tehnične ekipe Komisije za pota PZS popravili po neurju razrit in takorekoč neprehoden odsek Baške prečke, med drugim so namestili tudi žične vrvi, ki jih omenjaš, kajti mulatjero je mestoma odplaknila voda.

Potek sanacijskih del je prikazan na

http://www.boiserie.si/index.php?option ... 35&catid=5

Članek na to temo najdete tudi v torkovi izdaji Dela.
Kolovozi so namenjeni vožnji :!:
Uporabniški avatar
Joc53
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Branka13 » 19 Okt 2007 13:04

Joc53 napisal/-a:Branka, tole sta pa časovno "dalnovidno" splanirala. V soboto in nedeljo, 13. in 14. 10., so namreč markacisti PD Tolmin in Tehnične ekipe Komisije za pota PZS popravili po neurju razrit in takorekoč neprehoden odsek Baške prečke, med drugim so namestili tudi žične vrvi, ki jih omenjaš, kajti mulatjero je mestoma odplaknila voda.

Zgleda, da sva imela res srečo 8) :P .

Sva se pa že v dolini ob pogledu na široko strugo psihično pripravila, da bi po potrebi tudi predčasno obrnila nazaj v dolino :cry: .
Hvala vsem, ki so se potrudili z obnovo, saj je pot, če gledam svoje stare slike, v še boljšem stanju, kakor pred leti.

Ali morda veš, če so se lotili tudi zaraščenih koncev zahodno od pl. v Prodih, torej v smeri proti pl. Razor ?
Uporabniški avatar
Branka13
članica

OdgovorNapisal/-a orlytm » 19 Okt 2007 13:05

ja, se je videlo, da je precej na frišno blo popravljeno ... sva mela očitno "mal" sreče :)

lp
OrlyTM
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 19 Okt 2007 13:23

Branka13 napisal/-a:Ali morda veš, če so se lotili tudi zaraščenih koncev zahodno od pl. v Prodih, torej v smeri proti pl. Razor ?

Mislim, da so ta del uredili že lani. Sicer pa se danes vidimo na sestanku Odbora za planinske poti Posočja, bom povprašal. In jih pohvalil še v tvojem imenu.
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a orlytm » 19 Okt 2007 13:29

Joc53 napisal/-a:In jih pohvalil še v tvojem imenu.

vsekakor tudi v mojem .... zares dobro delo delajo fantje (in dekleta?) :)

lp
OrlyTM
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 19 Okt 2007 13:37

Tudi nekaj deklet imamo, pri risanju markacij se prav dobro obnesejo.
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a Jabooz » 19 Okt 2007 13:47

Joc53 napisal/-a:Tudi nekaj deklet imamo, pri risanju markacij se prav dobro obnesejo.

Sajmon se javi za bodypainting objekt.

Nariši mi markacijo press

p.s: se opravičujem, si nisem mogel pomagati
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor

OdgovorNapisal/-a Matijek » 20 Okt 2007 01:46

Sam sem imel malo manj sreče z datumom - prečko sem prevozil dan pred pričetkom obnove. Mesto pred 'uradnimi' zajlami je bilo res neprijetno, sem kar nekaj časa bulil v steno in razmišljal kaj mi je storiti. Potem pa se je obnesla varianta plezanja po drevesih, skupaj s kolesom. Trajalo kar nekaj časa da sem privlekel sebe in becikl preko skoka, a nekako je šlo.
Defenitivno pa ni za ponavljat, tako da hvala markcistom tudi v mojem imenu!
Matijek
član

Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a gorazdZ. » 12 Avg 2008 18:11

Branka13 napisal/-a:
Od gozdarske koče do lovske koče na pl. v Prodih je bilo vse po starem.

