Incidenti med kolesarji in pohodniki

Stanje na gorskokolesarskih poteh. Nasveti, opozorila, prepovedi, predlogi. Organizacija in povabila na čistilne akcije poti. Poročila s terena z namigi o priporočljivih obvozih, nevarnih odsekih, spremenjenih ali uničenih poteh...
Uporabniški avatar
Mako
Šef klinike
Kontakt:

Incidenti med kolesarji in pohodniki

Odgovor Napisal/-a Mako »

Ker je tema vroča in očitno zelo brana, bom izkoristil priliko in spodaj zapisal sicer na srečo manjši incident brez posledic na zelo obleganem hribu nad Kranjem. Če se bo komu še primerilo kaj podobnega na kateremkoli hribu, naj kar pripopa spodaj, bi lahko na ta način malo bolj beležili frekvenco takih in podobnih deviacij 'vrhunskih športnikov'.

Pribrcamo po potkah na vrh in nas je močno stisnilo, ko ugledamo kombi, v njem DH mrcino, iz vozila pa glasna bumbumbum glasba. Po zajemu sape in pripravi na spust stopimo do 'dounhilerja'. (Vnaprej se opravičujem za morebitne predsodke.) Urbanizirani mulo, komaj ali pa še ne polnoleten, s frizuro po zadnji modi,... Poskušam mu pojasniti, da lokalci ne maramo, da se tu kolesarji šatlajo. Mu razložim, da šatlanje omogoča dostaviti hujšo mašino na vrh, kar posledično pomeni še bolj divjo vožnjo navzdol, mi si pa konflikta s pohodniki (ki jih je tu resnično 'malo morje') nikakor ne želimo. Vse skupaj je bilo bob ob steno, ker on bo šel zdaj dol in tudi v prihodnje bo šel in da trenira za bližnjo tekmo v Avčah ali nekaj podobnega. In da gre dol po DH progi, ki pa je tu že dolgo ni več. Včasih je Kranj res imel tekmovanje v spustu, sedaj ga pa že nekaj časa ni več, tudi omenjena trasa 'DH proge' ni označena niti ni ograjena. Če povem po pravici, navkljub temu da sem tam reden gost, ne vem, kje poteka ta trasa. Potk je namreč veliko in se tudi precej sekajo.

Ko se spuščamo navzdol po naši 'omiljeni' potki, nam nasproti prisopiha starejši možak, ki še napol v šoku izdavi, da se je v zadnjem trenutku komaj izognil trčenju z divjakom na kolesu. Šlo je seveda za istega frajerja, ki s polno bojno opremo in z višjimi cilji nikakor ne utegne zabremzati, se umakniti in spustiti pešce naprej. Pa ta možak nikakor ni bil nastrojen proti kolesarjem, prav lepo smo se pogovorili. Na koncu je pošteno povedal, da divjaku nikakor ne želi nič slabega, ampak če bi imel pa čas in bi ga zagledal malo prej, bi mu svojo pohodno palico porinil v kolo...
Uporabniški avatar
flasa
član
Kraj: Tržič

Odgovor Napisal/-a flasa »

Sej planinci dobro vedo da je tam proga za dh trenirat sploh ne vem kaj delajo tam :roll:
gorhikvi
član

Odgovor Napisal/-a gorhikvi »

Mako, živi in pusti živeti.

Pa menda ja nisi mislil, da bo po tvoji izjavi, da lokalci nimate radi, da se mulci z moderno frizuro šatlajo in divjajo po vašem gozdu naložil kolo nazaj v svoj avto z divjo muziko in se odpeljal domov?

over and out
Uporabniški avatar
leroy
trust no one
Kraj: k.o.p.e.r.

Re: Incidenti med kolesarji in pohodniki

Odgovor Napisal/-a leroy »

mako napisal/-a: Ko se spuščamo navzdol po naši 'omiljeni' potki
Zgleda maš ti probleme sam s sabo, pustmo zdej daunhilerje in ateke. Navednice bi na tvojem mestu dal na 'naši' (razen če nisi ti zapisan v ZK, pa še to bi se moral iz sosednje teme, ki jo navajaš, naučit da je pravica omejena).

Boljše bi blo če bi se mladi pokali na klopcah ne? Tam nobenemu ne utrujajo

:twisted:
Uporabniški avatar
STUPAR
član
Kraj: Ajdovščina
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a STUPAR »

Ušeč so mi posebej takoimenovani "divjaški športi" trenutno vozim samo 4x in občasno street(ko je proga mokra), imam pa v načrtu tudi nakup fr/dh kolesa s katerim bi se verjetno spuščal iz bližnjih in daljnih hribov, občasno šel s prijatelji v bike park. Vendar, me je že zdaj skrbijo tovrstni incidenti, saj ko sem se zadnjič vozil po mestu in malce skakal šez stopnice pločnike in resnično zelo pazil da nebi ogrožal ljudi, je bilo vseeno nekaj ljudi ki so za mano zakričali pojdi se zdivjat v gozd in če je v gozdu ista pesem kam pa naj sploh gremo. Res je da se nimam namena voziti po planinskih poteh na katerih je kolesarjenje izrecno prepovedano vedar me zelo moti da se o nas malce bol divjaških gorskih kolesarjih ustvarjajo predsodki, in te predsodke ustvarjajo ravno planinci kot si ti, ki si na podlagi frizure takoj ustvarijo podobo človeka.
WWBC=Wajdušna World Biking Center
http://crn-trn.si/
Patrice
član
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Patrice »

gorhikvi napisal/-a:Mako, živi in pusti živeti.

Pa menda ja nisi mislil, da bo po tvoji izjavi, da lokalci nimate radi, da se mulci z moderno frizuro šatlajo in divjajo po vašem gozdu naložil kolo nazaj v svoj avto z divjo muziko in se odpeljal domov?

over and out
Je mako kar prav naredil, da ga je opozoril. Lahko pa bi se vsaj z normalno hitrostjo odpeljal, ne pa da se je šel klativiteza. Če ne bi bila zakonodaja tako prifuknjena kot je, bi mako lahko prijavil na možnost divjaka policiji, brez da bi se bal, da bo še sam kaznovan (pa četudi samo s tem, da se mora odpovedati spustu).
Legalize it... Both MTB on Slovenian trails and marijuana...
Uporabniški avatar
STUPAR
član
Kontakt:

Kje pa naj " divjak" trenira?

Sploh pa se zamisli malo nad svojim osebnim sporočilom Patrice :

-Legalize it... Both MTB on Slovenian trails and marijuana...

mislim a ni bolš da s kolesom noriš ku pa da travo kadiš ( pa še rima se) :D
Zadnjič spremenil STUPAR, dne 22 Apr 2008 21:17, skupaj popravljeno 1 krat.
mtj
član
Kraj: MtB

Odgovor Napisal/-a mtj »

Po Kordeku. Gor. Brez muzike.
Eh!
Uporabniški avatar
STUPAR
član
Kontakt:

Nismo usi xc jaši in razen tega verjemi da je dober spust dosti bolj naporen od vzpona fizično in psihično.
Uporabniški avatar
Roberto
član
Kraj: Britof

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Zanimivo, že druga tema spustaši vs. ostali kolesarji. Kako se bomo pogovarjali z ostalimi udeleženci v naravi, ko se pa že med sabo skorajda ne moremo.
Roberto
Uporabniški avatar
LOV2XLR8
smooth cat
Kraj: NowHere

Odgovor Napisal/-a LOV2XLR8 »

STUPAR napisal/-a:Kje pa naj " divjak" trenira?
Kolesarjem namenjenim stez, primerno oznacenih in zaprtih res ni za vsakim voglom, ampak gotovo se najde se kaksna primernejsa opcija namesto najbolj obljudenega hriba v okolici vecjega mesta. Za namecek t.i. DH proga (sploh se obstaja? Zadnja tekma bila 2005) poteka med drugim tudi po frekventni markirani poti. In pri vsem niti ni najbolj vazen kolesar in njegovo kolo, naj bo to spustas ali turni voznik, zaradi takega obnasanja sveti slaba luc na vse ostale bajkerje.
Selines
član

Odgovor Napisal/-a Selines »

STUPAR napisal/-a:Nismo usi xc jaši in razen tega verjemi da je dober spust dosti bolj naporen od vzpona fizično in psihično.
Na tole pa nebi stavil..

