26 vs 29

Splošna debata na temo gorskega kolesarjenja.
kingroad
član

26 vs 29

Odgovor Napisal/-a kingroad »

Mogoče je kje že napisano ampak ne najdem...

Skratka, moj 10 let star bicikl je odslužil svoje, čas je za nakup novega. Ostajam pri Am ali enduro, sedaj pa dilema. Skoraj vsi trgovci propagirajo 29". Sedaj pa me zanimajo dobre in slabe lastnosti tolikšnih koles da se lažje odločim.

Skratka, 29" vs 26" (vs 27,5")
pat33
član

Re: 26 vs 29

Odgovor Napisal/-a pat33 »

kingroad
član

Hvala za link!

Bom kar ostal na 26" :D
Uporabniški avatar
mrd
član
Kraj: Notranjsko-kraška regija

Odgovor Napisal/-a mrd »

Zagotovo ne moreš izbirati med 26" in 29"/27.5". Izbira je 26" ali 27.5" ali 29".
S testom se skoraj v celoti strinjam le, da zdaj imamo še 27.5", ki potegne prednosti 29" na razritem terenu pa nima takšne slabosti na zaprtih odsekih in pri vzpenjanju/pospeševanju pa še togost obročev je praktično enaka kot pri 26".
Kot pri vsaki izbiri gre za določene kompromise in na koncu je rezultat drugačen pri vsakem posamezniku.
m66
član

Odgovor Napisal/-a m66 »

Je tudi precejšnja razlika če testira nekdo, ki je vozil 10+ let 26, tak pač ne more biti objektiven...v tekmovalnem xc pač prevladujejo 29- pa ni vse marketing. Če bi bilo tako kot sta napisala testnika temu verjetno ne bi bilo tako. 26 je za DH, za vse ostalo je pa že vprašanje.
antonov30
član

Odgovor Napisal/-a antonov30 »

26 ali 29 ali 27,5 na koncu vidiš , da je vse marketing. Tekmovalci pa itak furajo kar jim firme oziroma spozorji ponudijo :D
Čez 10 let bodo pa 30 colarji najbolši. Vse naredijo sam, da se prodaja.
problematiks
KontraRevolucionar

Odgovor Napisal/-a problematiks »

antonov30 napisal/-a:26 ali 29 ali 27,5 na koncu vidiš , da je vse marketing. Tekmovalci pa itak furajo kar jim firme oziroma spozorji ponudijo :D
Seveda je tudi marketing, ampak to ne spreminja dejstva, da se bicikli z različno velikimi kolesi različno peljejo.

Marko
kingroad
član

Stara navada je železna srajca pravi pregovor. Že 20 let furam 26" :D Mogoče bi pogledal še za 27,5", seveda da ga pred nakupom preizkusim.
antonov30
član

problematiks napisal/-a:
antonov30 napisal/-a:26 ali 29 ali 27,5 na koncu vidiš , da je vse marketing. Tekmovalci pa itak furajo kar jim firme oziroma spozorji ponudijo :D
Seveda je tudi marketing, ampak to ne spreminja dejstva, da se bicikli z različno velikimi kolesi različno peljejo.

Marko
Seveda se strinjam, hočem samo povedat, da dobi človek sedaj v tgovini občutek, ob vsej 29 colski propagandi kot,da 26 ima pa dva kvadrata namesto koles :D
Uporabniški avatar
cebe
član
Kraj: ZaBajto, Prebold
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a cebe »

Koliko različnih 26/27,5/29 si pa že vozil na/po enakem terenu?
29 ima za moje pojme za vse načine furanja, razen fr in dh, dejansko več prednosti kot slabosti. Za 27,5 nisem več tako prepričan glede na to, kaj sem do sedaj testiral....
...live for something or you'll die for nothing!
antonov30
član

Sj vse je odvisno, kje voziš večino časa, no vsaj js sm kupil na podlagi tega. Glede prednosti 29 colskih koles, pa je moje osebno mnenje, da se mi je... za tisto sekundo dve kolikor naj bi bili hitrejši ali pa manj okretni.
Uporabniški avatar
yogo
član

Odgovor Napisal/-a yogo »

kingroad napisal/-a: Ostajam pri Am ali enduro, sedaj pa dilema. Skoraj vsi trgovci propagirajo 29". Sedaj pa me zanimajo dobre in slabe lastnosti t
Skratka, moolikšnih koles da se lažje odločim.

