Bolečine v hrbtu

Prva pomoč: ko se kaj z(a)lomi - s pridihom za gorske kolesarje. Prehrana kolesarjev. Kolesarske nesreče: Če se ti je zgodilo kaj pretresljivega, v naravi, v mestu ali na urejeni progi in to želiš deliti z ostalimi ali želiš da te samo potolažimo...
Odgovori
Uporabniški avatar
Xtc
član
Kraj: Maribor
Kontakt:

Bolečine v hrbtu

Odgovor Napisal/-a Xtc »

Imam problem, pa se mi ne sanja kak ga naj rešim. Na kolesu, trenutno je to giantov reign M velikost in prej trek fuel 80 21 col, me vedno na daljši turi hrbet boli, spodnji del. Velikost okvirja pomoje ne more bit problem. Glede na mojo višino 184 cm, mi je trenutni M glih za glih, prejšnji celo malo prevelik. Hrbet pa isto boli.
Mi lahko kdo kaj pametnega svetuje, ker to je za poypzdit, ti vzame voljo do kolesarjenja. Zic štanga je potegnjena ven propisno, da je koleno malenkost pokrčeno. Je še kaj drugega za naredit? Je imel kdo podobne težave?
Uporabniški avatar
Snakes
član
Kraj: tu pa tam

Odgovor Napisal/-a Snakes »

Pri meni so se z novim okvirjem pojavile podobne težave. Najprej nisem ničesar opazil, zadnjič pa sem šel dvakrat na turco s kolegom z malo več kondicije, tako da sem moral ves čas pedalirati močneje kot ponavadi in so se mi na daljših vzponih pojavile tako močne bolečine v spodnjem delu hrbta - križu da sem se moral parkrat ustaviti. Po kakšnem krajšem, 5 minutnem spustu je bilo vredu. Danes so se mi na turci spet pojavile bolečine.
Tudi sam ne vem kje je vzrok, oziroma upam da so razlog prešibke hrbtne mišice. Pozicija na kolesu je občutno bolj pokončna kot je bila na trdaku, pa se ne spomnim da bi imel kdaj na njem podobne težave. Sem pričakoval da bo pokončnejša drža dobrodejno vplivala na hrbet.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Jabooz »

Bolečine spodaj v križu = običajno prekratek okvir ali overrall reach > probaj daljšo fajfo na eni turi. kolegu je pomagalo.
Uporabniški avatar
Keki
Topalović d.o.o.
Kraj: KAMNIK

Odgovor Napisal/-a Keki »

Hja, Jabooz, pri meni je bilo pa ravno obratno. Z daljšo fajfo me je vedno že po pol ure začel boleti križ sedaj me z krajšo začne boleti šele po dveh urah.

Je pa tudi res, da sem sedaj za vzpone začel uporabljati gurtno na vili (home made ETA :mrgreen: ) in malo sumim, da je vzrok za kasnejši pojav bolečin ravno v tem, ker se mi na vzponih ni potrebno več tako močno sklanjati nad belanco.
Manyana
član
Kraj: Gori doli naokoli

Odgovor Napisal/-a Manyana »

Snakes napisal/-a: Sem pričakoval da bo pokončnejša drža dobrodejno vplivala na hrbet.
...pokončnejša drža trupa pri kolesarjenju sama po sebi še ne pomeni manjše obremenitve ledvenega dela hrbtenice, včasih ravno obratno (odvisno od tehnike pedaliranja in proporcev okvirja; pravilna drža na kolesu pri triatlonu je kljub ostremu kotu lahko dokaj udobna )...

...lahko, da je stvar samo v neustreznih proporcih kolesa (okvir, fajfa...o tem drugi vedo več...)...