Sicer pa, pravite, kje naj se potem vozijo? ?
Na označenih, uradnih progah, torej poteh, kjer vas ljudje lahko pričakujejo, oziroma na poteh, kjer pešci vedo, da nimajo kaj iskat.. Ker slej ko prej bo nekdo v full body armorju priletel v neko družinico na pohodu in v primeru, da bo to moja, mu noben armor ne bo pomagal..
Zadnjič spremenil Selines, dne 22 Apr 2008 21:32, skupaj popravljeno 1 krat.
Patrice
član

STUPAR napisal/-a:Ušeč so mi posebej takoimenovani "divjaški športi" trenutno vozim samo 4x in občasno street(ko je proga mokra), imam pa v načrtu tudi nakup fr/dh kolesa s katerim bi se verjetno spuščal iz bližnjih in daljnih hribov, občasno šel s prijatelji v bike park. Vendar, me je že zdaj skrbijo tovrstni incidenti, saj ko sem se zadnjič vozil po mestu in malce skakal šez stopnice pločnike in resnično zelo pazil da nebi ogrožal ljudi, je bilo vseeno nekaj ljudi ki so za mano zakričali pojdi se zdivjat v gozd in če je v gozdu ista pesem kam pa naj sploh gremo. Res je da se nimam namena voziti po planinskih poteh na katerih je kolesarjenje izrecno prepovedano vedar me zelo moti da se o nas malce bol divjaških gorskih kolesarjih ustvarjajo predsodki, in te predsodke ustvarjajo ravno planinci kot si ti, ki si na podlagi frizure takoj ustvarijo podobo človeka.
Moj nasvet, čisto dobronameren: Dirkaj(te) na preglednem terenu in v parkih. Če imaš možnost se kje dogovoriti, probajte zapreti določen del za dirkanje, po možnosti si ga tudi uredite s kakimi jumpami, morda malo krajši odsek, pa greš pač večkrat. Na nezavarovanem nepreglednem terenu pa se zavedaj, da pri hitrosti kakih 48 kmh narediš v sekundi 15 m, da se boš na takem terenu ustavil pa rabiš skupaj z reakcijskim časom, celo če si našpičen in pripravljen na reagiranje, vsaj kakih 40 m. To pa je v gozdu ogromno v primerjavi s tvojim vidnim poljem. Če mi ne verjameš, probaj pribremzat na maksimum na kakem primerno strmem makadamu po tem, ko spustiš recimo 10 višinskih metrov, in zmeri zavorno pot, temu pa dodaj še 7 m (reakcijski čas 0.5 sekunde), če imaš dobre reflekse in 15 m (reakcijski čas 1 sekunda, standardni čas pri oceni zavorne poti), če upoštevaš, da boš zaradi slabše svetlobe in fokusiranja na samo potko zaradi vožnje na maksimumu pohodnika opazil še malo kasneje. Nato vse skupaj primerjaj z dolžino vidnega odseka, in videl boš, da je tako početje v gozdu dejansko nevarno za druge.
Zavedaj se tudi, da je pravica vsakega, da hodi kjerkoli po gozdu, razen po označeni stezi za dirkanje, kjer pa te pravice nima in imaš ti pravico tam dirkati, ne glede na njegovo usajanje. S dirkanjem drugje pa drugim kratiš njihove pravice, in za to res nimaš pooblastil.
Žal pa je tudi res, da ste "spustaši" neupravičeno na slabšem, zaradi pomanjkanja ustreznih poligonov za hitro vožnjo, ki je posledica obupno debilne zakonodaje. Kljub vsemu vas (tebe še posebej, ker vidim, da si kulturen človek, in si verjetno lahko za vzgled marsikateremu nadebudnemu dirkaču) prosim, da res svoje aktivnosti izvajate tako, da drugi niso ogroženi.
Mislim pa, da če se boste malo organizirali, boste lahko tudi našli dirkalna pobočja, kjer nikogar ne boste ogrožali, niti povzročali posebne škode. Je težko, še posebej v tej zaplankani Sloveniji, a dolgoročno vam tak pristop zagotavlja še največ možnosti za razvoj vaših aktivnosti.
Patrice
član

Selines napisal/-a:
STUPAR napisal/-a:Nismo usi xc jaši in razen tega verjemi da je dober spust dosti bolj naporen od vzpona fizično in psihično.
Na tole pa nebi stavil..

Sicer pa, pravite, kje naj se potem vozijo? ?
Na označenih, uradnih progah, torej poteh, kjer vas ljudje lahko pričakujejo, oziroma na poteh, kjer pešci vedo, da nimajo kaj iskat.. Ker slej ko prej bo nekdo v full body armorju priletel v neko družinico na pohodu in v primeru, da bo to moja, mu noben armor ne bo pomagal..
Problem je, da je teh uradnih poti bistveno premalo, da bile vsaj približno dostopne vsem dirkanja željnim mladcem (in starcem, da me ne bo kdo obtožil diskriminacije). Tudi mladež ima svoje obveznosti, mora hoditi v šolo in se nima niti časa niti denarja voziti iz recimo, Ajdovščine v Kr. Goro. Pa smo spet pri zakonodaji, ki nam vsem prepoveduje bajkanje. Z bolj odprto zakonodajo pa bi dejansko lahko uredili to področje brez posebne represije. Pa še dobra priložnost za zaslužek nam je lahko vse skupaj, po drugi strani pa bo tudi na kolesarski strani več volje za spoštovanje zakonov. S prepovedjo MTBja na splošno (da, dragi Selines, pogosto si tudi ti v prekršku, na prav vsaki singli si) pa se dogaja samo to, da nihče noče spoštovati zakonov, ki ga v celoti utesni, zato je v bistvu brez pomena, ker jo vsi kršijo, saj s spoštovanjem zakonov ničesar ne pridobijo (morda bi se naši blesavi zakonodajalci lahko malo pogledali vsaj osnove teorije iger Johna Nasha).
Uporabniški avatar
Mako
Šef klinike
Kontakt:

Hvala vsem za komentarje! Tudi tebi, leroy. :wink:
Torej malo mešano odgovarjem vsem skupaj:

Naša 'omiljena' potka ni DH potka. Nobenemu kolesarju je ne branim, tudi omenjenemu DHju je nisem. Navednice so pa kar na pravem mestu.

No, DHjevec je šel itak svojo varianto dol. Kar sem mu hotel razložiti, je preprosto dejstvo, da s tem ko vozi dol na polno in na svoji meji, enostavno ogorža ostale obiskovalce. In tak način vožnje ni sprejemljiv, mislim da bi to moralo biti jasno vsakemu. No, to se je tudi izkazalo, moja ocena je bila kar na mestu, sem pa takoj napisal, da so vmes gotovo predsodki. No, recimo da bi podrl 'ateka' ali da bi 'ateku' uspelo zapičiti svojo palico v kolo.

Povsem druga pesem so pa ograjene proge oziroma zaprte proge samo za kolesarje. Tam pa ni omejitev, razen če jo skrbnik proge postavi (naredite povezavo s smučiščem - namenjeno je samo smučarjem, pa so vseeno pravila, ne moreš divjati in trenirati, če ne zapreš dela smučišča - preprosto, ne?). Tam se zdivjajte in to brez problema, nobenega konflikta ne bo. Dejstvo, da je takih prog zaenkrat premalo, ne opravičuje divjaških izletov na tako močno obiskanih peš poteh. So pa posledica tega.

Omenjenega 'ateka' smo recimo srečali na markirani potki, zgleda da tam nekje tista DH proga seka markirano.

In Roberto ima kar prav o nerazumevanju. Kot 'turni kolesar' sem neprimerno bližje pohodniku kot pa DHju, to je čisto drug svet. Sam osebno sem gornik v celotnem pomenu te besede. Tako planinec, plezalec, smučar in kolesar. DHjevci so pa v mojem (= omejenem :wink:) razumevanju praktično urbana zadeva in mestni šport, ta pa v kolikor toliko neokrnjeno naravo ne sodi - tudi na zelo obiskane poti prav tako ne.

Dejmo še komentirat, fantje ne še odnehat. Rad bi prebral vsaj en tudi meni kolikor toliko smiselen in logičen ugovor, ki bi vsaj približno opravičeval 'downhilanje' na frekventnih planinskih poteh. Stvar je namreč zanimiva. In razlike med kolesarji so očitno zelo velike. So nepremostljive?
Uporabniški avatar
Joc53
član

Odgovor Napisal/-a Joc53 »

Se v celoti strinjam z Makotom.

Povejte mi, kako naj planinska društva, ki so skrbniki planinskih poti, prepričamo, da nekatere svoje poti namenijo za dvojno rabo, če prihaja do takšnih incidentov (novi Zakon o planinskih poteh omogoča, da se na posamezni planinski poti poleg hoje dovoli tudi vožnja s kolesom).
Kolovozi so namenjeni vožnji :!:
gorhikvi
član

Odgovor Napisal/-a gorhikvi »

Sem se mislil distancirati od te in podobnih tem ampak...

