Komunikacijska postaja

Vse kar ni za nikamor drugam.

Komunikacijska postaja

OdgovorNapisal/-a Fido » 17 Jul 2017 09:11

Živjo!
Uporablja kdo od vas CB in PMR postaji?
Na katerem kanalu ste dosegljivi in pod katerim imenom?
Sprašujem, ker omenjeni postaji vedno koristim, ko potujem ali delam v skupini in se mi zdi tudi praktična zadeva tudi pri MTB

Slika
Slika
Fido
član

Re: Komunikacijska postaja

OdgovorNapisal/-a b4d » 17 Jul 2017 11:51

Vcasih sem s seboj vlekel radioamatersko postajo pa se igral z APRS-jem :P
Uporabniški avatar
b4d
član

Kraj: Podgrad

OdgovorNapisal/-a Mojo Jojo » 17 Jul 2017 14:44

Noro praktična zadeva, Jest namesto antene uporabljam satelitski krožnik, ker poslujem po celem svetu, poleg tega pa
preko navadne antene ne lovim satelitov in mi potem strava ne beleži trackov in podatkov.
Monkey Control
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član

Kraj: bliz obvoznice

OdgovorNapisal/-a Lojzepopndekl » 17 Jul 2017 16:27

Z vox funkcijo sem PMR postajo uporabljal za babyphone. Je nesla do oštarije v sosednji vasi.
Sej ni treba da j' mau, glavn da j' dobr!
Uporabniški avatar
Lojzepopndekl
član

Kraj: Mjaw York

OdgovorNapisal/-a andrazpogacar » 17 Jul 2017 20:23

ne me jebat
na kolo si dal cb postajo...
in pol gons okol in v eni roki drzis in se pogovarjas...s kom?????
pizda sm mislu da sm vidu ze dost budal...pa sm se zmotu
ti si budala tega leta
andrazpogacar
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 17 Jul 2017 21:25

Too harsh dude, too harsh...
PrimozR
član

Kraj: Radovljica

OdgovorNapisal/-a drift » 17 Jul 2017 21:35

Samo res, brez občutka...

Je pa lep vintič Trek.
drift
član

Kraj: Lj.

OdgovorNapisal/-a b4d » 18 Jul 2017 11:00

Sami strucnjaki in takoj zalitve na plano.

Slika je z neta sposojena, ze videno, postaja ni CB ampak radioamaterska.

In prebolet bo treba, da nimajo vsi istih hobijev in da nekateri na hribe z biciklom gurajo tudi zaradi tega: https://en.wikipedia.org/wiki/Summits_on_the_Air

Furajte in pustite ostale delat kar zelijo dokler vas ne motijo :)

Ceprav ja, sam si nebi antene dal na bicikl, ampak vsakemu svoje :D
Uporabniški avatar
b4d
član

OdgovorNapisal/-a m66 » 18 Jul 2017 12:19

Totalno neprimeren odziv @andrazpogacar, si bo verjetno marsikdo mislil o tebi podobno kot ti misliš o @Fido

P.s.: je pa res da ima tudi po mojem mnenju @Fido "precej" neobičajne poste. IMO trola ali pa je zelo poseben.
m66
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 18 Jul 2017 19:47

TBH mnenje ni enako, je precej hujše. Mislim ideja o CB postaji na biciklu je meni smešna, je pa res, da nisem nikoli tega uporabljal in kmalu dobil mobitel. In res ne vidim pointa v tem, če vse, ki jih potrebujem, dobim na mobitel.

Ampak nekaj je smešno, drugo je pa nekoga, ki ima drugačen pogled, žaliti. Čisto drug krog pekla :)
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a Fido » 18 Jul 2017 20:23

Tu očitno res nihče nerazume kaj pomeni biti pravi radioamater in omenjeno meša z mobilcem.

A kdo pozna mogoče omenjeni model PMR postaje?
Slika
Fido
član

OdgovorNapisal/-a Izi » 18 Jul 2017 20:45

no ja če se že sklicujemo na "prave" radioamatere,... jaz sem,... CB imel pred cca 30 leti,... ukv pa potem nekje do 25 leta,...
bil verjetno eden retkih, ki je na avtomatiku imel nameščeno CB postajo,.. ampak to je bilo res v časih ko ni bilo mobilne tehnologije,...

PMR postajce so sicer lušna zadeva predvsem recimo ko gre večja družba na morje pa iz avta v avto lahko neomejeno sopotniki komunicirajo, predvsem je bilo to zelo uporabno za tujino, ko je bil roming oderuški,...

prav tako je zadeva uporabna za hribolazenje, kjer imaš lahko več postaj in se med seboj da lepo komunicirat,.. tudi tam kjer GSM signala ni,... tako da zadeve niso čisto neuporabne,...

bi se dalo tudi na kakih skupinskih furah prav elegantno to uporabit,... saj te lahko več posameznikov sliši,... ne samo tisti ki ga kličeš,...