Mi lahko tole malo opišeš. Na karti tu ni poti. Se je potrebno na "slepo" prebiti do l.k.?
Pa še nekaj. Zakaj sta se odločila za vzpon ob Kneži in ne mimo pl. na Kalu(proti Razorju)? Najbrž je vzpon bolj miren?
Uporabniški avatar
gorazdZ.
član

Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a urbe » 12 Avg 2008 20:29

Nič hudega, če na zemljevidu ni vrisana pot. Na terenu je:
Johan63 napisal/-a:Desno od gozd.koče proti pl. V Prodih

Slika
Zadnjič spremenil urbe, dne 17 Sep 2010 07:54, skupaj popravljeno 1 krat.
Pomembna je dolžina, ne tehnika!
»Za turno kolesarjenje mora biti pot utrjena, registrirana, označena, široka najmanj 1,5 metra, z največ 20-odstotnim naklonom.« Pri hujšem naklonu kolesar ne more nadzorovati hitrosti. (NeDelo, 1. 6. 2019, str. 23)
Uporabniški avatar
urbe
OZNA sve dozna

Kraj: Mesto muzej

OdgovorNapisal/-a gorazdZ. » 12 Avg 2008 20:36

8) super.
A mi lahko daš še povezavo na te njegove slike (opis), da še malo počekiram.
Uporabniški avatar
gorazdZ.
član

OdgovorNapisal/-a urbe » 12 Avg 2008 20:48

Malenkost! 8)
Tu je link do mojih fotk s te ture in drugih variant vzpona. Spust sva vedno bajkala po isti poti. V opisu sta tudi povezavi do Johanovih fotk.
http://84.255.207.31/v/uporabniki/urbe/album1678/
Zadnjič spremenil urbe, dne 17 Sep 2010 07:56, skupaj popravljeno 1 krat.
»Za turno kolesarjenje mora biti pot utrjena, registrirana, označena, široka najmanj 1,5 metra, z največ 20-odstotnim naklonom.« Pri hujšem naklonu kolesar ne more nadzorovati hitrosti. (NeDelo, 1. 6. 2019, str. 23)
Uporabniški avatar
urbe
OZNA sve dozna

OdgovorNapisal/-a gorazdZ. » 12 Avg 2008 21:09

Je ta varianta spusta najboljša? Sam sem študiral, da bi šel do Sedla in potem po makirani poti proti Podbrdu. Tam, kje je tek na Črno prst. Samo potem sledi veliko asfalta :twisted: .
Pa še nekaj. Ko sta delala vzpon ob Kneži, sta šla skozi Temljine (cerkvica na sliki) in se potem pot priključila cesti proti kneškim ravnam?
Uporabniški avatar
gorazdZ.
član

OdgovorNapisal/-a urbe » 12 Avg 2008 21:37

Ta varianta spusta je najboljša, če avto pustiš pri Koritnici, ker je tako še najmanj asfalta pri povratku.
Jep, bajkala sva skozi Temljine, vendar sva do Temljin šla po nekih off-roadih in ne po cesti. Iz Temljin pa se pot prevesi navzdol in prideš na cesto iz Kneže proti K. Ravnam.
Zadnjič spremenil urbe, dne 17 Sep 2010 08:03, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
urbe
OZNA sve dozna

OdgovorNapisal/-a orlytm » 12 Avg 2008 22:32

tole bi blo pa lušn ponovit letos :)
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a milko55 » 13 Avg 2008 13:46

urbe napisal/-a:Ta varianta spusta je najboljša, če avto pustiš pri Koritnici, ker je tako še najmanj asfalta pri povratku.
Jep, bajkala sva skozi Temljine, vendar sva do Temljin šla po nekih off-roadih in ne po cesti. Iz Temljin pa se pot prevesi navzdol in prideš na cesto iz Kneže proti K. Ravnam.

Naj opozorim,da je en bil del ceste iz Temljin do ceste Kneža-K.Ravne lani močno poškodovan oz. kar odnešen.Koliko se je ta del popravljalo ne vem,še to pomlad je bilo vse razrito.Sem šel pa včeraj po cesti v K.Ravne in če bi vedel,da vlada zanimanje,bi si šel ogledat tisti odsek.
Drugače pa je kar dobršen del ceste do K.Raven že asfaltiran.
Pred tednom vozil odsek od Tol.Raven-pl.spodnji Kal- Razor- do K.Raven.Skrajšal sem zaradi bližajočega se neurja,tako,da sem probal čim več zvoziti by pass (izhod v sili)na K.Ravne.Tisti odcep poti pod Žabijskim Kukom in tudi nadaljevanje do vasi je v obuponem stanju.Se zarašča,ker se ga opušča.Zadnji del sem peljal diretissimo po sveže pokošeni senožeti,tako,da sem se skoraj zaletel v senik,ki je spodaj.Tam sem tudi vedril.Skratka,tega dela ne priporočam za voziti.
Milko55=MiRu
Uporabniški avatar
milko55
član

Kraj: Modrej, predmestje Mosta na Soči

OdgovorNapisal/-a gorazdZ. » 15 Avg 2008 10:42

Včeraj smo Bojac, Dedi in jaz naredili tole turco: http://tabla.mtb.si/gallery/album1678/Bprecka
Vzpon smo naredili ob Kneži. Kljub temu, da je ponoči deževalo, s podlago ni bili problema. Panike ni bilo niti na mestu naslovnice SK.
Bi pa opozoril, da "spust" od Oblok do Koritnice tudi približno ni podoben spustu.
Vsekakor pa je prečenje čudovito.
Tura, ki zasluži kar nekaj :D .
Uporabniški avatar
gorazdZ.
član

OdgovorNapisal/-a orlytm » 04 Maj 2009 12:44

Pozdrav,

a je letos že kdo slučajno vozu tole turo ... planiramo ponovitev, pa me zanima kako je z prehodnostjo?
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 04 Maj 2009 13:37

Danes mi je načelnik markacistov PD Tolmin povedal, da je pri Hudi Štopnji še ogromno snega, ki je splazil s pobočij nad potjo, in bo treba še počakati.
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a orlytm » 13 Maj 2009 09:19

hvala za info ...

lpM
Uporabniški avatar
orlytm
član

OdgovorNapisal/-a Oskar » 15 Jul 2009 21:40

BP je v super stanju, kjer je potrebno so zajle, drugače je pa lepa kot zmeraj;
UŽIVAJ !

Ma ti nisi normaln ...
Uporabniški avatar
Oskar
univerzalc

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 16 Jul 2009 11:23

Bravo Oskar, nora tura.

Za Baško prečko skrbijo markacisti PD Tolmin (do tunela) in PD Podbrdo (od tunela do Petrovega Brda). Letos pa smo jim en dan, v duhu dobre volje, priskočili na pomoč tudi člani Volje in KTK. http://www.pzs.si/forum/viewtopic.php?t=4764 in http://ktk.pzs.si/files/jalbum/akcija-tolmin/galerija.htm
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a milko55 » 16 Jul 2009 13:44

Joc53 napisal/-a:Bravo Oskar, nora tura.

Za Baško prečko skrbijo markacisti PD Tolmin (do tunela) in PD Podbrdo (od tunela do Petrovega Brda). Letos pa smo jim en dan, v duhu dobre volje, priskočili na pomoč tudi člani Volje in KTK. http://www.pzs.si/forum/viewtopic.php?t=4764 in http://ktk.pzs.si/files/jalbum/akcija-tolmin/galerija.htm

Sem vozil teden po omenjeni udarniški.Lepo,čeprav sem že v prvem jarku,ko greš iz travnika v hosto, skoraj padel pod stezo.Neka alkaten cev je spodaj.Nadaljevanje je lepo,le takrat,ko sem šel jaz skozi,so se spomnile tudi krave.Pot je bila vsa preštorkljana od parkljev,še bolj pa so me motili kravjeki,ki so bili po stezi vse do odcepa za Kneške Ravne.Tudi okolica korita je zelo težko prehodna tudi peš,saj se listje udira,spodaj pa je prava močvara.Pod stenami sem se lotil pa sam malo urejanja.Najlažje je bilo odstranjevati kamenje.Po dveh urah sem obupal,saj sem imel namen iti do LK in nato v dolino Knežce.Nadaljevanje je kar naporno(listje,veje,kamenje) in se kar naporivaš.Sam spustek je lep,le na kakšnem prehodu grape je bolje stopiti dol.
Skratka,uredil se je del poti,za naprej pa ne kaže obupati.Če ne bo kakšnih posebnih ovir se bom markacistom in voljašem z veseljem pridružil.
Milko55=MiRu
Uporabniški avatar
milko55
član

