Verižnik

Vprašanja, ocene in debate o opremi gorskih kolesarjev
Odgovori
ule
član

Verižnik

Odgovor Napisal/-a ule »

Pozdravljeni

Potrebujem pomoč/nasvet, da ne odkrivam tople vode. Zanimam se za nakup rabljenega kolesa
https://www.giant-bicycles.com/si/tranc ... er4I-UfQNQ

Ker je sedajšnji lastnik zamenjal prvi večji verižnik iz 36t na 38t, me zanima če se da dobiti še večjega (recimo 40t ali 42t, mogoče več)? Če se da, me zanima kako je potem z ostalimi stvarmi (veriga, menjalnik,...)

Hvala
Uporabniški avatar
cebe
član
Kraj: ZaBajto, Prebold
Kontakt:

Re: Verižnik

Odgovor Napisal/-a cebe »

Ne bom lih velik pomagal, ma če ti 38 - 11 na 27.5 kolesih ni dovolj, kupuješ po mojem precej napačen bajk... cestno ali treking bi bilo primernejše, če sem malo zloben. ;)
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a MAAC »

Kolikor vem, je na 2x11 Shimanotih 38 maksimalno število zob. Za več bi moral uporabiti "tretji" verižnik, ki pa ga najbrž ne boš mogel namontirati zaradi oblike spiderja na gonilki. Sicer pa, če potrebuješ takšno število zob, potem dvomim, da gledaš pravo kolo ;)
Ni nam lahko... je pa fajn!!!
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik
Kraj: Dolina Bratov Šrot

Odgovor Napisal/-a Buschi »

Zakaj eni ne razumete, da obstajmo ljudje, ki se tudi z AM kolesom radi zapeljemo po makedamu navzdol in pri tem poganjamo, da je brzina večja!

In, 20-40 je bila idealna double gonilka. Da obstajajo 40 zobniki, sam za klasičen sistem gonilk. Tvoja ima luknje narejene na X in si pač obsojen na shimano zobnike.
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
ule
član

Odgovor Napisal/-a ule »

Sicer sem našel tole
https://bike.shimano.com/en-EU/product/ ... 98010.html
Bi šlo tole gor, brez da je potrebno menjat prednji menjalnik? Za verigo zastopim, da verjetno postane prekratka.
Sem tudi sam malo v dvomih, glede izbire kolesa. Po testni voznji se lepo pelje po brezpotjih, vlakah in tudi nasplosno. Zgodovina kolesa mi je poznana, ker je lastnik skoraj sosed. Me pa moti ker, bi po ravnini želel malenkost več od kolesa.
PrimozR
član
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a PrimozR »

Ne paše, kot je rekel Buschi luknje te SLX gonilke niso enakomerno razporejene na 90°, temveč je en par nekoliko zamaknjen (predstavljaj si Andrejev križ pri prečkanju železnice v primerjavi s pravokotnim X-om).

Pa v takih primerih je itak potem še vprašanje, če bi menjalnik to sploh požrl, ker večinoma niso bili narejeni za tako velike preskoke med prestavami. Plus ali bi zobnik sploh potegnil gor ketno oz. kako hitro, itd.
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

Če bi še enkrat kliknil (kompatibilnost), bi ugotovil, da je to tretji zobnik pri 3x10 gonilki (https://bike.shimano.com/en-EU/product/ ... -10-3.html). Kot ti je že Pipi napisal, ne bo šlo gor.

Pa še nekaj - fantje, trail/AM kolesa niso za nažiganje po ravninah/asfaltu. Kolesa so se s pojavom 1-rednih pogonov toliko differencirala, da žal pač ni več "enega kolesa za vse", kot je bilo včasih, ko si imel 26-36-42/44 gonilke in si gnal povsod. Po eni strani slabo za uporabnika (porabiš več $$ za kolesa), po drugi strani so pa bajki za vsako posamezno kategorijo sedaj tako doterani, da res lahko izkoristiš maksimum od bajka ;) Ti predlagam, da raje nabaviš še enega cestaka za nažiganje po cesti ;) (saj veš, vsak bajker potrebuje n+1 koles :mrgreen: ;) )
ule
član

Odgovor Napisal/-a ule »

Ja sem prehitro pogledal. Videl sem da je kompatibilen z SLX M7000 in sklepal da je to to. :oops: Glede vožnje, je pa tako;več ali manj vse po makadamu. Sedaj me mikajo razne vlake in podobni spusti, za katere je omenjeno kolo ok. Sem poizkusil ene parkrat s trekom, pa ni za neke orenk strme spuste. Da se, ampak ni to to. Kolikor opažam so kolesa nasplošno sedaj kar precej radeljena po namembnosti uporabe, kar res za samega uporabnika pomeni n+1 koles in več €€€ :?
Uporabniški avatar
cebe
član
Kontakt:

Za opisano si kupi v 29 col trdaka in si zmagal...
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik
Kraj: Dolina Bratov Šrot

Odgovor Napisal/-a Buschi »

No, ampak 38-11 je dovolj za gonjenje navzdol.
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
MAAC
aufbix PR

cebe napisal/-a:Za opisano si kupi v 29 col trdaka in si zmagal...
Morda celo trail hardtaila, pa z 2-rednim pogonom ;)
Uporabniški avatar
trunto
član

Odgovor Napisal/-a trunto »

Sposojam si temo...

A se vam zdi to obrabljen verižnik?

Slika

Namreč, po tem ko sem zamenjal verigo (stara je 11r X1, nova 12r GX), se mi pojavlja točno tak zvok kot v začetku tega videa:

https://youtu.be/TzqZxtW4xJk

Ampak v videu je verižnik res znucan, meni se moj ne zdi toliko. Na stari X1 verigi tega zvoka ni. Pa še ta zvok se pojavlja, ko močno pritiskam, npr. v zajeb** klanec.

Any ideas?

Moja razlaga je da se mora veriga “ufurat” aka raztegnit da bo lepo not padla, saj po parih furah, se mi zdi da se je to “drobljenje” precej zmanjšalo.
PrimozR
član

Če ti takole ropota, ti verjetno ketno vleče gor in je rezultat jasen, zobnik je obrabljen.

Ja, nova veriga se bo morda 'ulegla' na zobnik, ampak to pomeni prekomerno obrabo verige v kratkem obdobju. Kaj je lažje, zamenjati še zobnik ali res pogosto menjati verigo na temle zobniku? :P
Uporabniški avatar
trunto
član

Verižnik

Itak, da bom zamenjal verižnik, samo mi je res neverjetno, da ga tko hitro znucam.
Ne vem, ce ima za seboj 30km visincev...

Sent from my iPad using Tapatalk
Uporabniški avatar
Andraž
član

Odgovor Napisal/-a Andraž »

To bi mogl brez problema zdržat....razen če voziš na suho....preveri tudi stanje zadnjih verižnikov.
Enduro boys crew.
Uporabniški avatar
trunto
član

Zadnja kaseta je nova, zato sem tudi menjal verigo.
Sem bral po forumih, da imajo ljudje razlicno sreco s temi prednjimi verizniki.
Glede na to da je tale iz ALU, kolo je 29ka, švoh ravno nisem, je potem možno da zaradi sile pride te prejšnje obrabe?
Uporabniški avatar
cebe
član
Kontakt:

Pri 1x pogonih nizka kadenca se potencirano prispeva k obrabi...
PrimozR
član

Jaz sem Sramov Xsync1 zobnik na 1x11 menjal na eno leto, na ~100k višincev. Xsync2 na 1x12 mi zdaj brez težav dela že 3. sezono in bo počasi na 200k višincih, brez težav. Ker ima drugačno obliko zob in ima manj težav z obrabo (se ne naredi sharkfin).

Vse je ALU, na zalogi imam pa jeklenega, čeprav na Xsync2 pomojem ni tolikšne potrebe po tem.

Ampak ja, ALU zobnik je definitivno minus, imaš 28T zobnik, kar pomeni manj zob (več obrabe na posamezen zob) in višje sile v verigi, moč je pa še dodaten minus. 30k je divje, tukaj ni dvoma, definitivno pa poglej, da ga zamenjaš z jeklenim.
Uporabniški avatar
trunto
član

Originalni od Srama so bili jekleni.
Najprej je bil gor 32, potem sem zamenjal s 30. Zal pa Sram manjse od tega ne ponuja.
Edino 28t kar sem uspel najti za moj pogon (94bcd 4 bolt) je ALU material.

