Nakup ženskega kolesa?

Vprašanja, ocene in debate o opremi gorskih kolesarjev
Odgovori
Adephx
član

Nakup ženskega kolesa?

Odgovor Napisal/-a Adephx »

Pozdravljeni.

Punca se je odločila, da bi tudi ona začela kolesariti, pa potrebujem nasvet glede nakupa kolesa. Sam sem pred kratkim naročil Canyon Strive CF 7 2021. Planirava kakšno daljšo skupno etapo enkrat ko se uteče in pridobi malo kolesarske kondicije, tam do 100-200km razporejenih čez nekaj dni.

Mi lahko priporoča kakšen nov/rabljen model (velikost S, visoka je 160cm), po možnosti brez zadnjega vzmetenja, ker ga najverjetneje ne potrebuje. Cenovno v mejah normale, za nekoga, ki mu kolo ne bo predstavljajo center sveta.

Hvala.
Zadnjič spremenil Adephx, dne 15 Jun 2021 16:17, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
MiLi
Razdrem vse!

Re: Nakup ženskega kolesa?

Odgovor Napisal/-a MiLi »

If you ain't Mountain Biker, you ain't shit!
marjo1
član
Kraj: Goriška Brda

Odgovor Napisal/-a marjo1 »

Zdravo,
ti z skoraj DH strojem, ona pa z trdakom? Verjetno se ne nameravata voziti samo po asfaltni podlagi ali speglanem makadamu....Glede na tvoje kolo, boš raje kot na asfalt zavil na kako pešpotko, pa tudi razsutih makadamov je pri nas več kot speglanih. Ti se boš veselo pozibaval na tvojih 150+ amortizerjih, bogo dekle pa naj pride na cilj pretresena kot dober koktail... Razmisli malo, ali bi se rad vozil z njo ali šparal na biciklu (njenem seveda).

Da bo uživala na kolesu tudi izven asfalta bi razmišljal o kakem XC polnovzmetencu, glede na njeno višino bo prava stvar res S velikost z 27,5 obroči. Zaklep zadnjega amortizerja je tudi stvar, ki naredi razliko. Ali pa Sepecializedov brain.
Svetovati model v teh časih pa je nesmisel, ker je loterija karkoli dobiti. Obrni net parkrat naokrog in poglej kaj bo padlo ven....in razmišljaj o biciklu kot investiciji, ne kot šparanju. Špara se drugje.... :D
Adephx
član

Pozdrav. Gre bolj za to, da še tipava koliko je topla voda. Sicer že nekaj let nisem bil na kolesu, sem pa vmes precej teku, tako da sem obdržal večino kondicije. Zase vem, da bom v vsakem primeru prezivel večino vikenda na kolesu, pri njej je še vprašaj. Če ji vzamem težkega fullija, me skrbi, da ne bo prišla v noben klanc, ker tudi če zakleneš oba amortizerja, se zadeva še vedno precej ziba, da dodatnih kill ne omenjam. Sem pa dojel, da je s kolesi v tem obdobju kr loterija ja.
Zadnjič spremenil Adephx, dne 15 Jun 2021 11:29, skupaj popravljeno 1 krat.
PrimozR
član
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a PrimozR »

Moderni bicikli se tudi z odklenjenimi amortizerji ne zibajo, vsaj ta dobri ne. Teža pa tudi ni tak problem, ker imaš... prestave.

Verjetno bo najbolj smiselno za oba vzeti par testnih biciklov v različnih rangih tipa vožnje in na terenu preveriti, kaj vama paše.
Adephx
član

Nevem, nazadnje sem bil lastnik YT Capra CF Pro 2015 in se je tudi z zaklenjenim sprednjim in zadnjim amortizerjem rahlo zibala, sploh če sem vstal pokonci. Lahko da je šla tehnologija v 6ih letih drastično naprej.
Uporabniški avatar
dumr666
član
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a dumr666 »

je šla naprej, na starem biciklu sem redko zaklepal pa se ni skoraj nič zibal. Na tem sedaj pa nevem če sem sploh že kdaj zaklenil armotizer
Robots will steal your jobs. But that's OK
PrimozR
član