...to kar je omenil Jabooz, drži (kar še ne pomeni, da Keki nima prav :D ; prekratek okvir je tipičen primer, ko se trup ne more sprostiti in namesto, da bi bil lepo "obešen" med ledveni in ramenski sklep, kjer mišice trupa delujejo ob normalnem pedaliranju bolj kot ne le stabilizacijsko (druga stvar so šprinti, tehnična vožnja...), pride do situacije, ko so neprestano prisotne vzvojne obremenitve spodnjega dela trupa in telo se v obrambi posluži otrditve ledvenega dela, kar zaradi pritiska na živce lahko povzroča precej hude bolečine in občutek rigidnosti... na turi moraš ukrepati takoj, ko začutiš tako bolečino, ker sama ne bo šla proč (spremeba drže na kolesu, vstajanje na pedala, raztezanje hrbta... . če ne pomaga, pavza, strečing, razne vaje z zamahovanje, stresanjem nog, rok, trupa...

... precej ljudi ima danes zaradi dolgotrajnega sedenja in prisilnih drž trupa (pa tudi zaradi tekmovalnega športa) bolj ali manj izrazito obliko ledvene lordoze (prevelika vbočenost ledvene krivine oz. "sedlast križ", pogosto v kombinacijo s skoliozo (stranska deformacija hrbtenice)... pri tem so pogosto zaradi dolgotrajnega sedenja skrajšane upogibalke kolka, ki hkrati tudi rotirajo hrbtenico v ledvenem delu (m. iliopsoas oz. črevničnoledvena mišica, če se še kaj spomnim anatomije:...

Slika

http://www.exrx.net/Muscles/Iliopsoas.html

...to pa je v kombinaciji s slabim mišičnim steznikom, in pri nas v "razvitem" svetu kronično olesenelimi boki, recept za povečanje ledvene lordoze in pojavljanje bolečin v križu (pogosto ljudje z "normalno" povečano lordozo običajno nimajo večjih problemov s križem, bolečine pa se pojavijo pri npr. dolgotrajnem stanju na javnih prireditvah (proslave, cerkvene in vojaške ceremonije...) ali pri dolgotrajnih prisilnih držah (dolg kolesarski vzpon v kombinaciji z nepravim okvirjem in/ali tehniko pedaliranja)... fiziologija bolečine je v obeh primerih enaka (kar vprašajte Jureta Koširja, zakaj ne mara proslav)... dostikrat se lahko težave še stopnjujejo z nepravilno izvedbo vaj na "rimski klopici" ("vaje za križ")

Slika

in "poševni klopici":

Slika

, ter nepravilen (na silo) strečing... + nepravilna razmerja moči posameznih mišičnih skupin (pri kolesarjih sprednje stegenske niso problem, problem zna biti neustrezna jakost in zaradi sedenja skrajšanost zadnje stegenske lože (biceps femoris, semitendinosus, semimembranosus)

Slika

http://www.exrx.net/Muscles/Hamstrings.html

, iztegovalk kolka, mišičnega steznika ("core") ipd

... obstaja par zanimivih vaj za raztezanje iliopsoasa (če koga zanima, se da o tem kaj več povedat...), koristne vaje pa si lahko najdete tudi tukaj (nisem vsega preveril, na prvi pogled so ok...):

http://www.easyvigour.net.nz/pilates/h_ ... sic.htm#34

tule pa zanimiv članek o posledicah dolgih let sedenja:

http://www.easyvigour.net.nz/fitness/h_Chair_Sit1.htm

...to je samo par stvari, ki lahko povzročijo omenjene težave....

...zadeve se je najbolje lotiti tako, da poskušaš izolirati in eliminirati čim več dejavnikov tveganja (hočem reči, na pamet je zelo težko reči, kaj je tisti odločilni dejavnik, ki nekomu povzroča bolečine, samo če poskrbiš za preventivo (da ti je kolo prav, ogrevanje, raztezanje, vadba za moč in pravilno držo, postopnost...ipd...ipd, potem imaš dobre možnosti, da najdeš pravi razlog in ga odstraniš oz vsaj omiliš... starejši kot si in težjih zadev kot se lotevaš, bolj se je treba zadev lotevati po pameti...

