Ketna- menjalnik povezava

Splošna debata na temo gorskega kolesarjenja.
Odgovori
Davor12
član

Ketna- menjalnik povezava

Odgovor Napisal/-a Davor12 »

Pozdravljeni !

Danes sem na dveh gorskih kolesih menjal verigo zaradi raztegnjenosti. Namestil sem sram 1051 verigo 10 speed.
Kolo, sem pred dvema tednoma peljal na servis, kjer so mi nastavili menjalnik. Menjalnik ni bil nastavljen kot je treba ( po cca 100 km) so težave pri prestavljanu v manjše prestave na štirih srednjih zobnikih. Prestavi ampak včasih rabi kakšno sekundo. Da nebom izpadel bedak me zanima ali ima menjava verige lahko kakšno posledico pri delovanju menjalnika. (Sam sem mnenja, da gotovo ne). Kolo je staro 3 leta, predtem prevozil 2000 kilometrov po hribih brez vsakeršne težave pri prestavljanu.
hyperskunk
član
Kraj: Lj

Re: Ketna- menjalnik povezava

Odgovor Napisal/-a hyperskunk »

Nosilc menjalnika je raven (ne sam vizuelno)?
Nobody can be exactly like me. Sometimes even I have trouble doing it.-- Tallulah Bankhead
Davor12
član

Je zagotovo, tudi na servisu ni bilo slišati o zvitem nosilcu, kolo je pa voženo po alsvaltu ter makedamu
Davor12
član

A je možnost povezave verige in menjalnika ?
jernejm
član
Kraj: Nad Pivko

Odgovor Napisal/-a jernejm »

Če je enako dolga veriga bi moralo špilat.

Drgač pa, pa ne me narobe razumet, ampak menjalnik je relativno simpl doma naštelat. Doma je zdej 12 koles, in če bi vse vozil k našemu lokalnemu šalabajzerju popravljat bi pustil tam pol plače. Js sm se z jutuba naučil veliko. Verjetno je še kaj kar bi mi kak stručko znal pokazat, kake finte in to, ampak če si menjal verigo, znaš tudi menjalnik naštelat.
Davor12
član

Hvala za odgovor.
Veriga je pravilno dolga, saj sem štel člene stare verige. Glede menjalnika pa bom poskusil zadevo urediti preko youtuba.
Lp Davor
hyperskunk
član

Kaseta zategnjena? Zajle lepo tečejo? Kolk je pa bila ketna že razgenjena? Da niso že zobniki načeti in se ne ulegajo na novo ketno...no, v vsakem primeru se morajo še na novo ulaufat. Aja, sj maš sramov sistem?
Nobody can be exactly like me. Sometimes even I have trouble doing it.-- Tallulah Bankhead
Davor12
član

Jernejm, hvala za odgovor.

Viriga je dimenzionirana pravilno, saj sem jo določil s pomočjo števila členov stare. Glede menjalnika pa bom pogledal.
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik
Kraj: Dolina Bratov Šrot

Odgovor Napisal/-a Buschi »

Davor12 napisal/-a: 25 Sep 2021 20:08... ali ima menjava verige lahko kakšno posledico pri delovanju menjalnika
Ogromno.
Glede na to, da si napisal, je je bila veriga stara 2000km, pomeni, da je zlizana tudi piramida in kateri od prednjih zobnikov. In preskakujejo dolečne prestave, verigo navija okoli prednjih zobnikov.

In, nova veriga in stari zobniki se ne ulajfajo: ali delajo ali pa ne!
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Davor12
član

Prednja zobnika in kaseta niso obrabljeni, gre za shimano deore xt menjalnik, ter sramove zobnike (10 ×2)
Uporabniški avatar
flat4
član

Odgovor Napisal/-a flat4 »

Si mogoče izmeril, koliko je bila veriga raztegnjena?
Adephx
član

Odgovor Napisal/-a Adephx »

Pripni prosim sliko kasete in sprednjih zobnikov.
Davor12
član

Žau je slika prevelika za pošiljanje. Serviser je na predhodnem servisu rekel, da zobniki še niso utrpeli škode, vsaj ne take, da bi jih bilo potrebno zamnejati. Raztegnjenost verige nisem meril sam, bil sem priča serviserju, ko jo je izmeril, raztezka pa se ne spomnim. Kaseta je zategnjena na 40nm. Zajle lepo tečejo.
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Če so tiste 4 prestave, ki ti kao ne delajo, tiste, ki jih največ uporabljaš, potem sem ti odgovor napisal.
Adephx
član

Odgovor Napisal/-a Adephx »

Davor12 napisal/-a: 27 Sep 2021 14:59 Žau je slika prevelika za pošiljanje. Serviser je na predhodnem servisu rekel, da zobniki še niso utrpeli škode, vsaj ne take, da bi jih bilo potrebno zamnejati. Raztegnjenost verige nisem meril sam, bil sem priča serviserju, ko jo je izmeril, raztezka pa se ne spomnim. Kaseta je zategnjena na 40nm. Zajle lepo tečejo.
https://imgbb.com/
Davor12
član

