Koliko je vredna rabljena oprema - predlogi in nasveti

Vprašanja, ocene in debate o opremi gorskih kolesarjev
Odgovori
Uporabniški avatar
dumr666
član
Kraj: Ljubljana

Re: Koliko je vredna rabljena oprema - predlogi in nasveti

Odgovor Napisal/-a dumr666 »

bobo0203 napisal/-a:OK, stekam logiko... Ampak - tale scott iz linka je skoraj 50% cez budget, ima "modernejso" geometrijo in 29" gume (ki jih, iskreno povedano, nocem - ce ze, potem 650b), po drugi strani pa najcenejse komponente - altus zavore, x-fusion amortizer, SX Eagle... Sem sicer malo ven iz tega sveta, ampak bi si skoraj upal staviti, da bi se na trailu boljse obnesel tisti "prastari" trek. Ali je res taksna razlika samo zaradi drugacnih proporcev??
je ja, že moj 4 leta star, pa je imel relativno napredno geometrijo za tisti čas je kot en BMX proti novim zadevam. Sem si enkrat od sosedov sposodil novega commencla s coilom in šel direktno na double black progo in jo zvozil bp in precej bolj suvereno kot z mojim biciklom prej 10x (dokler se bremze niso vdale :mrgreen: ). Je kar razlika, pa mogoče ne toliko po času kot po temu koliko samozavesti ti vlijejo večja kolesa, daljša geometrija, bolj podrte vilice. Mojega kolesa sploh ne morem več jemati prav resno, ampak je napram novim kot en BMX, pa je zelo fajn bicikel za dol grede.
Robots will steal your jobs. But that's OK
Abuh
član

Odgovor Napisal/-a Abuh »

Zdravo...

Jaz sem tud malo v dilemi...bolj ko gledam, iscem in studiram...bolj sem neodlocen. Zdaj vozim star Prophet 2010 letnik...in opazam, da če presedlam na kaj novejsega je cist druga pesem. Zdaj pa me je*e...al se zvozit tega to sezono in pocakat na september/oktober ko zacnejo avstrijci in ostali eno sezono vozene dobre bajke prodajat (santaCruz nomad je zaj na netu za 2100e CC z X01 sistemom 2017..kar se mi zdi precej dober deal..ali?) ali pa vzet... gledam Habit 4 novo 2020. Budget sem si reko dam nekje 2500...pa da mam mir pol vsaj za 5 let....lahko vozim Muci krvavec...razne gorske proge.....cistega DH-ja in uber jumpe ne rabim..me ne vlece tolko.

Kaj mi svetujete?

hvala

lp
bobo0203
član

Odgovor Napisal/-a bobo0203 »

Dobis tudi cenejse... Sonderpreis, me cudi da ga ne prodaja po delih :mrgreen:
https://www.willhaben.at/iad/kaufen-und ... 377305773/

Kateri portal uporabljas za oglase v AT? Sam gledam samo willhaben, obstaja kaj bolj "kolesarsko-usmerjenega" (tipa bajk.si)?

lp
Abuh
član

Spremla en znanec...ki je HardBajker in se bavi s tem...pol pa mi samo posilja ‘cvetke’ ki so na voljo.

On mi je tud reko naceloma naj pocakam...samo se je sezona dolga in furamo pa gledam nase ko majo nove in kak jim lepo letijo me kar pegla, da b isi sau takoj po noviga. Po drugi strani pa se mi SantaCruz highTower punim dopade in bi mogoce pocakal pa pol res kupil nekaj dobriga.
teetee
član

Odgovor Napisal/-a teetee »

bobo0203 napisal/-a:Dobis tudi cenejse... Sonderpreis, me cudi da ga ne prodaja po delih :mrgreen:

Kateri portal uporabljas za oglase v AT? Sam gledam samo willhaben, obstaja kaj bolj "kolesarsko-usmerjenega" (tipa bajk.si)?