upam, da ta prosti spis komu kaj pomaga... zdaj moram pa malo ven, ker me že prav križ boli :mrgreen:
Uporabniški avatar
tomix
član
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Napisal/-a tomix »

Si dubu odlično teorijo. Prečitej dvakrat. Jaz bi dodal samo še to, da se ti medenica ne sme premikati gor-dol med poganjanjem. Če se, imaš sedež previsoko. Naj te nekdo gleda v rit, ko poganjaš :mrgreen: Sedežno oporo se premika po NAJVEČ 5 mm naenkrat. Premakni, naredi turo, vidi kako ti je. Po malo in po malo. Verjemi, tudi za tvojo rit se najde štanga :mrgreen: :wink:
Ma nee, sej sploh ni rjes ...
Uporabniški avatar
Snakes
član

Manyana hvala, je bil prosti spis poučen. A imaš mogoče kakšen link za vaje z žogo? Že nekaj časa namreč uporabljam za sedenje žogo, kdaj pa kdaj pa tudi naredim kakšno vajo z njeno pomočjo.
O zamenjavi fajfe sem že razmišljal, sem rabil potrditev.
Uporabniški avatar
Xtc
član
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Xtc »

manyana res hvala za ta post! Bom se ravnal po tem, pa bomo vidli. Glede fajfe, bom probal nekje si sposodit obe. Zdaj na pamet bi rekel da bi znala krajsa pomagat, glede na to da bolecine skoraj izginejo ko poravnam hrbet, se pravi bolj pokoncna drza?
Manyana
član
Kraj: Gori doli naokoli

Odgovor Napisal/-a Manyana »

ja, tovrstna žoga je krasna stvar, če jo znaš uporabljati, lahko pa z njeno pomočjo narediš tudi precej neumnosti:

http://en.wikipedia.org/wiki/Swiss_ball

...problem nastane, ko hočejo ljudje žogo že ob prvi uporabi uporabljati za čisto vse mogoče "akrobacije" in potem oglašujejo takale stvari:

Slika
ali pa

Slika

kaj je narobe s tem? nič, če vajo dobro poznaš, imaš že odlično razvit trup (moč + občute za kontrolo mišic) in si 100% skoncentriran... če pa nisi, pa si lahko z malo domišljije predstavljaš posledice... že, če bi imel mojster na prvi sliki zadaj letvenik, bi bila zadeva precej boljša... problem pa je tudi, ker žoga deluje kot vzmet in ob pomanjkanju ravnotežja, moči in tehnike pride do sunkovitih gibov, ki vodijo direktno v poškodbo in bolečine... (namerno malo karikiram, hočem samo ilustrirati problem...avtorji nasvetov v raznih kozmopolitanih se morajo pač vsak teden izmisliliti nove revolucionarne dokazano 93,555% bolj učinkovite vaje, ki se delajo kar same od sebe :evil:)...

za začetek je dobro vedeti par stvari:

- vaje na gimnastični žogi morajo biti vedno izvedene kontrolirano, od začetka giba do konca; in od prve do zadne ponovitve; ne izkoriščamo vzmetnih lastnosti žoge kot pomoč za "cheating"... če pa delamo vaje za raztezanje (ali pa za enostavno sedenje pred tv-jem), pa pride elastičnost žoge tudi prav, če seveda ne pozabimo na kontrolo...)

-noge so bose ali v nedrsečih šp. copatih, žoga mora biti ustrezne velikosti za posamezne vaje in velikost našega trupla...

- začetek vaje v ravnotežnem položaju, pred začetkom rahlo stisnemo mišice trupa, skupaj rahlim kompresiranim izdihom, da stabiliziramo trup, šele nato začnemo z izvedbo samega giba vaje... (podobno kot bi človek pričakoval rahel udarec v trebuh)... (seveda je potrebno potem vmes pravilno dihati, samo neka stabilizacijska napetost trupa je vedno prisotna) veliko ljudi dela sunkovite gibe brez predhodne "aktivacije trupa", kar je neučinkovito in nevarno... sploh če so to vaje, pri katerih trup visi navzdol oz. nazaj (razne poševne kolpice)... pri napačni izvedbi takih vaj so sile v predelu križa izjemne in če to združimo s sunkovitimi gibi...

