Disk zavore hudooo nevarne!

Vse kar ni za nikamor drugam.

Disk zavore hudooo nevarne!

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 15 Feb 2017 10:47

Nekoč smo imeli debato "Gorski kolesarji smo boljši ljudje"
:D :D
Pred ene 6000 leti smo tudi pri gorcih prešli iz V brejkov na diske.
Takoj za tem ko smo iz jam prilezli, drugi pa so se iz dreves spustili na zemljo.
Mnenja so bila različna. Da je dobro in da ni. Teža, vzdrževanje, cena...
Ampak nihče pa ni imel težav, da bile te zavore nevarne.
Zakaj nevarne? A ker zavirajo? Mislim, saj se jim pa reče zavore.

No, pri specialkarjih (to so uni s tankimi gumicami namesto gum) imajo v profesionalnem športu okoli tega kar nekaj problemov.
Uporaba disk zavor je po mnenju večine tekmovalcev nevarna.
Ful majo pomislekov okoli prevelik razlik med klasičnimi zavornimi gumicami in diski.
http://www.bicikel.com/novice/16254/kolesarji_pozivajo_uci_naj_spet_prepove_uporabo_disk_zavor.html
Ostali linki so na isti strani.

Moje mnenje:
1. Pa naj se nehajo vozit en drugemu na riti v zavetrju.
2. Do dopinga pa nimajo nekih pomislekov. Čudno.
3. Tudi sam imam eno specialko. Pa bi z veseljem dal gor diske, ker tiste bremz gumice ne primejo nič. :)

Kaj pa vi mislite? Eni ste tudi na specialkah in aktivni na bicikel.com forumu...
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
TTOCS
član

Kraj: Slovenska Bistrica

Re: Disk zavore hudooo nevarne!

OdgovorNapisal/-a zupi13 » 15 Feb 2017 12:42

A uni s tatankimi gumami kdaj bremzajo ?!? :lol:
Uporabniški avatar
zupi13
član

Kraj: dolina hmelja...

OdgovorNapisal/-a Buschi » 15 Feb 2017 18:01

Moje osebno mnenje:

NAJ SE JEBEJO DEBILI ZARUKANI BOLANI U GLAVO I DUPE !!

Zakaj????

Ker sem 22 let popravljal kolesa in bolj neumnih ljudi še nisem srečal. Zato! Pač, osebne izkušnje...te pa največ štejejo.

In, DA, gorski kolesarji ste boljši ljudje...in stranke...in kolegi...

In, DA, če se sklicujem na mojo zgornjo objavo, ko bojo imeli vse pošlihtano tam po glavi, bo svet za njih tudi lepši! Oz se jim bo odprl svet, o katerem so čuli, da baje obstaja samo v pravljicah...

P.S.: David, z temlim vprašanjem si mi konkretno pokvaril prav lepo sredo...spacijalkarji...WTF...
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Kraj: Dolina Bratov Šrot

OdgovorNapisal/-a zupi13 » 15 Feb 2017 19:16

Buši, dobiš za pir ko te drugič vidim v Špetru.... o-o
Uporabniški avatar
zupi13
član

Kraj: dolina hmelja...

OdgovorNapisal/-a koko82 » 16 Feb 2017 21:51

Glede na to da jim proizvajalci rinejo 140 oz 160mm rotorje, me sploh ne čudi, da ne vidijo prednosti disk zavor. Kolesa dosegajo 90km/h+ in oni jim dajo 140mm rotorje :lol: Kar se tiče nevarnosti imajo prav. Zdej jih že brusijo pod kotom, da niso tko ostri. Sam mislim da to ne bo dost. 1,5mm je še vedno tolk tanko da se brez problema zareže v meso če je dost sile. Verjetno bodo kasneje razvili debelejše rotorje (3mm+) z okroglim robom.
Mislim da načeloma ne rabijo disk zavor. Bodo pa lahko potem naredili lažje obroče. Potem bodo kar naenkrat vsi želeli diske :twisted: Za moč bi blo dost če bi jim dal V-brejke oz nekaj z primerljivo močjo. To k majo zdej gor je tolk slabo, da bi moglo bit prepovedano za uporabo na cesti! Sam ker je že 50 let isto so se kr navadli da nimajo zavor.
Uporabniški avatar
koko82
član

Kraj: Bajkmanija

OdgovorNapisal/-a PJ » 17 Feb 2017 10:58

Bodimo realni no... 140 ali 160mm rotor je vrh glave ;) Konec koncev imajo xc bicikli kaksne rotorje? Povprecna teza tekmovalca na teh biciklih je kaj? Slabih 60kg? Zavirajo pa ene 4x na cesti primerljivi z recimo Ljubelj-Trzic, med enim in drugim zaviranjem je vec kot dovolj casa da se disk ohladi. Nevarni diski? Ja verjetno so diski ostri, ampak prav veliko moznosti da se porezes ravno ni, vsaj glede na pozicijo diskov. Kar se mene tice je neprimerno vec bolj nevarnih delov na kolesu kot pa diski. Glavna nevarnost je pa zaradi tega kar imajo, oz. bolje receno nimajo v glavi. Vecina se jih pritozuje, da bos dobil peloton dveh hitrosti, kar je sicer res, ampak verjetno ima vsak vsaj na pol normalen clovek dovolj v glavi, da ko vidi pred seboj nekoga, ki zacne zavirati, zacnes zavirati tudi ti, ne pa, ker ti sportni direktor preko postaje se ni narocil, da pritisnes bremzo, peljes naprej do tocke, kjer bi drugace zacel zavirati na prazni cesti. In tu prides do tega, kar je napisal Buschi :)
Uporabniški avatar
PJ
član

Kraj: A little bit here, a little bit there

OdgovorNapisal/-a cebe » 17 Feb 2017 11:29

koko, tule se pa komplet motiš, PJ pa ima komplet prav...

1. Si že vozil cestno kolo, malo bolj zares in na šarf, z diski ali na navadne bremze, po možnosti na karbonske obroče?
No, naj ti povem, da mehanske BB7 na 140mm rotor primejo konkretno bolj in se kasneje pregrejejo kot dobre navadne cestne zavore s Swissstop BlackPrince gumicami na zelo dober karbonski obroč, kar je precej močneje kot recimo Shimano Ultegra z original gumicami na alu klinčer-ju.
Škoda je izgubljati besede kako pa grabijo recimo hidravlične Ultegra zavore na 160/140 kombinacijo. Na 20% spustih se lahko na sprednjega ustavljaš iz brzine na nulo.
Problem je, če sklepaš to glede na svoj način vožnje, zaviranje, itd. na gorskem kolesu. Pa moraš vedeti, da cestni kolesar s 75kg spada v težko kategorijo!

2. Veš kdaj bi že lahko prva ekipa furala v ProTour-u bajk na diske? Ne? Leta 2011 oz. glede na SRAM-ove štartne težave s SRAM Red diski, bi vozili v 2012 najverjetnje, vendar "osovražena" znamka in SRAM nista bila UCI-ju pripravljena toliko plačati, kot so oni zahtevali.
Kasneje se je pridružil še Trek, nato še par znamk, vendar so bili pritiski, predvsem "italijanov" premočni in par let kasneje niti denar ni bil več v igri, le "merjenje jajc" kdo bo bolje kaj dokazoval.

3. Slike in filmčki poškodb, so bullshit! Z maketo noge so poizkušali ponoviti dve poškodbi, v katerih sta poškodovanca trdila, da ju je poškodoval disk - no, niti z maketo v rokah in diskom na mizi jim ni ratalo ponoviti poškodbe. Filmček, slike in izjave so bile po večini kmalu po tem umaknjene, tu pa tam še kroži kaj.