Daj bodite malo bolj odprti. Ne da se vsega urediti z zakoni (na srečo). Vsi bi kar naprej nekaj prepovedovali. Ne smeš to, ne smeš ono. Pa naj grejo lepo v...

Vedno bomo obstajali divjaki in vedno bomo obstajali nedivjaki. Sam se uvrščam med oboje in v vsa stanja vmes. Kakor kdaj. Grem na ture, divjam, sopiham navkreber, pozdravljam planince, se šatlam -torej kolesarim. Noben zakon ne bo tega spremenil, ker to rad počnem. Nekateri radi samo hodijo v hribe, nekateri radi tečejo, nekateri se...saj ni važno. Bodimo strpni in vsem bo lažje.

Če greš v soboto ali nedeljo na kolo na zelo obiskano potko in divjaš po njej si ali bedak ali pozer. In očitno tudi takšni ljudje obstajajo in vedno bodo. Ne glede na frizuro, EMŠO ali stalno prebivališče pa niso povzročili ne vem kako velike škode, ker večinoma vozijo v mejah svojega znanja. Mislim na poškodbe na pešcih (mimogrede, nisem še slišal, da bi kolesar povozil pešca v hribih). Kar se tiče škode na ugledu kolesarjev je drugo. Kar se tiče poškodbe narave, je po mojem mnenju manjša kot jo naredi oskrba planinskih koč ampak to je spet druga tema.

Mislim, da gorski kolesarji, naj bomo to XC ali DH ali ŽY ne ogrožamo nikogar kakor tudi ostali ne nas, če smo oboji pametni in strpni. Sploh pa ne v takšni meri, da bi se morali kregati med sabo. Res pa je, da pameten in strpen ni fant s pokalico v žepu, ki nastavlja veje na progo ali kolesar, ki čisti progo in meče veje v mimoidoče in , da bo vedno prihajalo do incidentov, ki jih noben zakon ne bo rešil. In sreča, da je tako. Ker ko tega ne bo, bomo v kalupu.

Do takrat pa...več športat in manj težit
Uporabniški avatar
STUPAR
član
Kontakt:

1. Rad bi izrazil navdušenje nad to temo ker je za razliko od drugih podobnih tem obdržala bistvo in komentarji niso prešli v obtoževanje ter zmerjanje BRAVO FANTJE in ne si mislit da sem jaz nek starejši gospod ki se rad podaja v extreme in soli pamet na tabli ne mam samo 17 let, stvar je očitno v kulturi.
2. Torej kar se označenih poti tiče res je varneje za kolesarje in pohodnike da se držijo vsak svoje proge vendar se tudi kolesarji naveličamo neke proge in si želimo preizkusiti kaj novega, in sem 100% prepričan, da tudi xc-jaši in pohodniki naveličajo neke steze. Res je da trenutno še ne vozim dh ampak ga imam v načrtu v bližnji prihodnosti in lahko mirno povem da se prav gotovo nebom stalno vozil po eni in isti progi.

gorhikvi : se povsem strinjam

mako : Dh ni urbani šport saj se je razvil iz gorskega kolesarstva kar pomeni da spada v naravo.
Patrice
član

Stupar, pa še nekateri tukaj: Bojim se, da je glavni problem v vašem razmišljanju, da če potka ni obljudena, tudi nikogar ne bo in lahko spustim. To razmišljanje pa je naravnost grozljivo in tudi popolnoma napačno. Četudi je potka prazna, ni zaprta, in v tem primeru vedno obstaja možnost naleta na kogar koli drugega.

Zatorej, tvoja obveza kot kolesarja je ta, da na takih potkah voziš varno, svoj hitrostni adrenalin pa sproščaš tam, kjer take nevarnosti 100% ni - to pa so zaprte proge, ali kvečjemu, če res ne gre, zares pregledni odseki, kjer jasno vidiš, da ni nikjer nikogar.

To je tako kot v prometu, tudi tam so vsi vozniki, ne glede na to, ali radi dirkajo ali ne, dolžni voziti po predpisih, in predvsem, varno. Tudi cesta ni dirkališče, in ravno zaradi miselnosti, da se lahko na cesti počne vse, je na naših cestah toliko mrtvih.

Res je sicer, da je kolesarjev, sploh divjih spustašev dovolj malo, da nesreče še ni bilo, vendar pa, ob takem načinu vožnje se bo slej ko prej zgodila (recimo, primerjaj število udeležencev v prometu in število prometnih nesreč, in boš videl, da vas je zaenkrat še dovolj malo, da je bila verjetnost za nesrečo na srečo še dovolj majhna). In ko bo prvi pešec resno poškodovan ali mrtev zaradi enega spustaša, bomo to žal občutili vsi gorski kolesarji, ne samo spustaši.

Zato "napizdevanja", ker že srečanje, kjer se mora pešec z skokom s poti umakniti brzečemu kolesarju, naredi veliko škode pri legalizaciji MTB. In res ne vidim razloga, zakaj bi zaradi parih, ki jim ni jasno, da niso sami na svetu moral plačevati kazni za to, ker se vozim s kolesom po naravi (večinoma s hitrostjo pešca, si pač poiščem dovolj tehnično zahtevne odseke, ki so s trdakom tudi adrenalinski, samo ogrožaš pa ne nikogar, ker si dovolj počasen, da se lahko v parih metrih ustaviš).

Nihče ti ne brani, da voziš kjer koli, a ko si na odprti cesti, se moraš zaradi drugih ustrezno obnašati. Isto velja za potke. Brzenje boš moral žal pustiti za dirkališča.

Še enkrat pa: Takih, označenih potk bi moralo biti dovolj, da se lahko v miru naužijete za druge varne hitre vožnje. Kot bi moralo biti v Sloveniji več dirkališč, da folk ne bi dirkal po cesti.
rs
član

Odgovor Napisal/-a rs »

kaj pa bi rekli ko pohodniki po bike park pohorju gor setajo se soncijo na progi in na dropih pa take stvari pol pa se na tebe derejo da si ga skoraj povozo itd..
....::::go with the flow::::....
Patrice
član

rs napisal/-a:kaj pa bi rekli ko pohodniki po bike park pohorju gor setajo se soncijo na progi in na dropih pa take stvari pol pa se na tebe derejo da si ga skoraj povozo itd..
Problem tukaj je dvoplasten. Eno je, da je proga preslabo označene, in da bi morali žičničarji poskrbeti, da redarji odstranjujejo take modele (ne pa, da vam samo računajo karto, pol pa znajdi se, če se ti pohodniki nastavljajo), drugo pa je, da bi take modele, ki na dirkališču oziroma bajk parku šetajo in se sončijo, obravnaval enako strogo kot tiste, ki dirkajo izven dirkališče: V zapor zaradi povzročanja splošne nevarnosti.
Uporabniški avatar
bojan
član
Kraj: Gurenjska
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a bojan »

Jaz osebno to traso velikokrat vozim,pa vendarle s prilagojeno hitrostjo,pa kakšnega peškarja pozdravim,tko pač je in ravno tako uživam.DH proga po kateri se večino poti lahk voziš tudi navzgor tudi ni bogve kakšna DH proga.Tudi meni so že nasproti prleteli mladci na DH strojih ko sem šel peš gor in tudi jaz bi mu najrajši kaj storil--pa ne mi zdej de jih sovražim.Pelji tako,da se lohk ustaviš pred ljudmi in otroci jebat ga.Zaradi takih ki se gor pripelejo in dol gasirajo bomo izgubili še ta hribček al pa bo kakšen fajt v stilu MB.Že sedaj se občasno pojavljajo ovire na potkah katere potem očistimo lokalci.Pa sej men je useeno,se pač ustaviš in greš čez,včasih pa me ima,da bi še sam kakšno nastavil,da se umiri take brihtne glave.Če imaš prevozno sredstvo si v pol ure v KG pa nej se tam dol rasturavajo,ne pa da tukaj kakšnega nedolžnega poškoduješ...jah sej tko je zmerej tudi na cesti najebejo nedolžni,divjaki pa ...spizdijo ponavadi.
Za čas tekme DH so en teden prej redno dajali opozorila za treninge DHjašev in ljudje so bili seznanjeni in tudi malce bolj previdno šli okoli ovinkov,sedaj pa...
Hev a najs dej
Uporabniški avatar
Joc53
član

rs napisal/-a:kaj pa bi rekli ko pohodniki po bike park pohorju gor setajo se soncijo na progi in na dropih pa take stvari pol pa se na tebe derejo da si ga skoraj povozo itd..
Zelo preprosto, takšen pohodnik je enako neodgovoren kot spustaš, ki drvi po planinski poti. Eden kot drugi sta zašla na "tuj teren" kjer nimata kaj iskati in lahko povzročita nesrečo.