- proti koncu giba lahko aktivne mišice za trenutek še bolj stisnemo in aktivno zaključimo izdih, med vračanjev prvotni položaj sledi vdih

...primer stabilnega položaja (mislim na položaj nog in trupa, z rokami ne vlečemo vratu naprej) (zaključek kratkega upogiba trebušnih mišic (short crunch), važno je pravilno delo mišic, ne toliko zunanje gibanje)

Slika

...samo ne se zgledovat po temule stricu; ta je pojedel še kaj več kot le pašteto in ima precej nekoristne teže za vlačit na "Mohor" :mrgreen:

- ni toliko važna sama amplituda giba, ki ga lahko naredi posameznik z "vsemi močmi", ampak sila, ki jo posamezna mišica oz. mišična skupina premaguje v svojem "delovnem področju" (kaj to pomeni najlažje vidimo npr. pri "upogibu bicepsa (biceps curl)" (primer: če ležimo na tleh na hrbtu, trebušne mišice same lahko dvignejo trup le cca 30 stopinj od tal(odvisno od položaja trupa in vaje), za naprej se potem šlepaš na upogibalke kolka, vrat, rebra et company in na gorenjsko trmo... spet pretiravam :D ,hočem samo povedati, da se naprimer da "radiatorje" in ostale mišice trupa natrenirati brez da bi bilo na zunaj kaj dosti videti... če npr. narediš sto ali več "trebušakov", potem izgubljaš čas in delaš nekaj narobe.. seveda so potem zanimive t.i. sestavljene vaje, ki zajamejo več mišičnih skupin naenkrat, pa razne situacijske vaje, samo bistveno je, da najprej znamo pravino izvajati bazične izolacijske vaje za posamezno mišico, da dobro začutiš mišico in jo kontrliraš tekom cele amplitude giba..

obstaja precej literature in video materiala na to temo, samo sedaj nimam časa to iskat...

nekaj idej za vaje z žogo lahko najdeš enostavno z googlom:
http://images.google.com/images?q=swiss ... btnG=Najdi

ali pa na YouTube ipd... (samo tu je potrebno malo previdnosti, da ne verjameš čisto vsaki modni muhi...)

bolje da dobre vaje iščeš na kakšnih trenerskih, fizioterapevskih in ortopedskih straneh, kot pa v raznih fancy spletnih magazinih...

drugače se da s pomočjo P2P (emule, torrent) najti precej odličnih priročnikov in video vadnic, pa tudi knjižnice so kar solidno založene...

ko pa že ravno delim modrost: obstaja nekaj enostavnih vaj, ki jih vsi poznamo, s katerimi lahko na hitro preverimo naše "stanje": ena od njih je razovka (znana tudi kot lastovka):

Slika
vir slikice: Teorija športa z didaktiko ŠV (Pišot et al)

izvedba: v stoji sonožno odročimo roke in potem hkrati in kontrolirano pomikamo trup naprej, eno nogo pa nazaj, glava je v podaljšku hrbtenice... dokler se trup in zadnja noga + odročene roke ne poravnajo v horizontali(lahko tudi višje, samo tisto je bolj za umetniški vtis in precej odvisno od same gibljivost...)... če to lahko storimo počasi, kontrolirano in brez tresenja nog in rok, brez neprijetne napetosti v križu, zategovanja zadnje stegenske lože ali meč in lahko položaj brez izgube ravnotežja, poskakovanja po stojni nogi..., zadržimo cca 10s ali več, potem smo na dobri poti (moč, gibljivost, ravnotežje, koordinacija)... če pa ne, bo pa treba na servis :mrgreen:
Uporabniški avatar
Xtc
član
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Xtc »

za začetek sem pobral dol obročke iz headseta, da je drža nižje. Upam da bo kaj pomagalo, moram stestirat na 2 malo daljših furah
Uporabniški avatar
Xtc
član
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Xtc »

tak, krogeci niso nič pomagali. Nabavil sem 2cm daljšo fajfo, zdaj je 11 cm, sedež pomaknil za cm nazaj...nič...isto sranje :mad: počasi mi zmanjkuje idej :roll:
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor
Kontakt:

Sposodi si kakšen drug bicikel, testiraj, dokler ne najdeš tisto kar ti paše. nato primerjaj geometrije in popravi če se da, ali zamenjaj kolo.
Tudi v kakšni dobri trgovini bi ti lahko svetovali kaj storiti.