Glede na to da bom definitivno menjal ostaja se vprasanje ali oval ali ne?
PrimozR
član

Ja, na 94 BCD gre načeloma samo 30T, 28T je očitno tako, kot 30T za 104 BCD - odmaknjen, nahekan, itd. Je pa Sramov 30T tudi jeklen: https://www.bike24.com/p2163781.html

Ovalc bo pa verjetno minimum celo 32T, vprašanje, če bo 30T pasal gor.

Sicer pa, gledam sliko... Dej slikej celo gonilko, se mi zdi da imaš odstranljiv spider, torej bi lahko montiral direct mount zobnik.
Uporabniški avatar
trunto
član

PrimozR napisal/-a: 02 Maj 2021 20:50 Sicer pa, gledam sliko... Dej slikej celo gonilko, se mi zdi da imaš odstranljiv spider, torej bi lahko montiral direct mount zobnik.
Hja, na to niti pomislil nisem.
Na kolesu je tale gonilka: SRAM X1 1400 X-Sync

In glede na tale video, bi celo šel gor direct mount...

Ful hvala, za info!

Na kaj pa moram sedaj biti pozoren, ko iščem direct mount?
Najbrž samo tale direct mount offset, ki je za moj GXP BB 6 mm?

Po mojem je to to:
https://www.bike-components.de/de/SRAM/ ... X9-p42415/

Obstaja tudi 26T verzija, če bo treba v severno triglavsko steno... ;-)

Žal pod 28T ni jeklenih, niti pod razno...

https://r2-bike.com/ABSOLUTE-BLACK-Chai ... n-28-Teeth
https://r2-bike.com/RACE-FACE-Chainring ... k-28-Teeth
https://r2-bike.com/LEONARDI-RACING-Cha ... -GXP-Crank
https://r2-bike.com/GARBARUK-Kettenblat ... eeth-green

Po mojem bi vzel kar SRAM-a. Bi vi kaj drugega? Je kakšna razlika med proizvajalci, oz. kakšne so vaše izkušnje?

Edit:
Kaj pa tole: https://r2-bike.com/SRAM-X-SYNC-Direct- ... fset-BOOST

Bi šlo to gor?
PrimozR
član

Katero kolo je to? Ali imaš Boost zadnjo pesto ali klasiko?

6 mm je za klasiko (QR oz. 142 mm), boost oz. 3 mm offset je pa za boost peste.

Nja, X-sync 1 je bil v 28T, ampak ga nikjer ni več v non-boost verziji. Dvojka je pa, ker pač Eagle, 30T minimum. Res ni videti, razen precej drage 'rešitve':
https://www.wolftoothcomponents.com/col ... r-for-sram
https://www.wolftoothcomponents.com/col ... 9057557061

Superstar je imel podobno zadevo, ampak so ukinili...
Uporabniški avatar
trunto
član

Klasika je odzadi, 142x12.

Hvala za mnenje, tole od Wolftootha se zdi dobra s-steel opcija, ampak košta pa toliko, da dobim 2xSRAM ALU, ki bosta pa trajala ravno toliko kot en sam s-steel...

https://www.bike-components.de/en/SRAM/ ... X9-p42415/
Uporabniški avatar
trunto
član

Vsi zobniki spodaj so na tapeti in me zanima kaj bi vi preferirali (vsi so iz ALU)?
Je sploh pomembno kdo je proizvajalec ali pač vzamem najcenejšega, ki pa je Blackspire, ki je že na kolesu.
Malce me je razočaral, ker se je tako hitro porabil, pa vendar ni rečeno da se ne bodo tudi ostali...

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Malce me bega tale sstel od Wolftootha, ki na prvi pogled paše na moj pogon (SRAM GXP direct mount, 142 thru axle).
Na videz izgleda identično ALU verziji (ki sem jo prilepil zgoraj), vendar v opisu za razliko od ALU verzije nikjer ne piše 6mm.
https://www.bike24.com/p2134254.html?me ... ,1881,1882
Slika

Je pa daleč najdražji od vseh, tako da ne vem če se ne splača bolj vzeti 2xALU za enega ssteel.
problematiks
KontraRevolucionar

Odgovor Napisal/-a problematiks »

Opcija je tudi SRAMov Eagle, ki ima zobe oblikovane malo drugače, kar naj bi prispevalo k manjši obrabi.