4. Proti diskom so (ponovno) "italijančki" - kdo so to - predvsem Campa, ki že 4-5 let neuspešno izdeluje in testira disk zavore, vendar so vsake katastrofalne - in oni so eni najbolj ostrih in glasnih, ko se gre za izsiljevanje UCI-ja z neudeležbo na dirkah, itd., če dovolijo diske. Proti so tudi nekateri proizvajalci koles, ki imajo precej težav z zvijanjem okvirjev, ko se gre za velike zaviralne sile pri težjih tekmovalcih. Proti so predvsem slabi spustaši oz. na splošno slabi tehničarji na cestnih kolesih.
Česa se bojijo? Ne, da bodo na mokrih spustih na slabšem. Bojijo se, da bodo tekmovalci kova Peter Sagan in podobni, na suhih spustih z diski delali še večje razlike, kot jih že sedaj. In takšne razlike se v tem rangu tekmovalcev ne pokrije več z lahkoto, niti z dobrim pelotonom ne.
(stranka je eden najboljših spustašev na cestnem kolesu v Sloveniji (amater, cx-ar, itd.), ki veliko vozi s K. Korenom in tudi drugimi profiji in jim na spustu zbeži, čeprav vozi na ziher - je rekel, da so se hecali, da njemu ne bodo pustili imeti bajka na diske, ker bo profije preveč ponižal na spustih :D)

5. UCI ima omejitev najnižje dovoljene teže - danes bi kolesa z lahkoto bila precej lažja, kar pomeni, da so tudi bajki na diske lahko oz. so na UCI min.
To pa pomeni, da dobijo uporabniki diskov boljše zaviranje v suhem in mokrem, da vozijo bajke enake skupne teže, wheelseti so pa na diske hitrejši, saj je lahko sam obroč olajšan, več teže je pa pri pesti, kar je pa za kotalje itak bolje.

...and on and on.

Edini minus, ki ga imajo diski je ta, da je menjava wheel-ov malo počasnejša ter da če bo tekmovalec vzel "Mavic" rezervni obroč, ker bo prišlo do takšne situacije, ni nujno, da mu rotor ne bo ribal.
Vse ostalo je le nabijanje pod pritiski ("italijanov").
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
cebe
član

Kraj: Pragwald

OdgovorNapisal/-a koko82 » 17 Feb 2017 12:10

Cebe nisem še vozil, sam ne verjamem da te 160mm rotorji ustavijo, ko te nekdo izsili. Enostavno ni moči. Razen če so cestne zavore full močnejše. Nimajo vsi cestarji z 60-70kg. Imaš tudi take z 100kg plus. Mene še guidi na 180mm ne ustavijo. Pri 30kmh imam sigurno 5m daljšo zavorno pot kot z zeeji. Kolega je bil lani državni prvak v enduru (nad 40) fura guide. Pravi da so švoh sam za enduro nekak dovolj, ker ne rabi nikol na polno zavirat. Sam ne more narest frontpivota oz da se mora full namatrat. V 2017 to zame niso zavore.
Kar se tiče ureznin, pomoje ne znajo testirat. Jest sem se že dobro urezal pa sem sam konuse zategoval. Skor bi se upal trdit da lahko z rotorjem razkosam piščanca :lol:
Uporabniški avatar
koko82
član

OdgovorNapisal/-a Izi » 17 Feb 2017 12:37

zgolj moje mnenje,... ne da bi se sploh spoznal na cesto kolesarjenje,... ampak ko sem kdaj videl množične nalete in padce v skupini cestnih kolesarjev,... si popolnoma z lahkoto predstavljam scenarij kot ga je koko opisal in sicer da se disk spremeni v žiletko,....

kapo dol vsem cestnim kolesarjem ki ne spadajo v brezmožganske debile, ki mislijo da so s tistimi olagumicami najbolj pomembni na cesti,... a žal ne za to ker sem gorski kolesar ampak za to kar vidim na cesti kot udeleženec v prometu, sem tudi sam mnenja da nimajo prav veliko pod čelado,... še enkrat pa ponavljam da vrjamem da obstajajo tudi svetla izjeme,...
Uporabniški avatar
Izi
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a MatevzV » 17 Feb 2017 13:08