Sam sem na začetku "kariere" ene pet let vztrajal na premajhnem okvirju in bolečine so bile neznosne pri plezanju (v spodnjem delu hrbtenice). :evil:
Uporabniški avatar
speedy rider
član
Kraj: Okolica Domžal

Hrbet

Odgovor Napisal/-a speedy rider »

Živ!

samo sporočam da je možno za tvoje bolečine to da imaš slabo razvite mišice oz. premal nabite!
Podobna zadeva se dogaja tudi tekačem! :P
:?:
LP,
speedy!
Uporabniški avatar
Xtc
član
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Xtc »

ja čisto možno. zdaj pri dodatnih 3 cm, čutim da je trup dosti bolj iztegnjen, je bolj sproščeno, ampak na vrhu brega še vseeno boli. Bom moral malo tiste vaje, zgoraj objavljene preštudirat
Uporabniški avatar
Snakes
član

Sem tudi sam poskusil s 3cm daljšo fajfo. Pri vzponu na katerem sem imel na zadnje precej težav s križem je bilo še vedno malo bolečin proti vrhu, mislim pa da je bil tudi tempo bolj umirjen. Če lahko vozim s svojim tempom očitno niti ni problemov, težje je če je kdo pred mano in me ves čas vleče naprej. Bom videl na prihodnjih turah kako bo.
Xtc poskusi še s krajšo, kakšno 6 centimetrsko, mogoče bo bolje tako kot pravi Keki da je bilo pri njemu.
Uporabniški avatar
Xtc
član
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Xtc »

bom probal, samo nevem kje jo naj dobim na izposojo. Nova stane 40 ojrov :mad: saj tak po občutku bi morala daljša fajfa pomagat, ker čutim kak je trup kr naenkrat zravnan, prej je bil pokrčen spodaj pri križu.
Pomoje je tudi problem v slabih mišicah. Prejšnji bajk je bil večji, problemi pa isti.
Sem malo gledal vaje za križ po internetu, pa še doma jih imam polno na wii fit, samo nikjer pa ni omenjeno koliko časa na dan lahko delaš te vaje skupaj, oz. vsako posebej!?
tudobeleza
član

Odgovor Napisal/-a tudobeleza »

ej a te lahk hrbet boli tut od prevelicga okvira??
Uporabniški avatar
tomix
član
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Napisal/-a tomix »

tudobeleza napisal/-a:ej a te lahk hrbet boli tut od prevelicga okvira??
ou a b ti uzelo prevelik cajta če b prečitou kr piše zgorej?
Ma nee, sej sploh ni rjes ...
Uporabniški avatar
lukasmuka
član
Kraj: slov. b.

Odgovor Napisal/-a lukasmuka »

184 in M reign ti je definitivn premali okvir.
ta velikost je zlata sredina za L
Uporabniški avatar
jing&jang
član
Kraj: TGorc

Odgovor Napisal/-a jing&jang »

No jaz nikakor nisem mogel najti prave pozicije na kolesu. Potem sem zamenjal 3 fajfe, 2 sedeža, nastavljal višino in kot sedeža glede na ostale spremembe in na koncu mi je uspelo (po pol leta)! Sedaj so bolečine v križu šle (hitro trkam na les...).

Res pa je, da moraš narediti kar nekaj poizkusov, ker se načeloma bolečine ne pojavijo takoj in tudi takrat ko se pojavijo, ne odidejo takoj (tako da ko spremeniš recimo eno od zadev, rezultat ne pride takoj).