Marko
Uporabniški avatar
trunto
član

Eagla ni v 28 izvedbi.
problematiks
KontraRevolucionar

Uf, saj res, sem spregledal, da isces 28t. Sicer pa ce dobis, je od teh najcenejsi in zelo trpezen SRAMov 11p jeklen veriznik, ki obstaja tudi v 28t direct mount verziji.

Marko
Uporabniški avatar
whatever
član
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a whatever »

trunto napisal/-a: 13 Maj 2021 14:23 Malce me bega tale sstel od Wolftootha, ki na prvi pogled paše na moj pogon (SRAM GXP direct mount, 142 thru axle).
Na videz izgleda identično ALU verziji (ki sem jo prilepil zgoraj), vendar v opisu za razliko od ALU verzije nikjer ne piše 6mm.
https://www.bike24.com/p2134254.html?me ... ,1881,1882
Slika
Ta veriznik ima to posebnost, da omogoca montazo bashguarda direkt nanj in ce tega ne bos naredil, je skoda denarja.

Ni poceni in ni lahek :) Za enak denar imas jekelnega direct mount od Srama (11p)
Slika
PrimozR
član

Kar smo gledali 11-rednega 28T jeklenega Srama ni nikjer na zalogi v 6 mm (non-boost) offsetu, samo v boost varianti.
Uporabniški avatar
trunto
član

Sedaj pa še vprašanje za jackpot:
Bo tale sstel Wtooth res zdržal 2x več od alu varijante, kot narekuje njegova cena?
PrimozR
član

Po vseh materialnih pravilih bi moral pomojem še več kot to.
klo8
član
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a klo8 »

Itak, da bo. 24tko ganjam že 3,5 let, pa nobenih težav. In to 6mm offseta na boost okvirju, pa nobenih težav. Po moje tudi boost namesto 6mm (se pravi, menjava v drugo smer) ne bo povzročal težav.
problematiks
KontraRevolucionar

V bistvu jih bo povzrocal vec kot obicajno. 6 mm offset na boost okvirju je marsikdaj celo blagodejen, ker je linija verige pomaknjena bolj proti velikim zobnikom zadaj in omili/iznici padanje verige z najvecjega zobnika pri pedaliranju nazaj, obratno pa stvari poslabsa.

Marko
Zadnjič spremenil problematiks, dne 15 Maj 2021 21:52, skupaj popravljeno 1 krat.
PrimozR
član

Točno tako. Zatakne se lahko tudi s prostorom na okvirju (da zobnik ne bo pasal na kolo, ne bo možno uporabljati vodila verige), z vidika kasete je pa boost zobnik na ne-boost okvir kar velik ne.
Uporabniški avatar
trunto
član

Došel je, došel…

Slika

Točno 1€/g. ;-)
Uporabniški avatar
trunto
član

Vtisi po prvih parih vožnjah? Fantastično. Preporojen.
V navezavi s Sunrace CSMX9X (10-46) je pravi užitek brcanje v klanec.
Lakše se diše...

Takole izgleda proti 30T & 12xEagle10-52:

Slika

Bolj zvezni prehodi tam kjer je najbolj pomembno.
PrimozR
član

Če zamižimo na eno oko, spregledamo 52T Sram kaseto (ker je debilna) in ostanemo na 10-50, potem so preskoki na Sramovi opciji celo bolj konsistentni, kot na 10-46 opciji pri Sunrace. Bi pa potreboval 28T, da bi prišel v podoben rang developmenta, bi bilo s 30T overall nekoliko težje vse skupaj.
Uporabniški avatar
trunto
član

Voila, na 10-50 12 redni bi moral na 28T da dobim podobno razmerje:

Slika

Pa še vedno je (vsaj meni osebno) boljše razmerje na Sunrace-u, ker so mi prvi trije najbolj pomembni pri brcanju v klanec.

Če pa upoštevamo zraven še ceno, pa 10-50 pogrne po celi črti. ;-)
Odgovori