OdgovorNapisal/-a bojanu » 18 Avg 2009 16:40

orlytm napisal/-a:
Depresija napisal/-a:

am ... veš, da maš pomojem prav :)
čeprav ... slik v glavi je pa nebroj, še filmčkov je neki ... eni so tut na slow-mo :twisted:

lp
OrlyTM

ni krize za foto in video material s tega lepega konca :lol:
bojanu
član

Kraj: Koseze, Ljubljana

OdgovorNapisal/-a MAAC » 20 Avg 2009 09:04

Sicer ni ravno prava tema (Baška grapa), ampak se nahaja zelo v bližini. Lahko bi dejal celo - en stranski krak "znamenite" mulatjere.

Prečka pred planino Temna Brda (smer Sela nad Podmelcem - planina Lom) je na enem mestu čisto odnešena in je potrebno splezati čez plazišče. Načeloma je kamenje stabilno, tako da (pre)velike nevarnosti ni. Takoj v sosednji grapi je še eno malo manjše plazišče. S kančkom previdnosti se da lepo preko. Se pa bojim, da bo ob nadaljnjih velikih neurjih odneslo en kos poti še malo naprej (že sedaj jo je zgrmelo v dolino približno polovica) in sicer na enem mestu dobesedno v steni (polica), kjer pa "nadvoz" ali "podvoz" vsaj po moji oceni ni možen.

Škoda bi bilo, da bi eno tako lepo in predvsem divje samotno prečko popolnoma odneslo. Pot ni markirana, pa tudi ni kaj pretirano uporabljana. Kdo sploh skrbi za takšne ceste/poti/mulatjere??

Maac
Ni nam lahko... je pa fajn!!!
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

OdgovorNapisal/-a milko55 » 21 Avg 2009 06:16

Po vojnih ujmah se je pot rabila za dostavo živine na planinske pašnike.Zdaj že dolgo to ni več aktualno,zato pot lepo propada.Tisti del ,ki je ekonomsko zanimiv(gozd), se redno lepo vzdržuje,ostalo pa je prepuščeno redkim prostovoljcem.Tiste podore poznam,jih pa posameznik ne more sanirat.Že odmetavanje kamenja in vejevja so hud zalogaj.Sizifovo delo,saj bi to lahko počel dan za dnem.Po vsakem deževju pa se stvar samo še poslabša.Skratka,pot nima skrbnika(lastnika),bi se pa ta verjetno hitro oglasil,če bi se našel nekdo,ki bi posegel z mehanizacijo v ureditev razmer.
Milko55=MiRu
Uporabniški avatar
milko55
član

OdgovorNapisal/-a MAAC » 21 Avg 2009 12:34

Škoda, res...tisti konci okoli Temnih brd so res fantastični... samota da bi se je človek ustrašil :mrgreen:

Maac

p.s. drugače pa, Milko, vsaka ti čast za ta prehod do pl. Lom ;)
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

OdgovorNapisal/-a milko55 » 21 Avg 2009 12:59

MAAC napisal/-a:p.s. drugače pa, Milko, vsaka ti čast za ta prehod do pl. Lom ;)

Kaj pa imam jaz pri tem?Pot so naredili drugi,le iz pozabe sem jo potegnil.Ampak se bojim,da ji je usojeno,da se bo pogreznila sama vase.
Drugače pa čestitke za tabor in vse okoli njega.Če bi vedel,bi se kaj oglasil,saj sem takrat enkrat šel z bajkom od doma v Kranjsko goro.En postanek na poti več,me ne bi dosti koštal. :lol:
Milko55=MiRu
Uporabniški avatar
milko55
član