To je samo industrija, veste koliko novih okvirjev bi se prodalo, ker pač na navadno specialko ne moreš montirati diskov, razno spredaj. Potem pa glede kako so specialkarji in to amaterski upohani, da se en proti drugemu hvalijo kakšno opremo imajo itd. potem se pa začne smejat firmam ko prodajajo nove okvirje. Kar se pa tiče vožnje tega na dirkah, so pa problem samo dirke varianta Franja in podobno, kjer imaš še cel kup amaterjev ki niso navajeni vozit v gručah in tam zna priti do skupinskih padcev, pa ne de se bi kdo porezal na diskih, ampak zaradi takšnih in drugačnih poškodb. Moje mnenje.

LP
Hit me in the face because I'm bulletproof, and you'll break your arm! MTB Železniki
Without roots and stones is not fun!!!
Na kolesu sem najbolj vesev, sam takrat ko na koncu ostanem cev!!
Uporabniški avatar
MatevzV
član

Kraj: Selška dolina - Železniki

OdgovorNapisal/-a koko82 » 17 Feb 2017 13:56

Jah nekaj morjo narest, ker to k majo zdej je nevarno in verjetno je najbolj logično da šaltajo na diske. Sej dražje zavore še nekak primejo. Sam nimajo vsi dura ace zavor. Rabijo nek standard k bo vredu tud za sora rang zavor.
Uporabniški avatar
koko82
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 17 Feb 2017 15:30

koko, ti povem, iz prakse, da so dovolj 160mm rotorji, če so do sedaj bile te zavore ok. ;)
Že 140mm rotor ima konkretno večjo moč kot gumice, če pa dodaš še pri veliki večini zamazano/zamaščeno feltno, potem veš, da si z najosnovnejšimi diski na boljšem.
Ampak kaj ko velika večina cestarjev še zavirat ne zna...

Glede tvoje ureznine - pri padcu s specialko z diski si se urezal?! Racerji, ki se kao bunijo, ne šraufajo, niti ne znajo po večini enega vijaka odtegnit ali nekaj osnovnega nastavit.
Pri množičnih padcih so pa napere polomile (in tudi odtrgale baje) precej prstov, rok, gležnjev... imajo srečo, da so padci ponavadi v šprintih, kjer imajo v velikem zobniku, pa so zobniki prizadejali ogromno težkih poškodb. In če logično poštudiraš, te zobnik veliko lažje zadane kot rotor...
In takšne stvari so še en dokaz, da noben ne dela logično, realno, le na silo in z izsiljevanjem!
Jebi ga, če nimaš razvoja/ne znač, maš pa pravnike in "šefe", ki drugače urejajo stvari!
To je realnost!
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 18 Feb 2017 10:42

cebe napisal/-a:Jebi ga, če nimaš razvoja/ne znaš...

...pač ukradeš...
Zadnjič spremenil Buschi, dne 18 Feb 2017 19:27, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a dumr666 » 18 Feb 2017 17:28

glede na to da sem(bil?) specialkar dolga leta, nasprotujem prepovedi diskov. Kakršnekoli druge zavore precej bolj primejo kot tista plutasta jajca na karbonsko feltno. Tisto ne prime popolnoma nič, sploh če je mokro. Mislim da se usajajo ker firme na okvirjih in modelih cestnih koles namenjenem tekmovalcem razen parih svetlih izjem še noben ni spravil gor disk zavor, podjetja morajo prvo razviti okvirje za diske šele na to bodo začeli podpirati uporabo disk zavor. Sem pa imel že parkrat priložnost vozit cestno kolo z diski in ja 160mm je vrh glave. Disk zavore v tem primeru niso šibki člen ampak gume, hitro stisneš preveč.
Robots will steal your jobs. But that's OK
Uporabniški avatar
dumr666
član

OdgovorNapisal/-a Buschi » 18 Feb 2017 19:29

dumr666 napisal/-a:... ampak gume, hitro stisneš preveč.