Skratka potrpežljivo do rezultata :wink:
tudobeleza
član

Odgovor Napisal/-a tudobeleza »

tomix napisal/-a:
tudobeleza napisal/-a:ej a te lahk hrbet boli tut od prevelicga okvira??
ou a b ti uzelo prevelik cajta če b prečitou kr piše zgorej?
sem kr bral, pa nc pametnga najdu, se opravicujem.
Uporabniški avatar
Xtc
član
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Xtc »

sem malo brskal po tujih forumih in na enem naletel na tipa, ki vozi enakega reigna kot jaz in je 1 cm višji. Napisal je tudi da je dal enako fajfo kot jaz zdaj in daljšo sedežno oporo. Piše da je to za njega "borderline" in da nima nobenih bolečin. Sem danes odpeljal eno furo in zicštango potegnil do konca ven, kolko se da. Bolečin ni bilo nobenih, ampak čisto možno da naslednji bodo, moram več krat probat.
Videl sem tudi da obstajajo neke zic štange, ki so zgoraj zapognjene nazaj. Bi to pomagalo?
Prodajalec, ki mi je prodal fajfo je rekel, da 2cm daljša fajfa pomeni enako kot 1 št. večji okvir. drži to?
Vse skupaj mi gre krepko na živce, ker ne morem ugotovit ali je kriva nastavitev bicikla, ali švoh hrbtne mišice :evil: ker z kolesom sem načeloma zelo zadovoljen, dol leti da glava peče in ga zato nebi rad prodal.
Uporabniški avatar
Snakes
član

Takoj ko si omenil sedežno oporo sem se spomnil na to ki jo omenjaš setback. Postavi te za kak centimeter bolj nazaj, tako da bi bil bolj iztegnjen in če imaš probleme zaradi prepokončnega položaja bi verjetno pomagalo.
Uporabniški avatar
crntulipan
član
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a crntulipan »

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
si bom sposodu to temo

v roku 7 dni sem dvakrat padel na hrbet, prvič pred 3 tedni.
Prvič me je v križu oz hrbtu nehalo boleti po dveh dneh, po drugem padcu pa me bolečina spremlja že 2tedna in ne izgine.
Bolečina je pekoča in me zaboli samo ob dolečenih gibih in peče od 1 sekunde do dveh in sicer v predelu ki je poznačen

Slika

je imel kdo že kaj podobnega in če ve v kolikšnem času je bolečina izginla?
HURA
član
Kraj: LJ

Odgovor Napisal/-a HURA »

Tudi sam imam težave z hrbtom, in to velike, pred 2 meseci se nisem mogel 3 tedne zravnati (bil cel mesec na bolniški), ampak na kolesu so pa tudi takrat bolečine izginile. Kolo mi je bil na nek način terapija, samo na kolesu me ni hrbet bolel. Tudi v klanec ne. Problem je bil seveda, kako priti na kolo in iz njega, ampak med vožnjo sem bil brez bolečin...

Velik poudarek pa dajem nastavitvam kolesa. Meni odgovarja krajša razdalja sedež - krmilo in sem dal 6 cm fajfo. Pri daljši so me vedno bolele vratne mišice in hrbet. Tudi višina sedeža je zelo pomembna. Tu so pri meni pomembni milimetri...sicer takoj čutim bolečine v kolenih.

Po vsaki vožnji, še posebej, odkar imam težave z hrbtom, pa po vsaki vožnji naredim cel kup raztezalnih vaj za noge in hrbet. Dobra vaja za krepitev hrbtnih mišic je, da se uležeš na trebuh in dviguješ zgornji del trupa od tal, najprej z pomočjo rok, pozneje pa roke daš ob glavo in se dviguješ samo z pomočjo hrbtnih mišic. Pomembno je, da v zgornjem položaju zadržiš trup za cca 10 do 15 sekund in vaje ne izvajaš prehitro. Sicer je vaj še veliko in jih je dobro kombinirati...
Uporabniški avatar
Xtc
član
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Xtc »

malo sem še šraufal po peciklu...Poleg daljše fajfe sem dal še sedež bolj nazaj in ga še bolj potegnil ven. Po 4 furah, sicer krajših, bolečin ni :) moram pa to še sprobat na eni konkretni furi. Če bo vreme ok, vdarim v nedeljo eno 100 km, to bo pa definitivno pokazalo če sem rešil problem ali ne. Očitno je res problem v premali razdalji krmilo - sedež, kar je posledica premajhnega okvirja. Če to ni pomagalo, mi ostaja samo še setback ali prodaja kolesa :roll:
blazs
član
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a blazs »

Jaz sem imel prej Ghosta ERT 5700 22" okvir, zdej mam pa Lapierra Zestyja 20" okvir, ki ima samo 5mm krajsi okvir.

Kriz me boli samo ce vozim v strme klance dalj casa. Na Ghostu sem naklon sedeza spremenil bolj naprej in je blo boljs. To moram probat se pri Lapierru. Ker se v klanec ne morem v ledvenem delu normaln drzat.

Omenjali ste, da je okvir lahko prekratek, vendar se mi zdi da glede na to da sem visok 187cm, okvir 22" ne more biti prekratek. Ali pac?

Najboljs, da sprobam mal zic pomikat naprej pa nazaj pa spreminjat naklon pa bom videl kaj se da nardit.
Uporabniški avatar
Snakes
član

Zadnjih nekaj tednov sem bil prisilno samo na trdaku, ki ima malo daljši top tube kot fuli, zdaj pa sem ponovno na fuliju in sem si rekel, da bom še enkrat poizkusil s 6cm fajfo, zaradi katere sem že imel težave s križem. Na prvi turci me je pri vsakem malo daljšem ali strmejšem klancu začel boleti križ za popi.... Nikakor ni šlo brez ustavljanja. Skratka gonjenje je bilo ena sama muka.
Rekel sem si, da bom preden grem ponovno na 9cm sprobal odstraniti še tist en obroček (malo višji karbonski, tam nekje 2-3cm), ki je pod fajfo. In glej ga vraga, bolečin v križu ni več. Sem naredil 3 ture od menjave in niti enega problema. :turn-l: Me je res močno presenetilo, da lahko tista 2-3cm nižji položaj fajfe tako močno vpliva.
Tako da če/ko bo imel še kdo težave z bolečinami, možno je da so potrebne le minimalne spremembe položaja.
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član
Kraj: bliz obvoznice

Re: Bolečine v hrbtu

Odgovor Napisal/-a Mojo Jojo »

Odličen članek o bolečinah v hrbtu...

http://www.bikeradar.com/fitness/articl ... back-24568
Monkey Control
Uporabniški avatar
zajla
član
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a zajla »

Nedavno so se tudi meni pojavile bolečine v hrbtu (po turah), ampak to v zgornjem delu med in pod lopaticami. Pred tem sem na kolesu (AM geometrija) zamenjal fajfo za 3cm krajšo in belanco za 4cm širšo. Torej sedim malenkost bolj pokonci. Sedaj ne vem kaj je krivo za te bolečine, ali preširoka belanca ali prekratka fajfa? V prebranem nisem zasledil nobenih podobnih problemov. Ali je imel kdo kake podobne težave?
Uporabniški avatar
jing&jang
član
Kraj: TGorc

Odgovor Napisal/-a jing&jang »

Je možno. Sem imel podobne probleme, ko sem ekperimentiral z dolžinami fajf in širinami balanc (včasih v spodnjem delu križa, včasih zgoraj). Obvezno je treba pri temu prilagajat še sedež (naklon in tudi pozicijo naprej-nazaj) in najti pravo pozicijo, kjer se boš dobro počutil (to pa ugotoviš šele po cca. 1 uri vožnje, ker se načeloma bolečine ne pojavijo prej).
love2ride & ride2live
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor
Kontakt:

Odgovori