Poglejte, nikomur niti na kraj pameti ne pade, da bi se šel sprehajat po dirklišču npr. v Monzi.

Seveda je ta graja pohodnikov upravičena le, če je DH proga v vsej dolžini jasno označena. Planinske poti so jasno označene.

P.S. Da ne bo pomote, tudi sam se vozim po planinskih poteh, seveda s hitrostjo, ki je prilagojena naklonu in preglednosti terena. Zaenkrat brez omembe vrednega konflikta.
Uporabniški avatar
bojan
član
Kraj: Gurenjska
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a bojan »

flasa napisal/-a:Sej planinci dobro vedo da je tam proga za dh trenirat sploh ne vem kaj delajo tam :roll:
Kje pa to piše??Ker je bilo par DH tekem navzdol že dolgooo nazaj pa zdej kar vsi to vejo in povsod piše da je to DH proga po kateri gre slučajno markirana potka...ma nemoj
Hev a najs dej
Patrice
član

bojan napisal/-a:Jaz osebno to traso velikokrat vozim,pa vendarle s prilagojeno hitrostjo,pa kakšnega peškarja pozdravim,tko pač je in ravno tako uživam.DH proga po kateri se večino poti lahk voziš tudi navzgor tudi ni bogve kakšna DH proga.Tudi meni so že nasproti prleteli mladci na DH strojih ko sem šel peš gor in tudi jaz bi mu najrajši kaj storil--pa ne mi zdej de jih sovražim.Pelji tako,da se lohk ustaviš pred ljudmi in otroci jebat ga.Zaradi takih ki se gor pripelejo in dol gasirajo bomo izgubili še ta hribček al pa bo kakšen fajt v stilu MB.Že sedaj se občasno pojavljajo ovire na potkah katere potem očistimo lokalci.Pa sej men je useeno,se pač ustaviš in greš čez,včasih pa me ima,da bi še sam kakšno nastavil,da se umiri take brihtne glave.Če imaš prevozno sredstvo si v pol ure v KG pa nej se tam dol rasturavajo,ne pa da tukaj kakšnega nedolžnega poškoduješ...jah sej tko je zmerej tudi na cesti najebejo nedolžni,divjaki pa ...spizdijo ponavadi.
Za čas tekme DH so en teden prej redno dajali opozorila za treninge DHjašev in ljudje so bili seznanjeni in tudi malce bolj previdno šli okoli ovinkov,sedaj pa...
Meni se zdi predvsem neodgovorno od žičničarjev, ki oglašujejo bike park in ne vem kaj, kasirajo karte, nato pa ne poskrbijo niti ne za osnovno varnost. Jasno, da DH jevci ne morejo vedeti, da tam ni zaprte proge, ampak je navadna peš pot, če jim oglašujejo bike park. Naj pol vsaj napišejo, do kje je potka in kje se sme spustit.
Uporabniški avatar
Xtc
član
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Xtc »

problem sploh ni v downhilerjih, motokrosistih, specialkarih, xcjaših, freriderjih,..., problem je v medsebojnimi odnosih in nespoštovanju drug drugega.
Vozim hitreje od marsikaterega novopečene downhilerja, ker mam vlka jajca. Ampak! Ko vidim da mi nasproti pride nekdo peš gor, že dosti prej upočasnim na njegov tempo, se vljudno pozdravimo, beseda sem tja gor dol in gremo vsak naprej svojo pot. še tisti najbolj zagriženi planinci, ki so antibajkersko razpoloženi, se omehčajo!
ker pa dh vozi večinoma mlečnozoba mularija, ki nima nobene kulture, olike, spoštovanja do biločesa, ni čudno da potem mečejo slabo luč na vse ostale! Ker je takih pokavcev tukaj gori cela horda, leti to na vas: spoštujte naravo in njene obiskovalce in prebivalce! nič vas ne stane da upočasnite in lepo pozdravite. Če bi vsi tako delali, bi bili konflikti zelo redka stvar! Ne spravljajte se na sončno nedeljo na tiste poti, za katere veste da so polne obiskovalcev. nezadovoljstvo bo na obeh straneh. idite na tiste manj obljudene, tiste bolj obremenjene pa obiščite med tednom, slabim vremenom, izven sezone,...!
Badzo
član

Odgovor Napisal/-a Badzo »

mako napisal/-a:... ali da bi 'ateku' uspelo zapičiti svojo palico v kolo...
Če bi se to zgodilo, bi se vsi tu na tabli zgražali kako je ata senilen in kako ne more drugače živet kot da greni življenje drugemu. Ampak to da je mulo bil opozorjen in kljub temu tuščal dol na polno to pa ne valja kod nas. :roll:

Si že kar predstavljam OrlyTMovih deset postov s senilnostjo atata.
Uporabniški avatar
Mako
Šef klinike
Kontakt:

Na razmišljanje gorhikvi-ja.

Tudi sam upoštevaj svojo maksimo. Jaz mislim, da z 'živi in pusti živeti' nimam problemov, dokler drugi ne posegajo v moje življenje. Vsak naj počne stvari svobodno, vendar v mejah, da s tem ne posega v taiste pravice drugih. Naša svoboda se konča pri svobodi drugih, če gremo preko tega, pomeni da razmišljamo, da smo nekaj več. Sam mislim, da sem precej odprt in strinjam se stabo, da kalupi niso zaželjeni.

Hujših fizičnih poškodb na pešcih očitno res še ni bilo, lahko pa pride. Ampak bistvo je v tem, da ne gre samo za fizične poškodbe, gre za odnos z ostalimi uporabniki poti. Konkretno: na odseku, kjer je 'divjak' ogrožal 'ateka', sem pri vožnji navzgor že dvakrat doživel, kako so starši panično lovili svoje otroke in skakali ven iz 'grabna' (potka tam poteka po opuščeni vlaki, zaradi erozije je nekakšen graben in ovinki niso najbolj pregledni), pa so navzdol peljali samo kolesarji z običajno hitrostjo. Gotovo so v glavah takih pohodnikov zelo slabe izkušnje s hitrejšimi. In to je poanta, da sem temo sploh začel. Take slabe izkušnje z divjaki se tako prenašajo na vse kolesarje in smo posledično vsi divjaki in prepoved vožnje bo veljala za vse.

Ne moreš pri polni hitrosti prileteti iz čistega mira in peljati planincu meter ali še manj od njega, ne da bi s tem povzročal konflikte. Tega se enostavno ne počne, čeprav ga ne boš nikoli fizično zadel. Si ga pa kako drugače zadel: predstvljaj si, da se sprehajaš po tej poti, si zatopljen v pogovor, meditacijo ali karkoli že, potem ti pa kamikaza prileti na pol metra. Oprosti, ampak to je čisto ogrožanje.

Sem slišal že precej zgodb, kako nekateri kolesarji tulijo 'Spizdi', 'Umakni se' in podobno. Po premisleku je to še vedno mnogo bolje, kot tišina in nenadni 'prelet'.

V vsakem primeru se pa ta srečanja vtisnejo v spomin in problem za nas ostale kolasrje je, da pohodniki vse kolesarje tlačijo v isti koš. Za nekatere planince (upam da v manjšini!) smo vsi kolesarji kar 'kolegi'. Torej zaradi vašega divjanja imamo potem vsi kolesarji probleme. Kako je že s tem, 'živi in pusti živeti'.

'Divjakom' v premislek: imejte normalen odnos z ostalimi uporabniki poti. Kar pomeni da ob srečevanju s počasnejšimi zmanjšaj hitrost na minimum ali še bolje, ustavite se! Bi šlo?
Selines
član

Patrice napisal/-a:da, dragi Selines, pogosto si tudi ti v prekršku, na prav vsaki singli si
Te ne "diggam" čisto tule?

Jaz vsekakor nisem za pregon DH.. Ampak tako, kot so stvari ta trenutek, ko ti prileti nasproti po katerikoli potki adrenalinsko napumpan mladec, ki "bi se rad samo športal in bi rad da ga grozni težaki (ki BTW pri tem njegovem športu nimamo nič, oziroma tudi z njem nimamo nič) pustimo pri miru pri tem" pa oprostite tudi ne more bit..

DH bi se za moje pojme moral odvijat striktno na za to namenjenih progah. Ko je nekje neka proga namenjena temu, pa je potem stvar nadzornikov teh prog, da skrbijo za primerno označene proge in morebitne prestopnike. Morda celo postaviti table, da je prečkanje trakov smrtno nevarno? :D Morda takrat kakšen gumpec od pešca dejansko dojame.

Utopično je pričakovat, da bi se lahko tako različni "športniki" gibali na enakem prostoru pri svojem športanju. DHillerji so tukaj "močnejši", njim se zdi tole vse prekleto logično.. Me pa zanima, če bi se počutili odlično na kakšni avtocesti.. Malce bom karikiral ampak kakšen DH, ki bi se zaletel v pešca pri kakšnih 50-60km/h na hribu, bi imel podoben efekt, kot nek avto, ki bi zbil kolesarja v polni opremi pri 100km/h.. Smrtne žrtve torej.

Ni se še zgodilo nič podobnega, vem.. Ampak "live and let live", gre za tule za vse in "ogroženi" so na "javnih" potkah predvsem pešci..
Uporabniški avatar
Joc53
član

Mako pravi, naj napišemo kakšno izkušnjo.

Peljem s Katarine na Slavkota, po planinski poti, kjer se je pravzaprav začelo malo resnejše turno kolesarjenje za Ljubljančane. V strmem peščenem useku mi priteče naproti majhen kužek, veselo laja in maha z repom. K sreči ga zaslišim prej, preden zavijem v usek in zlahka ustavim. Za njim prisopiha precej obilna gospa, vsa prestrašena, da ji bom povozil kužka (pes je bil na mnogo predolgi vrvici). Z roko ji pokažem, da jima dajem prednost, ustavi se in lovi sapo, skuša se mi umakniti s psom v naročju, a v useku ni dovolj prostora, da bi se lahko srečali. "Gospa, kar naprej, nikamor se mi ne mudi". Potem prisopiha do mene in reče " Oh, veste, vi tako lepo počakate, nekateri pa tako pridrvijo."

In mahnila sta jo naprej :lol:
Patrice
član

@Selines> Sva več ali manj kar istih misli.
Še moja izkušnja: Peljem od Bormesa dol proti Stanežičam. Zagledam pešca, ustavim, se mu umaknem, da bi ga spustil naprej. Pa on meni nazaj: Ne, ne, kar ti pojdi prvi, bi rad videl, kako spelješ :D 8)
sarma
član

Odgovor Napisal/-a sarma »

Zase lahko povem da bolj ogrožam ostale ko vozim XC kot pa spuste:) ker skozi zraven še malo pokrajino občudujem, pogovarjam s prijatli, pa spustim balanco ko iz bidončka pijem itd. Pri spustih sem pa 100% skoncentriran na vožnjo in sem pozoren na pet ovinkov pred sabo.

Pač rad bi samo povedal da DH ni neko brezglavo norenje po hribu navzdol za kar ga imaste nekateri tukaj. Noben se ne meče kr tako v slepe ovinke, ker veš da te tam lahko čaka veja, kamen, blato ali v najslabšem primeru družina z otroki. Bližnje srečanje ni prijetno niti za spustaša kjub vsem ščitnikom.
Selines
član

sarma napisal/-a:Bližnje srečanje ni prijetno niti za spustaša kjub vsem ščitnikom.
To čisto razumem. Pa vendar je poanta drugod. Torej, da ne riskira družina ali sprehajalec, ampak spustaš.. Torej bi bilo nekako logično, da pri tem ne ogroža tistih, ki z njegovim športom nimajo nič..
Manyana
član
Kraj: Gori doli naokoli

Odgovor Napisal/-a Manyana »

jaz osebno imam sicer precej več prijetnih izkušenj z ostalimi "uporabniki" narave, kot pa slabih... no, ko smo pa že ravno pri tem:
Patrice napisal/-a:Meni se zdi predvsem neodgovorno od žičničarjev, ki oglašujejo bike park in ne vem kaj, kasirajo karte, nato pa ne poskrbijo niti ne za osnovno varnost. Jasno, da DH jevci ne morejo vedeti, da tam ni zaprte proge, ampak je navadna peš pot, če jim oglašujejo bike park. Naj pol vsaj napišejo, do kje je potka in kje se sme spustit.
Tak je tudi primer Krvavca: lani sem po radiu poslušal, kako so v oglasni oddaji predstavljali "adrenalinski spust s Krvavca", na spletni strani so objavili ta spust kot dodatno poletno ponudbo, DH bicikliste se lahko še vidi v njihovi flash animaciji (nekaj bolj bombastičnih opisov so sedaj že odstranili) - nihče pa ni niti z besedo omenil, da ta proga ni niti urejena niti kakorkoli zaščitena, ampak je to navadna markirana planinska pot (ob vikendih precej priljubljena pri pohodnikih), ki zvečine sploh ni prav tehnično zahtevna, je pa seveda privlačna za spust zaradi svoje dolžine in enostavnega pristopa z žičnico ali avtom. Sam to celotno pot prehodim/pretečem oz prekolesarim vsaj 10x , spodnji del do Davovca pa zagotovo več kot 50x letno in lahko rečem, da:

- bi bil Krvavec lahko odličen (poleg smučanja in pohodništva) tudi za vse vrste MTB športa in turizma, če bi se k zadevi resno pristopilo (vem pa, da to ni niti najmanj enostavno, sploh izgradnja DH proge; lastnikov parcel je veliko, nepoznavanje problematike prav tako, še največja pa je očitno aroganca in ignoranca žičničarjev)

- je stanje, kakršno je sedaj, čisto izzivanje nesreče in konfliktov z drugimi obiskovalci gore (tista tabla "nevarnost naleta kolesarjev" na Št.Gori je pa sploh absurdna, čeprav verjetno nameščena z dobrimi nameni)

- če sem peš, vedno pričakujem, da lahko kaj "pade dol" in se temu primerno preventivno odmaknem na manj preglednih delih poti, par let nazaj pa sem doživel par bližnjih srečanj in zlahka razumem jezo in ogorčenje planincev, še posebej družin z otroki, ki se za vikend odpravijo na izlet na Krvavec....

- je pa potrebno vedeti, da se je število "spustašev" na tej poti v zadnjih nekaj letih močno povečalo, prav tako kvaliteta njihovih koles in zaščitne opreme, pa tudi njihovo znanje in posledično hitrost (spustaše dajem v navednice zato, ker je proga (če bi bila proga) po zahtevnosti primerna bolj za AM/turno kolesarstvo, kot pa za pravi DH)

- prostora je za vse dovolj, AM vožnja po podobnih poteh (ob ustreznem izobraževanju tako kolesarjev kot pohodnikov, tekačev ipd) sploh ni sporna, za DH pa bi bilo treba obvezno urediti ločeno progo... potem pa le gasa :mrgreen:
Pinki
član
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a Pinki »

rs, ja poznam, v mb sta se zadnjič 2 modela na NS kar sončila in se nastavljala, in to v bikeparku ne na katerikoli drugi potki, potem bila sta tud ravno za ovinkom in če bi prišel z več speeda bi jih nagazil, potem bi bili pa krivi mi downhillerji z modernimi frizurami c-c-c...
Mako, vedno se bo našel nekdo ki se bo nekje vozil pa nekomu nebo všeč, jst večinoma ko ne grem v bikepark ali kam drugam grem na Katarino in spust na slavkov dom ki je zelo obljuden, ampak vzamem z rezervo ne grem na polno z vsemi mojimi zmožnostmi zarad možnost da nabašem kakega pohodnika in tukaj grem kdaj tudi v nedeljo oz. sem šel dvakrat ampak ne grem več ker tisto ni več spust ampak je bolj testiranje bremz.
Po drugi strani pa tudi ne priznavam dejanja dh-ilerja, ker je vedel da je npr. jošt zelo obljuden hrib in tam pač ni za trenirati, ima okoli kranja polno hribov in naj se raje zapelje kam drugam, če ne ima tudi kravec blizu tako da gre lahko tja, definitivno bi pa njemu porinil palico med špice če bi bil jaz pohodnik ker tega ne odobravam.
Glede svojih prog, to ni problema imam tudi jaz svoj poligon, je kratek a za vadbo in ene 5-10 poskusov na dan čisto dovolj, so pa nekateri pohodniki res nesrami kajti na njihovih poteh ne delam 0 in mi vedno lesene objekte podirajo tako da če bi koga videl bi ga kar s plohom užgal, ker tudi ne pušlamo odpadkov, smeti, zraven je potok in so nas nekateri prosili če jim naredimo most (lojtrco) čez potok in smo jim brez problema a glej ga vraga še tisto so podrli :roll:, na drugi strani so pa ljudje ki nas kar sprašujejo kdaj bo tu tekma in take stvari...

In and out:
kompromisi morajo biti in med nami kolesarji in med pohodniki tko da zdej res ne enih downhillerjev z modernimi frizurami :mrgreen: metat med ene downhillerje z modernimi frizurami ki pazijo na pohodnike.
a-a
Turno kolesarstvo
član
Kraj: Slovenija, gorata področja
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Turno kolesarstvo »

Omejitve in namigi (posebno tretje poglavje)
http://www.pzs.si/forum/viewtopic.php?p=30883
Komisija za turno kolesarstvo - http://ktk.pzs.si/
Uporabniški avatar
ZigaK
15° čeh
Kraj: KrG - Litija

Odgovor Napisal/-a ZigaK »

Občine v svojih prostorskih aktih določijo dopustne rabe prostora. V teku je priprava aktov za novo obdobje. Kdor torej želi neko novo rabo, npr. izgradnjo nove poti, kjer bo dovoljeno kolesarjenje oz. postavitev poligona za ekstremno kolesarjenje, podobno pa velja tudi za druge rabe: motokros, poligone za štirikolesnike, snežne sani ipd., mora podati pobudo občini, da jo ta določi v svojih prostorskih aktih. Zbiranje pobud za spremembe namembnosti je veliko občin že zaključilo, jih je pa možno dodati ob razgrnitvah.
Turno kolesarstvo, mi lahko poveš kaj več:

- kdaj se začne novo obdobje, koliko časa traja?
- kako izgleda pobuda občini? Imaš morda kakšen "mušter"? Komu na občini je treba podati to pobudo?

LP Žiga
I would be able to pick off any of them. All of them. No problem.
Uporabniški avatar
Mako
Šef klinike
Kontakt:

Malo preveč ste se 'zapičili v frizuro, ki se med vožnjo pod fullface čelado ne vidi, tako da noben pohodnik tu ne pade na predskodke. Ok, definitivno moja napaka, ne bi smel omenjati frizure, se oproščam, ampak sem hotel opisati čimbolj plastično... :oops:

Bom morda še malo bolj preciziral moje videnje stvari. Ena stvar je trening spusta kot priprava na dirko, kjer šteje vsaka sekunda in se na tako malenkost, kot so pohodniki, ne ozira. Pod to šteje tudi divjanje, kjer se na ostale uporabnike poti ne ozira. Drugo je vožnja v okviru, ki jih dopuščajo razmere. Torej hitrost da, ampak po pameti in pešci imajo na takih poteh absolutno prednost...

...razen seveda, če ti tako, kot je Patrice zapisal, ne dajo prednosti, da pogledajo, kako za vraga se sploh lahko dol vozi. Tudi sam jih včasih ne uspem spustiti naprej, ker so pač firbčni, kako bo šlo s kolesom dol. :wink:
Patrice
član

Selines napisal/-a:
sarma napisal/-a:Bližnje srečanje ni prijetno niti za spustaša kjub vsem ščitnikom.
To čisto razumem. Pa vendar je poanta drugod. Torej, da ne riskira družina ali sprehajalec, ampak spustaš.. Torej bi bilo nekako logično, da pri tem ne ogroža tistih, ki z njegovim športom nimajo nič..
Se strinjam s tabo 100%, nam v dobro pa je, da nastradajo tud spustaši. Se pravi, je normalna vožnja win-win situacija za oboje 8) 8) 8)
Kot vedno, v resnici nismo tako zelo vsaksebi. Le organizacijo bike parkov, spustaških prog in vedenja na planinskih potkah je treba urediti. Saj vendarle imamo veliko skupnih koristi od take ureditve, mar ne. Dejmo pa tud mal skupi stopit in (klasiki) ponudit roko kultiviranim spustašem, ki bi radi le imeli svoj prostor pod soncem na označenih dirkališčih, ki jih danes zaradi zakonov skorajda ne morejo dobiti, čeprav bi bilo to tako smotrno, kot njihova želja nekje čisto naravna in človeška.
Veliko zakonskih omejitev nam stoji nasproti. Vsem. Zatorej, dejmo podpirat en druzga. Pa ne dajat neupravičeno potuho tistim, ki nam s svojim egoizmom zbijajo ugled. Tako turnim kolesarjem, kot tudi spustašem. Od spustašev pa pričakujem predvsem, da se svoj prostor pod soncem ne borite na markiranih stezah. Naredite si svoje proge tam, kjer ni nevarnosti. Pa to manj obljudene nemarkirane steze žal niso, čeprav so veliko boljše od dirkanja po obljudenih stezah. Sam se osebno zavzemam, da se to spremeni, od spustašev pa tudi pričakujem, da jasno artikulirajo njihove želje tako, da bodo lahko vsaj približno sprejemljive za druge. Pa mislim, da z njihove strani to ne bo težko.
BTW, argument za ureditev DH/extreme FR stez je že ta, da je večja varnost ostalih, ker ne bomo pod udarom prekrškarjev. Če parafraziram, palica brez ustreznega korenčka je enostavno neučinkovita, to ve vsak, ki se je ukvarjal z vzgojo otrok, živali (marsikateri lastnik psa to ve, med njih sodim sam) ali s pedagoškim delom ali z motivacijo ljudi. Ali, če drugače rečem: Noben spustaš nima motivacije, da bi se držal pravil, če itak nikjer ne sme voziti spusta. Potem mu je pač vseeno, kje vozi spust. Normalna reakcija, ki jo povzroča debilna zakonodaja.
Turno kolesarstvo
član
Kontakt:

ZigaK napisal/-a:
Občine v svojih prostorskih aktih določijo dopustne rabe prostora. V teku je priprava aktov za novo obdobje. Kdor torej želi neko novo rabo, npr. izgradnjo nove poti, kjer bo dovoljeno kolesarjenje oz. postavitev poligona za ekstremno kolesarjenje, podobno pa velja tudi za druge rabe: motokros, poligone za štirikolesnike, snežne sani ipd., mora podati pobudo občini, da jo ta določi v svojih prostorskih aktih. Zbiranje pobud za spremembe namembnosti je veliko občin že zaključilo, jih je pa možno dodati ob razgrnitvah.
Turno kolesarstvo, mi lahko poveš kaj več:

- kdaj se začne novo obdobje, koliko časa traja?
- kako izgleda pobuda občini? Imaš morda kakšen "mušter"? Komu na občini je treba podati to pobudo?

LP Žiga
Za obdobje bo potrebno na občini vprašati.

Za pobude na občini pa je najbolje, da se obrneš na uporabnika blisk-a http://tabla.mtb.si/profile.php?mode=viewprofile&u=381, ki je vodil dogovarjanje z MOLom, ko se je šlo v obnovo BMX proge v LJ.

Celotna tema je tule:
http://tabla.mtb.si/viewtopic.php?t=34864
Patrice
član

Dodajam pa še to, za zagrizene ekologe: Ena spustaška proga naredi 10 krat manj škode od katerega koli urejenega smučišča. Je ožja, ne rabi gradbenih posegov (razen kakih umetnih ovir, ki pa so še vedno majhne). Pa še žičničarji in lokalni turistični delavci lahko na dovolj neproblematičen način zaslužijo, kljub vsemu pa ostali smrtniki ostajamo varni. Pa še dodaten zaslužek za lastnike zemljišč se lahko najde. Od bifejev, vstopnic, organiziranih prevozov in ne nazadnje zabav, tekem in srečanj. Samo malo je treba odstopiti od tipično slovenske zaplankanosti (kar pa, roko na srce, je precej težko).
TomažT
član

Odgovor Napisal/-a TomažT »

Le organizacijo bike parkov, spustaških prog in vedenja na planinskih potkah je treba urediti. Saj vendarle imamo veliko skupnih koristi od take ureditve, mar ne. Dejmo pa tud mal skupi stopit in (klasiki) ponudit roko kultiviranim spustašem, ki bi radi le imeli svoj prostor pod soncem na označenih dirkališčih, ki jih danes zaradi zakonov skorajda ne morejo dobiti, čeprav bi bilo to tako smotrno, kot njihova želja nekje čisto naravna in človeška.
Veliko zakonskih omejitev nam stoji nasproti. Vsem. Zatorej, dejmo podpirat en druzga.
Malo sem začel razmišljat.. Saj kolesarskih klubov je nekaj, kaj pa, če bi se ustanovilo še kakšno (bolj neobvezujoče) društvo, v katerem bi se, npr., zavzemalo za pravice kolesarjev, jih izobraževalo, učilo "kolesarskega bontona" itd..? Nimam pojma kako je s temi zadevami pri nas, tako da se ne razburjat zarad moje nevednosti.. Npr. v MB ne poznam niti eno tako društvo. Planinskih društev je ogromno, lahk bi tud mi kaj nardili na tem..

V Mb bi lahk ustanovili "društvo pohorskih kolesarjev". (Ob vpisu in plačilu simbolične članarine bi dobli zastonj neprebojni jopič. :mrgreen: )

LP
TomažT
član

Odgovor Napisal/-a TomažT »

Amm, ja, saj to sčasoma bo, samo morajo žičničarji in drugi ugotovit, da jim lahk kolesarjenje prnese tud nekaj prihodka, ne samo smučarija.. Nimam proti smučanju in bordanju nič-tudi sam bordam.. Ampak-roko na srce-pogoji in smuka so iz leta v leto slabši. Če se bo segrevanje nadaljevalo lahk snežne tope kar prodajo, ostali pa nam bodo goli hribi, na katerih bomo lahk samo krave pasli..
Turno kolesarstvo
član
Kontakt:

TomažT napisal/-a: Malo sem začel razmišljat.. Saj kolesarskih klubov je nekaj, kaj pa, če bi se ustanovilo še kakšno (bolj neobvezujoče) društvo, v katerem bi se, npr., zavzemalo za pravice kolesarjev, jih izobraževalo, učilo "kolesarskega bontona" itd..? Nimam pojma kako je s temi zadevami pri nas, tako da se ne razburjat zarad moje nevednosti.. Npr. v MB ne poznam niti eno tako društvo. Planinskih društev je ogromno, lahk bi tud mi kaj nardili na tem..

V Mb bi lahk ustanovili "društvo pohorskih kolesarjev". (Ob vpisu in plačilu simbolične članarine bi dobli zastonj neprebojni jopič. :mrgreen: )

LP
Na PZS-ju se bo kmalu organiziralo Usposabljanje za turno kolesarske vodnike: http://www.pzs.si/forum/viewtopic.php?t=4036
Uporabniški avatar
Surfac
član
Kraj: Ljubljana Vic
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Surfac »

Eno vprašanje za downhillerje, ki vozijo po poteh, kjer so planinci: ali vozite tako, da ste se sposobni ustaviti, če se nenadoma pojavi "nepričakovana" ovira - npr skupina planincev, ki hodi po poti in ne odskoči kar je verjetno njihova pravica. Če je odgovor ne, se malo zamislite, kako bi se vi počutili
na mestu planinca mimo katerega brzite.
Sicer je pa DH šport, fajn je da se mladina ukvarja s tem. Na označenih progah.
Uporabniški avatar
MONA-CIKL
član
Kraj: MONAVILLE

igrica na to temo

Odgovor Napisal/-a MONA-CIKL »

Ena igrica na to temo, ampak pozor: primerna je bolj za užaljene in prizadete "pešhodce"!

http://www.tredz.co.uk/Game.asp
Patrice
član

TomažT napisal/-a:
Le organizacijo bike parkov, spustaških prog in vedenja na planinskih potkah je treba urediti. Saj vendarle imamo veliko skupnih koristi od take ureditve, mar ne. Dejmo pa tud mal skupi stopit in (klasiki) ponudit roko kultiviranim spustašem, ki bi radi le imeli svoj prostor pod soncem na označenih dirkališčih, ki jih danes zaradi zakonov skorajda ne morejo dobiti, čeprav bi bilo to tako smotrno, kot njihova želja nekje čisto naravna in človeška.
Veliko zakonskih omejitev nam stoji nasproti. Vsem. Zatorej, dejmo podpirat en druzga.
Malo sem začel razmišljat.. Saj kolesarskih klubov je nekaj, kaj pa, če bi se ustanovilo še kakšno (bolj neobvezujoče) društvo, v katerem bi se, npr., zavzemalo za pravice kolesarjev, jih izobraževalo, učilo "kolesarskega bontona" itd..? Nimam pojma kako je s temi zadevami pri nas, tako da se ne razburjat zarad moje nevednosti.. Npr. v MB ne poznam niti eno tako društvo. Planinskih društev je ogromno, lahk bi tud mi kaj nardili na tem..

LP
Taka društva so. Pri PZS obstaja ISTK (iniciativna skupina za turno kolesarjenje), ki orje ledino na prepričevanju ljudi, da je počasno kolesarjenje OK tud na planinskih potkah (kjer hitro kolesarjenje nima kaj iskati, da se razume). ISTK tudi priporoča ustanovitev bike parkov za namere "dirkanja", je pa res, da ima že s tem, da sploh doseže dovoljenje za počasno kolesarjenje na planinskih stezah več kot dovolj dela, tako da člani nimajo energije za pomoč spustašem. Pa tudi interesi, lobiji, itd. se le toliko razlikujejo (čeprav si lahko damo medsebojno podporo), da je iluzorno pričakovati, da se bo ISTK ukvarajla še z ureditvijo prog za spust).
Uporabniški avatar
5er
član
Kraj: Frankolovo

Odgovor Napisal/-a 5er »

Surfac napisal/-a:Eno vprašanje za downhillerje, ki vozijo po poteh, kjer so planinci: ali vozite tako, da ste se sposobni ustaviti, če se nenadoma pojavi "nepričakovana" ovira - npr skupina planincev, ki hodi po poti in ne odskoči kar je verjetno njihova pravica. Če je odgovor ne, se malo zamislite, kako bi se vi počutili
na mestu planinca mimo katerega brzite.
Sicer je pa DH šport, fajn je da se mladina ukvarja s tem. Na označenih progah.

Se. Tud predvidevat se da dost, če se pelješ več kot enkrat po isti progi v kratkem času (če se shutlaš verjetno da se) in če srečaš planinca na začetku proge v prvi furi ga lahko pričakuješ v drugi potem nekje na sredini...recimo. Planince je treba spoštovat pa nebo problemov...dober dan in pa kako ste, zmer lepo mesto najdeta.
I never met a bike that I didn't wanna ride!

Moj vaga 15.3kg
sarma
član

Selines napisal/-a:
Kaj pa imaš ti s tem ko npr. pelješ družino na izlet z avtom in ima en mulac hobi divjat po cesti in v nepreglednem ovinku ga odnese čelno v tebe. Boš tudi reku da vsi mladi divjajo in npr. želel da se prepove vožnja vsem mlajšim od 25 let?

Kreteni so povsod. Tudi meni je priletel kamen v nogo ki ga je en pohodnik nad mano brcnil v dolino pa kaj bom zdej zahteval da se ukine planinarjenje tam?
Selines
član

sarma napisal/-a:Kaj pa imaš ti s tem ko npr. pelješ družino na izlet z avtom in ima en mulac hobi divjat po cesti in v nepreglednem ovinku ga odnese čelno v tebe. Boš tudi reku da vsi mladi divjajo in npr. želel da se prepove vožnja vsem mlajšim od 25 let?
Totalno druga tema, ampak ok. Ja, moje osebno mnenje je, da bi novopečeni vozniki morali vozniki nekaj let morali voziti vozila z omejenimi močmi in hitrostmi, ker marsikdo vozi avto, ki daleč presega njegove sposobnosti in pripravljenost, pa je prepričan v nasprotno, ampak ok. Poleg tega bi voznikom pri 60. letu naložil dodatno "glavno" vožnjo v izpitnem centru.. Ampak, kot pravim, druga tema..

Sicer pa primerjaš hruške in jabolka. Kreteni na cesti s samo vožnjo niso v prekršku, vožnja načeloma ni šport (torej "nepotrebna"), odvija se na za to namenjenem cestišču.. Še enkrat, če bi se za DH označilo poti, dogovorilo za prostor za trening bi bile stvari popolnoma drugačne..

Sicer pa, a idioti na cesti kaj spremenijo za idiote na kolesih? A če so na cesti, so pa lahko tudi drugod? Neprilagojenci bodo povsod, kar je potrebno poskrbet je, da ne postanejo nekaj normalnega. Vem in občutil sem tudi sam, da so redki DH "brezglavi jezdeci" in seveda pazijo na pešce.. Še vedno pa ne moreš primerjat teh, z divjaki na cesti..

Pa še tole. Pri planinarjenju sprejmeš tak in drugačen rizik, kamor kolesar, ki ti prileti po potki nasproti dol, pač ne spada za moje pojme..
Badzo
član

Odgovor Napisal/-a Badzo »

Selines napisal/-a:
Totalno druga tema, ampak ok. Ja, moje osebno mnenje je, da bi novopečeni vozniki morali vozniki nekaj let morali voziti vozila z omejenimi močmi in hitrostmi, ker marsikdo vozi avto, ki daleč presega njegove sposobnosti in pripravljenost, pa je prepričan v nasprotno, ampak ok. Poleg tega bi voznikom pri 60. letu naložil dodatno "glavno" vožnjo v izpitnem centru.. Ampak, kot pravim, druga tema..
Že v naprej oprostite za off topic, ampak Selines, to razmišljanje je čisto mim. Mladi voznik z močnim avtom največkrat zleti s ceste. Če ima denar in ogorža samo sebe, naj to dela, mene ne moti. Z švoh avtom pa bi prišlo do tega da bi muloti šli prehitevat druge avtomobile in ker avto ne potegne bi bil njihov čas na sosednejm pasu zelo dolg, s tem pa bi posledično bolj ogrožali nasproti vozeča vozila...

Pa tudi poznam veliko mladih voznikov, ki vozijo zelo kulturno. Tako da spet neko posploševanje ni na mestu..

Off.
sarma
član

Nekdo ki prileti z avtom v tebe načeloma je naredu prekršek.. prehitra oz. neprilagojena hitrost, izsiljevanje prednosti, prečkanje ravne črte.. ampak ok jabolke in hruške se strinjam s tabo. Sem hotu samo povedat da nekateri prehitro daste grdo luč na vse zaradi nekaterih posameznikov.
Selines
član

sarma napisal/-a:Nekdo ki prileti z avtom v tebe načeloma je naredu prekršek.. prehitra oz. neprilagojena hitrost, izsiljevanje prednosti, prečkanje ravne črte.. ampak ok jabolke in hruške se strinjam s tabo. Sem hotu samo povedat da nekateri prehitro daste grdo luč na vse zaradi nekaterih posameznikov.
Je naredil prekršek seveda. Samo ni pa v prekršku, ko je na cesti, ker je ta namenjena avtomobilom in ostalim vozilom. Kolesar na planinski poti pač je, če je meni kaj znano.
Zakon o planinskih poteh - 19. člen

Po planinskih poteh ni dovoljena vožnja z gorskimi kolesi, razen za namene oskrbe planinskih koč ali reševanje.

Minister pristojen za šport, na predlog skrbnika planinske poti, določi planinske poti, po katerih je vožnja dovoljena.

Predlog: Skrbnik planinske poti je planinsko društvo, ki ga planinska zveza pogodbeno pooblasti , da skrbi za določeno pot. Minister, pristojen za šport pooblastilo potrdi. Zainteresirane skupine naj se povežejo s planinskimi društvi in jih prepričajo, da bi bile nekatere poti lahko hkrati uporabljene tudi za kolesarjenje, da bodo podali predloge ministru.

Uredba o prepovedi vožnje v naravnem okolju - 1. člen

V naravnem okolju je vožnja tako s kolesi kot vsemi drugimi prevoznimi sredstvi, hitrejšimi od hoje človeka, prepovedana.

Naravno okolje so vsa območja izven ureditvenih območij mest, vasi in drugih naselij, infrastrukturnih objektov republiškega ali lokalnega pomena, rudarskih operacij med izvajanjem rudarskih del – vse to je razvidno iz občinskih prostorskih aktov ter zunaj nekategoriziranih cest in drugih prometnih površin, ki jih pokriva zakon o cestah ter predpisi o varnosti v cestnem prometu.

Predlog: Če drug predpis ne omejuje (npr. ZG po gozdnih vlakah, ker prepoveduje vožnjo izven g. cest!), je vožnja dovoljena po vseh poteh, torej tudi kolovozih, prepovedana je po stezah in pešpoteh. Omejitve za posamezne poti lahko sprejmejo tudi lokalne skupnosti oz. jih določajo varstveni režimi varovanih območij. Informacije o tem, kje in kakšni varstveni režimi so določeni, zainteresirane stranke dobijo pri občinskih oddelkih, pristojnih za prostor.

@Badzo - ni na mestu, seveda ni na mestu posploševanje. Pa vendarle večino prometnih nesreč zaradi neprilagojene hitrosti povzročijo prav vozniki, o katerih smo govorili.. Offtopic, totalni. Kje drugje, kdaj drugič o tem..
sarma
član

Zakon o planinskih poteh - 19. člen

Po planinskih poteh ni dovoljena vožnja z gorskimi kolesi, razen za namene oskrbe planinskih koč ali reševanje.
Torej tudi avtor teme ni imel kaj početi tam in nima kej za solit pamet drugim.. al je bil njegov namen tam reševanje povoženega dedka :D
Uporabniški avatar
Jabooz
Bush Doctor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Jabooz »

Gorski kolesarji v Sloveniji verjetno ne bomo nikoli legalizirani v tej meri kot si to želimo.
Ne pomaga, če kažemo na posledice spravila lesa iz gozda po razmočeni podlagi.
Ne pomaga, če kažemo na novonastale (Krim) in širjene nepotrebne poti v visokogorju (npr.:pl. Svečica). Ko postane čudovita markirana pot navadna makadamska cesta, ki je povržena eroziji, ne pomaga ne fotografija, ne metanje na trepalnice.
Ne pomaga, če se trudimo pokazati iz vesolja vidno razliko med kolesarjem in ATVjem ali krosko.
Ne pomaga....

Pomaga pa nekonfliktno obnašanje kolesarjev do vseh ostalih; pohodnikov ali lastnikov zemljišč.
Le tako bo imel naš šport še naprej legitimno noto, namreč zdrav, neškodljiv in nemoteč način preživljanja prostega časa v naravnem okolju.

Zaenkrat nas kljub zakonom in uredbi ne preganjajo in ne denarno kaznujejo. Zadeva se lahko zelo hitro spremeni. Dovolj bo le en pošten nalet z poškodbo pohodnika. Potem pa trenja, članki, pozivi k ukrepom,...

Vem kako je biti mlad in neuničljiv. Pravzaprav smo iz istega testa, le rodili smo se prej. Sicer je jasno, da ne "štekamo vaše scene" in živimo blazno dolgočasna življenja (služba, pa otroci, pa krediti,...), ampak le eno: Ne bodi ti tisti, ki bo dodal kapljico čez rob in začela se bo huda stigmatacija vseh gorskih kolesarjev.

Če vam pa res povsem vseeno kako mečete luč na celoten trop gorskih kolesarjev in se vam zdijo ta in podobne teme krneki, pomislite s kakšno lahkoto vam bo odvetnik poškodovanega pohodnika posisal zadnjo paro oz. cent.
Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Ja res maš prav.
Selines
član

Saj to je to. Ne gre za to, da bi morali dokazovat, kako nekdo drug tudi tak ali drugače krši takšna in drugačna pravila, ker je to popoln nesmisel. Torej stila on je ukradel, pa sem še jaz, je tako osnovnošolsko razmišljanje, da kar boli.

Niti ne gre za to, da bi nekdo prav želel nekoga preganjat. Porast števila MTB navdušencev in pa očitno tudi hudih nevzgojencev in egoistov, pa očitno vedno večkrat rezultira v takšnih in drugačnih sporih. Kjer pa so seveda vse strani prepričane, da imajo prav. Žal neke sredine ponavadi ni, ampak lahko pritrdiš le enemu. Glede na to, da v bistvu na potkah ogroža v bistvu kolesar pešca..

Da še nekaj razložim, mene ne moti kolesar na planinskih potkah. Moti me, ko samo nekaj prileti mimo mene in ko se obrnem navzdol, vidim, da je bil kolesar.. Ko lezeš peš v kakšen hrib pač nisi pozoren za 50+ metrov naprej, kje bo kaj priletelo in ti tudi nebi smelo biti!
Uporabniški avatar
powderrider
član

Odgovor Napisal/-a powderrider »

:pcheers2: :kanpaib: :pcheers1:

Dejmo naši, da še jaz malo posmetim.

:$$$: kere klobase.

Dj bodite strpni, furajte vsak po svoje (eni peš) in spoštujte druge.
In take teme so res BUČE...ala turno kolesarstvo....kva je narobe z gorskim?

:}}}:
Naj nam bo vreme naklonjeno
Uporabniški avatar
Joc53
član

Jabooz, pod to, kar si napisal se podpišem. In najbrž velika večina turnih kolesarjev.

Danes sem bil na delavnici STO, kjer smo na kratko odprli tudi takšne probleme. Turizem ima vse večji ekonomski interes za razvoj kolesarstva. Dobivamo pomembne zaveznike. Poti v okolici Garde so odprte zaradi ekonomskih interesov turizma. Postajam optimist na dolgi rok, na kratek rok pa nas čaka obilo dela, pri čemer bo potrebno precej potrpljenja in diplomacije.
Selines
član

powderrider - ne niso buče. Take teme so dokaz da pojavlja nek problem, ki se ga veliko ljudi zaveda, spet drugi si ga ne želijo priznat..

Seveda strpno, kako pa drugače. Samo strpnost se tule, roko na srce, zahteva le od pešakov.. ;-)
Jaz tudi nisem za BV na tem forumu, tudi jaz veliko kolesarim, res pa ne DH.. In ne me postavljat na stran pešakov..

Ma kaj bom govoril, Jabooz je v bistvu še najbolje povedal..
Odgovori