Tukaj se tudi spreminja, ker gredo sedaj do mer 28.
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

OdgovorNapisal/-a koko82 » 19 Feb 2017 11:49

Ne vem no. Ljudje na trekingih jamrajo, da so 160mm rotorji prešvoh. Za specialkarje k so načeloma hitrejši pa bo 160mm vrh glave ? Sej se da vozit, ker se navadiš na švoh zavore in začneš tolk prej zavirat. Problem nastaste ko ti nekdo prekriža pot, kolo pa se ustavlja kot vlak.
Nisem še probal specialke z diski, tko da dopuščam možnost, da so zavore zaradi večje ročice močnejše. Moram probat. Sam mislim da vem kaj bo.
Uporabniški avatar
koko82
član

OdgovorNapisal/-a dumr666 » 20 Feb 2017 07:16

jaz sem šel z Vršiča dol, res da je na koncu slabše prijelo kot zgoraj ampak daleč od tega da bi prijelo slabše kot gumice, pa nisem ravno počasnela dolskoz
Uporabniški avatar
dumr666
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 20 Feb 2017 09:40

Ja Koko verjamem, da so edine spodobni diski vsaj 450mm, vse ostalo je srot. Prav tako verjamem, da povprecen uporabnik kolesa neprestano bremza 2h skupaj na 7000 visincev spusta. Ampak za vecino xc dirkacev je tudi 160/140 combo dovolj, za cestne pa so kot kaze prav tako dovolj dobri, glede na to, da jamrajo da se ustavlja krepko hitreje kot trenutne zavore in bodo zaradi tega dobili probleme z razlicnimi zavornimi potmi v pelotonu. Pa se enkrat... povprecna teza kolesarjev v pelotonu je verjetno krepko pod 70kg, povprecna teza ljudi, ki se pritozujejo da na treking biciklih 160mm ni dovolj pa verjetno 120kg. Mogoce se to malenkost pozna pri vsem tem ;)
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a robotek » 20 Feb 2017 12:46

Jaz ne vidim nekih benefitov z diski. Ko sem se imel specialko, se mi zdi da bi lahko bilo kdaj zambremzal do blokade koles, tako da nevem zakaj bi rabil se kaj vec :) Mogoce je pri novih kolesih kaj drugace, ampak nimam namena sprobat in konec koncev me niti ne zanima kaj dosti :D
Uporabniški avatar
robotek
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 20 Feb 2017 23:21

...ker blokirano kolo se FUL hitreje ustavi kot močno zaviranje z občutkom na meji zdrsa, ane?!
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a koko82 » 21 Feb 2017 00:58

A specialkarji z 100-110kg pa ne obsatajajo ? Ne se primerjat z profiji. Oni so dost manj na zavorah kot povprečen kolesar.
Sej lohka da se motim, pa je 160mm dost. Sam če sem se v zadnjih letih kej naučil je to to da proizvajalci zlo naduvani in da pogosto kej zajebejo. Itak potem marketing te napake predstavi kot prednost. Npr. pomankanje moči guide zavor predstavljajo kot modulacijo in ljudje jim nasedajo, ker mislijo da 4 batne zavore ne morejo bit švoh. Prejšen teden so mi trije pojamral, da se kolo na strmih in tehničnih delih sploh ne ustavi. Mislim da imajo vsi trije cca 80kg. Tega je čedalje več, tko da nisem sam jest opazil, da imajo nenormalno malo moči. Sam če v (plačanem) testu piše da so best buy sem sigurno sam jest čuden :mrgreen:
Po forumih sem zasledil, da so specialkarske zavore namenoma švoh, ker lahko tako lažje reguliraš hitrost oo[] Če nasedajo na te buče se sploh ne čudim da nočejo diskov.
Če pogledamo duraace rotor so ga sama hladilna rebra. Tkole na uč bi rekel da ima več hladilne površine kot xtr, ki naj bi bil bolj obremenjen, ker se uporablja v mtb. Očitno so pri shimanu ugotovil, da se lahko 160mm rotroji na cesti precej grejejo.
http://cyclingmagazine.ca/wp-content/up ... 290124.jpg
Uporabniški avatar
koko82
član

OdgovorNapisal/-a robotek » 21 Feb 2017 07:24

cebe napisal/-a:...ker blokirano kolo se FUL hitreje ustavi kot močno zaviranje z občutkom na meji zdrsa, ane?!