Skratka, 29" vs 26" (vs 27,5")
Kje in kako pa običajno voziš? Tehnične vzpone/ spuste ali odprte hitre poti?
Mislim, da že glede na to, da 26" nudi večjo okretnost in igrivost, je izbira jasna :)
jery
član

Odgovor Napisal/-a jery »

Moj pr'jatu je imel v lasti in na sposoji kar neki koles, in pravi važno je kakšen je dec ne pa kolo. :wink:
Uporabniški avatar
mrd
član

Odgovor Napisal/-a mrd »

jery napisal/-a:Moj pr'jatu je imel v lasti in na sposoji kar neki koles, in pravi važno je kakšen je dec ne pa kolo. :wink:
Ja sam ta tvoj prjatu je en redkih, ki "bika" zares prime za roge in pelje v ovinek in ne "bik" njega :)
marko01
član

Odgovor Napisal/-a marko01 »

Imam 29" trdaka in 26" AM, lahko rečem, razlika je očitna in točno takšna kot je bilo napisano v članku-testu. 29" veliko lepše pobira grbinice, je hitrejše kolo, je pa manj okretno in se ga treba navadit zaradi samega občutka.

Sem pa na 29" "treniral" po terenu kjer se sedaj vozim za 26" AM, kar pa je odlična kombinacija :)
Uporabniški avatar
Surfac
član
Kraj: Ljubljana Vic
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Surfac »

Koliko je pa sploh še ponudbe 26 colskih koles za leto 2015? Skoraj nič.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Jabooz »

Žal je industrija popolnoma obrnila hrbet 26 colam... samo še za entry level kolesa.
Na eurobajku skoraj ni bilo videti 26 colskega kolesa.
Nekaj časa bo še v DH, pa še tam ne prav dolgo.

Sad but true
gorilla Magilla
član

Odgovor Napisal/-a gorilla Magilla »

26 je (na žalost) zgodovina. Pika.
29 je za tekmovalce in redke izbrance, ki jim 3000 + višincev na turo sploh ne predstavlja težave. Zavisten do konca ...

Mi ostali smo primorani drgnit 27,5 (oz. bomo vztrajali na 26, dokler okvir ne crkne :mrgreen: )
Uporabniški avatar
yogo
član

gorilla Magilla napisal/-a:26 je (na žalost) zgodovina. Pika.
Ne bodi tako prepričan ;)
Uporabniški avatar
cebe
član
Kontakt:

gorilla Magilla napisal/-a:26 je (na žalost) zgodovina. Pika.
29 je za tekmovalce in redke izbrance, ki jim 3000 + višincev na turo sploh ne predstavlja težave. Zavisten do konca ...

Mi ostali smo primorani drgnit 27,5 (oz. bomo vztrajali na 26, dokler okvir ne crkne :mrgreen: )
V življenju še nisem nabrcal tri jurje, maj šele plus.... Pa mi 29-ke ne delajo nobenih težav, še lažje je.
No, sem vozil že 29-ko, katero bi najraje v graben zalučal, ampak takšni bicikli so zelo redki, če so razviti s strani dobrih firm.
Zadnjič spremenil cebe, dne 01 Sep 2014 10:31, skupaj popravljeno 1 krat.
primor
član
Kraj: Kotlje

Odgovor Napisal/-a primor »

Obstaja pa še drug vidik za 26', ki mi vsako leto več pomeni (skladno s padanjem moči oziroma naraščanjem kil) => prestavni prenosi. Pri 26' kolesu je v konkreten klanec pač lažje, kot s 29'; oziroma dlje gonim.
P
Uporabniški avatar
Depresija
Ti, ti, ti!
Kraj: .. jst bi temu rekel Pekel ..
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Depresija »