IMHO,...
taka implementacija z vgradnjo na kolo, se mi pa zdi danes resnično ne smotrna,... drugo je če ti mali walkie-talkie visi nekje na ruzaku, če te pač ne moti in imaš veselje do tega,...
Uporabniški avatar
Izi
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Fido » 18 Jul 2017 20:50

Bravo!
A na liniji nisi več?
Jaz sem ponavadi na CB kanalu 16, na PMR pa na 9. kanalu
Fido
član

OdgovorNapisal/-a PrimozR » 18 Jul 2017 20:55

Fido napisal/-a:Tu očitno res nihče nerazume kaj pomeni biti pravi radioamater in omenjeno meša z mobilcem.

Saj sem napisal, da se nikoli nisem šel tega in ne vidim razloga, zakaj bi to trogal s seboj.

Izi je dal par kul predlogov, PMR se mi zdi smiselen v določenih pogojih, to je pa to.
PrimozR
član

OdgovorNapisal/-a jery » 18 Jul 2017 20:58

Mislim, da je tudi uporabnik tega foruma, ki se ukvarja z radioamterstvom in vozi s seboj na griče razne postaje in antene. Samo to je druga dimenzija kateri se ji reče Sota in fido pojma nima o njej. Bo pa verjetno hitro vprašal strica Googla in bo nato vedel za najmanj eno stran več kot je napisano v knjigah.
jery
član

OdgovorNapisal/-a Fido » 18 Jul 2017 21:02

Poznam društvo, nisem pa član.
Na katerem kanalu si pa ti dosegljiv?
Fido
član

OdgovorNapisal/-a MarE » 19 Jul 2017 10:12

Priporočam ti, da narediš izpit za radioamaterja, kar sploh ni težko in potem uporabljaš 2m postajo. Zadnje čase se uveljavlja DMR in pri nas je že kar nekaj digitalnih repetitorjev. Zna biti zelo uporabna zadeva.

Sicer pa je mreža "klasičnih" FM repetitorjev pri nas tudi zelo bogata in odlično vzdrževana. Tudi APRS prehodov je kar nekaj. Obstaja tudi zanimiv mini oddajnik za APRS, samo je kar malo zasoljena cena....

Na simpleks kanalih boš tudi vedno našel sogovornika na 145,450MHz, sploh če greš z biciklom malo višje, se hitro preseliš iz lokalnega čveka na tudi kakšno daljšo zvezo.

Sam uporabljam 2 postaji na biciklu. Prav na kolo še nisem montiral, dam pa v nahrbtnik FT817 in BaoFeng "vokič", ko grem na kako SOTA aktivacijo z biciklom. Na ruzaku pa sem tovoril tudi že kako jagico za 70cm (432MHz). Sicer pa na terenu uporabljam žične antene za KV. Proizvajalca BaoFeng si poglej tudi za PMR postajce.

V glavnem, MTB in radioamaterščina gresta lepo skupaj (tak je tudi moj klicni znak).

73 & GL de S54MTB
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

Kraj: ... ..... ....- -- - -...

OdgovorNapisal/-a Fido » 19 Jul 2017 11:56

Hvala za omenjeni opis.
Kako pa imaš zadeve montirane na krmilu?
Fido
član

OdgovorNapisal/-a MarE » 19 Jul 2017 12:16

Saj sem napisal, da direkt na bicikel nisem montiral, ampak imam v ruzaku. Ker je KV antena prevelika, da bi jo dajal na bicikel, se potem ustavim, razpeljem žico in sem med QSO na isti lokaciji.

Tule je par linkov iz mojega arhiva za kakšno idejo:
http://www.rammount.com/part/RAM-HOL-BC1U
http://www.gobahams.org/BikeMobile.htm
http://www.qsl.net/sterling/VA_QSO_Part ... Mobile.pdf

Sicer pa poglej kako je narejeno pri montaži GPS sprejemnika na balanco. Voki-toki je podobnih dimenzij kot ročni GPS.
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

OdgovorNapisal/-a Izi » 19 Jul 2017 13:16

na krmilu nima smisla imet to montirano,...
ker potem takem ali:
- ne boš resno kolesaril
- ne boš resno uporabljal postaje
- ker v prostoročno ne verjamem da boš investiral,... razen če boš kr po kmečki logiki napeljeval kable po kolesu in na uho,... no ja 100 ljudi,... 200 sisa in te zadeve,.... da skrajšam,...

z eno roko na belanci in v drugi mikrofon,... kot sem že napisal,... nekaj ne boš počel kot se spodobi,... no ja ali pa,... padel kot se spodobi, kar si pa definitivno ne želiš,....

malega vokiča pa komot obesiš kar na naramnico od nahrbtnika,...
Uporabniški avatar
Izi
član

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a MarE » 19 Jul 2017 13:30

Handsfree s PTT pride cca. 20 eur.
http://www.nanfone.com/
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

OdgovorNapisal/-a Lojzepopndekl » 20 Jul 2017 21:49

MarE napisal/-a:Priporočam ti, da narediš izpit za radioamaterja, kar sploh ni težko in potem uporabljaš 2m postajo.

2 metrsko postajo? Pa saj tolk je komaj bicikel dolg.
Uporabniški avatar
Lojzepopndekl
član

OdgovorNapisal/-a MarE » 21 Jul 2017 08:29

Ups, se oproščam za nejasnost.