Ni šla tehnologija toliko naprej, kot malo drugačne zahteve pri dizajnu koles. Tudi 5 let nazaj se je dobilo kolo, ki se ni pretirano guncalo.
Uporabniški avatar
CitroX
član
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a CitroX »

Pozdravljen
Nisem poznavalec in zadnjih par let skoraj nisem bil na kolesu, opažam pa neke zadeve, ko gre za takšno 'kolesarjenje v paru'.
Velikokrat vidim navdušenega kolesarja, ki je prepričal svojo lepšo polovici, mogoče na friško punca, ali 'baba', ki jo je po dolgih letih le prepričal, da gre malo migat z njim, 'ker je tak fajn'. Seveda se ona žrtvuje (dobesedno). On na specialki, ona pa na nekem x-fak MTB zraven po asfaltu … super … nikoli več ne bo šla z njim ali sploh blizu kolesa. Seveda oba razočarana. :roll:

Kar se pa vzmetenja tiče …
Sam imam enega starega fulija, ki je zaradi okvare zavor 2 leti stal … vmes sem od moje vzel njenega 29'' trdaka, ki je v primerjavi z mojim prava raketa. No, zavore sem letos popravil in šel na vožnjo – moj hrbet bo mi večno hvaležen. Za 50 si omislim novega fulija 29'' haha :lol: .

Človek bi rekel, če daš ti 3 jurje za kolo, dajta še 1,5 jurjev za njenega fulija… Seveda se stvari včasih malo zakomplicirajo … ali gre za 'skupne račune' in neko resno zvezo, ali slučajno neko novo punco, kdo bo plačal račune, kolikšen je možen proračun ipd …

Zagotovo ni lahka odločitev.
Zapomni pa si:
Glede na to, da je v večini primerov ženska fizično v slabšem položaju, potrebuje torej boljše kolo.
- Ni težko biti svetovni prvak, če živiš v svojem svetu. -
PrimozR
član

Če danes dobiš za 1500 € novo ali spodobno rabljeno polnovzmeteno kolo, slava ti... Trg je ponorel.
Adephx
član

CitroX napisal/-a: 12 Jun 2021 21:58 Pozdravljen
Nisem poznavalec in zadnjih par let skoraj nisem bil na kolesu, opažam pa neke zadeve, ko gre za takšno 'kolesarjenje v paru'.
Velikokrat vidim navdušenega kolesarja, ki je prepričal svojo lepšo polovici, mogoče na friško punca, ali 'baba', ki jo je po dolgih letih le prepričal, da gre malo migat z njim, 'ker je tak fajn'. Seveda se ona žrtvuje (dobesedno). On na specialki, ona pa na nekem x-fak MTB zraven po asfaltu … super … nikoli več ne bo šla z njim ali sploh blizu kolesa. Seveda oba razočarana. :roll:

Kar se pa vzmetenja tiče …
Sam imam enega starega fulija, ki je zaradi okvare zavor 2 leti stal … vmes sem od moje vzel njenega 29'' trdaka, ki je v primerjavi z mojim prava raketa. No, zavore sem letos popravil in šel na vožnjo – moj hrbet bo mi večno hvaležen. Za 50 si omislim novega fulija 29'' haha :lol: .

Človek bi rekel, če daš ti 3 jurje za kolo, dajta še 1,5 jurjev za njenega fulija… Seveda se stvari včasih malo zakomplicirajo … ali gre za 'skupne račune' in neko resno zvezo, ali slučajno neko novo punco, kdo bo plačal račune, kolikšen je možen proračun ipd …

Zagotovo ni lahka odločitev.
Zapomni pa si:
Glede na to, da je v večini primerov ženska fizično v slabšem položaju, potrebuje torej boljše kolo.
Rad bi srečal primerek, ki pride v klanec hitreje s fullijem kot s trdakom, suspension lock gor dol. Full suspension ima kok, 3-4 kg več od povprečnega trdaka, če kaj, potem me bo še težje lovila v klance. Ne vidim računice. Pa prosim: namen je cesta, makedam in občasna gozdna pot, ne downhill v puščavi Sevier
Zadnjič spremenil Adephx, dne 15 Jun 2021 11:30, skupaj popravljeno 1 krat.
m66
član