lp
https://bikemarkt.mtb-news.de/
PrimozR
član
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a PrimozR »

bobo0203 napisal/-a:Dobis tudi cenejse... Sonderpreis, me cudi da ga ne prodaja po delih :mrgreen:

lp
Imam občutek, da je tole samo okvir? Razen če je naprodaj cel bicikel, okvir je pa samo menjan... Sicer pa nič čudnega, da je sonderprise, če je pa XXXXS okvir :mrgreen:

Glede čakanja vs. novo zdaj... Čez 3 dni bo že junij. Če boš kupoval rabljenega septembra, moraš počakati samo še dobre 3 mesece. Vmes boš itak verjetno šel tudi kaj na morje, in podobno - čas bo hitro minil. Če ti je opcija najti ugodnega rabljenega, je to pomojem boljša izbira, kot zdaj kupovati nekaj novega za podoben denar.
Uporabniški avatar
lukasmuka
član
Kraj: slov. b.

Odgovor Napisal/-a lukasmuka »

saj piše v oglasu, da je samo okvir
PrimozR
član

Piše, da je nov. Lahko prodaja 'star' bicikel z novim okvirjem ;)

Jaz bi rekel, da je naprodaj res samo okvir. Verjetno v XS velikosti.
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član
Kraj: bliz obvoznice

Odgovor Napisal/-a Mojo Jojo »

Tip je napisu samo en stavek v katerem piše, da prodaja nov Santa Cruz okvir... res ne vem kaj vam ni jasno.
Monkey Control
bobo0203
član

Odgovor Napisal/-a bobo0203 »

Kot vic sem to prilepil... Neki sumljivi madzari ki kao prodajajo high-end bicikel v tujini... nigerijske fore pa to... ;)

Drugace so slike od enega drugega oglasa, zal je samo se od googla arhiv dostopen...
https://www.google.com/search?q=Bikemar ... mrsSmwA_kM

Kakorkoli, ignorirajte, nisem hotel zaspamat teme :lol:
Nefi
član

Odgovor Napisal/-a Nefi »

Zdravo!

Zanimam se za nakup tega kolesa : https://www.facebook.com/groups/rabljen ... 070863283/ . In me zanima če je kolo vredno toliko glede na to da nima servisiranega vzmetenja in bilo bi potrebno zamenjati ketno.
PrimozR
član

Pomojem ne. Lani sem prodal letnik 2015 (slabe 4 leta starega) Giant Reign 1 z eno leto starim GX Eagle, z novo verigo in poservisiranim vzmetenjem, na splošno boljšo opremo, dodatnim gonilnim ležajem in rezervnimi špicami za 1520 €.

Okej, ni bil karbonc, ampak ni vse v materialu okvirja. Razen če se ti gre za bling bling.
Nefi
član

Za material okvirja mi je nekak vseeno. .Torej bi bla nekje realna cena 1400-1500€, glede na to da bi me prišel servis vzmetenja nekaj čez 200€.
Abuh
član

Reci mu za 1100 prides takoj iskat :)
teetee
član

Odgovor Napisal/-a teetee »

Tale je isto karbon pa še 2017 in bling kashima vilami plus poservisirano vzmetenje npr:

https://bajk.si/kolesa/gorska/enduro/cu ... team_i4724

Sam je verjetno že prodan.
Nefi
član

Je pa M okvir.. Gledal sem tudi tega: https://bajk.si/kolesa/gorska/enduro/sp ... m=facebook . Bi se ta bol splačal?
matic20
član

Odgovor Napisal/-a matic20 »

Pozdravljeni,

kupujem 4 leta rabljeno kolo Giant anthem 2 2015 (https://www.giant-bicycles.com/ie/anthem-27dot5-2-2015). Kolo je na videz brezhibno in naj bi bilo zelo malo rabljeno (500 km). Glede na to, da je cena novega cca 2700. Kolko je kolo vredno 5 leta po nakupu?
Hvala za kakršnen koli odgovor.

LP,
Matic
Zadnjič spremenil matic20, dne 29 Dec 2020 10:09, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
Vladej
član

Odgovor Napisal/-a Vladej »

Ta je še brez potopne sedežne opore. Oprema ni nič posebnega. Mislim, da več kot 900€ ne bi smel dat, če je vzdrževan kot je treba.
Kolesarim, torej sem...
matic20
član

Vladej napisal/-a: 29 Dec 2020 09:27 Ta je še brez potopne sedežne opore. Oprema ni nič posebnega. Mislim, da več kot 900€ ne bi smel dat, če je vzdrževan kot je treba.
Ok, se mi je zdelo, da je 1400€ čisto preveč za to kar ponuja. Nekaj sem gledal na blue bicycle book, pa mi je dalo ceno okoli 1000 €, kar se mi zdi bolj realno. Še posebej me moti, ker nima servisne knjižice in verjetno že kompleten servis pride dodatnih 200-300 € (morem reči, da imam zelo malo izkušenj s servisom polnovzmetenih koles, ker sem do sedaj bil vedno na trdakih).

Mogoče še en nasvet, če lahko vprašam. Do sedaj sem bil vedno na 26 trdakih (Terrago). Sedaj pa sem si zaželel bolj polnovzmeteno kolo. Načeloma sem se bolj nagibal k anthemu, zaradi tega, ker se mi zdi, da je boljši za vzpone. Se mi pa zdi, da imam več ponudbe (in boljše) za Trance. Koliko je razlike v geometriji? Se trance veliko slabše pelje v klanec? Glede terenov. Vozim večinoma "cross country" (ne vozim se po pretirano tehnično zahtevnih spustih), po kakšnih bike parkih se ne vozim.
Uporabniški avatar
Vladej
član

Jaz vozim Trance, žena Anthem SX, oba 27,5".
Anthem je lažji in gre malce hitreje v klanec. Trance gre pa zelo dobro po bregu dol.

Če kupiš rabljeno polnovzmeteno kolo, potrebuješ po navadi tudi komplet servis vzmetenja.
Pa potrebno je preverit kaj je z zavorami, obraba oblog, diskov, morebitno zračenje.
Pa ketna, kaseta, kakšna zajla... gume, vse je odvisno od stanja kolesa. Če nisi poznavalec, ga pripelji s seboj na ogled pred nakupom.
Kolesarim, torej sem...
matic20
član

Ok. Hvala za odgovor.

A se ta razlika Trance/Anthem zelo opazi ali so to minimalne razlike?
Uporabniški avatar
Vladej
član

Seveda se opazi. Trance je trail kolo s 140mm hoda, Anthem, ki ga ti gledaš je XC kolo s 100mm hoda.
Kolesarim, torej sem...
PrimozR
član

matic20 napisal/-a: 29 Dec 2020 10:08
Vladej napisal/-a: 29 Dec 2020 09:27 Ta je še brez potopne sedežne opore. Oprema ni nič posebnega. Mislim, da več kot 900€ ne bi smel dat, če je vzdrževan kot je treba.
Ok, se mi je zdelo, da je 1400€ čisto preveč za to kar ponuja. Nekaj sem gledal na blue bicycle book, pa mi je dalo ceno okoli 1000 €, kar se mi zdi bolj realno. Še posebej me moti, ker nima servisne knjižice in verjetno že kompleten servis pride dodatnih 200-300 € (morem reči, da imam zelo malo izkušenj s servisom polnovzmetenih koles, ker sem do sedaj bil vedno na trdakih).

Mogoče še en nasvet, če lahko vprašam. Do sedaj sem bil vedno na 26 trdakih (Terrago). Sedaj pa sem si zaželel bolj polnovzmeteno kolo. Načeloma sem se bolj nagibal k anthemu, zaradi tega, ker se mi zdi, da je boljši za vzpone. Se mi pa zdi, da imam več ponudbe (in boljše) za Trance. Koliko je razlike v geometriji? Se trance veliko slabše pelje v klanec? Glede terenov. Vozim večinoma "cross country" (ne vozim se po pretirano tehnično zahtevnih spustih), po kakšnih bike parkih se ne vozim.
Za XC bo Anthem OK, nima smisla kupiti Trancea. Razen, če imaš namen začeti voziti zahtevnejše spuste oz. obstoječe hitreje in podobno.

Kar se tiče vzdrževanja, potencialno je treba zamenjati ležaje v vzmetenju ter narediti servis zadnjega amortizerja, ostalo je enako, kot na trdaku. Amortizer servisiraš takrat, kot vilico. Če je res bicikel rabljen samo 500 km, servis verjetno še ne bo nujen, vsaj ne velik. Malega je fino narediti, mimogrede pa preveriš še stanje vilice in amortizerja da oceniš potrebo po velikem servisu.

Ostalo pa kot so povedali.
matic20
član

Hvala vama za vse odgovore! Če lahko bi samo še nekaj vprašal.

Koliko je problem z dobavljivostjo starih delov (v primeru da kupim 5 let staro kolo in gre kaj narobe)?

Koliko se oprema z leti "troši", če bicikel ni veliko uporabljen. Z drugimi besedami, če je kolo minimalno uporabljeno, po kolkih letih bi teoretično moral zamenjati vzmetenje, itd....?

Na izbiro imam 5 let starega rabljenega Anthema

https://www.giant-bicycles.com/ie/anthem-27dot5-2-2015

in novega Trancea

https://www.giant-bicycles.com/se/tranc ... --ge--2019

Pri čemer je razlika med starim in novim 1000 €, s tem da ima trance, vsaj po tem koliko se jaz spoznam, nekoliko boljšo opremo. Sicer vem, da bi na moj stil vožnje bolj primeren anthem, ampak se sprašujem, če nebi bilo smiselno vseeno v tem momentu nekoliko več investirati v trance pa imet za en čas mir.

Pa še tretje zelo amatersko vprašanje. Običajno sem, da sem določil pravilno velikost, kolo sprobal. Vendar tokrat to ni možno zaradi ukrepov. Kaj (poleg lestvice, ki jo ima proizvajalec, pri kateri sem ravno na meji) moram še upoštevati. Visok sem 178 cm, kar je ravno na meji med M in L. Sicer se mi zdi, da je v tem primeru bolje vzeti večje kolo, a nisem čisto prepričan.
Uporabniški avatar
Shifty
član

Odgovor Napisal/-a Shifty »

Pri 178 je vsaj pri meni large v večini primerov dosti boljši (reach nekje 465-475mm), je pa dosti koles problematičnih zaradi dolžine sedežne opore. Želim uporabljati vsaj 150mm potopno sedežno oporo, kar pa je pri dolžini sedežne cevi okvira več kot cca460mm nemogoče. Zato veliko largov odpade (ima 460-470). Veliko proizvajalcev je z 2021 ta problem odpravilo, pri starejših kolesih pa je to skoraj nemogoče, tako da verjetno 5 let star large odpade (oz je potrebno probat!). Proporci telesa so različni pri vsakemu.

Oprema se v večini primerov ne troši če kolo stoji, razen tesnil/gume ratajo trde. Stroški za generalko v grobem (!):
generalni vilice&amortizerja 200€
menjava ležjev ~100€ (ležaji+servis)
komplet gum 80€
zračenje bremz 30€
skupaj z drobnim materialom in še kakšno malenkostjo si hitro na 500€

Tudi nov kolo je 2019 modelno leto, sedaj so zunaj že 2021. Kar ni nič narobe, po drugi strani pa ima še vendo 2x11 sistem, sta še vedno 27.5, geometrija pa je šla tudi malo naprej. Za rang 2000€ bi skoraj moral dobit kaj boljšega.
PrimozR
član

Prej bo ravno pri starme kolesu treba večjega zaradi zastarele geometrije.

Jaz ne bi gledal Trance-a samo zato, ker je nov. Če ne paše na tvoj stil vožnje, potem ne paše. Pika. Če imaš željo spremeniti stil vožnje, kot sem že omenjal, je zgodba drugačna.