:lol: :oops:
V mislih sem imel postajo za frekvenčno področje 144MHz z valovno dolžino 2m.
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

OdgovorNapisal/-a Lojzepopndekl » 21 Jul 2017 13:26

Saj vilice so pa potem glih nekje λ/4, bi se jih dalo uporabit za anteno, samo bi morale bit u-turn za bolj točno natunat.

2metrsko postajo sem tovoril s seboj v hribe pred mnogimi leti, ko sem se še ukvarjal s plezarijo - pač za primer nesreče - veliko plezarije sem opravil sam. Potem je prišla doba mobitelov in u kuko fajn, ne bo treba nosit postaje s seboj. A glej ga šment, pokritost z GSM signalom v hribih je bila in je še vedno marsikje bolj švohizem, pa sem takrat hitro spet začel nosit postajo s seboj. Imeti postajo v določenih okoliščinah vseeno ni prav nič neumno.
Na kolesu nimam postaje, ker tam kjer sem se sedaj sploh sposoben vozit je itak na vsake par km gostilna.
Uporabniški avatar
Lojzepopndekl
član

OdgovorNapisal/-a jery » 21 Jul 2017 17:55

S postajo si tudi ne boš več kaj dosti pomagal. Je bolj ali manj tišina, razen, če ti uspe kakšen repetitor ujet.
jery
član

OdgovorNapisal/-a Lojzepopndekl » 21 Jul 2017 22:34

Se strinjam, vedno sem računal na repetitorje. Edinkrat ko je postaja odigrala vlogo (ponesrečenko je bilo treba spravit v dolino) sem klical direkt, ker sem vedel da so GRSjevci na Grintovcu (imeli spominski pohod).

Radioamaterji so na žalost izumirajoča vrsta, kar je škoda. Nekoč je bilo to mladini okno v svet tehnike, danes je mulcem visoka tehnologija svaljkanje po kavču s tablico v roki.
Uporabniški avatar
Lojzepopndekl
član

OdgovorNapisal/-a MarE » 21 Jul 2017 23:01

Lojzepopndekl napisal/-a:Se strinjam, vedno sem računal na repetitorje. Edinkrat ko je postaja odigrala vlogo (ponesrečenko je bilo treba spravit v dolino) sem klical direkt, ker sem vedel da so GRSjevci na Grintovcu (imeli spominski pohod).

Radioamaterji so na žalost izumirajoča vrsta, kar je škoda. Nekoč je bilo to mladini okno v svet tehnike, danes je mulcem visoka tehnologija svaljkanje po kavču s tablico v roki.

Ravno za posploševati ni. V naši familiji je povprečna starost radioamaterjev pod 25 let. Če pa sebe dam stran pa krepko pod 20 let. Tudi sicer je kar nekaj podmladka v našem radioklubu. Je pa res, da brez prave motivacije ne bo mladine poleg in za to je potrebno kar nekaj truda.

Tako na povrh bi lahko rrekel tudi, da se nihče ne vozi z MTB, ker so vsi raje pri igricah. Pa seveda ni tako.
Uporabniški avatar
MarE
Obuti MarE

OdgovorNapisal/-a jery » 22 Jul 2017 09:41

Radioamtarstvo žal postaja vedno bolj zaprt sam vase. Danes, če ne boš šel v korak s tehniko katero trg ponuja lahko kar zaključiš. To ciljam predvsem na 70 cm in verjetno bo kmalu tudi na 2m. Biti prisoten na poslušanju na repetitorjih bo neznosno, kajti če bodo res naredili repetitorje, da bodo odajali in sprejemali istočasno FM in tudi digitalna področja kot so dmr, fusion in dstar boš na fm poslušal samo škripanje, kar bo odgnolo še tiste radioamaterje, kateri vsake toliko prižgejo postajo, da mal spodijo pajke ven.
jery
član

OdgovorNapisal/-a Fido » 25 Jul 2017 19:53

Drži, danes je nemogoče mlade naučiti in dobiti v svetu radioamaterstva, ki je nepogrešljivo v našem življenju in komunikaciji.
Jaz si zelo težko predstavljam, da grem kam na daljšo pot brez teh pripomočkov, saj so neprogrešljivi, predvsem ko odpove večina sodobne tehnike oziroma tehnologije.
Jery, drugače imaš prav, a jaz se na omenjeno ne oziram.

Mimogrede, kateri klubi pa ste med seboj povezani preko omenjenih komunikacijskih sredstev ter na katerih frekvencah ste kaj dosegljivi?
Fido
član

OdgovorNapisal/-a b4d » 26 Jul 2017 08:21

Ni nemogoce, precej radioklubov dokazuje, da se s trudom da. Res je tezje, ampak gre :)
Uporabniški avatar
b4d
član

OdgovorNapisal/-a Fido » 26 Jul 2017 08:27

Drži, ampak odvisno je na koga naletiš.
Je pa zanimivo, da se ne govori toliko o tem v javnosti
Fido
član

Vrni se na Offtopic

Kdo je na strani