Zadeva rešena na servisu, zvit naj bi bil nosilec menjalnika ter nastavljen menjalnik.
rugbyfan
član

Odgovor Napisal/-a rugbyfan »

Davor12 napisal/-a:Je zagotovo, tudi na servisu ni bilo slišati o zvitem nosilcu, kolo je pa voženo po alsvaltu ter makedamu
Je zagotovo? ;)
hyperskunk
član

K smo že pr nosilcih menjalnikov...zdej pr 1x sistemih pa raznoraznih sklopkah, a se vam zdi, da so nosilci (sploh kaki mehkejši) bolj podvrženi "krivljenju"? Problematično je to, da če hočeš, da ti 1x11/12 sistem deluje dobro mora bit nosilc v pikico raven...
Davor12
član

V kratkem bom moral menjati pesta. Pesta so shimano hb-tx505 in fh- tx 505. 32 Naper, mislim da 100mm. Slišijo se že med vožnjo. Zanima me kdaj jih je najkasneje potrebno zamenjati in katera mi priporočate, glede na to, da so odslužila v treh letih uporabe. Imam 80 kg. Prosim za pomoč .
Davor12
član

Če se kdo na zadevo spozna ga prosim za odgovor.
problematiks
KontraRevolucionar

Odgovor Napisal/-a problematiks »

@Davor12: širine 100 mm je prednje pesto, zadnje je najverjetneje 135 mm. Za soliden denar in boljšo kvaliteto je po mojem najbolje ostat kar pri Shimanu, recimo Deore oz. SLX. Če dosedaj nisi imel težav s pokanjem naper, lahko na teh pestih uporabiš tudi kar obstoječe napere. Boš pa življenjsko dobo ležajev vsekakor podaljšal z rednih servisiranjem.

@hyperskunk: Po mojih izkušnjah so nosilci menjalnikov večinoma iz dveh alu litin, pogostejše so iz mehkejše (sploh za QR pesta), ki se tipično zvije, redkejši so iz trše litine. Ta sicer zdrži več, ampak ko je obremenitev dovolj velika, tipično poči. Po mojem je sploh pri 12p sistemih bolj težava to, da je menjalnik kar dolg in zaradi te dolge ročice nosilec mogoče malo lažje zvije. Kot si pa že sam omenil, se pa pri 11p in še bolj 12p sistemih tudi takoj pozna, ko nosilec ni čisto v liniji.

Marko
Davor12
član

Marko, hvala za odgovor.
Niti ena napera mi še ni počila zato bom menjal le pesto. Tudi sam sem razmišljal o deore + rangu. Servisiram pa pesta sam.
ZmZ31
član
Kraj: bogu za hrbto

Odgovor Napisal/-a ZmZ31 »

Davor12 napisal/-a: 06 Okt 2021 20:06 Marko, hvala za odgovor.
Niti ena napera mi še ni počila zato bom menjal le pesto. Tudi sam sem razmišljal o deore + rangu. Servisiram pa pesta sam.
Lahko da boš vseeno moral menjat šprikle ;) ker vsa pesta niso enaka,tako da glej tudi v tej smeri ;)
Davor12
član

Pozdravljeni !
Preden kolo peljem že tretjič na servis me zanima Vaše mnenje. Kot sem že pisal menjal sem verigo, peljal nastavit menjalnik, sedaj pa se je pojavila nova težava. Spredaj imam dva zobčenika, zadaj 10. Kombinacija manjšega zobnika spredaj z vsemi ostalimi deluje brez vsakega problema. V večjem zobčeniku spredaj pa se on večjem pritisku na pedala čuti, da gonilka ne gre gladko. Gledena to, da se to dogaja le na velikem zobčeniku spredaj v kombinaciji z vsemi ostalimi zadaj (90% vozil le na tavelikem spredaj) mislim da je obrabljen sprednji zobnik .
Da ne bom preveč pameten ker vsega ne vem me zanima ali se bo zadeva uredila z kilometrino (se veriga vleže) ali bi lohko bilo krivo kaj ddugega ???

Hvala za odgovore, Davor

P
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Buschi napisal/-a: 27 Sep 2021 07:20 In, nova veriga in stari zobniki se ne ulajfajo: ali delajo ali pa ne!
Davor12
član

Sam dvomim da bi bil gonilni ležaj, saj se je napaka pojavila tik po menjavi verige :oops:
Davor12
član

A so sramovi prednji verižniki kompatibilni s shimanovimi ali naj raje kupim enak novi prednji zobnik ?
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik

Davor12 napisal/-a: 08 Okt 2021 06:06 A so sramovi prednji verižniki kompatibilni s shimanovimi ali naj raje kupim enak novi prednji zobnik ?
Če je gonilka starejšega datuma potem ja.
Davor12
član

Shimano MT500, 36/26T je starejša ???
Uporabniški avatar
miranmtb
član

Odgovor Napisal/-a miranmtb »

Ne, rabiš šimano zobnike (zaradi asitemtrično razporejenih vijakov za vpetje).
Just pedal, brake, steer, smile.
Odgovori