Odgovor Napisal/-a m66 »

No, odvisno od makadama. Sam sem hitreje in lažje recimo prišel po cesti na Osorščico s fullyjem, resda xc, kot s trdakom. Gre pa za zelo grob makadam (vsaj bil je pred par leti)

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

Cvika
članica
Kraj: Radovljica, Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Cvika »

Adephx
sorry, ko se dva vozita skupaj, je še bolj kot od izbire kolesa odvisno od odnosa in pričakovanj.
Glede na izjavo "me bo še težje lovila v klance" - mislim, da je nakup kolesa za skupnje vožnje - zgrešen nakup.

Razen, če s tabo ni kaj hudo narobe, je jasno da si hitrejši/močnejši, če hočeš boljši - ni treba tega dokazovati v vsak klanec, razen če je namen zagabiti kolo, da bi na kolesu imel mir pred njo. Lahko pa poskusiš, kako to zgleda z druge strani in pojdi na turo z nekom na e-kolesu. Ni problema, če ..., če pa elekrika stopi v glavo, verjetno ponovitev ne bo prav veliko.

Izbira kolesa seveda ni zanemraljiva, vedno ko me kdo vpraša kakšno kolo, je prvi odgovor istega tipa kot ga imajo prijatli/sovozniki.
Adephx
član

Tej slovenski forumi so ratali prava tragedija. Vprašal sem preprosto vprašanje in ne dobivam drugega kot brezpredmetne očitke. Glede na to, da pol zgornjih komentarjev govori o tem, da me punca ne bo morala dohitevati in moji vse splošni zlorabe omenjene dečve, ker ji pač ne privoščim full suspension bicikla, se mi zdi moj komentar "me bo še težje lovila v klance" popolnoma vmesen.

Vozil sem downhill, street trdake s trdo vilo, dirt trdake s sprednjim amortizerjem in enduro, zato iz izkušenj vem, da se na povprečni slovenski poti, predvsem klancih navzgor, trdak odnese mnogo bolje. Zaenkrat moram priznat, da še nisem srečal kolesarja na specialki z amortizerjem. Obenem v celotni temi nisem niti enkrat omenil, da ima punca namen furat karkoli razen asvalta in makedama.

Prav tako ne razumem komentarja "istega tipa kot ga imajo prijatli/sovozniki". Če bi vozil downhill kolo in punca izrazi željo po tem, da bi šla skupaj kam s kolesom (tukaj je govora o kolesarskih poteh), naj ji nabaviva 16kg DH kravo ali lažje MTB kolo, s katerim me bo lažje dohajala? Na tej točki bi rad poudaril, da nimam namena sprožiti debate na temo tretjega vala feminizma, govorim zgolj o temu, da če se tehnica fizične zmogljivosti nagiba v mojo smer, je v najinem interesu, da jo kar se da izenačiva s primernim kolesom. Seveda je logično, da vožnjo prilagajam njenim potrebam in jo ne gonim oziroma puščam kilometer in pol za sabo. Groza.

E-kolesa odpadejo, ker jih ne moreva polniti sredi gozda ob taborjenju (prosim ne me nadlegovat še glede divjega taborjenja, punca je starešina, spiva v visečih mrežah (z zaščito lubja) zato, da ne nadlegujeva podrastja, kuhava s plinskim gorilnikom).

Za konec bi še omenil, da je PUNCA tista, ki nasprotuje temu, da ji nabaviva predrago kolo in da sem se pošteno namatral, da ji pojasnim da bickil pod jurjem ni dost vreden.

Dejte se malo zresnit.
Cvika
članica

Hudič je v podrobnostih...
Če bi napisal: trdak zato, da bo lažje prišla na vrh klanca - se (mogoče) strinjam, ti si pa še ponovil o lovljenju v klance... Pač govorim zase - ni tak problem strmina ali razdalja - je pa velik problem, če me kdo priganja ali mi da vedeti, da sem cokla - zaradi hitrosti ali omejitve terena...