No, vidim da imam tu pa tam kakšnega somišljenika ..
Primor +1
Posvetilo:
Pljunem ti šibre v obraz, z jezikom izkopljem oči .. da, da .. to je čar najine prve noči. Verjameš v laži?
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor
Kontakt:

itak ful ljudi si želi 26 inčev, ampak gre za odločitev industrije...
tako da kona 2015 še daje mal upanja
http://www.konaworld.com/process_167.cfm
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a MAAC »

@Depra: nas je zgleda kar več, samo smo očitno v "ilegali" :mrgreen: ;)

@Jabooz: huh, zna bit, da bo to v bodoče moj (edini) sanjski bajk 8) (samo da ga še bi delali v XL velikosti :evil: )

Maac
Ni nam lahko... je pa fajn!!!
Guarana
član

Odgovor Napisal/-a Guarana »

In kakšen prenos gonite, da se ga ne da več povečat (kompenzirat velikost kolesa z zmanjšanjem prednjega verižnika)?

Jaz imam tri bajke in najlažji prenos je 33/34 :evil: ... In slike ki jih Depresija objavlja v neki drugi temi, se mi zdijo primerljive s poletom na luno :oops:
Uporabniški avatar
yogo
član

Guarana napisal/-a:In kakšen prenos gonite, da se ga ne da več povečat (kompenzirat velikost kolesa z zmanjšanjem prednjega verižnika)?

Jaz imam tri bajke in najlažji prenos je 33/34 :evil: ... In slike ki jih Depresija objavlja v neki drugi temi, se mi zdijo primerljive s poletom na luno :oops:
Je bolj vprašanje, kje gonite? :?
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor
Kontakt:

Guarana napisal/-a:In kakšen prenos gonite, da se ga ne da več povečat
20/39

čist mal lufta je še , recimo 20/42 :mrgreen:
Guarana
član

Odgovor Napisal/-a Guarana »

@Yogo ... furam vse, me pa dolgi strmejši klanci uničjo. Vendar, ker me visokogorje ne zanima... sem pa mel na tastarem bajku 22/34 in ga nisem praktično nikoli rabu.
@Jabooz, kje dejansko tak prenos uporabljaš? Na superstrmih makadamih? Ne predstavljam si, da bi lahko nekaj tehničnega s takim prenosom učinkovito zvozil.
Uporabniški avatar
yogo
član

Ravno zato, ker te visokogorje ne zanima :wink: . Tam, drugo kot 20T itak ne pride v poštev, sploh če moraš zvozit 1500-2500 višincev po razritem kolovozu / makadamzu in še prihraniti nekaj moči za povratek v dolino ;).
Uporabniški avatar
Joc53
član

Odgovor Napisal/-a Joc53 »

Pričel z 20-28, potem 20-32, 20-34, 20-36, 18-36 (18 iz slabega meteriala, zato opustil), sedaj 20-36. Ko zgulim kaseto bo 20-vsaj 40. Penzion paket, po Milanu48. Žal se penzion odmika (še skoraj 5 let), grozijo še z novo reformo, leta pa nabirajo, zato takšno prestavno razmerje. Ki se ga da uporabit, z nekaj vaje. Če pa grem na 29 izgubim 11%. Ni šans.

Vsak izbere v skladu s potrebami, ni ene same za vse najboljše rešitve. Hvala bogu, svet bi bil dolgočasen, pa naj gre za bajke ali ženske.
Kolovozi so namenjeni vožnji :!:
problematiks
KontraRevolucionar

Ma ja, pa kaj se :) Letos sem v res gnili kondiciji, pa se vedno zmorem 1500 +/- visincev s kombinacijo 32 spredaj, 42 zadaj (nekje ekvivalent 24 spredaj in 32 zadaj, kar ni cisto nic strasno tezkega).Saj ne recem, na vrhu sem precej zdelan in pride prav 20-30 minut pocitka, ampak z lazjim prenosom pri tej kondiciji ne bi bil nic manj.

Edino, kar na dolgi rok pridelas z ultra lahkimi razmerji, so bolj svoh noge.Vem, sem probal :wink:

Ajd, Guarana ima res prestavna razmerja, ki jih lahko na dolgih turah samo zelo malo res super pripravljenih kolesarjev vozi (dva poznam sicer), ampak, da se rabi 20/36 ali celo 42 za vozit zahtevne ture, je po mojem mnenju cisti bulsit.Recimo, da so izjeme, ampak pri veliki vecini je problem v nas samih (in tega se da z malo trme dosti enostavno resit), ne v zahtevnosti terena :wink:

Seveda pa naj vsak vozi, kar mu pase.