Glede na ceno Anthema predvidevam, da je cena Trancea okrog 2000 €? Roko na srce, danes, za 2000 €, ni osnovnega pogoja, da še kupim 2x pogon na MTB-ju. Svet je šel naprej, imamo wide range pogone in razen zelo redkih izjem (tisti, ki rabijo, vedo, da rabijo in zakaj rabijo) ni potrebe po dveh zobnikih spredaj. Oz. prinesejo zgolj več težav, kot prednosti - ropot, padanje ketne dol, dodaten menjalnik (ki ga je pain in the ass nastaviti), dvojno (bolj zakomplicirano) prestavljanje, večja obraba oz. obremenitev verige, težave z remoti za potopno (ker smo se navadili ročice na mestu ročice sprednjega menjalnika), itd.

Če je želja po novem kolesu v trail razredu, potem je verjetno en izmed najboljših dealov trenutno Vitus Escarpe CR. Na voljo v 4 velikostih v 27,5 in 29 izvedbi, žal s karbonskim okvirjem (ALU okvir bi ceno tega kolesa naredil res vrhunsko) in s spec listo, ki ji roko na srce ne manjka nič. 150/140 mm hoda, cena je bila pa še kak teden nazaj mislim da drobiž pod 2500 € na Wigglu. Zdaj, ko gledam, žal ni več na voljo, kar avtomatsko pomeni, da je Giant spet zanimiv, če je na zalogi :)
Glede na letnik in opremo bi jaz morda poskušal še nekoliko zbiti ceno.

Kar se tiče obrabe, jaz se ne bi sekiral. Dokler ni rje, je to to. Zavore so Shimano, torej ni kontaminacije z vodo, mogoče preventiven bleed, vzmetenje pa ljudje itak vozijo po 5 let brez servisa, tako da bo 5 let brez furanja manj hudo kot 5 let furanja brez servisa. Morda če pred prvo furo obrneš kolo na glavo, da olje podmaže bushinge in foamringe v vilici ter da se premeša v amortizerju, to je pa to.
Uporabniški avatar
Shifty
član

PrimozR napisal/-a: 30 Dec 2020 12:54 Prej bo ravno pri starme kolesu treba večjega zaradi zastarele geometrije.
Ja, ampak če podatki držijo ima Trance 2015 Large seat tube dolg 20˝ (508) :!: To pomeni da imaš lahko pri 178cm (in mojih proporcih) potopno sedežno oporo z max 100-110mm hoda. Res da je XC/AM kolo, ne rabiš 150mm pa vseeno...
matic20
član

PrimozR napisal/-a: 30 Dec 2020 12:54 Prej bo ravno pri starme kolesu treba večjega zaradi zastarele geometrije.

Jaz ne bi gledal Trance-a samo zato, ker je nov. Če ne paše na tvoj stil vožnje, potem ne paše. Pika. Če imaš željo spremeniti stil vožnje, kot sem že omenjal, je zgodba drugačna.

Glede na ceno Anthema predvidevam, da je cena Trancea okrog 2000 €? Roko na srce, danes, za 2000 €, ni osnovnega pogoja, da še kupim 2x pogon na MTB-ju. Svet je šel naprej, imamo wide range pogone in razen zelo redkih izjem (tisti, ki rabijo, vedo, da rabijo in zakaj rabijo) ni potrebe po dveh zobnikih spredaj. Oz. prinesejo zgolj več težav, kot prednosti - ropot, padanje ketne dol, dodaten menjalnik (ki ga je pain in the ass nastaviti), dvojno (bolj zakomplicirano) prestavljanje, večja obraba oz. obremenitev verige, težave z remoti za potopno (ker smo se navadili ročice na mestu ročice sprednjega menjalnika), itd.