Zakaj pa si ne bi ene parkrat izposodila kolesa in šla na izlet - vidi, če ji je všeč in tudi lažje se skeširaš, če občutiš razliko in veš kaj plačaš.
Drugače pa LIV (ženska verzija Gianta) je za pogledat. Kaj več svetovat, pa ti noben ne more - vsaj opiši idealno skupno kolesarjenje -lahko kar konkretno turo, ki jo imaš v planu - tistih 100 do 200 km razporejenih čez nekaj dni ne pove ničesar. Ali pa se zamisli, kakšno kolo bi ti imel za tisto idealno skupno kolesarjenje - idealno (verjetno ne bi bil strive) in budeget varianto - pa ti lahko svetujemo žensko verzijo oz. modele.
Adephx
član

Realno gledano bo kar Strive, nimam hujših problemov z vožnjo tega modela po cesti, zato bi težko opravičil proračun za dva kolesa. Iskreno povedano, se na "trekking" MTB kolesih tudi ne počutim najboljše, ker sem zaradi svojega ozadja navajen na izredno spuščen sedež in sedež dvignem bolj izjemoma v kakšen daljši klanec. Trenutno čakava v čakalni vrsti za predlagan Grand Canyon 8 WMN.
PrimozR
član

Premisli še o Spectralu, ker bo bolj zabaven, Strive je nekoliko bolj race mašina, ki jo je treba fejst priganjati dol grede, da zaživi. Morda je pri Canyonu kaj drugače, ampak takšne sem slišal komentarje glede Megatowerja vs. Hightower pri Santa Cruzu. Pa dvigni si sedež na pravo višino, da si ne uničiš kolen.

Za mlado damo pa lahko pri Canyonu pogledaš še Stoica, ki je nekoliko bolj trail naravnan. Če ne drugega, bo imel še nekoliko bolj zrelaksiran položaj na kolesu, bi pa moral biti piko počasnejši na terenu, za katerega praviš da bosta vozila. Bi pa vseeno tudi jaz priporočal izposojo testnega kolesa, če se dobi kaj pametnega na test v tem letu. Ziher je pač ziher, tudi poceni kolo (nad jurja) pa ni ravno malo denarja.
Adephx
član

Vem da se boš držal za glavo, sam najraje vozim stoje, torej gonim, vsedem dokler gre naprej in spet gonim. Sindrom preteklosti. Bom pokukal še Spectral, glede na prebrano sem imel občutek, da je ravno obratno.
poldy.nowax
član

Odgovor Napisal/-a poldy.nowax »

Da se plislinim k temi....

Ali je med moškim in ženskim kolesom (zgoraj je omenjena serija LIV, ki je prilagojena ženskam) zgolj marketing (bolj pink barve ipd) ali je kaj na tem?
Je dejansko pri kolesu, ki je primerno za določeno višino kakšna bistvena razlika med Ž oz. M verzijo?
Seveda primerjamo kolo za enak namen (XC/tail...).
Adephx
član

Slika

Krajša razdalja med sedežem in balanco oziroma gonilno osjo. Krajši in širši sedeži (širši boki), ožja balanca (ožja ramena), amortizerji prilagojeni manjši teži (npr. moški small size je lahko narejen za 65kg, ženska iste višine ima brez problema 15kg manj), ipd. Nekateri modeli imajo še vedno ukrivljeno sredinsko štango, sicer ne razumem zakaj, ker nevem kdo nosi krilo na Enduro kolesu.
problematiks
KontraRevolucionar

Odgovor Napisal/-a problematiks »

Ampak dostikrat so dejansko res samo barve s par detajli (sedež, mogoče krmilo,...).

Marko
PrimozR
član

Sploh ko ne gre za ogromne znamke (kot je Giant) in ko gre za karbonske okvirje. Lep primer tega je Juliana (Santa Cruzova ženska linija).
M.E.
član
Kraj: Brod

Odgovor Napisal/-a M.E. »

Velika znamka, Specialized, svoj model Stumpjumper Evo razlikuje žensko od moške linije izključno samo po barvi.
PrimozR
član

Tudi možno, ja. Gianti se mi sicer zdijo različni (torej Liv vs. Giant).