Marko
Uporabniški avatar
cebe
član
Kontakt:

Prej sem imel na 26 bajku 20-36... Potem sem prešaltal na 24-36. Če bi dovolj gonil, bi šlo vse isto, le malo več volje in energije bi to zahtevalo.... Ker pa sem skoraj prenehal gonit, cca 3 ure na 14 dni, je postalo včasih pretežko.
Potem sem si zrihtal trdaka z 32-36 in marsikaj ni več šlo, dokler se nisem navadil in se pač bolj potrudil. Ni pa šlo več tisto, kar je prejkomaj komaj šlo... Zdaj imam na istem biciklu zadaj 40 in ni neke očitne razlike, le po turi nisem toliko utrujen, ker imam možnost "počivanja" vmes...
Zdaj sem pa tudi šel iz 24-36 na 32-42 in je podobna situacija kot na ht-u - gre vse, kar je šlo prej, le da sem malo bolj utrujen po turi.

Jaz od sedaj naprej ostajam na enem zobniku spredaj, le da bo mogoče namesto 32 30, ali celo 28, če bom šel na večja kolesa...

Edit: je problematični povedal bistvo - švohnimo noge, ne da si olajšamo življenje. Mogoče pride v poštev za starejše kolesarje, za nas mlajše pa za veliko večino ne (pustimo ekstremiste).
Uporabniški avatar
mrd
član

Odgovor Napisal/-a mrd »

cebe napisal/-a: Edit: je problematični povedal bistvo - švohnimo noge, ne da si olajšamo življenje. Mogoče pride v poštev za starejše kolesarje, za nas mlajše pa za veliko večino ne (pustimo ekstremiste).
Vozil sem 20/34. Vseskozi me je problematičmi zajebaval, da kaj rabim 20ko. No pa sem ob menjavi bajka pustil originalni 22T. Praktično vse enako speljal kot do takrat.
Dodatna zanimivost: Na vzponu na Komno, sta pred mano dobesedno letela gor dva naša Top5 Enduraša in oba na taveliki šajbi (en 34, drugi pa 36 T) pa jaz nisem ravno počssen za gor (no ja zdaj sem, takrat nisem bil :) ). Probal sem vozit enako tosto vzpon... ne ne... za dlje kot 5 min.
Torej bistvo...
20T je OK za naizi in starejše. Tudi nuja za Depra/Pospešeni/... &company kjer se lotevajo že kar glupo strmih klancev za gor. Ostali pa imamo več od uporabe 22 in 24T, tudi če bolj malo vozimo... mogoče celo najbolj takrat... Za tekmovalce pa bi morali prepovedat vse pod 30T spredaj :D
Uporabniški avatar
whatever
član
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a whatever »

Vse je odvisno kaj vozis. Za moje obcasne ture (in teh je na zalost RES MALO) mi je dovolj 34 spredaj, 42 zadaj. Tako da se strinjam z Joc53.
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a MAAC »

Govorit o tem, kateri prenos je "ta pravi", je čisti nesmisel :roll: Če bi obstajala ena enotna "rešitev", bi bilo potem enako, kot da bi tudi vsi furali popolnoma iste bajke, ne glede na to, kaj kdo vozi in kje kdo vozi. Pa temu na srečo ni tako ;) Vsak je pač lahko najbolj "pameten" zase, medtem ko tega drugemu ne more ravno "vsiljevati" (no, razen če je njegov trener :mrgreen:).

Ljudje smo preveč različni, imamo različne poglede na furanje in tudi na opremo (in lastne noge), zato tudi furamo različne prenose in vsak prenos je v glavi bajkerja tapravi. Pika. :D

Maac
Ni nam lahko... je pa fajn!!!
problematiks
KontraRevolucionar

Sam nisem nikjer napisal, da je nek prenos pravi, drugi pa ne, ampak to, da si na dolgi rok z ultra lahkimi prestavnimi razmerji (ki jih večina ne rabi, ampak jih vozi, ker jim paše) delaš sebi oziroma svojim nogam medvedjo uslugo.