Če je želja po novem kolesu v trail razredu, potem je verjetno en izmed najboljših dealov trenutno Vitus Escarpe CR. Na voljo v 4 velikostih v 27,5 in 29 izvedbi, žal s karbonskim okvirjem (ALU okvir bi ceno tega kolesa naredil res vrhunsko) in s spec listo, ki ji roko na srce ne manjka nič. 150/140 mm hoda, cena je bila pa še kak teden nazaj mislim da drobiž pod 2500 € na Wigglu. Zdaj, ko gledam, žal ni več na voljo, kar avtomatsko pomeni, da je Giant spet zanimiv, če je na zalogi :)
Glede na letnik in opremo bi jaz morda poskušal še nekoliko zbiti ceno.

Kar se tiče obrabe, jaz se ne bi sekiral. Dokler ni rje, je to to. Zavore so Shimano, torej ni kontaminacije z vodo, mogoče preventiven bleed, vzmetenje pa ljudje itak vozijo po 5 let brez servisa, tako da bo 5 let brez furanja manj hudo kot 5 let furanja brez servisa. Morda če pred prvo furo obrneš kolo na glavo, da olje podmaže bushinge in foamringe v vilici ter da se premeša v amortizerju, to je pa to.
cena anthema je 1250€ (več ni pripravljen spustiti ceno). Cena trance pa 2300€. Oboje se mi zdi preveč, je pa res, da ko gledam malo zaloge koles je kar kriza v tem obdobju.
Anthem je M, pri trancu pa lahko izbiram med M in L.
Stil vožnje je tak, da se vozim po raznih Slavnikih, Nanosih in podobnih primorskih vrhovih, se pravi vedno ceste, s takimi in drugačnimi podlagami. Ne izvajam kake hude skoke ipd. Mi je pa užitek tako (hitra) vožnja navzgor kot navzdol. Iskreno nisem nikoli imel možnosti sprobati tranca in nimam niti občutka kakšna je razlika napram anthemu. Pa še slednjega sem imel priložnost sprobati letnik 2012. A imate kakšne nasvet če naj gledam kakšno drugo znamko/model?
Uporabniški avatar
Shifty
član

Torej po makedamu gor in dol.Ali greš dol po planinski poti (singli) npr v Podnanos (od lovske koče). Če makedam - potem Anthem ali trdak. Če single pa lahko Trance ali v tem rangu.

Si pogledal Canyon? Ne vem kaj ponujajo v tem rangu. YT je razprodan.

Par idej na prvo žogo iz bajk.si
https://bajk.si/kolesa_1/gorska_1/allmo ... m-in_i8471
https://bajk.si/kolesa_1/gorska_1/allmo ... jen_i11025
https://bajk.si/kolesa_1/gorska_1/allmo ... -in_i10731
matic20
član

Shifty napisal/-a: 30 Dec 2020 14:27 Torej po makedamu gor in dol.Ali greš dol po planinski poti (singli) npr v Podnanos (od lovske koče). Če makedam - potem Anthem ali trdak. Če single pa lahko Trance ali v tem rangu.

Si pogledal Canyon? Ne vem kaj ponujajo v tem rangu. YT je razprodan.

Par idej na prvo žogo iz bajk.si
https://bajk.si/kolesa_1/gorska_1/allmo ... m-in_i8471
https://bajk.si/kolesa_1/gorska_1/allmo ... jen_i11025
https://bajk.si/kolesa_1/gorska_1/allmo ... -in_i10731
Tako je. Makadam + kamni oz. skale; sicer tudi konkretne strmine 20,25,30%. To kar imamo na primorskih cestah. Singelc vsaj do sedaj nisem vozil. Sicer res, da sem imel do sedaj trdaka, vendar mislim, da si na kake single tudi ne bom upal. Canyon sem gledal, edino nimam nič izkušenj z njihovim sistemom. Maestro sem že sprobal in sem bil zadovoljen. Samo zaradi tega sem se na giant fokusiral.