Point je, da se večji znamki načeloma lažje splača narediti ločene okvirje, ker imajo več denarja za razvoj in proizvodnjo na račun večjih prodajnih številk. Ampak zlahka so pa tudi požrti in prodajo enak okvir v obeh primerih :)
Cvika
članica

Se strinjam glede žensko/moških okvirjev veliko več reklame, kot dejanskih razlik - sama sem vozila 5 moške/uniesx in 2 uradno ženska okvirja (safire - takratni ženski stumpjumper - tu so bile oznake velikosti definitivno različne, za ostalo ne morem reči - še med tremi različnimi znamkami pred nakupom nisem našla bistvene razlike v geometriji, odločitev je padla glede na dobavljivost). Drugi ženski je specialka - mi je bolj všeč, kot prejšniji - a ne morem reči ali je razlika zaradi tega, ker je ženski ali druga znamka...

Me niti ne moti, če je okvir isti za moško in žensko različico, dokler so cene enake (včasih so bila ženska kolesa dražja in to ob slabši opremi), tako ali tako se usedem in sprobam. A če sta okvirja enaka in za isto/res primerjivo ceno - tudi malenkosti, kot je sedež, širina krmila pa ne nazadnje barva (tolažim se, da je pinki okvir manj privlačen za ukrast) lahko odločajo.
Moj prelog glede ženskih okvirjev je bil tudi glede na omenjeno velikost - verjetnost, da so manjši v trgovini je nekako večja... Pa Liv- Rove (sicer treking) sem malo več kot sprobala - je kar veliko kolesa (pa ne po kg) za dano ceno.
Uporabniški avatar
cebe
član
Kraj: ZaBajto, Prebold
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a cebe »

M.E. napisal/-a:Velika znamka, Specialized, svoj model Stumpjumper Evo razlikuje žensko od moške linije izključno samo po barvi.
Ter predvsem po sedezu. ;)

Iz prakse povem, da so se razlike med zenskim in moskim telesom v zadnji (sto)let(j)ih precej zabrisale...
Drugace pa je se vseeno procentualno pogosteje, da umajo zenske par % daljse noge, pri tem krajsa stegna in daljse goleni, kar po pomeni, da je za zensko kolo dobro, da ima cimbolj stem kot sedezne.
Zenske imajo tudi krajsi trup, svohnejsi zg. del telesa in ce temu dodamo se daljse noge, je/bi bilo dobro, da je kolo spredaj visje oz ima visji stack, itd.

Kot pa ze povedano, so razlike res majhne in predvsem bistveno, da je sedez taksen, da lahko zenska na njem sedi - vsaj 150mm in tja do 160mm sirine, kar pokrije vsaj 3/4 zenske populacije.
...live for something or you'll die for nothing!
problematiks
KontraRevolucionar

cebe napisal/-a: 18 Jun 2021 21:21 Iz prakse povem, da so se razlike med zenskim in moskim telesom v zadnji (sto)let(j)ih precej zabrisale...
Ok, glede tega bi pa res rad slisal kaj vec :mrgreen:

Marko
Uporabniški avatar
cebe
član
Kontakt:

Govorim o dolzinah razlicnih delov... In tudi o misicah.
Pa npr. o ozjem kmrilu na MTB... Je pa to debata za v zivo, ker je marsikaj tezko napisat, da bralec razume kot bi moral.
Isto kot vlecenje med obratom... Kar vas je vecina razumela narobe, ko je bila debata.
problematiks
KontraRevolucionar

Mene bolj zanima tvoja praksa glede manjsanja razlik med moskim in zenskim telesom v zadnjih (sto)let(j)ih. A to po britofih s krampom in lopato hodis v prostem casu ali kaj podobnega? :wink:

Sicer pa ironicno, da je kolesarjenje zacelo z moskimi kolesi, ki so postala uniseks, potem smo dodali se zenske modele, za katere zdaj ugotavljamo, da bolj ali manj obstajajo samo zaradi druge barve :lol: Nisem pa cisto preprican, ali imamo zdaj moske in zenske modele ali uniseks in zenske modele? :mrgreen:

Marko
Uporabniški avatar
cebe
član
Kontakt:

Mogoce sem malo narobe napisal... Ampak ce je nekdaj (baje) bilo zelo ocitno, kaksno je zensko in kaksno mosko telo (govora je predvsem o skeletu), so sedaj te razlike precej manjse.
Manjse so tudi misicne razlike...
problematiks
KontraRevolucionar

Ja, poglej npr Laurel Hubbard iz Nove Zelandije, zgleda kot dec. Aja... :mrgreen:

Marko
Uporabniški avatar
cebe
član
Kontakt:

Marko, zgleda, da skrbis, da gre forum tja, kamor je pred leti sel bicikel.com, ko sem zelel kdaj komu kaj "uporabnega" napisati... lepo od tebe.
problematiks
KontraRevolucionar

S svoje v povprecju 0,85 objave na dan ne skrbim za nic kaj drasticnega, se posebej pa ne za kakrsnokoli usmerjanje foruma kamorkoli (saj ne da vem, na kaj naj bi se bicikel.com referenca nanasala, me tudi zanima ne).

Tu pa tam upam da prispevam kaj koristnega, tu pa tam kaj manj koristnega, obcasno pa malcek spiknem. Ce si pa zdaj zavihal nos, ker sem se obesil na tvojo stoletno prakso, se pa cisto mogoce malcek preresno jemljes :wink:

Marko

P.S: Prisel sem v miru in z nasmeskom na obrazu, odhajam tudi tako :mrgreen:
Uporabniški avatar
cebe
član
Kontakt:

Mah, obcutek imam, da se vedno dokaj pikro in/ali provokatorsko oglasas, se skoraj delas norca, itd., ko se mogoce ne strinjas, ni cisto tvojo podorcje, itd.
Lahko pa, da se motim...

Bistvo vsega je, da je zensko telo, sploh pri visini 170 in vec, po skeletu ze zelo podobno moskemu, razen seveda pri sirini medenice/sednic.
Ravno zato kao neka zenska geo ni ravno najbolj smiselna. Je pa dober marketing... recimo. :)

Ko nekdo kupuje kolo (zenska zenkso kolo npr.), je zelo pomembno, da ve vsaj svojo visino in razkorak, ali ima roke povprecne ali kratke/dolge, za prodajalca pa, da ve, kaj si s tem lahko pomaga in katere podatke gledati pri sami geometriji.
Ko gremo pa v detajle, pa veliko vlogo igra zadnja loza, gibljivost gleznjev, moc jedernih misic, moc zgornjega dela telesa, seveda splosna gibljivost, itd. Vse to pa se v veliki vecini primerov zacne s primernim sedezem... brez le tega, je vse ostalo dokaj nepomembno.
In tukaj zakljucim, da je bostvena komponenta "zenskega" kolesa predvsem sedez na 0mm offset sedezni opori in ne prevec poloznem kotu sedezne cevi. :)
problematiks
KontraRevolucionar

Naj zacnem s tem, da se s spodnjim popolnoma strinjam.
cebe napisal/-a: 21 Jun 2021 22:56 Bistvo vsega je, da je zensko telo, sploh pri visini 170 in vec, po skeletu ze zelo podobno moskemu, razen seveda pri sirini medenice/sednic.
Ravno zato kao neka zenska geo ni ravno najbolj smiselna. Je pa dober marketing... recimo. :)
Sedez, pedala in grifi/krmilo so pa kot edine sticne tocke cloveka s kolesom vsekakor zelo pomembne zadeve.