Itak naj pa vsak vozi, kar sam hoče.Ampak jamrat, da ta in ta velikost koles ni kul, ker potem ne moreš imet določenega prestavnega razmerja, je pa hecno.Sploh pa, kaj pa recimo boljši oprijem in manjša poraba energije pri premagovanju grbinastega terena?Kaj pa če ti to na dolgem vzponu odtehta tisto prestavo/dve gor ali dol? :wink:

Marko
Uporabniški avatar
Surfac
član
Kraj: Ljubljana Vic
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Surfac »

Razlika v premeru oziroma obsegu je med 26 in 27.5 colami manjša kot med 27.5 ina 29 colami
Notranji premeri obročev so 559 mm (26 col), 584 mm (27.5) col in 622 mm (29 col na gorcu, enak je pri 28 colski gumi za cesto, torej 29 colska kolesa niso nič hudo novega :roll: (klik)
Če gremo s 26 col na 27.5 se obseg poveča le za 4.5 procenta (oziroma malo manj, ker ima guma večji obseg kot obroč) - toliko kot povzroči razlika med 22 in 21 zob spredaj. Če gremo na 29 col pa je razlika res 11 procentov.
Dobi se čedalje več zadnjih zobnikov, ki imajo zadaj 39, 40, 42 zobc in boljši prenos kot argument za nakup 26 in ne 27.5 colskega kolesa ne zdrži. Bolj so pomembne druge (vozne) lastnosti in dobavljivost komponent (gum, vilic itd)

PS: v prvotnem racunu sem malo pretiraval in se v procentih zmotil :oops: popravljeno
Zadnjič spremenil Surfac, dne 03 Sep 2014 15:19, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor
Kontakt:

problematiks napisal/-a:Sam nisem nikjer napisal, da je nek prenos pravi, drugi pa ne, ampak to, da si na dolgi rok z ultra lahkimi prestavnimi razmerji (ki jih večina ne rabi, ampak jih vozi, ker jim paše) delaš sebi oziroma svojim nogam medvedjo uslugo.
Kolesarjenje niso samo noge. Lažje prestavno razmerje je bistveno blažje do srca. To je moja pumpa in je single use only, non replaceable.

Kolo mi je daleč od tega, da bil bil trening. Boli me kita, al sem fit al ne po karkšnikolih standardih. Meni je važno, da se na kolesu imam fino. To sigurno ne pomeni pulz 190 in čez dva dni noge, ki so neuporabne na stopnicah. Do blažjih prenosov pa sem prišel postopoma in ni šanse da grem nazaj. In ko gremo na konkretno strmo turo, marsikdo z zavistjo gleda tak prenos.
Pa tako ali tako ni treba iti v skrajnost (najlažjo prestavo), so reči še prej v uporabi (20-30). Le fino je vedeti, da ti nikoli ne zmanjka prestav, ali zato ker je strmo, al ker je vroče za popizdit ali ker nisi super fit ta dan, ali pa zato ker se ti ne mudi. Saj lastniki poršov tudi ne rabijo ves čas 500 PS, vejo pa da jih majo če je treba... :mrgreen:
In res je, ni jih treba. Tudi fičo pride na morje. Samo z poršem se lepše pelje. 20 zobnik je porše za stare atate in zdaj nas pustite pri miru, da jih v miru vrtimo.
Nikolaj
član

Odgovor Napisal/-a Nikolaj »

Po letu in pol uporabe 29.

29" je prevozno sredstvo
26" je sredstvo za zabavo.

LP

Nikolaj
Uporabniški avatar
žabar
član
Kraj: LJ Barje

Odgovor Napisal/-a žabar »

Kot sta napisala Joc in Jabooz: z leti začneš ceniti stvari, ki jih prej nisi opazil. Srček ni večen in če hočeš malo znižat pulz, se prileže lažji prenos. In seveda nimamo vsi enake "pumpe" in nimamo vsi enakih fizičnih zmožnosti, kljub treningu.
Živela demokracija :D
Najboljši fantje so že kolesarji.
Uporabniški avatar
Tzuli
What, me worry?

Odgovor Napisal/-a Tzuli »

Nikolaj napisal/-a:Po letu in pol uporabe 29.

29" je prevozno sredstvo
26" je sredstvo za zabavo.

LP

Nikolaj

Plus 1 po 3 letih uporabe. :)
On the internet you can be anything you want.

It's strange that so many people choose to be stupid.
jery
član

Odgovor Napisal/-a jery »

Se podpišem pod jabooza in žabarja, pa še dodal bi, da ne gonimo vsi zaradi kondicije ampak tudi zaradi užitka in sproščanja psihičnih napetosti.
problematiks
KontraRevolucionar

Saj ce bi kdo dojel poanto, bi bilo tudi fajn :P

Nima veze.Bistvo prednosti in slabosti 26", 27.5" in 29" je bilo itak napisano ze gor pri vrhu nekje.

Marko
Uporabniški avatar
PJ
član
Kraj: A little bit here, a little bit there

Odgovor Napisal/-a PJ »

Zares to s srckom ni cisto tako ;) Ce zelis drzati isto hitrost, ti gre pri visji kadenci pulz visje, noge pa sicer manj trpijo in po domace povedano se nekaj napora iz nog prenese na srce (znanstveno je malo bolj komplicirano kot to :)). Edina opcija, da so lazji prenosi blazji do srca je, da z lazjimi prenosi vrtis pri isti kadenci kot si prej, kar pa zares na koncu pomeni cisto nekaj drugega... v realnosti tocno to, kar je napisal Problematiks ;)
PS: In ja, 190 pulz je fun ;)
Uporabniški avatar
Joc53
član

PJ napisal/-a:PS: In ja, 190 pulz je fun ;)
Že mogoče, samo jaz grem lahko samo do 160 (220-60) :(
Uporabniški avatar
PJ
član
Kraj: A little bit here, a little bit there

Odgovor Napisal/-a PJ »

Se dobro da ta formula v realnosti ne drzi ;)
antonov30
član

žabar napisal/-a:Kot sta napisala Joc in Jabooz: z leti začneš ceniti stvari, ki jih prej nisi opazil. Srček ni večen in če hočeš malo znižat pulz, se prileže lažji prenos. In seveda nimamo vsi enake "pumpe" in nimamo vsi enakih fizičnih zmožnosti, kljub treningu.
Živela demokracija :D
Se strinjam, kakor komu paše :) ... Sem zadnjič srečal na furi eno lokalno legendo (star 55let) z ponyem na vrh gore po makedam cesti, cca 700 v.m. v 7km, sm iz sramu prestavu v težji prenos :oops:
Uporabniški avatar
Joc53
član

PJ napisal/-a:Se dobro da ta formula v realnosti ne drzi ;)
Zdravniku pravijo, da drži, jo pa vsi po malem kršimo. In se tolažimo z mislijo, da smo biološko mlajši kot kaže naš EMŠO :)
Uporabniški avatar
cebe
član
Kontakt:

Malo offtopic-a:
Joc, vem, da tebi in še marsikomu koristi lažji prenos, ampak tole z zdravniki... Večina jih blebeče nekaj v tri dni.
Zadnja izjava, ko sem bil pri zdravniku (sredi dneva), je bila:
Vaš pulz v mirovanju je 49, ali se počutite vredu?
Jaz: Ja, seveda, zakaj se nebi?
Ona: Ja, ker imate prenizek pulz in je to zdravju nevarno!
Jaz: Pač sem par mesecev pazil na prehrano in se malo več gibal (imel sem zdravstvene težave pol leta pred tem), ampak počutim se vrhunsko, še nikoli tako dobro.
Ona: To ni vredu, sigrno bo nekaj hudo narobe, če bo šlo tako naprej, pulz se vam mora dvignit!!
Jaz: Sam pri sebi - WTF?! In to so izšolani ljudje?!?! (pač sem zapustil ambulanto in obljubil, da bom poskrbel,d a bo pulz višji... kao)

Po tej logiki je velika večina malo resnejših rekreativcev in profesionalnih športnikov malo pred tem, da "umrejo"?!
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor
Kontakt:

Če že o srcu. Ko sem bil star 15 let sem imel zaradi prevelikega napora (treningi tenisa v vročini) in (gripe) popoln zastoj srca. Če ne bi bila mama v bližini (ki je prej delala na Urgenci nekaj časa) ne bi bilo Jabooza na tabli. Zato mlinčkam in šparam srce.

Enkrat pred desetimi leti sem bil na zdravstvenem pregledu (neki za službo) ob 06:00, kar je bilo zame čisto prezgodaj. Ležal sem na mizi, rekla sprostite se, zamižal sem in se dal nekam lebdet v sredo oceana in baba mi nameri 34 pulz. Bila je čisto iz sebe, da rabim tablete pa da bom kr umru, če jih ne bom jedu, itd.
Debela pa tako, da skoz vrata ni mogla.

tak da, 20 zobnik for life :D
TTOCS
član
Kraj: Slovenska Bistrica

Odgovor Napisal/-a TTOCS »

@Cebe-Booz: gotofa sta! :evilbat:

Ontopic: 26vs29?
Ja 29 vodi za 3 pike. :mrgreen:

MARIBOR!!! (Celticsi dobro poznajo ta vzklik).
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
Uporabniški avatar
etcho
član
Kraj: obala

Odgovor Napisal/-a etcho »

Kjer se kregata dva, tretji dobiček ima. In to je 650b.
Uporabniški avatar
havli
član

Odgovor Napisal/-a havli »

No ja, ne zdravnikov kar a priori za salabajzerje razglasit. Mogoce pa pomislijo na stvari o katerih se vam se sanja ne in jih zato skrbi.
Sicer pa imajo zdravniki zgolj svetovalno vlogo, k zdravnikom nihce nikogar ne sili hodit. Ce hoces, gres / upostevas, ce noces ti pa pac ni treba. Ne bo nihce preverjal, ne sledi nobena kazen, ce ne gres. Obstaja n alternativ.

Lpt.
Uporabniški avatar
cebe
član
Kontakt:

havli, ni jih apriori za odpisat oz metati vse v en koš. Moja replika je bila na Joc-ovo "ker so zdravniki tako rekli, je tako!". V zadnjih desetih letih imam velikoooo takšnih in drugačnih primerov, ko so srali bučke! Napisani zgoraj je le od zadnjega obiska pri zdravniku... (Pa hec je v tem, da je osebna zdravnica še najmanj "razgledana" po mojem od vseh teh "bučkarjev", pa mi natrosi najmanj bučk :))
TINKO
član
Kraj: pod Čavnom

Odgovor Napisal/-a TINKO »

cebe napisal/-a:havli, ni jih apriori za odpisat oz metati vse v en koš. Moja replika je bila na Joc-ovo "ker so zdravniki tako rekli, je tako!". V zadnjih desetih letih imam velikoooo takšnih in drugačnih primerov, ko so srali bučke! Napisani zgoraj je le od zadnjega obiska pri zdravniku... (Pa hec je v tem, da je osebna zdravnica še najmanj "razgledana" po mojem od vseh teh "bučkarjev", pa mi natrosi najmanj bučk :))
No zdravniki že nekaj vedo, to je sigurno. In nimamo vsi tolk nizek pulz kot ti , jaz naprimer imam zelo visokega in brez tablet preprosto ne gre. Sem probal pa ni šlo in sem probal tudi endura 29 in lohk ti pričaš priče kolk češ vendar moj enduro, ki ima skor 200 hoda sem na isti hrib pripeljal dosti laže in manj zadihan kot pa navadnega endura 29 in pika. ti lohk tu nabijaš bale kolk gre laže čez ovire in še nevem kaj, ko pa se strmina postavi pokonci se vsa tvoja teorija poruši. 20 metrov dolgi klanček z 25% spelje vsak z vsem, ko pa je ta dolg 2 kilometra ti pa vsa teorija ne pomaga več.
Zdaj je moda en zobnik spredaj in to je dovolj. Saj za po cesti na Čaven in Nanos tudi jaz vedno peljem na 36-36 prenosu. pejdi pa enkrat probat Resljevo al pa na plaz proti Abramu pa bomo vidli kolk te je v hlačah.
Pa brez zamere, to je sam moje mnenje. :wink:
Uporabniški avatar
cebe
član
Kontakt:

Tinko, glede dohtarjev. Sem napisal, da jih verjetno dosti dosti ve, ampak dokler ne gre za plačilo ali pa RESNE poškodbe/težave, imaš opravka z bučkarji. Pa če nimaš pomembnih staršev, priimka, itd. In jaz nimam ničesar od tega, imel sem pa že dosti resnih težav. In doživel dosti katastrofalnih izjav in predlaganh zdravljenj, itd. Tablete najprej, vse možne kombinacije, potem pa če to po več letih ne pomaga, bomo pa mogoče kaj drujga probal ali obupal. Moje izkušnje, ampak jaz žal na tablete ne pristanem dokler ne bom 50+!

Resljevo sem pa že vozil gor ja, in ja, pride mlinčkanje prav, ker je kar ni konca...
Bom tako rekel - kaj pa voziš 90% časa. Resljevo? Tolk zaprte ovinke in tehnikalije, da ne gre z 29? Koliko dni si ga testiral na različnih/istih terenih? Jaz imam na svojih, eno in istih terenih (od flowa, skokov, do tehnikalij, prog na glavo, itd) že preko 30 dni furanja z 29-kam in na nobeni do zdaj še nisem pogrešal lažjega prenosa, pa tudi sfural sem največ vsega do sedaj z 29-ko. Pa še vedno furam 26... ;)

Bistvo je, kaj večino voziš, ne pa da imaš bajk za 10% tvojega furanja, za ostalo je pa neprimeren!

Ni smiselno za pospeševalca, marka, maura, itd. imeti 29-ko, čeprav lahko Luka že tudi na to temo kaj navrže, ker oni res večino časa gor in dol vozijo stvari, kjer je 26-ka v prednosti. In ja, 26-ka z mlinček prestavami. Kdo od nas pa vozi takšne terene? Malo vas je, verjetno, kateri vozite večino časa takšne terene....

Ps: pa brez zamere, in tudi nobena ni bila vzeta. Itak se ne moremo v vsem strinjati! :)
TINKO
član

Ja potem si pa že daj dopovedat da vsaj 50% ostalih nismo taki kot ti.
Nismo tolk natrenirani niti usposobljeni da bi tako kot ti vozili.
V tapravo strmino nekaj odpeljati, to ne pomeni da smo pač nekako prešli to strmino, ker nosi in gura se pa itak isto 26 kot 29.
In glej Niko, ne boš me prepričal da bom lažje, če ne vsaj isto peljal v klanec z 29 z istim prenosom napram 26. Ker tolk fizike pa le poznam.
Aja še nekaj: Vsi ste se napalili za tako imenovani enduro stil vožnje. Gor nekako pridemo pol ga pa dol žgemo za vse polomit, ja za to je pa bolši velikokolesnik, pa še moderen je.
Uporabniški avatar
cebe
član
Kontakt:

Tinko, točno vem, kaj dopoveduješ, ampak ti ne veš, kaj ti jaz hočem dopovedati.
In verjamem, da si v prvi vrsti že ti bolj natreniran od mene, če ne drugega, si v enem tednu več na bajku, kot jaz v celem mesecu. ;)
TINKO
član

cebe napisal/-a:Tinko, točno vem, kaj dopoveduješ, ampak ti ne veš, kaj ti jaz hočem dopovedati.
In verjamem, da si v prvi vrsti že ti bolj natreniran od mene, če ne drugega, si v enem tednu več na bajku, kot jaz v celem mesecu. ;)
Čisto možno ampak jaz na svojem zastarelem bayku uživam tudi ko trpim. Mi gre pa na k.... kr mi stalno dopovedujete da je moj kolo za odpad in da moram novega kupit.
Tega pa itak ne moreš več drgač kot 27,5 al pa 29. hotu al ne. :wink:
Uporabniški avatar
cebe
član
Kontakt:

Ej, furam dva 26 bajka kljub vsemu! :)
Odgovori