...jao jao naspiceni eni. ne! ampak zakaj bi rabil kao mocnejse disk zavore, ce je ze z gumicami dovolj moci?!
Uporabniški avatar
robotek
član

OdgovorNapisal/-a PJ » 21 Feb 2017 08:35

koko82 napisal/-a:A specialkarji z 100-110kg pa ne obsatajajo ? Ne se primerjat z profiji.

Tu se gre tocno o profijih in samo o profijih. Gre se o tem ali UCI prepove uporabo "nevarnih" disk zavor na profi dirkah ali ne. Ni govora o prepovedi disk zavorah na navadnih cestnih kolesih, pac pa izkljucno o UCI dirkah. In ne v pro pelotonu ponavadi ni 100-110kg kolesarjev ;)
Uporabniški avatar
PJ
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 21 Feb 2017 11:02

robotek napisal/-a:
cebe napisal/-a:...ker blokirano kolo se FUL hitreje ustavi kot močno zaviranje z občutkom na meji zdrsa, ane?!

...jao jao naspiceni eni. ne! ampak zakaj bi rabil kao mocnejse disk zavore, ce je ze z gumicami dovolj moci?!

Več kot očitno pametuješ, brez da bi dejansko fural različne kombinacije različnih zavor z različnimi bajki na različnih terenih z različnimi plašči, ali?! (govora je samo o cestnih kolesih)
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a cebe » 24 Feb 2017 09:26

Nadaljevanje pametovanja - kar je Buschija ujezilo:
http://www.bicikel.com/novice/16254/kol ... astComment

In pa tale bedarija vseh bedarij!!!! No tole, da si lahko en kolesar ekipe kot je Sky privošči takšne laži:
http://www.bicikel.com/novice/16311/

Še enkrat - glavni nasprotnik disk zavor so predvsem "nesposobni italijanski proizvajalci"!!!
Uporabniški avatar
cebe
član

OdgovorNapisal/-a TTOCS » 24 Feb 2017 15:02

Težave z zavorami v profi cestnem kolesarstvu?
Rešitev: poganjalčki!!!
Slikarl]
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
TTOCS
član

Kraj: Slovenska Bistrica

OdgovorNapisal/-a Vladej » 24 Feb 2017 15:05

Ne bo šlo skozi. Predebele gume :mrgreen:
Kolesarim, torej sem...
Uporabniški avatar
Vladej
član

OdgovorNapisal/-a bjakeb » 04 Mar 2017 10:42

koko82 napisal/-a:Ne vem no. Ljudje na trekingih jamrajo, da so 160mm rotorji prešvoh.

js mam na 29 trdaku 160 mm slx. pri mojih 90 kilah se mi še nikoli niso zdele švoh.
e-bikes are mopeds.
bjakeb
član

Kraj: el đej

OdgovorNapisal/-a Keki » 06 Mar 2017 18:12

Ko govorimo o nevarnih cestnih kolesih.....večja nevarnost je, da v skupinskem padcu fašeš kam sprednje zobnike, ali mogoče prste med špice, kakor, da bi se poškodoval z diski...
Uporabniški avatar
Keki
Topalović d.o.o.

