Karbon ali alu okvir?

Splošna debata na temo gorskega kolesarjenja.

Karbon ali alu okvir?

OdgovorNapisal/-a Primooz » 28 Avg 2019 20:48

Gledam StumpJumper 29 2019.
Razlika comp carbon / alu je cca 900 EUR. Vsa oprema je enaka (kolikor vidim), edina razlika okvir.

Nisem še vozil karbona, tako da ne znam oceniti ali je kvaliteta vožnje toliko boljša (kot mi je razlagal prodajalec v trgovini).

Ali bom dobil več (ne vem česa), če vzamem alu + karbonski set koles, npr:
Slika

Kakšna druga alternativa v tem razredu?

Sedaj sem na trdaku, (z)vozim vse, želim pa malo več udobja ...
Primooz
član

Re: Karbon ali alu okvir?

OdgovorNapisal/-a problematiks » 28 Avg 2019 22:16

Ce (z)vozis vse, skepam, da so vmes tudi skale. V tem primeru ti karbonskih obrocev ne bi ravno priporocal, ker menjava karbonskega obroca ni ravno poceni.

Sicer pa je karbonski okvir tipicno bolj tog, koliko pa bos to v praksi obcutil, je pa precej odvisno od tega, kako agresivno vozis in koliko si tezak.

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a cronos » 29 Avg 2019 08:25

ALU okvir + set kvalitetnih ALU obročev.
Za 900 EUR pa raje teden ali dva MTB trip v ___[vstavi poljubno MTB destinacijo]___. Ali letalsko do Whistlerja :-) Garantirano ti bo ostalo bolj v spominu kot karbonski obroči :D
cronos
član

OdgovorNapisal/-a Primooz » 30 Avg 2019 14:35

problematiks napisal/-a:Ce (z)vozis vse, skepam, da so vmes tudi skale. V tem primeru ti karbonskih obrocev ne bi ravno priporocal, ker menjava karbonskega obroca ni ravno poceni.

Sicer pa je karbonski okvir tipicno bolj tog, koliko pa bos to v praksi obcutil, je pa precej odvisno od tega, kako agresivno vozis in koliko si tezak.

Marko

OK, glede obročev se strinjam, sem precej na skalah. Bolj sem ciljal na (pregovorno) lahkost karbonskih obročev. In da se performance najbolj poveča, če zmanjšamo dinamično maso ...
Pa še marketing naredi svoje, menda so neuničljivi ...

Glede okvirja pa dilema ostaja ... se bom zazrl vase in v denarnico.

Kako pa dandanašnji karbonci prenesejo padce in udarce v trde predmete?
Primooz
član

OdgovorNapisal/-a problematiks » 30 Avg 2019 17:29

Približno tako, kot aluminijasti okvirji, pri konkretnem šusu bosta oba fuč :wink:

Marko
problematiks
KontraRevolucionar

OdgovorNapisal/-a aanderle » 01 Sep 2019 19:00

Teoretične prednosti in slabosti lahko najdeš kjerkoli na netu, tako da si brez težav lahko odgovoriš na vprašanje, ali je vreden dodatnega denarja.

Naj povem svoje, subjektivne izkušnje zadnjih 10 let odkrat sem presedlal na karbon. Nazaj na Alu ne grem nikoli več, razen če bi me prepričala slaba ekološka vest, ker se karbona pač ne da reciklirat.

Glavna prednost je togost in nizka teža.
Zdržljivost je izjemna, če hočeš uničiti karbonski okvir se moraš resnično potrudit in imeti tudi kar nekaj sreče. Govorim za vsegorska kolesa, ne kake rahitične dirkalce. Okviri so pač namensko grajeni in Enduro kolo ali XC ali celo cestno kolo še zdaleč ni isto.

Sam sem mnogokrat nabil z okvirjem v kako skalo, karbonske gonilke so bile okrušene vsenaokrog, skrivil sem par pedal, ampak nikoli ni nobena karbonska komponenta odpovedala. Enkrat sem zapeljal s kolesom na strehi avta skozi prenizek podvoz, zapel sem ga za sedež, posnel s strehe avta. Kolesu ni bilo nič, (razen sedežu) Thule alu nosilec se je pa zvil kot plastelin.

Kar se tiče obročev... Vse najbolj kamnite in grde traile lahko brez skrbi na polno nažigaš s karbonskimi obroči, pod pogojem da so - kvalitetni. Jasno je nujno, da vozis ustrezen tlak in po možnosti notranjo zaščito vsaj v zadnjem kolesu.

Karbonske komponente je moč tudi popraviti.

No, nič pa ni neuničljivo. Razen ščurkov.
aanderle
član

Kraj: Tržič

Vrni se na Splošno

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov