26” obsolete?

Vprašanja, ocene in debate o opremi gorskih kolesarjev
Odgovori
miskec
član

26” obsolete?

Odgovor Napisal/-a miskec »

Oj,
Lastim si 26” Trek Remedy, letnik 2012. MTB mi ni prva disciplina kolesarjenja, se pa vseeno dostikrat zapeljem v hrib. Sprašujem vse, ki ste imeli možnost res konkretno primerjati 26, 27,5, 29” ali je smisel menjati za kaj novejšega, so občutki v vožnji res toliko boljši? Pomanjkanje časa v tej korona noriji mi onemogoča, da bi sam temeljito preizkusil vse opcije. Še vedno razmišljam le v nadgradnji iz 3x10, na 1x11 ali celo na 1x12. Vsako mnjenje dobrodošlo....
problematiks
KontraRevolucionar

Re: 26” obsolete?

Odgovor Napisal/-a problematiks »

Razlika je dovolj opazna, ampak po mojem spremembe v geometriji vec pripomorejo k temu kot velikost obrocnikov. Ampak tudi slednje ni cisto zanemarljivo :)

Marko
PrimozR
član
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a PrimozR »

Tako staro kolo je verjetno smiselno zamenjati. Nadgradnja na drug sistem te bo stala vsaj 200 €, ki jih je verjetno bolje investirati v nekaj novejšega.

Razlika med starejšimi in novejšimi kolesi je NEVERJETNA, predvsem so hitrejši, ampak tudi enostavnejši za vožnjo (več odpuščajo). Ampak to ni razlog za priporočilo, da menjaj, razlog za to je v starosti kolesa. Kako je z vzmetenjem, je bilo servisirano? Kako redno? Ležaji v vzmetenju? Koliko je bil bicikel vožen, aluminijasti okvirji imajo končno življenjsko dobo, po X urah uporabe (ne nujno letih) se bodo utrudili in nekje počili, to je praktično neizogibno.

Nesmiselno bi bilo torej investirati v kolo, ki bo čez pol leta npr. počilo, nadomestnega okvirja pa ne boš našel nikjer...
Bani
član

Odgovor Napisal/-a Bani »

Tudi sam sem po 6ih letih furanja 26" Remedy-ja šel na 2017 29", in razlika je res očitna.
Prej sem imel 150/150, sedaj imam 120/140, in sem se na prvem spustu počutil bolj suverenga in hitrejšega.
Tako da, razlika v geometriji in velikosti koles je občutna.

LP Bani
Uporabniški avatar
k4fc0123
član
Kraj: Vrhofci

Odgovor Napisal/-a k4fc0123 »

Mogoče ti pomaga tale moj laični post:
viewtopic.php?f=7&t=181931&p=868342#p868342

Lp, Marko
Ni nam lahko!
Crosswind
član

Odgovor Napisal/-a Crosswind »

Jaz sem bil v isti dilemi - obdržati 20+ let starega fullya ali vzeti nekaj novega. Naj na tem mestu poudarim, da niti najmanj ne dvomim, da se nova kolesa peljejo precej boljše od tega, ki ga imam sedaj. Ampak - vse, kar mi je bilo od novih koles zanimivega, se je sukalo v rangu 2k+, jaz pa sem na kolesu nekaj ur mesečno. Ko sem na papir vrgel vse pluse in minuse, sem na starem kolesu zamenjal zavore, vzel rabljeno vilico in nekaj kasneje še dropperja, pa gasa. Vsaj zaenkrat mi ni žal, ker mi kolo kljub zastareli geometriji še vedno ustreza.

Če me bo pa kdaj bolj zaneslo nazaj v MTB vode, bom pa seveda razmislil tudi o kakšni novi raketi :mrgreen:
hyperskunk
član
Kraj: Lj

Odgovor Napisal/-a hyperskunk »

Ma jst tud že neki cajta razmišljam o večjih kolesih, pa ni dnarja, pa sm si na Horneta dal širše plašče, pa mam zdej skor 27,5 colarja, pa uživam še vedno tko kt prej :) :)
Nobody can be exactly like me. Sometimes even I have trouble doing it.-- Tallulah Bankhead
Uporabniški avatar
cebe
član
Kraj: ZaBajto, Prebold
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a cebe »

...sej med 26 in 27.5 neke drastične razlike ni. Tudi večina brandov je samo minimalno spremenila okvir, ko je nardila prehod na 27.5.
Tudi zato je bil tak boom s 27.5, ker marsikater brand ni rabil nič razvijat, samo prodajo so pvoečali brez velikih vložkov.

Pri 29 to ni šlo, zato je tudi precej časa trajalo, da so 29ke prišle do današnjih lastnosti.
In to, kar imamo sedaj z novimi 29kami, je konkretno drugače (bolje?) kot je bilo še (recimo) 5 let nazaj, kaj šele 10 ali 20...
...live for something or you'll die for nothing!
Uporabniški avatar
trunto
član

26” obsolete?

Odgovor Napisal/-a trunto »

Obsolete je lahko samo kolesar.
Vse ostalo so samo izgovori...
PrimozR
član

cebe napisal/-a: 16 Apr 2021 21:53 ...sej med 26 in 27.5 neke drastične razlike ni. Tudi večina brandov je samo minimalno spremenila okvir, ko je nardila prehod na 27.5.
Tudi zato je bil tak boom s 27.5, ker marsikater brand ni rabil nič razvijat, samo prodajo so pvoečali brez velikih vložkov.

Pri 29 to ni šlo, zato je tudi precej časa trajalo, da so 29ke prišle do današnjih lastnosti.
In to, kar imamo sedaj z novimi 29kami, je konkretno drugače (bolje?) kot je bilo še (recimo) 5 let nazaj, kaj šele 10 ali 20...
Po pravici povedano bi se dalo filozofirati o tem, a so 29erji boljši ali ne. Oz. na kakšen način so boljši. So nedvomno BISTVENO hitrejši. Odpuščajo več. Ampak po drugi strani pa pri precej višjih hitrostih ne zaživijo tako močno, torej mora biti vse skupaj ŠE hitreje, da je zanimivo. To pa pomeni visoke hitrosti, kjer so posledice lahko hujše, če gre kaj narobe :)

In pol gruntam, kolk bi blo fajn sprobat high pivot :D
miskec
član

Odgovor Napisal/-a miskec »

PrimozR napisal/-a: 17 Apr 2021 22:51
cebe napisal/-a: 16 Apr 2021 21:53 ...sej med 26 in 27.5 neke drastične razlike ni. Tudi večina brandov je samo minimalno spremenila okvir, ko je nardila prehod na 27.5.

Po pravici povedano bi se dalo filozofirati o tem, a so 29erji boljši ali ne. Oz. na kakšen način so boljši. So nedvomno BISTVENO hitrejši. Odpuščajo več. Ampak po drugi strani pa pri precej višjih hitrostih ne zaživijo tako močno, torej mora biti vse skupaj ŠE hitreje, da je zanimivo. To pa pomeni visoke hitrosti, kjer so posledice lahko hujše, če gre kaj narobe :)

In pol gruntam, kolk bi blo fajn sprobat high pivot :D
No ravno zaradi tega imam pomisleke. Sem v letih, ko se rane ne celijo več hitro, refleksi so slabši in ravno zaradi tega, sem pri spustih previdnejši (in počasnejši). Pa če dobro premislim, velikokrat mi je vzpon pomembnejši. Se še spomnim prehoda na polnovzmeteno kolo iz trdaka in kako sem lahko kaj zvozil hitreje, pa ne zaradi boljšega tehničnega znanja, kot zaradi tega, ker je marsikatero napako kolo odpustilo. Ko gledam posnetke, kako nekateri vozijo s kolesom ki ga imam, vidim, da tudi blizu nisem skrajnim možnostim bicikla. Kar pomeni, da verjetno ostanem kar na 26”. Pa kolo je drugače top, na karbonu nobene poškodbe, vse dela “u nulo”. Najbolje da ga vozim do penziona, takrat pa na elektriko :D
PrimozR
član

Po drugi strani bo pa 29er varnejši, ker se ne boš zataknil, ampak se boš skotalil čez oviro. Pa tudi ne vidim razloga, da bi opremo izkoristil do konca, izkoristi jo raje tako, da bo tebi kul.

Če si v precepu, najemi testnega 29erja in preizkusi, kako se pelje. Če ti je bolj važen vzpon, hja, na thenikalijah je s 29erjem (oz. nasploh z novejšimi kolesi) lažje ;)
Uporabniški avatar
trunto
član

26” obsolete?

Odgovor Napisal/-a trunto »

Uporabniški avatar
flat4
član

Odgovor Napisal/-a flat4 »

Lani sem zamenjal XC hardtaila iz nekje 2005 za novega AM hardtaila, 29''. Razlika je ogromna, dobil sem toliko veselja, da sem lani prevozil približno toliko, kot prej v 5 letih skupaj in po dolgih letih vozil praktično vso zimo.
Uporabniški avatar
MatTo
ex giantxcx
Kraj: LjubAna-Bruseljak

Odgovor Napisal/-a MatTo »

@miskec:
Podobno razmišljava, sva v podobnih letih in imava podobno konjenico: Trek Remedy 2011 z 2x36. Dokler ne izkoristim večine njegovih zmogljivosti, ne menjam. Torej nikoli. Edino, ko ga bo lahko vozil naš najstnik in bom postavljen pred dejstvo. Tudi moj način gorskega kolesarjenja je vedno manj odvisen od zmogljivosti kolesa in vedno bolj od vztrajnosti kolesarja/pohodnika.
Kjer ne gre vozit, grem pač peš. In na neprevoznih poteh, s kolesom na hrbtu, lažje najdeš svoj mir - tudi pred 29" e-bajki. :mrgreen:
Za druge, nočne namene vozim redno 29" trdaka oziroma 26" fat kolo. In ja, razlika obstaja, ampak za moj način vožnje mi obe kolesi ponujata dovolj varnosti, kontrole in predvsem užitka.
PrimozR
član

Za tiste, ki omenjate zmogljivosti kolesa... A tudi smučate? Če ja, na sulicah ali karving smučeh?
Uporabniški avatar
MatTo
ex giantxcx

@PrimozR: če se le da, oboje. Tudi telemark (tekmovalno) smučanje obstaja, pa vožnja (dirke) z oldtimerji vseh vrst. Konec koncev mi vožnja s starejšim kolesom vzbuja spomine na stare dobre čase moje mladosti, na to, da ga dobro vzdržujem in sem mu 'zvest' vsa ta leta.
Torej ni vse v razvoju (zmogljivosti in udobju), pomembna je tudi tradicija (občutek pripadnosti, zvestobe). Kakor za koga pač. Konec koncev si lastim oboje in zato je moje mnenje iz prve roke.
Drugače pa razumem tvoj point. :wink:
Uporabniški avatar
El Tomzo
član
Kraj: Emona-Savus fluvius

Odgovor Napisal/-a El Tomzo »

MatTo napisal/-a: 23 Apr 2021 20:02 @miskec:
... imava podobno konjenico: Trek Remedy 2011 z 2x36.
...
Za druge, nočne namene vozim redno 29" trdaka oziroma 26" fat kolo. In ja, razlika obstaja, ampak za moj način vožnje mi obe kolesi ponujata dovolj varnosti, kontrole in predvsem užitka.
Zanimivo, zakaj voziš ponoči drugo kolo kot podnevi?

Drugače pa se pridružujem tistim, ki pravjio: furaj 26" dokler ne izdihne, nato pa novo kolo z novim formatom. Morda celo 36er
https://www.youtube.com/watch?v=xbhV2_nbEnU
Nikoli nisem toliko hodil po hribih kot odkar sem pričel kolesarit.
Uporabniški avatar
Buschi
Vaški peciklmehanik
Kraj: Dolina Bratov Šrot

Odgovor Napisal/-a Buschi »

El Tomzo napisal/-a: 24 Apr 2021 18:42 Morda celo 36er
Pismo, men se zdi da so 36 prišli ven pred 29.
Planinec...Gorski kolesar...Enduro motorist!
Uporabniški avatar
El Tomzo
član

Je res tako.
https://fr.wikipedia.org/wiki/Monocycle

V starih cajtih, ko je bilo vse "gravel" so pač cenili velika kolesa.
Tudi na štirikolesnikih in dvokolesnikih.
https://en.wikipedia.org/wiki/Governess_cart
Fleko
član

Odgovor Napisal/-a Fleko »

To s 36er je resno miljeno ali zaje****ja?
Vem da obstaja, samo to je po moje tako štorasto za vozit, da raje monocikel vozim :lol:
ZmZ31
član
Kraj: bogu za hrbto

Odgovor Napisal/-a ZmZ31 »

Fleko napisal/-a: 26 Apr 2021 08:02 To s 36er je resno miljeno ali zaje****ja?
Vem da obstaja, samo to je po moje tako štorasto za vozit, da raje monocikel vozim :lol:
Bo kr res https://truebikes.eu/ :shock:
Fleko
član

Odgovor Napisal/-a Fleko »

Sej pravim, da vem da obstajajo :lol:

Že nekajkrat je bila debata na forumu glede 36er. Nikoli nisem vedel ali je pisano sarkastično ali resno? Si dejansko kdo želi voziti 36 ?? :D
Uporabniški avatar
MatTo
ex giantxcx

El Tomzo napisal/-a: 24 Apr 2021 18:42
Zanimivo, zakaj voziš ponoči drugo kolo kot podnevi?
Pravzaprav ne gre za ločnico med dnevom in nočjo, ampak med namembnostjo kolesa glede na naravne danosti v Sloveniji in Belgiji. Verjetno ni težko sklepati, kje se nahaja katero kolo. Nočne ture so se pričele kot posledica pomanjkanja časa in želje po solo avanturi v zavetju gozda (itak nihče noče z menoj). 8) Po dobrih 9 letih redne tedenske aktivnosti pa so prerasle prvotne okvirje in predstavljajo način življenja.
Uporabniški avatar
El Tomzo
član

Torej, za naravne danosti Slovenije je 26" idealen ... :)
zach69
član
Kraj: Ka te pa briga...

Odgovor Napisal/-a zach69 »

Za naravne danosti Slovenije je najboljše 15 col in vsaj 75 višine guma. ;.=9/ ;.=9/ ;.=9/
Ko ima tvoja punca cenejši avto kot je tvoje kolo, zamenjaš punco...
Uporabniški avatar
zokinjo
član
Kraj: Bled
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a zokinjo »

Moje skromno mnenje:

26" za vse, ki so manjši od 165cm, 27,5" za vse, ki imajo telesno visino do 183cm, 29" pa za vse nad 183cm...

Izjema so cross country in trail bajki z manjsim hodom vzmetenja, kjer sem mnenja, da ob istem kriteriju dodas za 1 velikost vecjo feltno z gumo. Torej pri visini npr. 175cm vzames 29"...
moj arsenal: http://www.simonpuklphoto.com/specs
Vse prodam
poldy.nowax
član

Odgovor Napisal/-a poldy.nowax »

Ker?
Zaradi mase wheelseta/celotnega bajka?
Sam pri 170 cm vozim 27,5 na M okvirju s 140mm hoda in imam občutek, da bi bil z 29 nekako bolj okoren in "težak".

(sprašujem pa brez namena pravokacije... kar tako :mrgreen: )
Uporabniški avatar
cebe
član
Kontakt:

Pri 174cm se že 4 leta najbolj domače počutim na 29, leta 2014 sem pa rekel, da za vso mtb dirkanje do enduro ranga (brez dh) vidim za praktično vse smisel v 29kah...
Zabava pri sami vožnji, igranje z bajkom, itd., je pa drugo.

Trenutno sem na Large velikosti enduro 29 trdaku in se niti najmanj ne vidim na manjšem kolesu z manjšimi obroči. Pa imam rad predvsem strme, tehnične trejle, ne maram pa flowov v stilu Golovca, Petzen flowa in vse podobnega enim ali drugim.
Uporabniški avatar
zokinjo
član
Kontakt:

poldy.nowax napisal/-a:Ker?
Zaradi mase wheelseta/celotnega bajka?
Sam pri 170 cm vozim 27,5 na M okvirju s 140mm hoda in imam občutek, da bi bil z 29 nekako bolj okoren in "težak".

(sprašujem pa brez namena pravokacije... kar tako :mrgreen: )
Pomoje je najboljsa primerjava tista z velikostjo hlač. Ce imas 175cm in 69kg, si pac ne kupis xxl velikosti hlac, ker so ti prevelike. Bike z 29” kolesi lazje hendla nekdo, ki ima 105kg in 2m, kot pa nekdo z 163cm in 58kg. Drugi razlog je zriniti 29” v okvir velikosti XL ali pa velikosti XS... Da se George metrija in koncept v tem primeru porusi v eno, ali drugo stran ni potrebno govoriti.
Liteville svoje 601ke z istim razlogom ni naredil v 29” izvedbi (sprednje kolo) že pri velikosti M.
Popolnoma razumem, da se velika vecina proizvajalcev koles pozvizga na te detajle in naredijo pac tisto, kar je v trendu in kar se bo najbolje prodajalo. In trenutno je hype 29”. Ce nimas 29”, nisi frajer. In pol vidis smesne palcke, ki se matrajo z 29”. Kot bi dal 6 letnika na angleskega shirejaSlika.
https://www.google.com/search?q=shire+ ... 7PkkMtenSM

Ne recem za profice, ki jim je itak vseeno kaj furajo pod jajci. Tisti oddriftajo dh progo brez bremz s ponijem, ali pa z 31”... Slika
Anatomsko/fizikalno gledano pa sem mnenja, da je pri tej stvari tako, kot sem napisal in kot so to napisali strojniki pri nekaterih firmah, ki jim ni le za komercialo.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Vse prodam
Uporabniški avatar
zokinjo
član
Kontakt:

cebe napisal/-a:Pri 174cm se že 4 leta najbolj domače počutim na 29, leta 2014 sem pa rekel, da za vso mtb dirkanje do enduro ranga (brez dh) vidim za praktično vse smisel v 29kah...
Zabava pri sami vožnji, igranje z bajkom, itd., je pa drugo.

Trenutno sem na Large velikosti enduro 29 trdaku in se niti najmanj ne vidim na manjšem kolesu z manjšimi obroči. Pa imam rad predvsem strme, tehnične trejle, ne maram pa flowov v stilu Golovca, Petzen flowa in vse podobnega enim ali drugim.
Enduro trdak? Hmmmm...
Kaj pa je to?

Vse prodam
Uporabniški avatar
cebe
član
Kontakt:

zokinjo, se s precej napisanega ne strinjam, ma dobro.

Enduro trdak? Trdak, 170mm 29 vilca, Code RSC zavore, s proper WS-ji. Pa na flatih, itak.
Aja, pa lagano 210mm potopna na 29 Large okvirju pri 174cm. :)
Fuzrajo se pa trejli kot so RnF, Thriller in podobno tehčnični/strmi. Pravi užitek, ti rečem.
Uporabniški avatar
zokinjo
član
Kontakt:

Glede velikosti obrocov in strinjanja, ali nestrinjanja je to stvar argumentov. Ne gre zato kdo kaj fura ampak kaj je fizikalno logicno in kaj ne. Moje pisanje je teza strojnikov, ki nacrtujejo vsaj za moje pojme odlicne bajke.

Kar se tice enduro trdaka pa sem vprasal zato, ker tega termina v kolesarskem vocabularju se nisem zasledil.

Da vse to prefuras, kar si napisal in to z uzitkom?!? Profic pac. Eden tistih, ki lahko s ponijem nascije 90% folka na tem forumu. Vsa cast in resnicno zacudenje, kam spravis tako velika jajca...
Ampak priznaj, da bi z zadnjim fedrom se bolje odpeljal te trejle.

Vse prodam
Uporabniški avatar
zokinjo
član
Kontakt:

Apropos Enduro HT...
Gledam na netu in vidim, da jih je nekaj eksotov. Se posuvam s pepelom. Ocitno jih nisem opazil, ker me res niso zanimali. Verjetno cas, da si enega omislim, ko pozdravim zlomljeno kljucnico.

Vse prodam
Uporabniški avatar
cebe
član
Kontakt:

Dejansko so tudi teze drugih strojnikov, da to, da 29 ni za 175- podobno resnicne kot teze tebi ljubih, ali? ;)

Pa sam sem dalec od nekega profija, zadnja leta pa niti najmanj, saj zelo malo vozim.
Ko pa vozim, uzivam pa predvsem na napisanih trejlih in njim podobnih, niti najmanj pa na speglanih avtocestah, kot se zadnja leta gradijo...
In do lani sem na takih trejlih vozil Intense Carbine 29 s 170mm vilco (tovarnisko 160), Pivot Firebird 29 ter tu in tam kaksnega drugega (bolj za test in obcutke/razlike).
Noben od teh mi niti priblizno na obraz ni pricaral nasmeha, kot mi ga trenutno moja sestavljena Meta! In ja, veliko vec smisla vidim v takem HTju kot podobnem fullyju zase trenutno. :)

Edit: hitr se pocel!
Uporabniški avatar
MiLi
Razdrem vse!

Odgovor Napisal/-a MiLi »

AM trdaka ni švoh za vozit, še posebej ne, če je 29-tka :) je pa res, da je fajn, da je za kakšne bolj resne zadeve, še fully pri bajti ;)

geometrije pa nima neki moderne ta META. vsaj kar se reacha tiče. M velikost ima isti podatek, kot moj Ragley iz 2015. Je pa res, da pri trdaku rabiš cirka 2cm manj reacha, kot pri fullyu, da se isto občuti. 2cm več na mojmu Ragleyu ne bi škodla. Edino pri vožnji navzgor je že zdaj na meji, zaradi položnega SA-ja.

Ta Meta v L velikosti bi rajtam bla glih taprava za mojih 175cm. Niko, če boš prodajo... :wink:

Drugač sem pa še vedno mnenja, da je MULLET prihodnost :D no na trdaku, bi kr na 29" v kompletu ostal.
If you ain't Mountain Biker, you ain't shit!
Uporabniški avatar
cebe
član
Kontakt:

MiLi, zato pa sem vzel L. ;)
S 60mm fajfo se je občutila dobro na vzponih, na ma mojih strmih trejlih se je vozila bolj kot šleper.
S 40mm je poezija, gor pa nisem opazil velikega minusa, sem sam predvsem ta minus. :)

In glede na trenutno finančno stanje, še odprte projekte in plane za naprej, ima tale Metka potencial, da še kar nekaj let ostane pri meni... kot edini bajk. :)

Ps: Bom ob priliki sprobal mullet, ma res nevem zakaj, ker tole je top trenutno! :)
Uporabniški avatar
MiLi
Razdrem vse!

mulleta kr ne daji na to Metko. pršpari rajš idejo za kakšenga polnovzmetenega ;)

drugač pa je res fajn met enga HT-ja pri bajti. tut en XC HT bi sedu. sicer ga mam. je fully rigid pa naret za vzpone. sem se pred kratkim gr vsedu, pa mi ni jasno, kk sm preživu to pozicijo :D
Uporabniški avatar
zokinjo
član
Kontakt:

Se mal pa me bosta prepricala...

Vse prodam
Uporabniški avatar
MiLi
Razdrem vse!

https://m.pinkbike.com/news/field-trip- ... cents.html

Tega se neb brano 8) čeprav se mi železni hardtaili še posebej dopadejo. Moj ma 15kg pa se čisto fajn pelje tudi navzgor 😉
Odgovori