Ampak za tole trditev spodaj te pa ne bom kar tako spustil s kavlja in bom prosil za primere.
cebe napisal/-a: 21 Jun 2021 22:56 Mah, obcutek imam, da se vedno dokaj pikro in/ali provokatorsko oglasas, se skoraj delas norca, itd., ko se mogoce ne strinjas, ni cisto tvojo podorcje, itd.
Lahko pa, da se motim...
Recimo, da vzameva za vzorec zadnjih 12 mesecev, torej okvirno 300 objav, v mojem profilu lahko brez tezav preveris vse. Tak vzorec bi verjetno moral biti dovolj za potrditev/ovrzbo zgornje trditve. Lahko mirno na zs, sploh ce ti bo nerodno, ko bos ugotovil, da se motis :wink:

Marko
Adephx
član

Fanta, sicer nevem kakšne droge jemljeta, me pa zanima dobavitelj. Razmerje med žensko in moško konstrukcijo se bistveno ni spremenilo že vsaj nekaj deset tisoč let. Ženske zaradi zožene medenice, do katere je prišlo zaradi pokončne drže Homo sapiensa, umirajo med porodi že zadnjih 100,000 let. Spremenila sta se tip in kakovost hrane, ki jo zaužijemo in splošna kvaliteta življenja. Ljudje so bili včasih manjši, ker so živeli na ovesu in juhi in v otroštvu niso dobili dovolj hranljivih snovi za primerno rast. Pomaga tudi to, da je živina splošno pitana z rastnimi hormoni in jih nekaj skozi hrano pronica do nas. Spremenil se je tudi ideal popolnega telesa, npr. še v renesansi je bila debilnost debelost statusni simbol bogastva. Včasih so bile ženske visoke 140, moški pa 170, danes so ženske visoke 160 moški pa 190. Razmerje ostaja enako.
Zadnjič spremenil Adephx, dne 23 Jun 2021 07:45, skupaj popravljeno 2 krat.
problematiks
KontraRevolucionar

Adephx napisal/-a: 22 Jun 2021 17:45... npr. še v renesansi je bila debilnost statusni simbol bogastva.
:lol:

Sem bil pod vtisom, da je bil to samo stranski ucinek vseh tistih porok med bliznjimi sorodniki, ki so jih imeli plemici, zdaj zvem, da je to bil celo simbol bogastva :mrgreen:

Marko
PrimozR
član

Res ironičen typo. Freudian slip? :D
Adephx
član

Disleksija, (pre)pogosto mislim eno, napišem pa drugo, brez da bi moji možgani zaznali napako, tudi ob večkratnem branju. Priznam, da se je ta posrečila.
Uporabniški avatar
Mojo Jojo
član
Kraj: bliz obvoznice

Odgovor Napisal/-a Mojo Jojo »

Še bolj zanimivo je to, da je misli debelost oz. obilnost....= debilnost :mrgreen:
Monkey Control
problematiks
KontraRevolucionar

Mogoče pa lahko tako za debilnost v tistih časih kot za tvojo disleksijo rek rečemo: It's a feature, not a flaw :wink:

Kakorkoli, da zavijemo spet nazaj na temo...

Glede na opis, ki si ga dal glede zahtev pri kolesu, bi osebno za tvojo gospodično priporočil predvsem čimlažje kolo, po možnosti s poudarkom na lahkih obročnikih/gumah. Ker če bosta skupaj vozila predvsem nezahtevne terene, potem je po mojem mnenju za čimvečji užitek najpomembnejša lastnost kolesa ta, da je lahko in posledično hitro. Če jo zagrabi in bo hotela začela kolesarit tudi po zahtevnejših terenih, bosta šla pač v menjavo za polnovzmetenca. Kupovat na podlagi potencialne uporabe nekje v prihodnosti je lahko precej dvorezen meč.

Tečna stvar pri vsem tem je, da bo nizka teža za zmeren denar najverjetneje za dobit samo med rabljenimi kolesi. In kot pri novih je tudi pri rabljenih letos tam žal kar pomanjkanje. Če se vama ne čisto mudi, je mogoče vseeno vredno malo sledit oglasom, če se pojavi kaj takega.

Recimo za orientacijo, kaj bi recimo bila v skladu z zgoraj napisanim fajn izbira (pa pustimo stat, da je ta precej denarja):
https://bajk.si/klasicna-kolesa/gorska_ ... cup_i18252

Marko
Odgovori