Kraj: KAMNIK

OdgovorNapisal/-a dumr666 » 07 Mar 2017 08:26

po ko v kondomu padeš po kakšnem ribežnu od asfalta je tut fajn :lol:
Uporabniški avatar
dumr666
član

OdgovorNapisal/-a MatevzV » 07 Mar 2017 10:45

Slika

LP
Hit me in the face because I'm bulletproof, and you'll break your arm! MTB Železniki
Uporabniški avatar
MatevzV
član

OdgovorNapisal/-a Vitto1 » 08 Mar 2017 13:26

s specialko imam v življenju narejenih mogoče 50 km ampak ko povzamem svoje izkušnje iz skupinske vožnje tako na kolesu, kot motociklu, je zadeva glede "nenadnega zaviranja močnejših zavor" totalni bullshit. Naleti pri skupinskih vožnjah so se nam dogajali v času tomosovih avtomatikov z povsem iztrošenimi bobni. zadnjih 5 let zapored imamo lokalni dogodek "skuter žur" kjer se nas je zbralo tudi več kot 100 od katerih je večina v zelo vprašljivem stanju za vožnjo, pa se neki večji naleti kljub vsemu ne dogajajo.

Kar se italijanskih proizvajalcev tiče, pa mi ne gre v glavo zakaj bi se njihovo nesposobnost upoštevalo z blokado razvoja na račun varnosti... konec koncev vsaka ekipa lahko privije japonsko zavorno tehniko gor ali zamenja opremljevalca in to s krovno organizacijo nima nobene zveze. V bistvu je to omejevanje povsem mimo. naj odprejo in razvojnikom omogočijo izdelavo najboljšega kolesa za vožnjo po cesti neglede na način zaviranja, postavitev sedeža, zasnovo krmila, velikost obročnikov in podobno.

Sej v mtb teoretično v vseh kategorijah tekmuješ s kakršnimkoli kolesom. Pa se je zadeva zelo lepo razvila v 5-6 ločenih kategorij, katere vse izhajajo iz klasičnega jeklenega trdaka z 600mm flat balanco in 3x8 prenosom. Ampak razvoj je razen pri 4x/ dirt bajkih zelo viden vsakih par let. Specialka izpred 20-30 let je v osnovi, razen pri ergonomiji, identična današnji. Morda je kak gram malo drugače razporejen, to je pa tudi vse.
Vitto1
član

OdgovorNapisal/-a dumr666 » 08 Mar 2017 19:34

problem velike večine specialkarjev je da če ni italjan pa če ni campa ni bicikel in te gledajo postrani. Smrtni greh pri specialkarjih je da kupiš colnagota s Shimano 105, te noben več ne povoha tudi ne (pa ne da bi se ravno obremenjeval s tem :mrgreen: ). Pač lej, sem šel na par takih dogodkov pa tur pa ja, debata samo okoli bajkov in konstantno, italjan-duša, ono trete, grami gor grami dol. Enkrat sem v Dražgošah v brunarci pil kafe (itak :mrgreen: ), in za sosednjo mizo dva "lepotca" vsak z oprijetim XXL kondomom na sebi in se en hvali drugemu da je dal dol 50gramov na bajku z novo fajfo pa balanco. Tak človek se ne zaveda da si vsako jutro ko gre srat z njegovo maso lahko prišpara par jurjev na novem okvirju :mrgreen:
Uporabniški avatar
dumr666
član

OdgovorNapisal/-a MatevzV » 08 Mar 2017 19:58

U Brunarico se gre na pir :mrgreen:

LP
Uporabniški avatar
MatevzV
član

OdgovorNapisal/-a dumr666 » 08 Mar 2017 20:43

kurc k ne pijem alkohola, sploh je bla pa tura Kranj-Podblica-Dražgoše-Železniki taka za v nedeljo zjutraj po sobotnem večeru :lol: . Ponavadi sem vrgel želodec nekje na poti do podblice vn pa potem pir ne paše več :mrgreen:
Uporabniški avatar
dumr666
član

OdgovorNapisal/-a dumr666 » 09 Mar 2017 16:28

Uporabniški avatar
dumr666
član

OdgovorNapisal/-a Krist0 » 14 Mar 2017 11:48

In potem cannondale svojo novo specialko z diski poimenuje superslice :D se delajo malo norca iz vseh cestarjev, ki mislijo, da jih bodo diski mal narezal :D
Krist0
član

Vrni se na Offtopic

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov