Nakup kolesa

Splošna debata na temo gorskega kolesarjenja.
mimir
član
Kraj: Gorica - Ljubljana

Nakup kolesa

Odgovor Napisal/-a mimir »

Pozdravljeni rabil bi nasvet glede nakupa kolesa.

Do sedaj sem veliko tekel. Težave z kolenom pa sem moral ta šport opustiti. Sem drugače zagrizen hribolazec in navdušen plezalec. Za plezanje pa rabiš vedno nekoga zdraven, in zadnje čase mi, zaradi službe in otroka, usklajevanje s koligi za plezanje vse manj uspeva? Hribolazenje pa tudi ni nekaj kar bi se lahko šel vsak drug dan. S tega vidika mi je tek res ustrezal. In mi je hudo ker ne gre več. Kolo se mi, kar se tega tiče zdi nekako še najboljša alternativa. Stik z naravo, svež zrak, je nekaj, kar me je do sedaj še vsakič prepričalo, da je hobi prerasel tudi v resno rutino.

Kolikor se poznam so mi lepe poti stik z naravo, razgledi in mir najbolj pri srcu. Nisem ravno nek hud adrenalinski odvisnež, ki bi mu bilj cilj samo in zgolj spust, oziroma dirkanje po parkih. Vzpon mi je vsaj toliko pomemben kot sam spust. Si pa po drugi strani tudi težko predstavljam da bi vozil samo po cesti. No mogoče kdaj, za to da se pripeljem od doma do željene destinacije. Ampak to je to. Si pa z lahkoto predstavljam, da bi pičil kakšno daljšo turo po brezpotjih med gorami. In verjetno bo kakšni taki daljši tudi, sledil tudi kakšen bolj adrenalinski spust, čaprav ponavljam mi to ni prioriteta. Se pravi, da bi rabil res kar precej univerzalno kolo.

Zgornji limit, ki sem si ga postavil in do katerega sem pripravljen še iti pri nakupu kolesa, je 2k euro. Rad bi si kupil nekaj kvaitetnega, da bo mir nekaj časa. Kar sem do sedaj obiskoval MTB trgovine, so mi trgovci po večini priporočali 29 colarje, fuli ali trdake. 27.5 mi do sedaj ni ponujal še nihče, mogoče zarto, ker so vsaj za enkrat to bolj redke ptice ne našem tržišču. Ali pa enostavno, ker se jim je zdela 29-ka primernejša za moje potrebe. Nekaj 29-k sem tudi sprobal in moram reči da se res super vozijo, imam pa, glede na to, da imajo 29-ke le 10cm hoda, nekaj pomislekov glede njihove univerzalnosti.
Zadnjič spremenil mimir, dne 23 Mar 2013 21:26, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Berger
član
Kraj: Ruše siti

Re: Nakup kolesa

Odgovor Napisal/-a Berger »

http://www.funsports.si/products.php?ca ... d=641#desc
Sam vozim devetko letnik 2013 in lahko rečem da kar vredu pleže, spust je pa zakon, četudi nisem neki fanatik.
Se ga splača it sprobat
Gasa!
air začetnik
član

Odgovor Napisal/-a air začetnik »

mimir:
tudi jaz imam težave z kolenom (voda, hrustanc...) in če imaš kaj podobnega ti iz izkušenj povem da v hrib bo težko saj te začne boleti koleno takoj ko imaš več pritiska na pedalih ali še slabše je če stojiš in goniš. za spuste ti bo lažje ampak dokljer ne bo kakšnih skokov ali kaj podobnega kjer moraš amortizirati tudi v nogah večji udarec takrat se ti tudi pojavi bolečina v kolenu.
če so ti zdravniki svetovali kolesarjenje so mislili da se ne naprezaš preveč, nimaš obremenitve v kolenu... npr. da se voziš v miru počasi po kakšni cesti ali kaj takega. kolesarjenje je za koleno bolše samo zato ker nimaš svoje teže na kolenu ampak sediš.
povzetek: tvoje koleno bo vredu dokljer ne bo naporov(vzponi, pedaliranje stoje, težavni in dolgi spusti, dolge ture )
mimir
član

Uf,... to, da bi se pa samo po cesti pelju si pa ne predstavljam. Mam otroka, nisem pa še za odstrel. Jih štejem šele 30. Se bom pa vsekakor posvetoval z zdravnikom glede tega, ampak mislim da ne bi smelo bit težav. Mislim, da je tek vseeno precej bolj obremenjujoč za kolena kot kolesarjenje. Nek šport rabim za to da me bo držal gor, in do tega, da bi hodil v bazen vohat tisti klor, mi enostano ni.
Uporabniški avatar
mrd
član
Kraj: Notranjsko-kraška regija

Odgovor Napisal/-a mrd »

@mimir
Torej z eno besedo TURE. Vozil bi predvsem gorskokolesarske ture, ki so praktično pohodništvo s kolesom in potekajo izven cest (ne glede asfaltnih ali makadamskih) po peš poteh (po brezpotju se s kolesom ne da).

Sicer bo tvoja tema odprla spet eno dolgo debato, ki bo imela več stališč različnih uporabnikov kjer seveda vsak zagovarja neko svoje stališče pa vendar probal bo vsak pomagat po najboljših močeh.

Veliko nas je na Tabli, ki točno to počnemo v prostem času. Največ ljudi, ki sem jih do zdaj srečal za to početje uporabljajo full suspension 26" kolesa razreda All mountain s hodom 140 do 160mm (tukaj gre pač za neko recimo temu dejstvo).

Na voljo imaš seveda več razredov s podobno uporabnostjo, ki pa seveda imajo vsak svoje prednosti in slabosti. Boš sproti ugotovil kaj kdo predlaga pa osredotoči se na neka dejstva in ne le predloge brez podlage.

Npr: nekako pri nas najbolj razširjena kolesa so Specialized (pa ne prodajam jih ali reklamiram čeprav ga imam v avatarju... ma ga nimam več) in če pri njih pogledaš na hitro imaš na voljo če začnem s Trail kolesi Stumpjumper FSR in potem v AM razredu Enduro, ki pa dejansko pokriva vse od AM preko Enduro do Light Freeride razreda odvisno od modela. Če pomislim nekaj let nazaj ko sem bil v podobni situaciji kot ti in sem podobno razmišljal sem se osredotočil na Trail do AM razred ker je to nekako po vseh opisih in specifikacijah bilo namenjeno turam. Vzel sem AM kolo (takrat Specialized Pitch, ki ga danes ni več in je zamenjan z npr Enduro Comp) ker so Trail kolesa bila mogoče malo prešvoh za potrebe, kilažo, želje... Edini minus, ki sem ga v letih s Pitchem opazil je bila kilaža (16+), ki sem jo vlačil na hrbtu pri turah kjer je vlačenje bilo potrebno vendar tudi na to se navadiš :). Če bi se danes odločal za enako uporabo bi vseeno pogledal spet na Trail razred kjer dobiš ojačan in izboljšana kolesar točno za potrebe tudi spusta in ne samo plezanja kot so npr. Stumpjumper FSR EVO (kot vilic 67 stopinj, 20mm os spredaj, napenjalec verige...).

To je nekako teorija. Razširiš si izbor z vključevanjem drugih proizvajalcev kot so Trek, Giant.... da ne naštevam in še nižjecenovnih variant kot so Canyon, Rose, YT... Ko vse to pregledaš in se ti že meša od izbire :D pa se spet malo vsedeš in začneš izključevat zadeve na osnovi nekih želja in predvidevanj, da končno prideš do svojega zmagovalca.

Bolj ko vprašanje katerega naj izberem ti svetujem, da se tukaj pozanimaš o stvareh, ki ti niso jasne (npr geometrija, izrazi, oprema...) in potem lastno oceno bazirano na teh podatkih.

Ajd pa srečno.

D.

P.S. Zdaj poglej ker so trenutno močno znižana kolesa iz prejšnje sezone če boš le našel pravo velikost.

P.P.S. Tudi s slabimi koleni se da čisto lepo prilezt na vse možne vrhove (bazirano na lastnih izkušnjah). Pa kot prej povedano pazi se nasvetov v stilu super je za gor pa tudi dol leti ker ne povejo nič. Preizkusi če se le da.
Uporabniški avatar
thunderbolt
član
Kraj: LJ

Odgovor Napisal/-a thunderbolt »

http://pravitesti.si/index.php/testi/16-26-v-29
http://pravitesti.si/index.php/testi/43 ... us-740-930

http://mtb-forum.si/phpbb/viewtopic.php ... ne#p727312

Bo pa nekaj v rangu 140/150 z lockoutom pokrilo tvoje potrebe. Sicer bi bil aktualen tudi kakšen s 120 hoda, ampak nikoli ne veš, kam te odnese. Osebno bi se odločil za Giant reigna 1 2013, ki ga dobiš za nekje 2200. Sicer je res 200€ nad tvojim budžetom, ampak po mojem mnenju trenutno za tak denar v Sloveniji ne dobiš boljšega kolesa. V primerjavi s kolesi v trail (120 hoda) rangu za gor ne bo kaj slabši zaradi talasa spredaj (spustiš ga na 120 na vzponu), za dol bo pa užitek večji.
TTOCS
član
Kraj: Slovenska Bistrica

Odgovor Napisal/-a TTOCS »

Mimir, moje mnenje je da samo iz svojih izkušenj se boš lahko odločil pravilno. Nič nisi napisal koliko izkušenj imaš s kolesi, gorskimi kolesi in vožnjo po terenu. Pred nakupom in odločanjem priporočam da si vzameš čas, tudi po več ur da preizkusiš kolesa. Od trdaka, fulija, 29".
Pač sedi nanj in odkolesari za kakšno uro na teren ki te zanima. Ne po parkirišču okoli trgovine. To ni nič. Samo tako boš pred nakupom res vedel, ali izbiraš prav. Da pa lahko kakšno kolo oceniš, ti mora bit po velikosti prav, pa malo ga je treba prej nastavit (višina sedeža, horizontalni pomik, naklon), trdota amortizerjev, dolžina pipce, širina krmila. Pač par malenkosti, toda če niso ustrezne tvojim meram je nemogoče primerjati dva kolesa.
Bav, bav? Sploh ne, ti samo idi probat, z vsakim naslednjim testom boš vedel več in več. Razen seveda če ti je 2k€ pi***n dim, pa si lahko privoščiš testiranje za 1 mesec, potem pač pod ceno prodaš in kupiš drugega (za še 1 mesec). Prav gotovo boš prej kot slej našel pravega.
Preden spičiš 2jurja še en hint: za pogovor s trgovci se prej malo izobrazi, ali pa vsaj tu prej povej kaj in kje misliš kupit. Včasih se zgodi, da koga milorečeno nat*gnejo, pa gre domov s prevelikim okvirjem, narobe nastavljenim kolesom, itd... Če kupuješ novega kupi v specializiranih trgovinah (bauer, intersport, hervis,... ipd.. to niso). Kar še ne pomeni da te v kaki specializirani trgovini ne bi probali, le verjetnost je veliko manjša, ker imajo več znanja pa tudi za posel in dobro ime se jim gre.
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
mimir
član

Izkušenj z kolesarstvom predvsem pa z MTB imam zelo malo oziroma nič.

Nazadnje sem MTB vozil v osnovni šoli kakšnih dvajset let nazaj ko smo še vsi furali trdake (tiste res trde, brez vzmetenja spredaj in zadaj), ko sem kolesaril predvsem po bližnjem gozdu. Ko so se pri nas začela pojavljati prva gorska kolesa z prednjim vzmetenjem, je bilo mojega navdušenja nad tem športom že počasi konec. Tako, da praktično nimam nobenih izkušenj z takšnimi kolesi in opremo, kakršno se uporablja danes. Sem pa celo srednjo šolo in faks prekolesaril na mestnih "oldtimerjih". Tako, da kar se tiče kondicije je nekaj celo imam. Tudi dokler sem kombiniral kolo in tek je bilo super, nikakršnih težav. Te so se začele, ko sem začel kolo vse bolj opuščati in se okrog vse bolj vozit z avtom oziroma avtobusom.

Kar se tiče pa samih preizkušanj. Roko na srce, ne vem če sploh opazim kakšno veliko razliko med kolesi. Enostavno nimam dovolj izkušenj in ne vem na kaj moram bit pozoren. Kar sem jih do sedaj sprobal se mi zdijo približno vsi enako dobri in enako dobri zame. Zato pa sem se tudi odločil da pišem na ta forum in se pozanimam še za kakšno mnenje.

Roko na srce so mi prispevki ki mi jih je poslal thunderbolt, do sedaj še najbolj koristili. :) Hvala.

Seveda, če pa ima še kdo kakšno mnenje, bo vsak komentar več kot dobrodošel.
Nikolaj
član

Odgovor Napisal/-a Nikolaj »

Kupi nekaj rabljenega. Za 1000€ ali pa malo več dobiš odlično kolo. Po prvi sezoni (ali nekaj bolj resnih turah) boš vedel, ali si kupil dobro ali slabo. Če si kupil dobro potem OK, če si kupil slabo pa kolo za za malo manj prodaš, vzameš še tega jurja ki ti v prvi fazi ostane, pa imaš zadosti denarja za drugo dobro kolo (novo ali rabljeno). Ali pa če te moti samo kakšna malenkost (recimo spustljiva vilica) zamenjaš samo to.

Po tabli se prodaja en kup trekov fuelov in remedyov, ki so po moje čisto v redu. Fuel je malo bolj za gor, remedy pa malo bolj za dol. To je tudi rang kolesa, ki ga je smiselno gledati.
Uporabniški avatar
Andraž
član

Odgovor Napisal/-a Andraž »

Enduro boys crew.
mimir
član

mrd napisal/-a:@mimir
...Ko vse to pregledaš in se ti že meša od izbire :D...
heh,... Če sem v petek še nekako mislil, da bom čez vikend na forumu dobil nekaj jasnih odgovorov, kaj naj si kupim, si med tem preberal nekaj recenzij na spletu in vse skupaj še enkrat v miru premislim, ter grem potem v ponedeljek v miru po novo kolo, sem se zdaj kar nekako zavedel, da to le ne bo šlo tako zlahka.

Kolikor sem uspel do sedaj razbrati iz vaših komentarjev vsi več ali manj navijate za klasiko 26" fully. Odkloni pa grede več ali manj v smislu 120mm ali 150mm. Pomislek, ki se mi ob tem pojavlja je ali so 26-ke res toliko boljše ali gre tu predvsem za tisto staro slovensko konzervativnost. Kot je bila tista, ko je morala urgirat avstrijska vojska, da so začeli kranjci saditi krompir, ker takih novotarij pri nas že ne bomo podpirali. :D

Ponudba koles je res široka, cenovni razpon pa precejšen. Kot amater in začetnik pa se niti najmanj ne spoznam na razlike med posameznimi komponenti.

Glede na reportaže, ki sem jih uspel čez vikend prebrati na na mtb.si sem razbral, da so 26ke res že nekoliko v zatonu in, da so 29ke in 27,5ke nekako bodočnost gorskega kolesarstva. Da so sicer 29 res malo manj fleksibilne v ovinkih ampak, zato že z 100 hoda zagotavljajo ves konfort, ki ga nudijo 26ke z 150mm, in to, da so 27,5 za enkarat še nekakšna novotarija, ki združuje oba svetova - komfort in vodljivost, amapk so zato kar se tiče ergonomije še precej nedodelane in da se zato splača počakati še par sezon da jih zglancajo.

Na podlagi tega sem svoj izbor zožil na štiri modele. Dve 29ki, ki sem jih sam tudi že sprobal pri trgovcih in sta se mi zdela kar v redu:
http://www.giant-bicycles.com/en-us/bik ... 029/48892/
http://www.scott-sports.com/global/en/p ... U8bDltpv20
Sploh pri scotu me navdušuje twin lock sistem in 130mm hoda.

In dve, ki ste mi jih priporočili na forumu in se mi glede na ceno in ocene na spletu zdista prav tako dobra:
http://www.funsports.si/products.php?ca ... d=641#desc
http://www.giant-bicycles.com/en-us/bik ... 517/55878/
Uporabniški avatar
thunderbolt
član
Kraj: LJ

Odgovor Napisal/-a thunderbolt »

Tista s krompirjem ni ravno primerljiva, ker takrat je bila to rešitev lakote, kakšen 27,5 colar pa je bolj kot ne rešitev industrije, ki se pač z nečim mora ukvarjati - ni ga čez inovacije, pa kakršnekoli že so. Temu primeren je tudi marketing (in vložki vanj), ki nas hoče prepričat, da so naši 26 colarji stvar zgodovine, čeprav popolnoma služijo svojemu namenu. Tako kot 26 colar je tudi 29 colar nek kompromis - ima svoje pozitivne točke, pa tudi negativne. Nočem zveneti kot kakšen starokopitnež, ampak če bi kupoval xc trdaka, bi vsekakor vzel 29 colarja, fulija pač ne.

Moraš pa pri 29 colarju vračunati še tvojo specifiko glede poškodbe s kolenom - 29 colar gre opazno težje v klanec.

p.s. tudi Nikolajev predlog ni slab!
mimir
član

Nikolajev predlog res ni slab.

Predvsem je ziheraški. Glede na moje poznavanje mtb-kov in glede na to, da se mi z vožnjo in izkušnjami zna okus še precej spremeniti. Danes si recimo res predstavljam da bom vozil bolj trail-e kot kaj drugega, na koncu pa me zna zanest popolnoma v drugo smer in bom fural predvsem parke in spuste.

Imam pa vseeno nekaj pomislekov glede nakupa rabljene opreme. Kot nepoznavalec neznam ocenit v kako dobri formi kolo dejnsko je. Bi se znalo zgoditi, da bi na koncu preplačal kakšno na pol polomljeno kolo, ki ga potem niti naprej ne bi mogel prodati. Mogoče so takšni strahovi odveč, ampak se poznam in vem, da se bom vseeno bolje počutil ob nakupu novega.

Kot vidim po forumu, je nekakšna uzanca med kolesarji, da se kolo menja na približno 5 let. Sam sem si vseeno na začetku predstavljal, da bom kolo obdržal dlje. Fotr še danes fura 20 let starega marina, s katerim resno prekolesaril pol slovenije zunaj in znotraj utrjenih poti. Kolo še danes teče kot urca. Je sicer res, da so bila takrat kolesa bolj enostavna, so imelamanj različnih delov, ki so se kvarla. Nekako težko mi gre v glavo, da se bom moral na vsakih 5 let skeširat 2-3k euro. Predvsem pa iti skozi kalvarijo zbiranja in tehtanja med različnimi modeli. :P Zato sem si tudi predstavljal, da bom že takoj na začetku kupil nekaj kar bo zdržalo tako dolgo in bo hkrati dovolj univerzalno.

Čeprav zna biti, da bom moral tudi ta načrt še enkrat dobro premisliti in na koncu ubrati bolj racionalno rešitev.
Zadnjič spremenil mimir, dne 24 Mar 2013 21:42, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
mrd
član

Odgovor Napisal/-a mrd »

Skoraj noben ne menja bajk po 5 letih ker je neuporaben ali popolnoma znucan.
mimir
član

Drugače sem pa visok 181cm in tehtam nekje 70kg. Kar se pa tiče same lokacije, bom verjetno razpet med Novo Gorico in Ljubljano. Se pravi spodnje in srednje Posočje, Banjška in Trnovska planota, Vipavska dolina, Zahodni Kras in Ljubljanska kotlina oziroma okoliški vrhovi (Rašica, Kamniške alpe, kakšen Krim).

Zanima me kakšna je razlika med cross-countri, trail in all-mountain. To je nekako razpon tur, ki sem ga uspel zaslediti na teh lokacijah.

P.S.: A se da kje dobit kakšno knjigo - spletno stran s seznamom različnih kolesarskih tur po Sloveniji.
problematiks
KontraRevolucionar

Odgovor Napisal/-a problematiks »

Da dodam se jaz svoje zrno modrosti (khm :wink: )...

Prvo kot prvo, tole:
mimir napisal/-a:...Da so sicer 29 res malo manj fleksibilne v ovinkih ampak, zato že z 100 hoda zagotavljajo ves konfort, ki ga nudijo 26ke z 150mm...
je cisti bullshit.Vecja kolesa grejo res nekaj lazje cez neravnine, ampak ko zaruzis v prave skale, ni drugega odgovora kot "vec hoda".Preverjeno.

Sicer pa tako, ce imas svoh kolena, potem definitivno glej polnovzmetenca, kot je ze bilo receno enega z okoli 140-150 mm hoda.Za manj zahtevne poti bi sicer lahko mirno izbral tudi kaj z manj hoda ali recimo 29erja s 100 mm hoda spredaj in zadaj, ampak ce so kolena problem, potem raje glej v zgornjem rangu.

Cole koles (26, 650b/27.5 ali 29") so po pravici povedano same po sebi drugotnega pomena.No, 27.5 je trenutno res najslabsa moznost, ampak predvsem zato, ker trgovine se niso kaj dosti zalozene ne z njimi (sploh v tem cenovnem rangu), pa tudi z rezervnimi deli ne.Ce si napaljen na 29erje, potem ga pac vzemi, ampak pod 120-130 mm hoda definitivno ne.Ampak potem se ti izbor spet bistveno zmanjsa.In ravno tu tici razlog, zakaj je pri vecini prvi na listi se vedno dobri stari 26" nono.

Kar se pa velikosti, geometrije in podobnega tice, na kolo se moras pred nakupom vsekakor usest pa se vsaj malo zapeljat z njim, edino tako bos ugotovil, ce ti sede.Ni pa treba iz tega delat doktorata.Ce ze kam, bi se pri nabavi predvsem osredotocil na pravo pozicijo sedeza glede na pedala (glede tega dobis tudi na netu kar nekaj za prebrat), ker je tam tvoja sibka tocka.

Marko

P.S: Sicer pa, imas zasebno sporocilo.
Uporabniški avatar
mrd
član

Odgovor Napisal/-a mrd »

mimir napisal/-a: Zanima me kakšna je razlika med cross-countri, trail in all-mountain.
Beri od tukaj naprej
http://mtb-forum.si/phpbb/viewtopic.php ... 48#p762248
Vitto1
član

Odgovor Napisal/-a Vitto1 »

Po hodu(in namenu, kaj je lažje gonit od vzponov do spustov, ter teži) se delijo tako : XC(0-120mm), Trail(100-140, tudi 150), AM(okoli 150), Enduro(150-160), Freeride(160-180), DH(180 naprej).. potem imaš vmes razne slope varjante, AM trdake in kolesa z manj hoda in podrto geometrijo in obratno... ampak tudi tiste se da uvrstit v zgornjo lestvico.

S tem da recimo katerikoli teren lahko prevoziš z trail kolesom z okoli 130 hoda, sploh glede na to da si podobno kot jaz lažje kategorije in opreme nebi smel prehitro uničit... pa še kolena bodo bolj vesela da v klanec gonijo kakih 12 namesto 16 in več kg... s tem se naučiš vozit in če se pokaže želja po več, še vedno lahko kupiš močnejšo vilico oziroma drugo kolo.
TTOCS
član
Kraj: Slovenska Bistrica

Odgovor Napisal/-a TTOCS »

Tudi sam bi na tvojem mestu gledal trail. V bikeparke pa se z nim ne bi podajal. Ni samo hod. Ampak trpežnost okvirja, pa tudi koti, geometrija in s tem vodljivost (na terenih bikeparka). Če že greš 1x letno v park, si tam sposodi kolo ki je po geometriji primernejše za tiste terene. Aluminij ima spomin. Rad bi ga imel 5 in več let. Z redno uporabo v parkih mu to nedvoumno krajšaš. Že v normalnih pogojih vožnje več kater okvir poči. Za park si sposodi, če te pa tisto res potegne, boš pa namensko še eno kolo iskal za tja.
Če si pa predstavljaš da mora bit eden za vse, potem ne glej trail koles ampak AM (pa ne light am ki so samo dolgonoga trail kolesa).

Praviš da med kolesi ki si jih testiral ne opaziš razlike. Dobro, potem so ali dovolj podobna, ali pa nisi šel na prav teren. Med trail in AM kolesom boš opazil razliko, tako gor kot dol. Pa kot veš, tudi gor je lahko: a) gladka pot b) veliko ovir (korenine, kamni, skale, police, blato, sipka podlaga), c) strma d )položna e) poljubne kombinacije med tem.Na a, c, d blesti trail kolo. Bolj in več kot je težkih b) delov, bolj je uporaben AM. Pri trailu velja povedat da so gor hitrejši dokler teren ni preveč težak. Ko postane močno težak teren, pridejo v poštev dolgonoge krave s pnevmatikami bagerja. Ne pozabi da je treba vso to maso poganjat (sam). Predvidevam da se od začetka takšnih tur ne boš loteval, oz. 100 višinskih metrov takega terena tudi zrineš ali neseš kolo.
Lahko rečeš še obratno: če ti čas navzgor nikakor ni pomemben, pa dnevna količina km in višincev tudi ne, potem lahko mirno gledaš AM. Ker dol grede bo več fun faktorja, več varnosti pri tvojih napakah in kolo je robustnejše. Trail je ravno obratno. Gor je opazno hitrejši, dnevno lahko gledaš mirno 100km, 2-3000 višincev (brez da si nek profi), toda dol grede je prej stisneš bremze, ker stvar uhaja izpod kontrole, ker nočeš rpesekat gum, zvit feten, oziroma iskat svojih zob po zemlji.
Test pušča vsa takšna vprašanja brez dilem.

Ko boš enkrat vedel ali trail ali am se nabor precej zoži. Da se pa marsikaj nadoknadit s tehniko. Pomeni, nekdo s 130 hoda zvozi več kot drug s 160. Klinc nekateri s trdaki zvozijo več kot drugi s 160. In tehniko se nabira na kolesih z manj hoda.

edit: še nekaj. Kolo vsaj jaz kupim za namen, kjer ga bom 80-90% časa uporabljal. "what if" variante me ne zanimajo. Takrat ko pride do njih pač improviziraš ali sprejemaš kompromise.
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
mimir
član

Hvala vsem za vse napotke, sugestije in razlage. Sedaj lahko rečem, da se mi je že začelo nekoliko bolj svitat kaj in kako z kolesom. Počasi sem tudi že začel ločevat med njimi. Sem bil prav ponosen, ko sem danes v trgovini že sam ločil med trailom, AM in XC. Glede na moje potrebe in želje mislim, da sem se več ali manj že odločil za trail kolo. Nekaj pomislekov imam še kar se tiče različnih modelov ampak mislim, da je nekako pol poti že za mano. XD
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Jabooz »

Pri geometriji je (vsaj zame) prvi podatek, ki ga gledam: kot vilice, naslednji pa wheelbase.

Naj bo kot čim manjši. Za dol naredi zadevo bolj varno čez ovire.
mimir
član

Danes so mi v trgovini ponujali ta dva kolesa.

Stumpjumper FSR Comp EVO 29 2013 (v izvedbu tudi 26")
in
Stumpjumper FSR Comp 29 2013

Fajn znižana (nekaj čez 2k euro). Žal možnosti preizkušnje nimajo. Sem pa opazil, da mi vsi trgovci, ko jim razložim zakaj bom rabil kolo, vsiljujejo 29". Do sedaj se mi je to zgodilo v praktično vsaki trgovini v katero sem stopil. Giant Reign 1 se mi tudi ne zdi slaba opcija, približno v istem cenovnem razredu, mogoče malenkost dražji, čeprav me pri njemu mogoče moti to, da primeren za nekoliko bolj tehnične smeri, medtem ko naj bi bili 29" po zagotovilu trgovcev bolj univerzalna - primernejša za daljše ture in se lažje vzpanja, tudi potovačna hitrost naj bi bila z 29" višja. Bom verjetno Reigna sprobal dug teden v Ljubljani. Potem skočim pogledat še Trecka. Upam samo, da bo vreme zdržalo in se bo dalo odpeljat tudi kakšno daljšo turo.

Mi lahko kdo pokomenira opremo na teh bajkih?
Nikolaj
član

Odgovor Napisal/-a Nikolaj »

Jaz sem letos kupil scotta geniusa 940.
Kolo je udobno, hitro, stabilno, ..., pa vseeno ni zadosti za edino kolo. Kot prvo kolo je še vedno pri hiši en star težek vzdržljiv dabomb, upam, da do konca leta še ta dobi zamenjavo.

29 kupi, če si prepričan, da ti bo zadosti. Jaz z 29 odpeljem par stvari (več ali manj okoli bajte), ki sem jih prej z 26 (pa mi ni nič manjkalo), za nekaj pa še bo vedno izključno 26. Ne vozim nekih orto spustov, v glavnem lokalne gričke, pa malo po Pohorju (ne park), pa vsako leto si zmislim kakšno, ki je malo bolj naporna (Peca, Raduha, letos verjetno Stol).

Sem pa vse to, za kar imam sedaj dve kolesi, včasih vozil z enim XC peugeot trdakom z elastomersko vilico 63 mm, v zavorami in alivio opremo. In je šlo. :-). Stal pa je takratnih 1000 DEM nov.

Aja, jaz imam 100 kil, tudi to je faktor previdnosti, proti tvojim 70 ... ;-)
Guarana
član

Odgovor Napisal/-a Guarana »

Da dodam še moje mnenje... nisem prebral prav vsega v temi tako da upam da ne bom preveč ponavljal.

Moj predlog je kolo s 32mm vilco 120-150 hoda, če ti kdo sili 36ko, ga pošlji, 36 je fr vilica, ki preživi padec z lune in je temu primerno težka. Rekel bi ti 29ko, pa ga nisem še vozil, sem se pa vozil s klapo ki ima 29ke in zadeva LETI. Sem si mislil, da so ta kolesa nerodna, pa se je mož, ki ni lih tehničar precej suvereno peljal po singli, na kolovozu pas 26ko nimaš šans.
Glede bajkparka... če se znaš obvladat, lahko greš v bajkpark praktično s čemerkoli. Večina skokov ima obvoze, ostalo pa pelješ s pametjo in kolesa definitivno ne boš kar zlomil. Na Javorniku vidiš taljane z vsem možnim in vsak po svoje uživa, le sekirat se ne smeš kaj si o tebi misli klapa na DH-jih, ki navadno bolj blesti za šankom kot na trailih. Je pa pa bajkpark super zadeva za trenirat spust, ker en trail odpelješ 10krat in lahko postopoma odpravljaš napake ki jih delaš.
Uporabniški avatar
cebe
član
Kraj: ZaBajto, Prebold
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a cebe »

mimir napisal/-a:Danes so mi v trgovini ponujali ta dva kolesa.

Stumpjumper FSR Comp EVO 29 2013 (v izvedbu tudi 26")
in
Stumpjumper FSR Comp 29 2013
Če še jaz en komentar napišem - glede na tvojo višino in verjetnost, da ne boš nekih hudo tehničnih stvari vozil, ti priporočam 29er-ja.

Osebno sem testiral že kar nekaj 29er-jev, so bili pa skoraj vsi od Spec-a. Testiral sem vse 2012 modele na domačem trailu, vedno po enaki poti in enakih pogojih, 2013 pa na Pohorju.
Najbolj me je fasciniral Camber 29er 2013 - testiral v bikepark-u Pohorje in stvarca leti po flow liniji kot da bi se vozil po asfaltu s specialko. Table se skače z lahkoto, tudi preko rock n roll-a je šel sicer previdno, ampak brez problemov, edino v bandah se mu je poznala lahkota in ga je "metalo" v vse strani oz. ni hotel držai neke prave linije (nemiren je bil, sploh na izhodih).
Stumpy 29er je že prava trail zver, ker je hiter in suveren na vzponu, na spustih pa mu niti BP-i ne pridejo do živega. Stumpy 29er EVO je pa že čisti AM bajk!
Pa tisti, ki pravijo, da so to neokretne krave - se z njimi ne strinjam! So manj okretni, ampak pri dobrem 29er-ju je razlika že zelo majhna.
Slab 29er je pa lahko čisto trepljenje, predvsem navzgor!

Naj pa dodam, da sam se še ne morem odločit za 29-erja in da je v hiši med drugim trenutno Stumpy 26 EVO in kaj naj rečem... kupi kdo 2011 Endurota?! :D

Če zaključim: za eno vsestransko kolo dam glas Stumpy (EVO) 29er-u!
Vprašaj "androw"-a, če je za kaj ta bicikl! :D :mrgreen: :D :mrgreen: :D
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
MiLi
Razdrem vse!

Odgovor Napisal/-a MiLi »

cebe napisal/-a:edino v bandah se mu je poznala lahkota in ga je "metalo" v vse strani oz. ni hotel držai neke prave linije (nemiren je bil, sploh na izhodih).
:D preveč si hotu, pol te je pa izvrgel, kot malega nebogljenčka :P

sem bil pa tudi sam navdušen nad 29er Camberjem. za turce delat + manj tehnične single ter spuste, ga ni boljšega.
If you ain't Mountain Biker, you ain't shit!
mimir
član

Ej hvala za vse komentarje še enkrat. Predvsem se moram tukaj zahvalit TTOCS, ki me je nekako prizemljil, naj neham fantazirat in naj se odločim za tisto kar bom 80% časa vozil. In zadnjemu kometarju od cebe-ta. Hvala tudi vsem ostalim za vsa sporočila in nasveta in thunderboltu tudi za oseben angažma :).

V bistu ratavam zdaj že res nestrpen, da se to vreme končno zboljša in jo mahnem na kakšen resen test. In komaj čakam na poletje, da tudi resno zagrabim za ta šport. Zadnje dni ves čas samo še filmčke o kolesrajenju gledam, brskam po spoletnih streneh proizvajalcev koles in se rajcam.

Dvomim, da se bom na začetku loteval kakšnih zelo tehničnih smeri. Če bo res zapašalo bom čez par let pač menjal. Misli, da je zame ta trenutek primeren en spodoben trail.
Uporabniški avatar
cebe
član
Kontakt:

MiLi napisal/-a::D preveč si hotu, pol te je pa izvrgel, kot malega nebogljenčka :P
Hahahaha nebogljenček... sej veš, da si ne znamo it nekaj na pol! :D

mimir, sorry za offtopic pa malenkost za moj komentar. Samo napisal sem, kar sem do sedaj testiral-ugotovil. ;)
fracek
član
Kraj: Edmonton

Odgovor Napisal/-a fracek »

mimir napisal/-a:V bistu ratavam zdaj že res nestrpen, da se to vreme končno zboljša in jo mahnem na kakšen resen test. In komaj čakam na poletje, da tudi resno zagrabim za ta šport. Zadnje dni ves čas samo še filmčke o kolesrajenju gledam, brskam po spoletnih streneh proizvajalcev koles in se rajcam.

Dvomim, da se bom na začetku loteval kakšnih zelo tehničnih smeri. Če bo res zapašalo bom čez par let pač menjal. Misli, da je zame ta trenutek primeren en spodoben trail.

Nekaj let nazaj sem bil v identični situaciji (škripajoča kolena in nadomestitev košarke ter pohodništva z gorskim kolesarjenjem, kar se je izkazalo za zamenjavo ene odvisnosti z drugo:)) Ti kar malo zavidam vznemirjenje ob odkrivanju novih užitkov tega čudovitega športa v naravi. Tudi sam sem kolo (trail/AM s 140 hoda) na koncu izbral s pomočjo znalcev s tega foruma in ravnanja po nasvetu naj izbiram primerno terenom, ki bi jih rad večinoma vozil. Na podlagi lastnih izkušenj mislim, da se boš v vsakem primeru odločil prav, kajti če se boš v šport zaljubil (kot se nas je večina na tem forumu:) ti centimetri ali kilogrami v prvih letih ne bodo tako zelo pomembni, sploh ker so postali skoraj vsi tipi koles v tvojem izboru z napredkom tehnike precej vsestranski stroji.
In ni rečeno, da se ne bo s pomočjo kolesarjenja tudi stanje tvojih kolen izboljšalo ali vsaj stabiliziralo (moje se je).
Pa obilo kolesarskih užitkov!
Floating
Crosswind
član

Odgovor Napisal/-a Crosswind »

mimir napisal/-a:Kot vidim po forumu, je nekakšna uzanca med kolesarji, da se kolo menja na približno 5 let. Sam sem si vseeno na začetku predstavljal, da bom kolo obdržal dlje. Fotr še danes fura 20 let starega marina, s katerim resno prekolesaril pol slovenije zunaj in znotraj utrjenih poti. Kolo še danes teče kot urca. Je sicer res, da so bila takrat kolesa bolj enostavna, so imelamanj različnih delov, ki so se kvarla. Nekako težko mi gre v glavo, da se bom moral na vsakih 5 let skeširat 2-3k euro.
Kar se tega tiče, si lahko brez skrbi. Folk v 95+% primerih ne menja koles, ker bi bila uničena. Sam še vedno vozim ~ 15 let starega polnovzmetenca, pa še vedno dela lih tolk dobr, kolker je delal takrat ;)
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Jabooz »

mimir napisal/-a:Ej Misli, da je zame ta trenutek primeren en spodoben trail.

Itak na koncu ali pa vsaj po 6. postu vsake take teme: Kupi AM.

Jaz furam 17 kg kolo, pa pridem skor povsod. Max. sem nabrcal 2600 višincev z vmesno prečko, pa nošenje. Da se. Pa nisem neka živau. Zadnja guma mora biti taka, da se lepo vrti in da ni premehka zmes.

Za nosit je težak, za brcat v strmino pa rabiš le dobro razmerje zobnikov. sam furam 20 spredaj - 36 zadaj.
Moj nasvet: Če si tip, ki te mika tudi skočiti čez korenino, si kupi en moderen AM z 150 hoda. Teža bo 14 kg. Prerastel ga ne boš. Njegova uporabnost je toliko večja, pa zaradi nekaj bolj robustnih kosov (recimo feltne) bo manj na servisu.
Če imaš več kot 85 kg, je AM sigurno bolje kot trail kolo.
Pa če si težji bi bilo bolje imeti bolj konkretno vilo (34 namesto 32)

Moja družba vsa fura 160 mm hoda. Vsi pridemo v visokogorje pa tako kolo povečini zdrži tudi teden dni v bikeparku.

Aja, pojdi na test. recimo v KG probat treke. Vse besede tukaj so samo besede, le neposredna izkušnja šteje.
air začetnik
član

Odgovor Napisal/-a air začetnik »

kupi si rabljenga
treba bo testirati ne gledat filmčku ker ne povejo kaj tebi paša lahko ima 29 tolko prednosti in lahko bolj ugaja 26
MTB rider:)
član

Odgovor Napisal/-a MTB rider:) »

mimir napisal/-a:Pozdravljeni rabil bi nasvet glede nakupa kolesa.

Do sedaj sem veliko tekel. Težave z kolenom pa sem moral ta šport opustiti. Sem drugače zagrizen hribolazec in navdušen plezalec. Za plezanje pa rabiš vedno nekoga zdraven, in zadnje čase mi, zaradi službe in otroka, usklajevanje s koligi za plezanje vse manj uspeva? Hribolazenje pa tudi ni nekaj kar bi se lahko šel vsak drug dan. S tega vidika mi je tek res ustrezal. In mi je hudo ker ne gre več. Kolo se mi, kar se tega tiče zdi nekako še najboljša alternativa. Stik z naravo, svež zrak, je nekaj, kar me je do sedaj še vsakič prepričalo, da je hobi prerasel tudi v resno rutino.

Kolikor se poznam so mi lepe poti stik z naravo, razgledi in mir najbolj pri srcu. Nisem ravno nek hud adrenalinski odvisnež, ki bi mu bilj cilj samo in zgolj spust, oziroma dirkanje po parkih. Vzpon mi je vsaj toliko pomemben kot sam spust. Si pa po drugi strani tudi težko predstavljam da bi vozil samo po cesti. No mogoče kdaj, za to da se pripeljem od doma do željene destinacije. Ampak to je to. Si pa z lahkoto predstavljam, da bi pičil kakšno daljšo turo po brezpotjih med gorami. In verjetno bo kakšni taki daljši tudi, sledil tudi kakšen bolj adrenalinski spust, čaprav ponavljam mi to ni prioriteta. Se pravi, da bi rabil res kar precej univerzalno kolo.

Zgornji limit, ki sem si ga postavil in do katerega sem pripravljen še iti pri nakupu kolesa, je 2k euro. Rad bi si kupil nekaj kvaitetnega, da bo mir nekaj časa. Kar sem do sedaj obiskoval MTB trgovine, so mi trgovci po večini priporočali 29 colarje, fuli ali trdake. 27.5 mi do sedaj ni ponujal še nihče, mogoče zarto, ker so vsaj za enkrat to bolj redke ptice ne našem tržišču. Ali pa enostavno, ker se jim je zdela 29-ka primernejša za moje potrebe. Nekaj 29-k sem tudi sprobal in moram reči da se res super vozijo, imam pa, glede na to, da imajo 29-ke le 10cm hoda, nekaj pomislekov glede njihove univerzalnosti.

živjo,spomladi imam namen kupiti rabljeno kolo,mislil se na freeride,vendar je to bolj kolo za po hribu dol..pa tudi gor bi rad prisel,vem da se tudi s FR kolesom da ce se hoce,vendar me pa zanima,da ce bi kupil recimo enega endurota od speca (evo npr.),pozneje pa bi si zelel malo vec hoda za bolj robustne spuste,Bi lahko zamenjal samo vilico?racimo na 180hoda?bo okvir zdrzal?vem sicer da kolo za to ni primerno,pa vseeno ce bi se dalo.?..oprostite za neumna vprasanja vendar imam o tej temi bols malo pojma.
hvala za odg.

;.=9/
JoJo 2x
član
Kraj: Borovnica-kotlina Coklburg

Odgovor Napisal/-a JoJo 2x »

Če boš imel 160/160 boš imel veliko materiala za prevozit predn ti bo premalo :D
160/160 lahko furaš mirne vesti 98% tega kar bi kao z DHjem. Mogoče malenkost počasneje in s kakšno pavzo več. Thats it... Ni problem da okvir nebi zdržal. Lahko je problem da to vpliva negativno na geometrijo.
LAHKO! Ni pa nujno. In dokler nimaš spodobno veliko znanja, raje opusti to misel. Ker si lahko narediš minus.
To je približno tko kot Manitou swinger 6way... Super velik nastavitev. Ampak nekomu ki ne ve kaj dela, pomeni več preglavic kot plusa.

vse skupaj sem malo karikirano napisal... :D
Ampak point je važn :P
Đabe kameli kombajn...
Člowk obrača, šnopc obrne!
Uporabniški avatar
fastdown
član
Kraj: 46,02983°N / 14,55526°E

Odgovor Napisal/-a fastdown »

Moje mnenje je da je najbolje začet vozit mtb z nekim solidnim trdakom potem pa če si misliš kupiti enduro kolo ali še kaj več je bolje da si že takoj kupiš tako kolo z več hoda kot da si najprej kupiš nekega povnovzmetenca cross country tako samo naraščajo stroški :)
JoJo 2x
član
Kraj: Borovnica-kotlina Coklburg

Odgovor Napisal/-a JoJo 2x »

Mah, trdak gor pa dol. JA, res je, tehnike se najbolje naučiš na trdaku. Ampak če se ti jebe za tehniko... :D :D
Pol pač rečeš ko ga šljivi :D Sm tut js zagovornik trdaka do neke mere, vendar ne vedno. Ker potem hočeš it s frendi na bajk in si že tko najpočasnejši N00B, potem pa še na trdaku. Člouk more na kolesu uživat...

Poleg tega... Enduro? XC? :?
Đabe kameli kombajn...
Člowk obrača, šnopc obrne!
član

JoJo 2x napisal/-a:Če boš imel 160/160 boš imel veliko materiala za prevozit predn ti bo premalo :D
160/160 lahko furaš mirne vesti 98% tega kar bi kao z DHjem. Mogoče malenkost počasneje in s kakšno pavzo več. Thats it... Ni problem da okvir nebi zdržal. Lahko je problem da to vpliva negativno na geometrijo.
LAHKO! Ni pa nujno. In dokler nimaš spodobno veliko znanja, raje opusti to misel. Ker si lahko narediš minus.
To je približno tko kot Manitou swinger 6way... Super velik nastavitev. Ampak nekomu ki ne ve kaj dela, pomeni več preglavic kot plusa.

aha..koliko bi pa prisel recimo enduro (spec...)..ga kdo prodaja?
;.=9/
član

JoJo 2x napisal/-a:Če boš imel 160/160 boš imel veliko materiala za prevozit predn ti bo premalo :D

in pa se kje bi se dalo sprobat kaksnega endurota,kje ga imajo na izposojo..?
:D
član

MTB rider:) napisal/-a:

aha..koliko bi pa prisel recimo enduro (spec...)..ga kdo prodaja?
;.=9/
aia pa se zanimajo me razlike med enduro kolesom in am ter freeridom(scott voltage).po cem se razlikujejo,kere so glavne razlike..vrm da fr ni za v hrib ampak me zanimajo samo razlike,ter tisti ki imate endurota ali am oz ce poznate koliko je razlike v voznji med tema dvema kolesoma?
hvala za odg.
pa oprostite k citiram lasten post.. :P
;.=9/
Uporabniški avatar
elektrobum
član
Kraj: Kozjansko

Odgovor Napisal/-a elektrobum »

Razlike so v geometriji,
Po opremi ne moreš gledat, ker tako na splošno oz. amatersko raven ..to ne pomen če maš dh oz. fr kolo , da ne gre oprema navzkriž !
teoretično in praktično lahko ti npr. trdaka opremiš z dh vilico mu daš super fantastik gonilni sklop kakšne deemax obroče, fula zavore itd..
nekaj osnovih razlik si lahko prebereš:

http://www.kgkvolja.si/izbira_kolesa.htm
http://www.mtbslovenia.net/clanki/leksikon/1.htm

podji do freestyle, extremevital, KC novak, bike rogla/maribor, Griffin in še in še se jih najde ter sprobaš kar se ti srce poželi
cena pa nekje od 20-30 po dnevu

če ne veš kje se nahajajo rabljena kolesa:

http://www.bolha.com/rekreacija-sport/k ... ka-kolesa/
http://mtb-forum.si/phpbb/viewforum.php?f=38
https://www.facebook.com/groups/kolesarski.oglasi/
http://www.rabljena-kolesa.si/ad-catego ... sa/gorska/
gorenc
član

Odgovor Napisal/-a gorenc »

Clovek isce kolo kot nadomestek teka, vi mu pa 200mm fullyje prodajate. :roll:

Sam sem alpinist in si tri leta nazaj med enim padcem tako poskodoval koleno (pogacica zdrobljena), da ni sans da tecem vec kot dvakrat na teden. Kolo lahko poganjam vendar ne prevec po klancih. Na krvavc iz cerkelj do ambroza ne pridem, ker mi otece koleno.
ZATO, sem si letos spomladi nabavil mtb, hardtaila - pedelec. Koncno lahko delam ture kot nekoc. Tudi spust gre, ampak pac ne grem pod jajcki iz krvavca, po malo lepsih potkah. Fino je, ker sem lahko skoraj vso pomlad, poletje in se del jeseni se vozil 22km na siht in toliko nazaj, brez, da svicam tja in nazaj gas do doma za trening. Idealno kolo za primestno voznjo.

Saj vem, da je tole hardcore mtb forum, ampak clovek pac isce pomoc. Ena ideja, no...

Slika
Mikey1231
član
Kraj: Črnuče

Odgovor Napisal/-a Mikey1231 »

Žiujo! Sem čisti zelenc v dh-ju, kupujem prvo kolo, nism pa hotu nove teme odperat tko da bom kr tole spet pogreu mau :lol:
amm tkole je velk sm 183 mam 72 kil če je to kej važno, rabu bi kolo za spust, gledou sm pa zaenkrat kolesa do max 1000, ampak to je res zgornja zgornja meja...
najbolj mi je zaenkrat všeč tale ta cannondale judge 2009 ( http://mtb-forum.si/phpbb/viewtopic.php?f=38&t=153064 ) oprema zgleda kul, slike mi je lastnik že poslou, baje pa poškodb razen estetskih nobenih!
okvir je L velikost, ampak men je blo rečen: "used, zapel se pa probi kako se ti zdi"....
Zdej probu ga še nism, ker morm najprej v MB pridt, bi pa rd slišou še vaše mnenje o cannondale-u,

Če bi blo možno bi potem še kšnga k kej več ve že o biciklih prosu da ko bi se z lastnikom dubu, da bi biu še zraven, ker pr ns začetnikih najbrž usak LAHKO izvede "nategni pobegni" :lol:

To bi blo zaenkrat use! Hvala in lep pozdrav

Mike
Ericsson
član

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Slik ni, zato je težko komentirati. Standardni guidelini pri nakupu rabljenega kolesa so:

1. Kolo mora biti oprano! Poglej po netu kje ponavadi kolesa pokajo oz. kje je komu počil ta model. Posebej poglej okrog head tuba in down tube. Poglej tudi okrog vijakov na down tubu (razpoke se rade začnejo pri luknjah).

2. Račun, papirji, serijska številka na okvirju.

3. Kaj je bilo menjano, kdaj je bilo menjano. Računi ( če tudi samo naročilo komponent iz spletne trgovine ). Predvsem pri rabljenih kolesih izstopa cena servisa. Če nočeš dati za kolo v dobrem stanju 100€ več, ampak raje kupiš nekaj kar se zdi enako ampak samo 100€ ceneje ti tukaj za primer prilagam hiter izračun:

Obrabljene zavore:
2x zavorni disk = 2x35€
2x ploščice = 2x 20€
odzračevanje zavor = 10€
menjava obrabljenih gum = 2x40€

Torej samo na ohranjenosti potrošnega materiala je lahko razlike za 200€.

Če je potreben servis vilice in amortizerja (semeringi, protiprašna tesnila, olje, kartuše, ...) te lahko še to pride kakšnih 250€. Vidiš kje znak da pušča olje? Ima vilica "luft"? So na nogah vilice kakšne praske? Nastavljanje rebounda in compressiona deluje?

Če imaš neznansko nesrečo, da te nekdo opehari z počenim okvirjem, si kupi orodje in nek rabljen okvir, ker bo premontaža predraga.

4. Lahko sabo vzameš orodje in poizkusiš odviti kakšen vijak na vilicah, ter pogledaš če so slučajno požrti navoji (torej je bila vilica neštetokrat razstavljena). Vzemi pomično merilo in izmeri debelino diska. Na disku piše do katere debeline je uporaben.

5. So kolesa centrirana oz. so vse napere dobro zategnjene?

6. Menjalnik/veriga/zobniki, obrabljenost poškodbe?

7. So na kolesu še originalni neobrabljeni gripi?

Malo tudi prebrskaj po internetu kaj tvoj prodajalec počne oz. kolikšna je njegova vpletenost v kolesarske sfere. Je doma zraven bike parka?

Toje če na hitro iz glave. Še kaj bi se našlo.
Mikey1231
član
Kraj: Črnuče

Odgovor Napisal/-a Mikey1231 »

No tukej sta sliki kolesa http://shrani.si/?3K/GO/1GaafKnq/6/gregor-kolo1.jpg pa še druga http://shrani.najdi.si/?n/11p/59lBsm/5/gregor-kolo2.jpg

Kolo men osebno zgleda super ampak slika je le samo slika ane...
zach69
član
Kraj: Ka te pa briga...

Odgovor Napisal/-a zach69 »

Serbus
Po sliki sodeč je kolo brez prestav, manjka mu shifter za menjalnik na desni strani balance.
Je narejen kot kvazi singlespeed, ima vse zadnje verižnike, vendar je uporaben samo najmanjši,
menjalnik je samo za zategovanje verige...

Lp Tomaž
Ko ima tvoja punca cenejši avto kot je tvoje kolo, zamenjaš punco...
Uporabniški avatar
whatever
član
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a whatever »

Ericsson napisal/-a:Obrabljene zavore:
2x zavorni disk = 2x35€
2x ploščice = 2x 20€
odzračevanje zavor = 10€
Ce bi bilo potrebno menjati rotorje, lahko kupis tudi Shimano SLX 203mm = ~23€ / kom
Zavorne obloge, original Shimano = 10€ / kom
Odrzacevanje ni potrebno, ker zavore niso stare niti eno leto in so se vedno garanciji - kupljene pri nas :) No, to lahko komentiram :)
gorenc
član

Odgovor Napisal/-a gorenc »

Koliko pa stane, da mi zadnji menjalnik gor nasraufate? Lahko PM. Me resno zanima.
Uporabniški avatar
whatever
član
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a whatever »

Kot vidim, zadnji menjalnik je na kolesu. Manjka mu desna prestavna rocica. ...seveda, ce menjalnik dela. Rocica Sram x.9 je cca 40€.
bolfenk
član

Odgovor Napisal/-a bolfenk »

@whatever, hvala za preusmeritev.
Glede kolesa pa tako, če bi me direktno vprašal bi tudi povedal, kolesu na sliki manjka zadnja ročica za prestavljanje, ki je bila odvzeta dol, ker je bil bovden fuč. Tako šifter je, menjalnik dela normalno, da pa bi se vozil z nesmiselnim šifterjem gor in še povečal možnost da se kaj šifterju zgodi, je nesemiselno.
jernej1997
član

Odgovor Napisal/-a jernej1997 »

Zdravo!
Trenutno kupujem fr/dh kolo, najverjetneje scott voltage. In sicer na njem bo verjetno rs totem solo air pa me zanima če ima kdo osebne izkušnje iz to vilo, kako se obnese na tem tipu koles in kako je s servisi,...itd?

Lep pozdrav!
Uporabniški avatar
fastdown
član
Kraj: 46,02983°N / 14,55526°E

Odgovor Napisal/-a fastdown »

A se niso te gesteli na velko lomil :( .

http://mtb-forum.si/phpbb/viewtopic.php ... ge#p784237
jernej1997
član

Odgovor Napisal/-a jernej1997 »

fastdown napisal/-a:A se niso te gesteli na velko lomil :( .

http://mtb-forum.si/phpbb/viewtopic.php ... ge#p784237
Ja,.sem ze bral. Ampak iz tujih strani je pa slisati polni pohval. Bi pa se vedno rad slisal kaksno mnenje glede rs totem solo air.
scottie
član

Odgovor Napisal/-a scottie »

Zdravo,

tudi sam sem nov na forumu. Kupujem novo kolo, voženo bo predvsem po makadamu ali malo slabšem terenu. Vzponov bo kar nekaj ( Vršič, Mangart, Korensko sedlo, Celjska koča,... ). Pri spustih ne mislim izbirati kakšnih vratolomnih poti,...

Imam že specialko, ampak ker oba otroka tudi kolesarita in ker včasih zavijemo tudi malo izven asvalta je pač potreba po gorcu vsakič večja. Zgornjo mejo imam postavljeno pri 2.500 - 3.000 eur, do sedaj so mi vsi svetovali 29 col prednje vzmetenje. Ogledal sem si:

http://kolesa-scapin.si/Katalog/KolesaS ... fault.aspx

http://www.scott-sports.com/global/en/p ... -910-bike/

Oba imata kpl. opremo Shimano XT in sta nekje v istem cenovnem rangu. Opreme slabše kot XT ne bi kupoval,...

Kaj mi svetujete? Je 29 col trdak sploh prava izbira?

Lp, Jaka
m66
član

Odgovor Napisal/-a m66 »

Če ne boš tekmoval so tile karbonski trdati IMO overkill. Za to kar si napisal je tudi oprema SLX (zavore, sprednji menjalnik) zadaj pa XT povsem zadosti. To dobiš kamot za pol cene Scotta (Cube, Giant, Canyon, tudi Scott AL...). Za še nižjo ceno kot si si jo postavil dobiš spodobnega XC FS (Sam imam Giant Anthem 29 - pod 2 jurja nov, in sem zelo zadovoljen).- Če si večji od 175 je po moje 29 prava izbira.

Jaz bi na tvojem mestu gledal Cross Country FS. Je vožja dosti bolj udobna kot s trdakom, vspenjaš se pa prav tako dobro. Če pa misliš tekmovat je pa tisti karbonski trdak Scott...
problematiks
KontraRevolucionar

Zakaj bi bil karbonski trdak overkill, če ne tekmuješ?Lažje kolo je prednost za vsakega kolesarja in če si ga lahko privoščiš, ga pač kupiš.Je pa res, da dobiš pri marsikateri firmi boljšo opremo kot pri npr Scottu.

Sam bi za uporabo, ki jo omenjaš, tudi svetoval trdaka.Za 2500-3000 evrov dobiš res top trdaka, polnovzmetenec v tem cenovnem rangu bo pa sigurno par kilc težji.In to se v klanec zagotovo pozna.

Marko
m66
član

Odgovor Napisal/-a m66 »

Sam sem prej vozil trdaka, od letos pa FS, pa zame ni primerjave in ne grem več nazaj. Je pa res da imam težave s hrbtenico in mi je tudi zaradi tega ljubši udobnejši bicikl.
problematiks
KontraRevolucionar

Če imaš težave s hrbtenico, je seveda druga stvar.Tam je xc polnovzmetenec lahko zlata vreden :)

Marko
scottie
član

Odgovor Napisal/-a scottie »

Hvala za komentarje.

Nikakor se nisem odločil striktno za trdaka, edino od karbona in XT opreme ne odstopam. Tudi glede proizvajalca nisem odločen, Scott je bil vedno nekje pri vrhu, Scapina pa sem si ogledal po nasvetu kolega. Scapin naj bi imel okvirje iz TOP karbona, sicer pa velja za bolj butično izbiro. Čeprav tale Oracle je tudi v živo hud stroj. Za Scotta sem zasledil da ima kar nekaj problemov z pokanjem okvirjev, ne vem pa koliko je to res.

Katere znamke so še med boljšimi pri gorcih, Specialized sem videl je kar drag oz. med dražjimi.

Lp, Jaka
m66
član

Odgovor Napisal/-a m66 »

Če je karbon in full xt pogoj in če se boš držal cenovne omejitve kot si jo navedel boš moral ostati kar na trdaku. Razen če kje ne ujagaš res dobrega 35%+ popusta na bicikel iz prejšnje sezone. "Imena" pri gorcih so pa Specialized, Cannondale, Trek, Scott, SantaCruz imaš pa tudi druga mogoče cenovno ugodnejše pa ravno tako dobre: Giant, Canyon, Cube, Commencal, Ghost, Orbea, GT, KTM.....italijani pri gorcih nimajo glih nekega imena zaenkrat imo.
Uporabniški avatar
cebe
član
Kontakt:

Ena malo nevmesna, čeprav na mestu - naj ti mnenje o Scapinih pove nekdo, ki jih pozna in jih ne vozi ali prodaja... Pa butična znamka gor ali dol - niti na eurobike-u mi jih še ni uspelo nikoli najti, pa je vsaka garažna (eu) firma tam, niti italijani in gorski bicikli, sploh pa od takšne znamke niso nikoli bili ravno nekaj. In na tak bicikl daš z lahkoto xt opremo za takšno ceno...
Odgovori