A bi bilo kaj takega bolj primerno?
https://www.giant-bicycles.com/int/anthem-29-2-2021
https://www.canyon.com/en-si/mountain-b ... be=BU%2FBK
PrimozR
član

Ma za furanje po cesti ne bo nobene koristi od polnovzmetenca. Realno bi ti rekel, da počakaj na pomlad in takrat rentaš en testni trail/AM bicikel (nekaj podobnega Tranceu) in se magari povežeš s fanti iz Ajdovščine (omenjaš Nanos, torej ti ne more biti pretirano oddaljena), kjer imaš boga trailov za vse nivoje sposobnosti, da vidiš, če ti je všeč. Če ti je všeč, greš magari v smeri Trail/AM polnovzmetenca, sicer se držiš bolj XC variant. Pa še to je za makadame pomojem bolj smiselno trdaka, ne glede na strmino. Enostavno bo cenejši (za nakup in vzdrževanje), lažji in hitrejši gor grede.

Dobil sem občutek, da tegale Anthema gledaš zato, ker je prilka, ne zaradi kake druge specifike, to, kar imaš, pa še funkcionira, torej ne potrebuješ na vrat na nos nujno novega bicikla? 2300 za tistega Trancea pa tudi ne bi dal, bi definitivno raje vzel Vitusa, če se ne mudi in je opcija počakati (pa če bo letos/prihodnje leto sploh kaj zaloge, ker kaže, da bo spet norišnica s kupovanjem koles).
Shifty napisal/-a: 30 Dec 2020 13:25
Ja, ampak če podatki držijo ima Trance 2015 Large seat tube dolg 20˝ (508) :!: To pomeni da imaš lahko pri 178cm (in mojih proporcih) potopno sedežno oporo z max 100-110mm hoda. Res da je XC/AM kolo, ne rabiš 150mm pa vseeno...
Bolj je vprašanje če na takšnem kolesu (sploh zdaj, ko smo ugotovili, da so v igri dol grede makadami) potrebuješ potopno :)
matic20
član

PrimozR napisal/-a: 30 Dec 2020 15:18 Ma za furanje po cesti ne bo nobene koristi od polnovzmetenca. Realno bi ti rekel, da počakaj na pomlad in takrat rentaš en testni trail/AM bicikel (nekaj podobnega Tranceu) in se magari povežeš s fanti iz Ajdovščine (omenjaš Nanos, torej ti ne more biti pretirano oddaljena), kjer imaš boga trailov za vse nivoje sposobnosti, da vidiš, če ti je všeč. Če ti je všeč, greš magari v smeri Trail/AM polnovzmetenca, sicer se držiš bolj XC variant. Pa še to je za makadame pomojem bolj smiselno trdaka, ne glede na strmino. Enostavno bo cenejši (za nakup in vzdrževanje), lažji in hitrejši gor grede.

Dobil sem občutek, da tegale Anthema gledaš zato, ker je prilka, ne zaradi kake druge specifike, to, kar imaš, pa še funkcionira, torej ne potrebuješ na vrat na nos nujno novega bicikla? 2300 za tistega Trancea pa tudi ne bi dal, bi definitivno raje vzel Vitusa, če se ne mudi in je opcija počakati (pa če bo letos/prihodnje leto sploh kaj zaloge, ker kaže, da bo spet norišnica s kupovanjem koles).
Shifty napisal/-a: 30 Dec 2020 13:25
Bolj je vprašanje če na takšnem kolesu (sploh zdaj, ko smo ugotovili, da so v igri dol grede makadami) potrebuješ potopno :)
Glede anthema. Imel sem ga priložnost vozit cca 3 mesce na izmenjavi in od takrat gledam, da bi si vzel polnovzmetenega, ker sem imel občutek, da mi je odpuščal določene napake ... polega tega se mi pa po poteh, ki jih vozim dogaja, da me na spustih preveč "meče" z mojim trdakom (verjetno tudi moja tehnika ni med najboljšimi, ampak vseeno :)) . Sicer je res, da ne potrebujem na vrat na nos novo kolo, ampak bi pa v roku enega leta nekaj nabavil ,ker je prejšnji trdak (10 let) opravil svoje. Pa ceste o katerih govorim niso lepe speglane ceste no .. .ampak bolj zjeb... ceste. Da te konkretno "zruka" Ne vem kako to najboljše opisat :)

Slika
PrimozR
član

Ma če ni nujno bi ti res priporočal stestirati nove bicikle, bolj XC polnovzmetence in trail bicikle pa sprobat na temu primernih terenih. Ne glede na to, kako razbite so ceste, nisem povsem prepričan, da je smiselno samo zaradi njih kupovati polnovzmetenca.

Za ilustracijo, 19 let bo od mojih začetkov bolj resnega kolesarjenja, jasno z dirkanjem v XC. 6 let sem se naokrog preganjal na trdakih, vozili pa smo traile, ki jih vozimo še danes, le da jih danes vozmo s ~150 mm hoda (plus minus nekaj 10 mm) in 29" kolesi. Razlika? Danes na teh trailih BISTVENO bolj leti. Peljati se pa da vse. Pa jasno ne govorim o cestah, govorim o skalnatih (peš) poteh, pogosto bolj razbitih od peš poti s Slavnika :)

Itak, če imaš na koncu željo po XC polnovzmetencu za te ceste, ga kupiš, ker je to tvoja želja, tvoj denar, itd. Ampak mislim da bi bilo res smiselno prej pogledati, kaj kolesa danes zmorejo.
matic20
član

Ok :) Ful vama hvala obema za vse nasvete! Bom še malo počakal, pa se vsedel na kakega novega trdaka, da vidim, če ni to res bolj smiseln nakup :)
Uporabniški avatar
flat4
član

Odgovor Napisal/-a flat4 »

Koliko bi dali za tega, menda je malo rabljen:
https://www.bolha.com/gorska-kolesa/zen ... as-5912033
Novi so bili dobrih 1500 s (standardnim) popustom. Okr. 800 je moj obcutek... ?
Uporabniški avatar
flat4
član

Kaj menite?
Uporabniški avatar
cebe
član
Kraj: ZaBajto, Prebold
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a cebe »

Če ga dobiš za 800€, vedi, da boš precej pršparal in da je prodajalec nepoznavalec, nujno rabi denar, ali bumbar. ;)
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
flat4
član

Hvala za mnenje. Samo 1200 je pa tudi prehuda glede na starost in ceno novega?
Uporabniški avatar
COSA
član
Kraj: Daleč

Odgovor Napisal/-a COSA »

Koliko bi lahko dobil za Specialized epic comp carbon HT, letnik 2019, kupljen septembra 2020, prevoženih 450km, vse kot novo, ni bil še narejen prvi servis, Garancija, račun in vse kar spada zraven, oprema je vse original kot na seznamu na uradni strani:
https://www.specialized.com/us/en/mens- ... 91319-5002

Prden ga dam v prodajo naslednji mesec me zanima še mnenje koga ki se malo bolj spozna na cene rabljenih koles :)
Seveda zraven tudi original račun in vsi dokumenti
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik
Kraj: Dolina Bratov Šrot

Odgovor Napisal/-a Buschi »

Ker sem bil poleg spešalabajz serviserja tudi spešalabajz prodajalec, so me pri spešalabajzu učili takole:
-takoj ko kolo odpelješ ven iz štacune je vreden 30% manj, ker se bo za tako ceno prodajal konec leta, ko bo črni petek
-vsako nadalnje leto je minus 5-10%, glede na ohranjenost

Torej, če praviš da je 19 letnik in kot nov si zračunaj:

Cena na uradni slovenski strani-30%-5%-5%= ?
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
COSA
član
Kraj: Daleč

Odgovor Napisal/-a COSA »

Super, potem sem ga nekako pravilno cenil na okrog 1500€ (100€ +/-)
Hvala
Uporabniški avatar
cebe
član
Kraj: ZaBajto, Prebold
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a cebe »

...ampak vedi, da si precej odvisen od povpraševanja določenih koles (ranga, namembnosti, velikosti, itd.).
Če ni povpraševanja za takšna kolesa, lahko cena pade precej, čeprav je trenutno čas, ko presežka ponudbe ni ravno.
...live for something or you'll die for nothing!
Odgovori