OdgovorNapisal/-a problematiks » 21 Avg 2009 13:41

milko55 napisal/-a:Če bi vedel,bi se kaj oglasil,saj sem takrat enkrat šel z bajkom od doma v Kranjsko goro.En postanek na poti več,me ne bi dosti koštal. :lol:

Sploh ce upostevas, da te je od Loga na vrh vzpona Nejc z avtom potegnil :wink:

Marko

P.S: Kaj zdej, si ze obupal nad odlocitvijo, da ne bos vec po hribih bicikla gonil? :)
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a milko55 » 21 Avg 2009 13:51

Odločitve nisem spremenil in od takrat dalje sem bil le še dvakrat na bajku.Obakrat po stezicah za stare mame in ateje.Je**t ga ,tudi sam imam pravico do bolniške,pa čeprav mi je ni predpisal dohtar.Z glavo skozi zid ne gre,zato se izogibam klancev(tudi tistega na Predil) in naporov ,zaradi katerih bi bilo stanje še slabše.
Milko55=MiRu
Uporabniški avatar
milko55
član

OdgovorNapisal/-a gorazdZ. » 21 Avg 2009 14:30

milko55 napisal/-a:Pred tednom vozil odsek od Tol.Raven-pl.spodnji Kal- Razor- do K.Raven.Skrajšal sem zaradi bližajočega se neurja,tako,da sem probal čim več zvoziti by pass (izhod v sili)na K.Ravne.Tisti odcep poti pod Žabijskim Kukom in tudi nadaljevanje do vasi je v obuponem stanju.Se zarašča,ker se ga opušča.Zadnji del sem peljal diretissimo po sveže pokošeni senožeti,tako,da sem se skoraj zaletel v senik,ki je spodaj.Tam sem tudi vedril.Skratka,tega dela ne priporočam za voziti.

Se je mogoče ta zadeva kaj spremenila?
Uporabniški avatar
gorazdZ.
član

OdgovorNapisal/-a MPoludnk » 23 Avg 2009 18:23

Tole je pa bila tura danes :D
Naporno, a vredno truda.

lp
Uporabniški avatar
MPoludnk
član

OdgovorNapisal/-a milko55 » 24 Avg 2009 05:47

@gorazdZ:Mislim,da je stanje tako kot je bilo lani avgusta,ko sem se prvič in verjetno tudi zadnjč spustil po omenjenem odseku.Itak je ta del le izhod v sili,saj se običajno vozi zgornjo varianto.Dejansko me je presenetila neurejenost steze.Očitno še ena taka,ki jo počasi jemlje hudič.
Milko55=MiRu
Uporabniški avatar
milko55
član

OdgovorNapisal/-a MAAC » 24 Avg 2009 12:47

@Milko: ja, saj vem...mea culpa! :oops: Smo bili tolko severno, da se te nisem upal povabit na rdečega 8) No, resno, pred taborom sem imel toliko laufarije, da enostavno nisem uspel poslati PM, na samem taboru pa se je vse odvijalo s tako hitrostjo, da se še pir ni uspel pošteno ohladiti :mrgreen:

Bom drugo leto popravil napako ;) Sicer pa se za september nekaj govori, da bomo spet okupirali Poljubinj... :D

Maac

p.s. saj vem, da je nisi ti zgradil. Pač, pohvale da si jo spravil med žive ;)
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

OdgovorNapisal/-a Branka13 » 14 Sep 2010 19:23

Danes sva z Urby-jem preverila, v kakšnem stanju je Baška prečka. Predvsem je še bolj podrta in zaraščena, a na nekaterih odsekih je prav lepo popravljena :
8)
Slika

8)
Slika

8)

Začela sva iz Podmelca ob Kneži do pl. V prodih, končala pa s spustom po potki od cerkvice v Bači do Podbrda.
Čeprav je prvi del prečenja najbolj naporen, je hkrati tudi najlepši, vsaj zame 8)

Branka

;.=9/ http://picasaweb.google.com/branka0503/BaskaGrapa2010#
Uporabniški avatar
Branka13
članica

OdgovorNapisal/-a urby » 14 Sep 2010 19:51

Ja Branka, tudi meni se je najbolj dopadel prvi del, tisti makadamski spust bi bilo potrebno črtati, fajn a zelo prekratek je bil še spust iz Bače do Podbrda :mrgreen: Sedaj mi je sicer že malo žal, da se nisva potrudila še do Baške prečke, a se je blo treba mal pršparat za soboto. Kljub vsemu fajn tura, krasno vreme, družba, prijazen gostilničar nama je pa tud predlagal še en kup turic tam doli.

Morebiti bi veljalo poizkusiti turo tudi v obratni smeri, bi vsaj tisti makadam imel za gor grede. Je že kdo probal?
urby
član

Kraj: Veldes

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 15 Sep 2010 23:31

Branka13 napisal/-a:Danes sva z Urby-jem preverila, v kakšnem stanju je Baška prečka. Predvsem je še bolj podrta in zaraščena, a na nekaterih odsekih je prav lepo popravljena

Vprašanje je, koliko časa bo pot sploh še mogoče vzdrževati. Škarpe, visoke pogosto tudi preko 5 metrov, se podirajo, saj je bila pot zgrajena pred več kot 70 leti. S prostovoljnim delom škarp ni mogoče obnoviti, obseg del je tolikšen, da bi za to potrebovali inženirsko vojaško enoto ali pa gradbeno firmo. Tudi ljudi, ki bi znali obnoviti škarpe na prvotni način, bi najbrž danes težko našli.

Prvotno je bila vsa pot prevozna z motorjem s stransko prikolico in podobnimi vozili. Sedaj pa na strmih mestih, kjer so se podrle večje škarpe, markacisti vgrajujejo žična varovala, ker je to mnogo enostavnejša in relativno trajna rešitev. Stroške del krije PD Tolmin, nekaj pa primakne tudi tolminska občina.

V Italiji so mnoge mulatjere obnovili s sredstvi Evropskih skladov. Glede na to, da je del te poti v Triglavskem narodnem parku je ta pravzaprav najbolj poklican, da bi postal nosilec takšnega projekta, še posebej ker po tej poti poteka tudi evropska pešpot E7. Upam, da se kdo zgane prej, kot bodo obupali markacisti.

P.S. Na lanski in letošnji Karmpturci smo pri vzdrževanju te poti sodelovali tudi kolesarji.
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a Branka13 » 16 Sep 2010 08:13

Lepo si tole napisal, Joc, za tiste, ki te poti še ne poznajo.

Sem našla ene slike iz zgornjih dveh odsekov iz leta 2004. Se vidi razlika, kako je izgledalo še pred šestimi leti, ko sem bila tam prvič in sedaj, ko sem bila četrtič 8)

2004 :
Slika

Slika

:cry:
Uporabniški avatar
Branka13
članica

OdgovorNapisal/-a Joc53 » 16 Sep 2010 08:35

Branka, super slika, tole bo pa prav prišlo Tolmincem pri fehtanju na občini, da bodo lahko pokazali, kaj dela narava. Branka, mi lahko prosim pošlješ sliko kjer škarpa še stoji in tisto, kjer se vidi kolesarja, ki se podaja na leseni "mostič", v polni resoluciji.

Ta in podobne škarpe so bile ponekod sidrane na stmo živo skalo tako, da so spodaj zvrtali luknje, vanje zabili kovinske profile in jih uporabili kot temelj za škarpo. In potem so jo sezidali brez vsake malte (suhi zid) in stvar ponekod stoji še danes. Tolminci so mi pravili, da je pot zgradila italijanska inženirska vojaška enota v eni sezoni od Pl. Razor do Petrovega Brda, ob koncu gradnje pa se je baje njihov komandant po celi poti peljal z motorjem s stransko prikolico (za verodostojnost te informacije ne dam roke v ogenj).
Uporabniški avatar
Joc53
član

OdgovorNapisal/-a JUREL » 09 Avg 2011 06:43

Kakšno je stanje od planine do Kneških Ravn in naprej do Ruta? Je morda vozil kdo pred kratkim?
lp
Jure
Uporabniški avatar
JUREL
član

Kraj: Apurn

OdgovorNapisal/-a gorazdZ. » 19 Nov 2011 22:50

Danes smo vozili prečko od planine v Prodih proti odcepu za Rodico. Stanje poti se je od mojega zadnjega obiska(avg08) zelo poslabšalo. Kar na nekaj mestih je pot odnešena oz. je ozka za eno stopalo, sam prehod pa moti kar nekaj podrtih dreves in seveda kar je v tem času normalno, veliko listja. Ta drevesa je najbrž tako kot v okolici Dobrenjšce podrl zadnji moker/težak sneg. Obisk te poti v danih okoliščinah odsvetujem.
Uporabniški avatar
gorazdZ.
član

OdgovorNapisal/-a Keki » 20 Nov 2011 15:26

Kot je že GorazdZ. povedal, pot je zelo poškodovana in, verjamam, da bi kdo na našem mestu tudi obrnil. Verjamem tudi, da se je ne da popraviti do te mere, da bi bila spet z užitkom vozna....
Slika
Slika

Več fotomateriala pa ni, ker smo imeli preveč dela da smo se varno čez probleme spravili. In v takem stanju kot je prečka sedaj res ne priporočam ponovitve.
Uporabniški avatar
Keki
Topalović d.o.o.

Kraj: KAMNIK

OdgovorNapisal/-a flefo » 18 Jul 2017 10:51

Obujam to starodavno temo in glede na to da je zadnja objava iz 2011, a sploh še kdo rine gor oz. ali prečka sploh še obstaja? Bi bilo bolj smiselno iti peš kot s kolesom?
Uporabniški avatar
flefo
član

Kraj: rd

OdgovorNapisal/-a TINKO » 18 Jul 2017 15:05

Sem bil en del lani mislim da decembra s kolesom, pa sem obrnil po kakih 3 kilometrih, ker je postala zadeva prenevarno neprehodna. Vsaj v kolesarskem smislu.
Če imaš voljo, pojdi raje peš in pol poročaj kakšno je stanje.
https://www.youtube.com/watch?v=hZbxnAEMPlI&t=21s
TINKO
član

Kraj: pod Čavnom

OdgovorNapisal/-a MiRu » 22 Jul 2017 23:49

Po današnjem obisku tiste samotne steze,ki se vije za Jalovnikom (Sela-temna Brda-Lom planina) sem dobesedno popi... in odložil bajk v grmovje in jo peš prehodil najprej v smeri proti pl.temna Brda in nazaj do bajka.Za odstranjevanje in čiščenje materiala sem porabil štiri ure.Pot je tako postala bajkabilna,razen grap in detajla,kjer je singla odnešena in je varovana z vrvjo (cca 150 m pred pl.temna Brda).Na planini so bili jagri,ki so si v opuščenem stanu uredili kočo.Bili prijazni in so me povabili celo na en šnopček.Povabila nisem zavrnil.Na planini je možno dotočiti hladno vodo.
Siti nismo,žejni smo!
milko55=MiRu=milko55
MiRu
član

OdgovorNapisal/-a andrej75 » 10 Jun 2019 07:21

Naslednji vikend se bom potikal okrog vasic Rut in Stržišče. Nehote ob tem pomislim na celotno prečko nad Bačo. A se je kdo lani ali pa celo letos potikal tam naokoli? Pričujoče fotografije niso najbolj vzpodbudne... Vsekakor bom hvaležen za vsako informacijo. :)
andrej75
član

Naslednja

Vrni se na Stanje gorskokolesarskih poti

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov