Navoj za menjalnik

Kako uspešno šariti po vijakih, zobnikih, nastavitvah in sploh vse o vzdrževanju in popravilih
Odgovori
bolfenk
član

Navoj za menjalnik

Odgovor Napisal/-a bolfenk »

No, torej ker imam en majhen problem z klasičnim dropoutom pri cannondejlu, se je na prešnjem uničil alu navoj za menjalnik, sedaj sem rekel ne mehkim kovinam pa se odločil za jeklo... Sedaj, ko je dropout narejen, pa drug problem. Kako vrezati navoj za menjalnik?
Sem že poskušal pri metalni v Mariboru pa nimajo tako finega navoja.
Pozna kdo kaj?
Hvala.
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član
Kraj: bliz obvoznice

Re: Navoj za menjalnik

Odgovor Napisal/-a Mojo Jojo »

SVAD
Monkey Control
Uporabniški avatar
koko82
član
Kraj: Bajkmanija
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a koko82 »

Če bi ga rad kupil ga ima Unior za cca 12€. Lahko pa vprašaš v kakem servisu če ti vrežejo navoj.
http://www.unior.si/cgi-bin/cms.cgi?doc ... prod=19672
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik
Kraj: Dolina Bratov Šrot

Odgovor Napisal/-a Buschi »

Čak čak...ti si alu nosilec menjalnika zamenjal z železnega?????
Kaj praviš, čemu služi nosilec menjalnika in zakaj je iz aluta.
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
bolfenk
član

Slika
Evo, namembnost je verjetno jasna... Zategne tudi zadnjo akso.
Z aluta pa je verjetno iz principa teže.
Uporabniški avatar
mrd
član
Kraj: Notranjsko-kraška regija

Odgovor Napisal/-a mrd »

:)
Nosilec = cca 20 do 30 EUR, teža in velikost sta zanemarljiva zato maš rezervnega v ruzaku
Menjalnik = 50+ EUR (odvisno od apetitov vendar tudi do par sto evrov), ne poznam nobenega z rezervnim menjalnikom v ruzaku.

Naprej pa malo sam ugotovi zakaj alu nosilec :)
bolfenk
član

mrd, ja seveda, morda pa pride do poškodb materiala, predvsem zaradi mehkosti kovine? :D
Itak pa imam samo kot prtljago zaenkrat en imbus, telefon, pa karto.
Vitto1
član

Odgovor Napisal/-a Vitto1 »

Kaj pa bo z menjalnikom ko zadane ob kamen in se nosilec ne zvije, ker je pretrd?
problematiks
KontraRevolucionar

Odgovor Napisal/-a problematiks »

Eh, menjalnik jo v primeru zvitega/odlomljenega nosilca itak dostikrat bolj slabo odnese, ker ga rado v spice zazene.Pri jeklenih nosilcih menjalnika bi mene bolj skrbelo za zdravje okvirja, ce pride do dovolj velikega udarca.Ceprav v primeru tega Cannondalea zaradi nacina vpetja nosilca na okvir verjetno to ni tako problematicno.

Marko
TINKO
član
Kraj: pod Čavnom

Odgovor Napisal/-a TINKO »

Dobro mu bom jaz povedal kar ga zanima: Rabiš navojni sveder M10x1.
Tudi jaz ti ne priporočam jeklenega nosilca menjalnika iz preprostega razloga, če si prej Al nosilec lomu, boš z jeklenim zlomu okvir.
Ni dolgo kar je bil en tak pri meni na obisku in je bil ob menjalnik in celo sranje na nihajki pa še pol špic je potrgal, ker nosilec pač ni hotu popustit.
bolfenk
član

Finta ravno ni v tem, da je nosilec popustil, ampak je navoje pojedel zob časa, in je sredi vožnje menjalnik padel ven... Torej noben udarec, ali pa kakšne čudne sile na nosilec. Itak pa je to prvi nosilec v 4. letih.
Jeklenega pa sem še vseeno vzel zato, če popusti navoj, še vedno lahko navariš novega, pa je zadeva rešena, ne pa 45€ za nov nosilec...
Jaz vidim v menjavi materiala več pozitivnih, kot negativnih stvari... :)
PrimozR
član
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a PrimozR »

Hja, če ti je prišparati 45 € pri nosilcu na račun par 100 € škode na okvirju pozitivna lastnost, potem izvoli :P
JoJo 2x
član
Kraj: Borovnica-kotlina Coklburg

Odgovor Napisal/-a JoJo 2x »

PIPI napisal/-a:Hja, če ti je prišparati 45 € pri nosilcu na račun par 100 € škode na okvirju pozitivna lastnost, potem izvoli :P
Ubistvu se res ne sliši smiselno :D Mogoče vseeno razmisli o kosu iz aluminija... Če je prvi zdržal 5let... Pa če ta zdrži 3-4, te bo prej prjel že kolo zamenat...
Đabe kameli kombajn...
Člowk obrača, šnopc obrne!
Cvika
članica
Kraj: Radovljica, Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Cvika »

Ej, pustite fanta, če pa hoče priti do novega kolesa, no mogoče samo novega okvirja!
TITan
član
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a TITan »

Železo ni rešitev, čutim pa tvoje ne maranje aluminija. Je tudi meni že potegnilo menjalnik v šprikle (papa menjalnik, papa šprikle) brez da se bi v kaj butnil, zaradi slabo zdizajniranega alu nosilca.
Pri meni je bil problem v tenki "stopnjici", kjer se je površina za menjalnik pomaknila na notri napram pritrditveni površini za na geštel.

Sicer sem tudi sam študiral o železnem nosilcu (zaradi lažje izdelave predvsem), ampak v kombinaciji z plastičnimi vijaki za pritrditev (pri meni so 3x M4 vijaki za pritrditev nosilca na geštel). Samo uprašanje če bi delalo. Zaenkrat na zadnje narejen alu nosilec lepo drži :)
Uporabniški avatar
Ghlizsta
član
Kraj: Trbovle

Odgovor Napisal/-a Ghlizsta »

Sem imel isti problem na enakem nosilcu. Zamenjal sem dva nosilca, nikoli ga ni zlomilo ali zvilo ampak samo izpulilo menjalnik ven iz nosilca in uničilo navoje :x . Zadevo sem rešil z dodatnim vijakom skozi os menjalnika. Menjalnik ima na sredi osi luknjo za imbus se mi zdi, to luknjo sem malo razširil, vrezal navoj in z notranje strani zategni z dodatnim vijakom. Podložka mora bit malo večja, da lepo sede na nosilec. Ko je zadeva zategnjena, sem malo pobrusi glavo vijaka, ker drugače ovira prenos verige na zadnji zobnik. Sedaj ni več problema, nosilec se pa lahko še vedno zlomi, če bo potreba.

LP
Iztok
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik
Kraj: Dolina Bratov Šrot

Odgovor Napisal/-a Buschi »

Ne razumem, kako vam rata uničiti navoj. A po vsaki furi jemljete menjalnik iz kolesa dol?
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
Ghlizsta
član
Kraj: Trbovle

Odgovor Napisal/-a Ghlizsta »

Pri meni ga je odtrgalo pri udarcu oz. veja v menjalniku, namesto da bi se nosilec zvil ali odlomil je spulilo menjalnik ven. In to na treh nosilcih. Enkrat je bil celo menjalnik nepopravljivo zvit.

LP
Iztok
PrimozR
član
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a PrimozR »

Jaz sem za vska prevoz z avtom (ki jih po drugi strani ni bilo spet tako veliko, TBH) odvil menjalnik, da sem bicikel spravil v avto. Navoj je še vedno cel na vseh nosilcih, po drugi strani sta bila pa že 2 zvita konkretno. Tako da res ne vem, kako bi lahko odtrgal navoj :D
bolfenk
član

Buschi napisal/-a:Ne razumem, kako vam rata uničiti navoj. A po vsaki furi jemljete menjalnik iz kolesa dol?
Po parih menjavah menjalnika je aluminjasti navoj spustil do te mere, da je med vožnjo menjalnik samo padel ven... Začasno sem rešil z navojno palco skozi menjalnik in nosilec, pa matici na obeh straneh, za SS je blo okej, če bi pa želel prestave, pa ne bi mogel uporabljati najvišje prestave... Je pa začudoma menjalnik stal ravno. :)
Tako, navoj zdaj imam, zaenkrat vse drži... Sem pa še vedno prepričanja, da le nebo tako hudo za okvir, zaradi malo bolj drugačnega vpetja... Bom poročal, kako dalje, če bo kaj.
Odgovori